Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Ce lucrari v-au placut cel mai mult?
Lucrarea 1 - Caleidoscop
22.95%
14 22.95%
Lucrarea 2 - Inceput de adolescenta
29.51%
18 29.51%
Lucrarea 3 - Ea, Dragostea
11.48%
7 11.48%
Lucrarea 4 - Inceput
11.48%
7 11.48%
Lucrarea 5 - Inceputul mortii
11.48%
7 11.48%
Lucrarea 6 - Take me back to the start
13.11%
8 13.11%
Total 61 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Fic of the Week 1 - Lucrari

#11
Buna! Sunt noua asa ca voi fi scurta si la obiect pentru ca nu cunosc stilul autorilor.
1.Caleidoscop- Parte buna: A fost o lucrare extraordinara nu am ce comenta
Parte negativa: Nu m0a atras am adormit pana am citit compunerea.

2.Inceput de adolescenta- Parte buna: Am votat aceasta compunere pentru ca m-a facut sa-mi amintesc de vremea cand eram mica si aveam unele persoane dragi alaturi de mine ,mi-au placut descrierile si nu cred ca a exagerat cu nimic pentru ca nu exista hiperbole! Este viziunea autorului deci nu consider ca trebuie depunctata compunerea
Parte negativa- Titlul este fortat si ai abuzat de punctele de suspensie! Bine, acestea se pun numai in anumite cazuri.

3.Ea, Dragostea - Parte buna: Per-total a fost totul bine, nu am avut ce comenta pentru ca totul este ok deci felicitari
Parte negativa: Sincer mi se pare prea lalait, siropos cum vrei tu. Pur si simplu nu este genul meu.

4.Inceput - Parte buna: a fost o lucrare originala si asta mi-a placut.
Parte negativa: Ma crezi daca iti spun ca mi-e somn>??

5. Inceputul mortii- Parte buna: Am incercat din ras-puteri sa gasesc o parte buna: Mi-a amintit de cei care nu mai sunt....
Parte negativa: Si stra-bunica mea gandeste mai pozitiv si are aproape 90 de ani! De unde atata morbiditate ca nici emo nu sunt asa!

6.Take me back to the start - Parte buna: Mi-a placut la nebunie compunerea deci felicitari autorului!
Parte negativa: A fost destul de scurtuta si am avut impresia ca au fost prea multe amanunte.

Sper ca am argumentat destul de corect compunerile.

#12
Fiecare fic a fost unic! dar toate absolut toate mi s-au parut fade,fara culoare am ales lucrarea 6 si lucrarea 2. Sunt singurele care m-au facut sa plang la restul mi-a sunat cucul in cap

#13
Oh, Tehie, sunt de acord cu tine. Dacă tot votaţi, argumentaţi-vă opinia în cel puţin trei rânduri, altfel se consideră spam. Şi dacă vă e lene, mai bine o lăsaţi dracu' baltă.

Bun. Voi comenta fiecare lucrare în parte, acordând, bineînţeles, votul pe merit.

Lucrarea 1 - O lucrare într-adevăr excepţională din toate punctele de vedere. Mi-a plăcut extraordinar de incredibil de mult. M-a încărcat cu un sentiment ciudat, probabil indescriptibil, sau poate-s eu incapabilă să-l descriu; poate, cine ştie.
Acum i-aş putea aduce autorului doar aprecieri, atât pentru ingeniozitate, cât şi pentru toate celelalte lucruri.
Descrierea a fost remarcabilă, conceptuală într-o oarecare măsură şi plină de profunzime.
Greşeli nu-s, nici de exprimare şi nici gramaticale. Apreciez atenţia acordată acestor detalii atât de insgnifiante pentru unii.
Estetica-i impecabilă, de asemenea.

Se pare că lucrarea ta şi-a lăsat amprentele pe starea mea emoţională, ceea ce-i oarecum de necrezut, căci pe mine rar mă impresionează o lucrare într-o astfel de măsură.

Lucrarea 2 - Un eÅŸec total.
Tot textul e searbăd şi banal, să nu mai spun că-i scris telegrafic. Nu exprimă absolut nimic, ci din contră, lasă o senzaţie de greaţă - cel puţin, în cazul meu -.
Cum spuneam şi câteva rânduri mai sus, lucrarea e monotonă. Ideea-i lipsită de orice gram de originalitate.
Ai foarte multe greşeli gramaticale şi de exprimare, deci te sfătuiesc să fii mai atentă pe viitor şi să arunci textului mai mult decât o privire fugitivă.
Nu m-a impresionat prea mult, a fost mai degrabă o lucrare superficială.

Lucrarea 3 - O lucrare surprinzător de bună, care mi-a plăcut îngrozitor de mult.
La prima vedere n-am realizat că Ea era de fapt Dragostea, dar parcurgând întreg textul, mi-am dat seama de lucrul ăsta-ntr-un final.
Ideea aleasă a fost destul de originală, zic eu.
Ce nu mi-a plăcut a fost introducerea aceea, mi s-a părut total nepotrivită.
În privinţa vocabularului nu am ce să-ţi reproşez, deşi cred că ştii şi tu că întodeauna-i loc de mai bine.
Nu am observat nici o greşeală - de nici un fel -, iar titlul... hmm, e drăguţ, dar cred c-ar fi mers un altul, ceva mai subiectiv decât acesta.

Åži-n rest toate-s bune.

