Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Simte teama [ O mica descriere a lumii care a devenit ]

#1
Timpul schimba multe lucruri.Defapt odata cu timpul se schimba persoanele, locul, vremea,totul. Simt cum pe zi ce trece ma schimb, in rau. O sa ajung oare o lenesa care in loc sa iasa afara ,sa se plimbe, va ramane in casa untandu-se toata ziua la tenelovele, va fuma tigari pachet dupa pachet, cu berea ilegata de curea?! Care va uita sa vorbeasca si sa scoata din gura numai fumut tigarilor.
Voi uita oare de ce naiba am plecat?Voi ajunge cumva in ultima statie .? Oare voi ajunge vreodata unde am vrut dintotdeuna sa ajung? Intrebarile astea mi le pun mereu.

Cuvintele uitate pe banci din Herastrau de toti filozofii invatati, dar ajunsi pe drumuri. Chestii foarte importante aruncate pe geam, uitarea ce se lasa de pe deal usor pe oras, odata cu seara. Femei carandu-si cu scarba copii in brate fug la magazin sa cumpere cutii de lapte .

Ratia zilnica. Timpul o ia razna. Vechiul revine la moda. Legile de odinioara revin. Totul este circular. Nu exista sfarsit. Doar inceput. Un inceput care se repeta si nu lasa loc de sfarsit.

Mereu, sfarsitul este lasat pe dinafara. De ce?Um...De ce oare?.
Eh..Stiu deja raspunsul. Este mult prea trist si negru. Azi, ieri, odata!Sfarsitul este un abis negru care te inghite si uita sa te scuipe .
Niciodata nu este pomenit, dar este la fel de prezent ca viitorul. Si stii care imi va fi viitorul? Sfarsitul.Pur si simplu. E legea firii. Asa cum vine asa pleaca. Te nasti , iti traiesti 2/3 din viata intr-o lume nebuna, scarbita, in care nu ai fost vreodata fericit.

Brusc simti ca totul are un capat. O scapare, de acesta lume nebuna, ciudata, urata! Si care este? Moartea! Viitorul meu, al tau, si al celorlalti. Toate se incheie cu moartea. Cat despre moarte.. Poti ajunge in rai, dar poti desigur, sa ajungi si in iad, depinde doar de tine, si de personalitatea ta.

Chiar daca nu il intelegi.. O sa mori!


Azi mi-ar placea sa fumez o tigare.. Sa vad cum se duce fumul in sus..Si doar sa ma uit la el. Sa-mi doresc sa fiu un fum de tigare si sa ma indrept oriunde ma duce vantul


Pacat ca nu fumez.








(asta e facut de ceva timp, sper sa nu fie prea rau limbajul:D, si sper sa va placa)

#2
In primul rand deja devine cliseic faza cu lumea noastra. Deja mi s-a impuiat capul cu toate chestiile astea dar ma rog, revenim la fic.
Ce mi-a atras atentia a fost titlul care pur si simplu nu l-ai scris corect.
Simnte teama varianta corecta este simte teama
Nu numai la titlu ma refer si la text, deoarece ai probleme grave cu exprimarea si cu scrisul.
Simnt simt
scimb schimb
ingnoranta ignoranta
un am vrut unde am vrut

Ai mare grija loa tastare deoarece aceasta problema este grava si trebuie cat de repede indreptata.
Plus ca (,) calitatea textullui tau trebuie indreptata considerabil si cantitatea de asemenea.
Ai mare dar mare grija cum scrii simti
il scrii gtresit.

ja ne
-

#3
Citat:Timpul schimba multe lucruri.Defapt timpul schimba persoanele, locul, vremea, totul. Simt cum pe zi ce trece ma schimb, in rau! O sa ajung oare o ingnoranta care se va uita toata ziua la tenelovele [nu esti ignoranta daca te uiti la telenovele], va fuma tigari pachet dupa pachet, cu berea intotdeuna in buzunar [cum sa tii berea in buzunar? nici macar cea la doza nu are loc... poate tigarile, dar berea te asigur ca nu are loc]?! Care va uita sa vorbeasca in romana[ mai bine spuneai "care va uita sa vorbeasca", caci ar da de inteles ca uita sa vorbeasca romana insa nu si engleza sau alte limbi, si le-ar folosi pe acelea] si sa scoata pe gura numai fumul tigarilor?
Voi uita oare de ce naiba am plecat?Voi ajunge cumva in ultima statie cu trenul[ de ce nu si cu metroul, care e faza cu trenul>.<?]? Oare voi ajunge vreodata unde am vrut dintotdeuna sa ajung? Oare s-a curatat mizeria urbana[ nu are logica]? Intrebarile astea mi le pun mereu.

