Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Evaluare nationala (cls. a 8-a) - Limba si Literatura Romana

#21
Well, şi eu sunt clasa a 8-a şi normal că m-am interesat de această evaluare naţională. Sincer nu-mi fac deloc griji la română. Gramatica este foarte uşoară, iar la literatură îmi imaginez eu pe acolo nişte chestii. Oricum, sunt anumiţi paşi pe care trebuie să-i urmezi, ce-i aşa ce greu? Să zicem cu ortografia, punctuaţia şi exprimarea că e puţin mai dificil, dar dacă studiezi şi te pui bine la punct nu ai probleme. Eu mai am câteva nelămuriri, normal, dar voi încerca să le rezolv. Am făcut o mulţime de variante până acum şi mi se par chiar uşoare. Ambele părţi sunt simple după părerea mea. Sper doar ca pe moment să nu am un lapsus, atât.
I'm gonna pick up the pieces and build a Lego house... :cheer:

#22
Eh`..eu urmează să fiu clasa a 8-a şi deja ne terorizează profesoara de română. Am primit o groază de lecturi şi avem de recitit tot caietul special de gramatică şi cam 50 de pagini la literatură din alt caiet special. Îmi este mai groază de ce urmeză să îndur cu profesoara decât de testarea în sine..deşi, într-un fel e bine, macar ne pregăteşte aşa cum se cuvine..
.
Where is the love?
[Imagine: 14uuh6x.gif]
Does love have a reason?

#23
Sarutmana Ang hug
Si eu dau maine examenul la romana si miercuri la mate >.< Succes tuturor si note cat mai mari. Sa intrati cu totii la liceele dorite :]] Eu una trebuie sa iau note mari, peste 9 daca vreau sa intru la liceul dorit >.< Nu mi se pare foarte greu examenul, dar nici foarte usor. Adica trebuie sa fi foarte atent la cerinte si sa nu te grabesti. Dar in emotiile examenului poti sa mai apara si probleme. Mie nu stiu...mi-e frica la ambele materii, deoarece ambele au dificultatile lor. La romana eu sunt mult mai buna la gramatica decat la literatura :]] Adica mereu la simulari fac perfect la partea A) la ambele subiecte, dar la literatura imi scade :]]
Ma enerveaza compunerile acelea care se bazeaza pe imaginatie, deoarece unele sunt chiar ciudate. Imi vine inspiratia foarte greu si mi-e ca nu termin O_O Sper totusi sa dea ceva usor, ca in ceilalti ani >.<. Adica anul trecut lucrarile s-au corectat in scoala si au fost o gramada de note mari. Anul acesta se amesteca si lucrarile pica la profesori necunoscuti din alte scoli care habar nu ai cum o sa corecteze O_O Aici vine si norocul, sa dea Dumnezeu sa-ti pice lucrarea la un profesor nu asa de sever :]] Sunt unii care corecteaza foarte urat .__. Ar trebui sa fie si ei mai indulgenti, in fine...
La ultima simulare pe care am dat-o pe scoala la romana am luat 9,80, ceea ce chiar m-a uimit deoarece ma asteptatm la 9 :]] La mate nu am dat, ceea ce ma enerveaza, deoarece ar fi putut sa ne pregateasca si la materia aia putin .__. La mate termin imediat subiectele, dar la romana e mai mult de lucru.

In fine, sper sa fie usor si sa ma descurc :]] Mult succes tuturor.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#24
Eh`, întrebare: Cum a fost? Aţi stiut? Ce vi s-a părut greu..adică, eu mor de frică! Dau la anu şi mă stresez de numa. Profesorii sunt de vină! De când se dau testările, adică de doi ani, pe noi ne tot terorizează că o să fie greu că majoritatea o să picăm, etc.
Deci? Să ştiu cum să-mi abordez verişorul, săracu şi el azi o dat. :]]
.
Where is the love?
[Imagine: 14uuh6x.gif]
Does love have a reason?

#25
Hei :]
@Candy Girl: Stai linistita. Nu trebuie sa te impacientezi de pe acum, deoarece o sa vezi ca in final o sa fie usor. Si eu m-am panicat in astea ultimele doua saptamani, dar am constatat ca am facut-o degeaba. Multi profesori mi-au spus ca examenul e mult mai diferit decat simularile, ca e mai usor, dar nu i-am ascultat ca mi s-au parut tampiti :]]

Mie mi s-a parut foarte usor examenul, sincer O_O Adica ma asteptam la ceva muuult mai greu, am invatat la greu la romana :]] Dar nu stiu cum chiar a fost foarte usor ! Mai usor ca in ceilalti ani. Tot ce trebuie e sa citesti atent enuntul si sa nu te grabesti sa dai lucrarea. Stai naiba pana la sfarsit ca nu platesti :]] Adica multi au dat lucrarea cu juma de ora inainte si au constatat dupa ca au gresit nu stiu ce .__.