Lucrarea 4 - O altă tentativă eşuată, dar, sinceră să fiu, mi-a plăcut acel Noi am fost şi la început: unul împărţit la doi! Mi s-a părut original într-o oarecare măsură, deşi ideea-i folosită şi răs folosită.
Nici această lucrare nu m-a impresionat prea tare, a fost plictisitoare; nu mă atrage cu absolut nimic.
Descrierea-i destul de bună, dar destul nu înseamnă suficient. Ai fi putut descrie ceva mai intens, să transmiţi acel sentiment pe care ai vrut să-l transmiţi, dar nu ţi-a ieşit deloc.
Ai foarte mult greşeli de ortografie şi gramatică, iar exprimarea ta cam lasă de dorit. Ai mai multă grijă pe viitor.
Mie una nu mi se prea pare c-ai respectat tema concursului. Ai cam bătut câmpii.
Cam [ prea ] multe puncte de suspensie, nu crezi? Asta strică estetica lucrării tale.

Şi asta a fost o lucrare cam superficială. Străduieşte-te mai mult data viitoare.

Lucrarea 5 - Hmm, o lucrare chiar drăguţă, cu lacune pe alocuri, însă.
Nu pot spune că m-a impresionat foarte tare, dar nu pot spune nici că nu m-a impresionat absolut deloc. Pe undeva între. xD
Mi-a plăcut c-ai narat la persoana a treia, ceea ce e de apreciat, deoarece majoritatea povestirilor / ficurilor ş.a. sunt narate la persoana întâi [ adevărul e că şi eu narez tot la persoana întâi, fiindcă-mi este mult mai uşor să exprim sentimentele personajelor ].
Ai un stil destul de simplu, şi totuşi foarte plăcut. Simplitatea ta dă unicităţii un nou înţeles.
N-am observat nici greşeli de exprimare şi nici greşeli gramaticale, dar am observat lipsa virgulelor pe alocuri. Mai multă atenţie pe viitor.
Mi-a plăcut foarte mult cum ai încheiat. Adevărul e că mă aşteptam la un sfârşit clişeic, ca în majoritatea cazurilor - şi nu mă refer aici la lucrările de la Fic of the week -.

Închei prin a spune că lucrarea 5 a fost una chiar bună, iar cu puţină muncă ar fi fost probabil aproape de foarte bună.

Lucrarea 6 - O lucrare fadă, ambiguă, din care n-am înţeles mare lucru.
Ai lacune-n profunzime.
Nu m-a impresionat deloc, pe cuvânt, a fost inexpresivă, scrisă robotic, deci nu reiese mare lucru din text.
Aş putea spune că apreciez ideea cât de cât originală, asta fiind probabil singurul plus pe care ţi-l dau, restul fiind, evident, minusuri.
Well, n-am văzut greşeli, dar, sinceră să fiu, nici n-am stat să le caut, n-ar fi avut rost.
Descrierea a fost insipidă. Nu mi-a prea plăcut, deci iată încă un minus.
Mda, cum am mai zis, n-a fost cine ÅŸtie ce.

Acum aş dori să fac o remarcă: dacă tot scrieţi o lucrare şi-o trimiteţi la acest concurs, barem folosiţi şi diacriticele, că doar nu-i aşa de greu!
Şi apreciez lucrările care-au avut şi diacritice.

Prin urmare, votul meu merge către lucrarea 1, deoarece a fost deasupra tuturor celorlalte.
Felicitări.

Ah, am o stare de somnolenţă acută, şi la naiba, nu mă simt în stare de nimic.
În sfârşit.
Edmond: [pauses, remembering what Fernand said when he asked why he betrayed him] It's complicated. Let's just say it's vengeance for the life that you stole from me.

#14
Felicitari autorilor pentru ca au o imaginatie si o minte cum multi isi doresc. Am ales compunerea numarul doi, deoarece am simtit-o aproape de sufletul meu (chiar daca are unele greseli pertotal a fost bine) si lucrarea numarul patru deoarece m-a facut sa ma gandesc la mine si la cine sunt.
Felicitari tuturor inca o data si sper sa castigati toti! (cred ca fiecare ar trebui sa primeasca o medalie pentru ca toti sunt merituosi)

#15
personal cred ca prima lucrare a fost oribila, nu a fost pe gustul meu. Niciuna nu a fost cine stie ce dar am zis sa aleg doua: lucrarea 3 si 2. Acestea mi-au atras atentia si m-au facut sa-mi pun un maaare semn de intrebare in legatura cu viata mea. Ar fi putut fi mult mai reusite daca s-ar fi muncit putin mai mult.

#16
Imi cer scuze de intarziere, nu stiu de ce aveam impresia ca in seara asta se termina concursul, nu ieri.
Thread closed, o sa public rezultatele imediat.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  FOTM - Septembrie - Lucrari Lia 6 4.752 07-11-2012, 01:23 AM
Ultimul răspuns: Lia
  FOTM Iunie - Lucrari Lia 8 5.840 12-07-2012, 01:34 AM
Ultimul răspuns: Lia
  FOTM - Februarie - Lucrari Nya. 8 5.405 08-03-2012, 08:52 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  FOTM - Iunie - Lucrari candy_cane 12 7.992 06-07-2011, 11:57 AM
Ultimul răspuns: Teh
  FOTM - Noiembrie - Lucrari Unia 4 3.736 28-11-2010, 12:09 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  FOTM - Octombrie - Lucrari Unia 1 3.139 25-10-2010, 10:45 PM
Ultimul răspuns: Lia
  Fic of the Week 4 - Rezultate Rouge 0 2.013 04-10-2010, 12:17 AM
Ultimul răspuns: Rouge
  Fic of the Week 4 - Lucrari Rouge 8 5.174 04-10-2010, 12:02 AM
Ultimul răspuns: Rouge
  Fic of the Week 3 - Rezultatele Flaw 3 3.100 02-10-2010, 06:17 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Fic of the Week 4 - Inscreri Rouge 10 6.407 01-10-2010, 08:52 PM
Ultimul răspuns: Rouge


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)