Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Genul de muzica preferat.

#1
Omg...nu pot sa cred ca nu am dat pe aici o.O

Pai..de cateva luni incoace m-am limita la un singur gen de muzica si acela este rock.Inainte ascultam de toate exceptand manele si populara,care pur si simplu nu ma reprezinta O_O" si nici nu-mi plac.
Acum ceva timp in urma am ajuns la concluzia ca rock-ul e singurul gen de muzica care intr-un fel e realist,plus ca...ceea ce transmite e ceva direct si puternic.Sincer eu ma regasesc extrem de mult in acest gen de muzica,desi unii au spus ca am luat-o razna sau alte chestii de genu o.O"".
In principal ascult screamo,industrial rock si goth-rock,cel mai mult,dar ascult si celelalte subgenuri ^_^

#2
Citat:Linkin Park nu este rock oameni buni este punk


Origine Flag of the United States.svg Agoura Hills, California, USA

Gen muzical
rock alternativ
Rap rock
Nu metal
metal alternativ


Ani de activitate 1996 - prezent

Pai in ultimul timp am ascultat mai mult Symphonic Metal, iar n ultimele doua zile am inceput cu Symphonic Power Metal. Formatii, pai cred ca: Tristania, After Forever, Sirenia, Delain, Leaves Eyes, Nemesea, Epica, Rhapsody, Dark Moor, Lacuna Coil, si mai putin Nightwish.

#3
[yah, yah, off/spam/whateva', oricum nu mai trebuie să dau un exemplu bun acum :] ]

Nene Dee Duule, nu te băga în genuri pe care nu le şti, pentru că LP n-o să fie-n vecii vecilor punk ._. [şi aşa ţin să contrazic wiki-ul, pentru că LP-u'-i pe naiba metal alternativ]. Şi pentru cunoştinţa ta generală, punk-ul este un subgen al rock-ului, cum e şi metal-ul, care teoretic au 'venit pe lume' cam în aceeaşi perioadă, în anii '70, dar nu pot intra mai mult în amănunte pt. că nu-s prea mare ascultătoare de punk :] That's too soft for meh.

Yesh, yesh, nu m-am putut abţine :] ...

Should I be again on topic ? ... Okay, okay.

Ascult ... heavy metal, new wave of british metal [yeah, I'm one of ză headbangerz/ metalheadz :] ], avant-garde metal, black metal, death metal, doom metal, gothic metal, power metal, progressive metal, speed metal, stoner metal, symphonic metal, thrash metal, viking metal, alternative metal, drone metal, celtic metal, folk metal, grindcore, grunge, metalcore, neo-classical metal, nu metal, rap metal, sludge metal, hardcore/hardcore punk, hard rock, rock 'n' roll, jazz, blues, raggae [dar ceva mai rar ultimile trei, iar de la raggae ascult numai Bob Marley :] ]. Nu zic şi formaţii pt. fiecare gen ca exemple că-mi ia ore.

#4
Rock-asta ascult.Desigur,nu toti inteleg rock`ul si una-doua te trezesti ca te face lumea satanist pe strada pt ca asculti.
Anyhow,try Three Days Grace & Judas Priest [ok,astia`s heavy metal].
App, Linkin Park canta nu metal cu niste influente hip-hop pe`acolo.Geez, auzi....punk....

#5
Pi eu ascult rock, metal si alternativ. Pentru mine este destul de relaxant, chiar daca asta ar parea o chestie ciudata, pentru ca in metal se urla 21. Totusi, pe mine ma relaxeaza. Mai ascult datorita versurilor unor trupe gen Linkin Park si Breaking Benjamin si datorita ritmului care este foarte alert :X. Mai ascult rap si house. Rap datorita anumitor trupe si versurilor lor care exprima oarecum realitatea, gen Parazitii si datorita ritmului, alert. Iar house ascult datorita ritmului. Imi place, mai ales bass-ul. 4
[Imagine: akv4ok.png]
So sacrifice yourself, and let me have what's left.
I know that I can find the fire in your eyes.
I'm going all the way, get away, please.