Cuvintele uitate pe banci din Herastrau de toti filozofii invatati, dar ajunsi pe drumuri. Chestii foarte importante aruncate pe geam, uitarea ce se lasa de pe deal usor pe oras, odata cu seara. Femei carandu-si[ am observat ca ai mai facut greseala asta,pune cratima " - ", nu ' ] cu scarba copii in brate fug la magazin sa cumpere cutii de lapte praf.[ de ce tocmai lapte praf, inteleg ca e criza de bani si e mai ieftin, insa puteai scrie doar lapte si gata]

Ratia zilnica. Timpul o ia razna. Vechiul revine la moda. Legile de odinioara revin. Totul este circular. Nu exista sfarsit. Doar inceput. Un inceput care se repeta si nu lasa loc de sfarsit.

Mereu, sfarsitul este lasat pe dinafara. De ce?Um...De ce oare?.
Eh..Stiu deja raspunsul. Este mult prea trist si negru. Azi, ieri, mereu![ ai inceput in ordine descrescatoare,mereu=intotdeauna, deci mai potrivit era "odata"]Sfarsitul este un abis negru care te inghite si uita sa te scuipe la loc!["uita sa te scuipe'', era lasa doar atat, ca "la loc", nu are nici o logica acolo]
Niciodata nu este pomenit, dar este la fel de prezent ca viitorul. Si stii care imi va fi viitorul? Sfarsitul.Pur si simplu. E legea firii. Asa cum vine asa pleaca. Te nasti , iti traiesti 2/3 din viata intr-o lume nebuna, scarbita, in care nu ai fost vreodata fericit.

Si[ nu mai imcepe cu "si" propozitia] brusc simti ca totul are un capat. O scapare, de asceanta [ce inseamna cuvantul asta?>.<, ca in romana nu exista] lume nebuna, ciudata, urata! Si care este? Moartea! Viitorul meu, al tau, si al celorlalti. Toate se incheie cu moartea. Are sens? Ce? Ce sa aiba sens?[ aici e ca si cand ai vorbi cu tine insuti-_-, ai adaugat celalta personalitate a ta in fic?:|]Totul?Nimic? Toate au cel putin un sens..

Chiar daca nu il intelegi.. O sa mori!


Azi mi-ar placea sa fumez o tigare.. Sa vad cum se duce fumul in sus..Si doar sa ma uit la el. Sa-mi doresc sa fiu un fum de tigare si sa ma indrept oriunde ma duce vantul.[ "dar care intr-un final dispare", mai dezvolta propozitiile astea seci]


Pacat ca nu fumez.
greseli de tastare, dar se rezolva intr-un final..
ai obsesia sa pui ', in loc de cratima -
ca de exemplu in loc de "intr-o" scrii "intr'o"
sunt niste idei imprastiate, majoritatea nu sunt la locul lor si nu au logica...
puteai sa adaugi mai multa descriere, mai ales la faza cu "moartea", ai macar habar cat de mult puteai sa scrii despre ea?
in "fic" e ca si cand ai dezaproba ideiile propriei tale persoane
sper sa te imbunatatesti>:D< :bye:
P.S: daca te-a deranjat cu ceva ce am spus, da-mi un pm, si sterg postul;;)





#4
Ok..Hai sa n-o mai lungim& let's start it:

Citat:Timpul schimba multe lucruri.Defapt , odata cu timpul , se schimba persoanele, locul, vremea,totul. Simt cum pe zi ce trece ma schimb, in rau. O sa ajung oare o lenesa care in loc sa iasa afara ,sa se plimbe, va ramane in casa untandu-se[uitandu-se] toata ziua la tenelovele,care va fuma tigari pachet dupa pachet, cu berea ilegata[legata] de curea?! Care va uita sa vorbeasca si sa scoata din gura numai fumut tigarilor.[aici este o intrebare sau o remarca?]
Voi uita oare de ce naiba am plecat?Voi ajunge cumva in ultima statie .?[nu inteleg ce vrei sa spui] Oare voi ajunge vreodata unde am vrut dintotdeuna sa ajung? Intrebarile astea mi le pun mereu.

Cuvintele uitate pe banci[bancile] din Herastrau de toti filozofii invatati, dar ajunsi pe drumuri. Chestii foarte importante aruncate pe geam, uitarea ce se lasa de pe deal usor pe oras, odata cu seara. Femei carandu-si cu scarba copii in brate fug la magazin sa cumpere cutii de lapte .

