Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Guess the book

Partidul e fericit sa te aibă înapoi, Horia.

Fii băiat simpatic și pune următorul citat.

/Uberwald.edit: Da-i din coada.
[Imagine: sig3a.jpg]



Dintotdeauna existase în firea lui ceva dintr-un noli me tangere — ştiam asta; aversiunea lui pentru apropierea fizică excesivă a oamenilor, pentru promiscuitatea respiraţiilor, pentru atingerea corporală o cunoşteam prea bine! El era, în deplinul înţeles al cuvântului, un om al "repulsiei", al evitării, al reticenţei, al distanţei. Considera cordialităţile de natură fizică absolut incompatibile cu firea lui; chiar şi o strângere de mână era lucru rar, şi o făcea cu un fel de grabă. În cursul acestei ultime întâlniri ale noastre ciudăţenia amintită se manifestase mai limpede decât oricând şi avusesem senzaţia, nu ştiu dac aş putea spune de ce, că acel "Nu mă atinge!", acel "Păstrează trei paşi distanţă!" îşi schimbaseră într-o anumită măsură sensul
[Imagine: subpagenav02_r1_c1.gif]

I am a lying asshole and a troll.

Thomas Mann, Doctor Faustus

Spătarul jilțului era împodobit cu silueta unui mare personaj alegoric al cărui sens nu și-l putea explica. De aceea îl întrebă pe Titorelli. Pictorul îi răspunse că personajul mai trebuia finisat, se duse să ia o cretă colorată de pe măsuță și sublinie cu ea, destul de ușor, marginile siluetei, fără ca aceasta s-o facă mai explicită pentru el.
[Imagine: sig3a.jpg]



Franz Kafka, Procesul.

Next:
Ruletistul avea faţa întunecată, de ţăran ceva mai înstărit, cu dinţii jumătate fier, jumătate cărbune. De cînd îl ştiu şi pînă a murit(de revolver, dar nu de glonţ) a arătat la fel. Şi totuşi el a fostsingurul om căruia i-a fost dat să întrezărească infinitul Dumnezeu matematic şi să se ia la trîntă cu el.
"Whatever you are, be a good one." (A. Lincoln)

[Imagine: Autumn_by_Vibeviant.gif] [Imagine: Stamp__English1_by_zoro4me3.png] [Imagine: a50c4ce0c22b4f7153a1dde14de77f4a.png]
Mă găsiţi acişilea.

Ruletistul, de Mircea Cartarescu. Astept confirmare inainte sa pun citat.

Ok, cum confirmarea refuza sa-mi fie data, postez urmatorul citat.

“It may help to understand human affairs to be clear that most of the great triumphs and tragedies of history are caused, not by people being fundamentally good or fundamentally bad, but by people being fundamentally people.”
[Imagine: tumblr_m95uonbiuU1re9dfoo1_500.gif]

Good Omens, Neil Gaiman & Terry Pratchett

"He was an old man who fished alone in a skiff in the Gulf Stream and he had gone eighty-four days now without taking a fish."

Prefer fără google, nu e foarte complicat.
[Imagine: sig3a.jpg]



Avand in vedere ca ai mentionat nu mai stiu exact unde de The old man and the sea, de Ernest Hemingway, tind sa inclin, avand in vedere contextul citatului, ca despre cartea respectiva e vorba.

“I've tried to get the angel to watch MTV so I can learn the vocabulary of your music, but even with the gift of tongues, I'm having trouble learning to speak hip-hop. Why is it that one can busta rhyme or busta move anywhere but you must busta cap in someone's ass? Is "ho" always feminine, and "muthafucka" always masculine, while "bitch" can be either? How many peeps in a posse, how much booty before baby got back, do you have to be all that to get all up in that, and do I need to be dope and phat to be da bomb or can I just be "stupid"? I'll not be singing over any dead mothers until I understand.”
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

Christopher Moore -> Lamb, the Gospel According to Biff. Tocmai mi-am descarcat-o eu in fomat epub acum. 39

[Imagine: sig3a.jpg]



Mielul: Evanghelia dupa Biff, tovarasul de joaca al lui Iisus
[Imagine: subpagenav02_r1_c1.gif]

I am a lying asshole and a troll.

@Horia: Postează tu, eu nu prea am chef.
[Imagine: sig3a.jpg]





Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Guess the movie Wunderbar 477 171.158 29-06-2014, 11:45 AM
Ultimul răspuns: Ozymandias


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)