#6
in primul rand, oameni buni, tin sa mentionez ca manelele = NOT MUSIC not listening deci cred ca e inutil sa mentionati ca nu ascultati cand tocmai ati enumerat trupe adevarate care canta muzica adevarata (inseamna ca stiti cu ce se mananca muzica) 21 okai so, that being said, movin on topic.. xD

jeez..din cate observ eu sunt mult mai putini fani j-music [ visual kei, oshare kei, j-rock, j-pop ] decat ma asteptam.. o__O bine, j-rock'ul poate fi inclus in categoria 'rock', dar nu am vazut aproape nici o banda de j-rock enumerata mai sus..plus ca dupa mine visual kei se individualizeaza ca gen de muzica/prezenta scenica si se separa de celelalte genuri, deci acestea fiind spuse, ma vad nevoita sa imbogatesc thread'ul cu niste japanese music4

deci, cum ziceam, eu ascult cam tot ce e japonez.. xD in special visual kei [Miyavi, the GazettE, Anli Pollicino, Gackt, Megaromania, Girugamesh, Alice Nine, X-Japan, SID] & oshare kei [LM.C, An Cafe, SuG] si un pic mai putin j-pop [Tegomass, KAT-TUN, Hey! Say! Jump, SCANDAL] 8

de ce j-music? xD sigur pai, in primul rand, are un aer unic, diferit, pt multi misterios, care ma caracterizeaza ^^ se potriveste absolut oricarei stari de spirit [vesela, hyperactiva-oshare kei; trista, deprimata-Miyavi (ma face intotdeauna sa zambesc xD); furioasa-visual kei; bored-orice, tot e entertaining sa incerc sa disting&inteleg versurile21] in al 2lea rand, e unul din cele mai eficiente moduri de a invata o limba, si cum eu merg la cursuri de japoneza de aproape un an, ma ajuta mai mult decat ati crede; e crucial sa auzi in fiecare zi limba pe care vrei s'o inveti xD plus ca reprezinta o provocare si e mai entertaining sa cauti versurile+traducerea si sa descoperi treptat mesajul unei melodii - devine mai fascinant si melodia ti se lipeste mai repede de suflet<3 si vorbind de mesaj, dupa mine versurile japonezilor sunt cele mai puternice si deosebite, geniale, multe din melodii transmit un mesaj cu adevarat unic si credibil in loc sa vorbeasca despre cat de mult love sucks, life sucks, etc |D am auzit destule dinalea, stiu si eu cum e cu lucrurile naspa in viata, ce'mi trebuie sunt sfaturi, solutii si ajutor sa vad cat mai mult din partile bune eventual4 - si exact asta e ce'mi spune visual kei'ul/oshare kei'ul ^^

desiguurrr, ascult si putiinnaaa muzica normala (rock, punk)21 like Pink, Mae, Switchfoot, McFly, Avril Lavigne, Owl City mai nou xD si melodii random care mi'au placut in mod deosebit ^^

tipetele [metal'ul] nu'mi plac decat cand sunt cu adevarat furioasa si nu intentionez sa ma calmez xD ceea ce se intampla destul de rar, si cand se intampla, prefer Maximum the Hormone4 x3

siii acestea fiind spuse, imi cer scuze pt post'ul marca 'big foot' [like usual xD] dar nu ma pot abtine4 sper din tot sufletul ca nu v'am plictisit prea tare.. xD
jya ne` [& rock on your own music ppl :bv:]
:bye:
[center]雅-MIYAVI- is my SUPERHERO♥
[Imagine: 95386.png]

•How high can you fly with broken wings..?•

[Imagine: hurt-11.jpg]
[Imagine: medium_94587.png][/center]