Eu nu am gresit la gramatica sau vocabular. Toata chestie e la literatura, daca le place sau nu :]] Si la aspect o sa scada, dar in fine xD Eu sper sa iau peste 9 >.< Sper sa fie usor si la mate, deoarece in fiecare an a fost foarte usor la materia asta xD.

Oricum...succes la toti si la examenul de mate si note mari la ambele hug
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#26
Felicitări! Mă bucur să aud că anul acesta a fost uşor. Poate li s-au făcut milă la aştia de noi şi ne dau ceva mai uşor sau nu ştiu. Sper ca la anul să fie la fel. Chiar nu am de gând să îmi stric mediile şi tot tacâmu din cauza unui examen aiurit!
-Beki, te rog spune-mi Lari.:]xD
.
Where is the love?
[Imagine: 14uuh6x.gif]
Does love have a reason?

#27
(05-01-2011, 09:55 PM)Mhiete A scris: Nu stii rau sweetheart, nu dau. Dar dau la latina, care e yucks.
La filologie de fapt, nu uman. Trebuie sa dai la o a doua limba straina, care poate fi latina sau altceva.
Citat:Stiu eu rau sau cei de la profil uman nu dau bac la mate?
La filologie nu dai bacul la matematica, la stiinte sociale e optional. 10

La mate-info nu stiu cum e, dar daca vrei sa scapi de matematica te bagi clar la uman, pentru ca scapi claar de ea. Nu dai teza, 2 ore pe saptamana (eventual in ultimi ani nu o mai faci delioc )si nu se asteapta niciun profesor sa stii tu matematica sau sa iti predea cine stie ce. E mai mult de forma Smile


Nu va mai plangeti ca e greu, pare-mi-se ca din an in an subiectele sunt tot mai usoare ca sa iasa pe banda rulanta prosti cu diplome, sa nu mai vorbesc ca in 85% din cazuri va lasa sa copiati la greu.

#28
DA!!! Vroiam sa ne pice basmul sau fabula 4 a fost epiiiic totul ,pentru ca a fost de 3 ori mai usor decat exercitiile din culegeri.Am avut 2 greseli minore care ma coste 10 sutimi fiecare deci pana acum 9,80.Sper sau iau minim 9.50...
Ah si acum mate....de ar fi exercitiile muult mai simple decat ce am rezolvat pana acuuum , ar fi perfect.
[Imagine: wqymg0.jpg]

#29
Bau bau hug.

Asaa... Subiectele la romana? Foarte simple. Chiar mai simple decat ma asteptam O.o.
Mai ales ca textu'-suport era un basm. Adica fara expresivitate artistica, comentarea unor versuti, figuri de stil & so on.
Chiar si asa, destui de la mine din scoala au avut greseli stupide, gen: "ficele" (cu un singur "i") sau faza cu substantivu' in vocativ.

Eu cred ca am facut destul de bine. Voi cam cate randuri ati scris la compuneri? La noi o venit o tanti care stampila foile si ne-o zis ca nu e prea bine sa depasim 15 randuri (colega mea de banca a scris o pagina O.o). Eu 20-25 de randuri, cam asa. Da' am mai uitat si eu sa scriu multe faze la argumentare gen numaru' magic 3 sau formula mediana...
Singura chestie de care mi-e cam frica: am avut ff multe taieturi (randuri intregi). Sper sa nu depuncteze prea mult -_-.

Anyway, sa curga la toti numai note bune si foarte bune! hug
[Imagine: 11qpgxx.jpg]

Naruto FanFiction || Vreau sa fiu EU

#30
Daaa... au fost simple.. eu am scris de roamana la matematica.. ca sa iasa perfect trbuia sa scriu pe cele de la mate la romana 21 . CE-ati scris la virgula? Vocativ, nu? 5 Vreau si eu ssa va intreb ceva... cand spui: - Buna seara, bunica draga! " bunica draga " poate fi apozitie? ( stiu faza de vocativ.. dar intreb daca poate fi si apozitie) eu consider ca da xD...
Mi-e foameee!!!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Evaluare nationala (cls. a 8-a) - Matematica Ke$ha 32 19.391 30-07-2011, 02:43 PM
Ultimul răspuns: mellolo
  Bacalaureat - Limba & Literatura Romana Ke$ha 0 3.652 11-11-2010, 05:12 PM
Ultimul răspuns: Ke$ha


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)