Ratia zilnica. Timpul o ia razna. Vechiul revine la moda. Legile de odinioara revin. Totul este circular. Nu exista sfarsit. Doar inceput. Un inceput care se repeta si nu lasa loc de sfarsit.

Mereu, sfarsitul este lasat pe dinafara. De ce?Um...De ce oare?.
Eh..Stiu deja raspunsul. Este mult prea trist si negru. Azi, ieri, odata!Sfarsitul este un abis negru care te inghite si uita sa te scuipe .
Niciodata nu este pomenit, dar este la fel de prezent ca viitorul. Si stii care imi va fi viitorul? Sfarsitul.Pur si simplu. E legea firii. Asa cum vine asa pleaca. Te nasti , iti traiesti 2/3 din viata intr-o lume nebuna, scarbita, in care nu ai fost vreodata fericit.

Brusc simti ca totul are un capat. O scapare, de acesta lume nebuna, ciudata, urata! Si care este? Moartea! Viitorul meu, al tau, si al celorlalti. Toate se incheie cu moartea. Cat despre moarte.. Poti ajunge in rai, dar poti desigur, sa ajungi si in iad, depinde doar de tine, si de personalitatea ta.

Chiar daca nu il intelegi.. O sa mori![intrebare:pe cine sa intelegi?]


Azi mi-ar placea sa fumez o tigare.. Sa vad cum se duce fumul in sus..Si doar sa ma uit la el. Sa-mi doresc sa fiu un fum de tigare si sa ma indrept oriunde ma duce vantul[.]


Pacat ca nu fumez.
Apropo,am observat ca tu ai modificat ficul dupa ce alti useri te-au corectat.Nu se face asa.Lasa capitolul exact asa cum era la inceput.Nu-l mai modela pe parcurs!

Deci,ca sa-ti spun sincer,ficul[sau ce e el]mi s-a parut fara un subiect,insa dincolo de asta,ma inspaimanta!Adica,chiar asa de rea vezi tu viata?Atat de degradanta a ajuns lumea?
Eu cred ca nu.Paote ca ficul este facut ca sa dea un aer mai melancolic vietii si poate pentru ca tu nu intelegi societatea...Acum,chiar nu stiu care este motivul de ai ales acest subiect care face lumea sa para un iad,care schingiuieste fiintele care il insufletesc.
Nu stiu sugur motivul,insa astept si urmatorul capitol ca sa vad daca am inteles gresit sau daca este vorba despre o conceptie gresita despre viata.

P.S.:Sper ca nu te-ai suparat din cauza remarcilor pe care le-am facut.

:bye:
2 squirrels: one english, one romanian. Each squirrel in her tree . E. squirrel was fucking a nut. R. squirrel ask: - Are you fucking crazy? E. squirrel answer: - No, I`m fucking nuts .

#5
um..pai e vorba mai mult despre viitor..ca ma gandeam..mah, unii nu au putin rescpect de natura, se comporta urat cu cei din jur, isi pierd toata ziua fara a misca un deget(stau acasa trantori),etc..primul capitol e facut mai mult sa te 'inspaimante' in urmatoarele capitole va promit ca nu va mai fi asa de 'urat'!:))Ba dimpotriva in urmatorul capitol o sa fie chiar inversul acestuia(cel putin inceputul pe care l-am facut).
P.S.:Eu nu cred ca viata noastra, acum,nu este atat de urata cum am descris-o, doar ca mai sunt unele defecte la oameni, pe care nicioadata nu le-am suportat.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Deny, Beny si Soru in jurul lumii [ Parodie] Erina Ozaki 1 2.391 13-01-2012, 07:29 PM
Ultimul răspuns: Me_Samy
  Pe axa lumii coral 10 5.306 13-07-2010, 05:33 PM
Ultimul răspuns: coral
  Iubirea poate distruge si cea mai mica parte de tristete eLenuSh-cu-chip-de-inger- 4 4.261 08-06-2010, 07:35 PM
Ultimul răspuns: Savarina Ali
  O mica greseala Jessi 2 3.214 22-10-2009, 08:27 AM
Ultimul răspuns: Jessi
  VampiraÅ£ii - Dragoste ÅŸi teamă .mefistofelica.nihil. 3 2.991 24-01-2009, 11:15 PM
Ultimul răspuns: .mefistofelica.nihil.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)