#7
Păi de la un timp nu prea am mai ascultat rock cum o făceam de obicei , dar în orice caz , rockul rămâne unul dintre genurile mele de muzică preferate . Like , asta a fost prima mea dragoste de când m-am mai maturizat şi mi se pare unul dintre cele mai bune genuri de muzică , mie una pop-ul în general nu îmi place deloc , adică de la un timp , soundul e acelaşi peste tot n_n . Şi de la rock am început să ascult şi metal , probabil că e unul dintre genurile de muzică care mă fac să mă simt mai bine atunci când nu am chef de nimeni şi nimic şi despre punk pot să spun că e okay , nu mă omor după el , dar ascult câteva trupe . Prima trupă de rock care chiar mi-a plăcut a fost City Sleeps , versurile melodiilor lor au făcut-o una din trupele mele preferate , iar alte trupe , ar mai fi , fie ele de rock , punk , dark rock , gothic metal , symphonic metal : WT , H.I.M , Muse , Green Day , Xandria , Lab , Liquido , Nightwish , AC/DC , L’ame immortelle , Placebo , Negative , The cure , De/vision , After forever , Linkin Park , Epica , Depeche Mode .
Şi ar mai fi , pe lângă rock , j-rock-ul , j-pop-ul şi k-pop-ul . În materie de preferinţe muzicale actuale , cam asta ascult . Am spus că nu îmi place pop-ul , dar singura excepţie o fac pentru j-music şi k-music , care pur şi simplu îmi plac şi nu o să îmi schimb părerea . J-rock-ul este unul dintre genurile muzicale care te ung pe inimă , vorbind şi de visual kei . Îmi place că stilul lor variază , de la dark până la colorful , sunt amazing 105 . Şi foarte talentaţi , asta apropo de Myavi , e un geniu la chitară , asta l-a făcut unul dintre favoriţii mei .
La această listă pot să mai adaug Dir en Grey , pe care pur şi simplu îi ador , stilul lor s-a schimbat şi maturizat pe parcurs , The GazettE , Anli Pollicino , cărora le ador stilul , chiar îmi pare rău că nu am fost la concertul lor , but they still amazing , Gackt , An Cafe , prima trupă de j-rock pe care am ascultat-o and I felt in love with ’ em <333 , M.u.c.c , L'Arc-en-Ciel * runs in circles * , şi ei sunt geniali <33 .
J-pop-ul a început să îmi placă după ce am ascultat melodiile lui Kitade Nana , dar mai nou ascult şi NewS , sunt superbi şi melodiile lor îmi plac extrem de mult <333 .
K-pop-ul mi se pare genial , pe lângă faptul că majoritatea trupelor au melodii foarte bune , mişcări de dans foarte bune , the guys look fantastic <33 . Sunt geniali , toţi şi mă refer şi la trupele de fete , au voci foarte bune şi sunt foarte talentaţi . B2st este trupa mea favorită , îmi plac din cap până-n picioare , am dat de ei accidental , au fost prima trupă pe care am ascultat-o şi sunt ză best for me . Ar mai fi BigBang , de unde G-Dragon mi se pare un înger , este extrem de talentat şi drăguţ * fan-girl moment * xD , i-aş lua pe toţi acasă dacă aş putea . Ar mai fi şi MBLAQ , Super Junior <3 , FT Island , SNSD , 4minute , Shinee xD , U-Kiss ( nu ascult decât de câteva zile , dar îmi plac taree mult x) ) and lista poate continua 21 .
Cel mai mult îmi place faptul că vocile lor sună extrem de bine live , sunt magici pe scenă :3 .
Per total , k-pop-ul ÅŸi j-rock-ul sunt genurile mele preferate xD .

#8
Hm la început ascultam numai black-uri, chestiuţe dure şi tare, Ac/dc, nightwish, sonata arcticî, chestiuţe, dar pe deoparte ascultam şi jrock. Acum ascult amestecat, totuşi ador rockul, dar a început să mă plictisească unele trupe aşa o plictiseală în dragi ce îţi vine să te dAI cu capul de pereţi. Nu's genul să asculte aceleaşi trupe mereu, toată viaţa, vreau un echilibru şi mă plictisesc de unele. Totuşi de ascultat, ascult dar momentan ascult şi orice altceva, cum ar fi K-pop, ador fetele de la SNSD, Shinee, Wonder Grils, G-dragon / bigbang and so on. Ştii dacă asculţi numai aceleaşi fixate şi de mult luate sincer te plictiseşti, cel puţin eu. Eu personal m-am plictisit să ascult aceleaşi shitz-uri mereu again and again. Sunt open-minded la mai multe genuri în afară de manele, arăbească şi shits like this. Îmi place jrock, k-pop, jpop, k-rock. Ascult de foarte mult timp jrock, cam de trei ani şi k-rock la fel, dar nu mult ci mai navighez pe u2b şi caut acolo chestiuţe de ascultat când dă boala plictiselii în mine. Restul vin de la sine, iar kpop îl ador, nu comentez nimic în legătură cu asta.

edit : Elusive Wolf, ÅŸi eu ascult G-dragon 71 ÅŸi snsd la fel. o ador pe taeyoen
-

#9
Interesantă chestie este că, dacă anul trecut cineva asculta rock, toţi săreau : băăă, îţi pierzi viaţa cu tâmpeniile ăstea. Anul acesta ...pfaaai... rockeri, emoizi, şi gotici peste tot. Da ce, doar e la modă să asculţi rock. Mergeam prin Brăila , şi aveam un tricou cu Green day. O piţipoancă venise la mine să îmi zică că şi ea ascultă rock şi că rockul e super miştoooo.
Evident că şi mie îmi place punk-ul, ooo, categoric rock-ul, însă nu toate formaţiile. Ascult şi screamo, mda ... ce să îi faci dacă e mişto ? Pe lângă manele, pe care toată lumea le detestă, dar totuşi atât de multe persoane ascultă, nu îmi place pop-ul. Gosh! Împuşcă-mă, dar nu vreau să ascult nu ştiu ce fâţă cântând cât de mult îl iubeşte pe tipu respectiv, sau mai ştiu eu ce tâmpenii. Sau ăla cu faci favor. Zău? Mai e şi house-ul. Nu intru în amănunte că nu am nici o pungă pe aici în caz că , ştiţi voi, îmi vine să vomit.
Întradevăr, multe formaţii superbe, au devenit mai naşpa. Ca de exemplu Linkin Park. Hai să fim serioşi ? Ce albume aveau înainte şi acum ce? New divide? Nu se compară. Green day. Noul album 21 century breakdown. Mda, a fost frumos, şi încă mai este, dar totuşi, se compară cu American idiot ? Pe albumul ăla au fost nişte melodii superbe. Jesus of suburbia, American idiot. Acum ce? 21 guns? 21 century breakdown?
Alte formaţii care îmi plac ...ăă... FOB, Evanescence, Paramore, Nightwish, etc.
S-a mai spus de o sută de mii de ori, de o sută de mii de adepţi ai rock-ului de ce le place rock-ul. Ei bine, probabil că ar trebui să mă pronunţ şi eu. Nu îmi place pentru că "mă calmează". Prostii. Pentru că "mă relaxează" sau pentru că "e cul" sau altă idioţenie ascult rock când sunt "supi". Eu când sunt nervoasă mănânc : )). Şi anul trecut când nu era aşa cul, tot ascultam.
Dacă e rock, înseamnă că e o poveste, un sentiment general care se transmite. O melodie, se axează pe un sentiment, şi încearcă să îi transpună şi ascultătorului acel sentiment. Asta mi se pare mirific. Pentru că nu se cântă de cât de mult îl iubesc. Se cântă de cât de dor îmi e de ăla, de cât de idioată e lumea, de cât de speriată este respectivă pentru că este singură etc.

Oricum, mă repet! Astăzi toţi ascultă rock. Ce diferenţă mai e între un fan înrăit, şi unu care ascultă trei melodii şi gata gata, rooooooooock!!! ? Eu nu văd nici una.

P.S. Post-ul nu face referire la nimeni. Nu cunosc pe nimeni de pe Zup şi nu îmi permit să mă leg de respectivii. Este în general.
You know it is going to be a bad day , when you jump out of bed and miss the floor.




#10
Rap.
Celelalte genuri ma plictisesc. Dupa mai mult de 3-4 ascultari a unei melodii de alt gen incep sa fiu calcat pe nervi de melodia respectiva (cu unele mici exceptii). Ador beat-urile de rap.
Plus ca e un gen prin care se pot spune multe lucruri reale, povesti de viata, probleme (zona underground), dar se poate folosi si cand vrei sa auzi ceva pe care pur si simplu te simtit bine, fara sa te intereseze versurile (zona comerciala).

dezgrop topicul 22
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Muzica Romaneasca Flash 31 13.077 18-08-2013, 06:59 PM
Ultimul răspuns: Fata cu par de foc
  Index muzica Ryuu 0 2.974 05-05-2012, 05:54 PM
Ultimul răspuns: Ryuu
  Muzica si dans oriental Magica Bloom 1 3.937 26-06-2011, 04:44 PM
Ultimul răspuns: Candy_Girl_Love.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)