Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Evaluare nationala (cls. a 8-a) - Limba si Literatura Romana

#11
Părerea mea este că limba română chiar pe asta ar trebui să se bazeze. Adică pe imaginaţie. Pentru că nu este chiar atât de mult un talent, mai mult depinde cât de mult exersează fiecare. O persoană nu îşi poate dezvolta imaginaţia dacă nu scrie şi citeşte.
La fel este şi la matematică. Nu ştii să faci anumite exerciţii dacă nu ai antrenament. Mi se pare corect.
Şi imaginaţia este foarte importantă. Cum rezolvi o problemă cu un cub dacă nu îţi imaginezi cum arată cubul ? Matematica se bazează pe română, iar româna pe matematică.
Deci este normal să fie amândouă la testarea naţională.

Testarea este foarte simplă, într-o oră să spunem rezolvi exerciţiile, compunerea de la partea I în 15 minute şi mai rămân 45 pentru cea de la sfârşit. 10-15 rânduri nici nu înseamnă compunere. Numai introducerea şi încheierea sunt 7 rânduri. Ce părere aveaţi dacă ne dădeau compunerea de 20-25 rânduri ?
Din cauza asta spun că nu ar trebui să ne mai plângem atât.

Xoxo, AlerimxD.
[Imagine: 73m8sj.png]


#12
Da, dar pentru cei care se orienteaza pe un profil real imaginatia ar trebui sa joace un rol mai mic. La fel cum si pentru cei care se orienteaza spre uman matematica ar trebui sa difere fata de ceilalti.
La noi se cam cere perfectiune atat la matematica, cat si la romana, ceea ce e aiurea. Ori una, ori alta. Decat sa muncesti mediu pentru 2 materii, mai bine muncesti bine pentru una.
Pur si simplu exista persoane care nu pot scrie lucruri prea complexe/prea complexe in limitele impuse de materia numita limba romana. Dar daca incepem sa vorbim de limitele astea deja avem nevoie de alt topic...
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#13
(19-12-2010, 12:47 PM)Kashim A scris: Da, dar pentru cei care se orienteaza pe un profil real imaginatia ar trebui sa joace un rol mai mic. La fel cum si pentru cei care se orienteaza spre uman matematica ar trebui sa difere fata de ceilalti.
La noi se cam cere perfectiune atat la matematica, cat si la romana, ceea ce e aiurea. Ori una, ori alta. Decat sa muncesti mediu pentru 2 materii, mai bine muncesti bine pentru una.
Pur si simplu exista persoane care nu pot scrie lucruri prea complexe/prea complexe in limitele impuse de materia numita limba romana. Dar daca incepem sa vorbim de limitele astea deja avem nevoie de alt topic...

Kashim, cat timp vrei sa intri la liceu , trebuie sa inveti pentru ambele. PE urma vezi tu. Daca esti la real te bazezi pe mate sau pe informatica , daca esti la uman sa te intereseze romana, geografie, latina..dar pana una alta, in gimnaziu faci tot ce se poate!
[Imagine: wqymg0.jpg]

#14
Deea, pana una alta citeste mai bine: probele trebuie diferentiate in functie de optiunea elevului pentru profil. Si daca s-ar reorganiza total limba romana (atat in gimnaziu cat si in liceu) ar fi numa bine.

Dar hei, cine sunt eu sa te opresc din tocit? Succes din a deveni un mic geniu care nu stie nimic! Smile
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#15
(30-12-2010, 10:56 PM)Kashim A scris: Deea, pana una alta citeste mai bine: probele trebuie diferentiate in functie de optiunea elevului pentru profil. Si daca s-ar reorganiza total limba romana (atat in gimnaziu cat si in liceu) ar fi numa bine.

Dar hei, cine sunt eu sa te opresc din tocit? Succes din a deveni un mic geniu care nu stie nimic! Smile

Ah ! Merci Kashim, esti un dulce ca de obicei. Nene! In gimnaziu trebuie sa sti si romana si matematica. Pe urma , la liceu se diferentiaza totul. Si pentru un profil real *informatica - engleza intensiv* ai nevoie de ambele....
Dar, dupa cum spuneam, multumesc n_n
[Imagine: wqymg0.jpg]

#16
Sunt a 8-a,si dupa cum am vazut modelele la romana(am si cartea cu modele pentru 2011. si la mate la fel)...si diriga(profa de ro.)ne da aproape la fiecare ora cate un test din acea carte si mereu iau note mari. Adica nici nu ma obosesc sa invat prea mult la romana (desi nu`s experta) iau 9-10.
Mama a zis ca daca am incredere in mine,si la aceste modele iau note mari sa fiu sigura ca la examen pot sa`l depasesc. Deci106.
Tata de exemplu cunoaste niste oameni care pe care`i mai intreb si mi`au spus ca sa fiu sigura ca nu o sa fie FOARTE greu la examen,daca te simti in stare si etc si nu te duci pe partea 'rea' si iti bagi in cap tot felu' de prostii ca nu treci si asa logic ca o sa te incurci si nu iei ce nota vrei.

Mie una mie frica la mate,pentru ca nu sunt asa buna la mate(niciodata n`am fost) D:<...
Live with who i am or leave me alone.
I`m so bad bad but i`m so good good<3.

T.O.P&G-Dragon RULEZ


#17
Mai, oameni buni!!!! Daca intri la REAL DAI TEZA LA ROMANA! Sau cel putin asa stiam eu ultima oara. Dar in special, cei care se duc la mate, dau bac si la romana si la *coughs* mate.

Daca te duci la filo, clasa a 9a si a 10a, ei bine, faci mate, bio, fizica, chimie care conteaza foarte mult la medie. Nu va bazati doar pe materiile care in principal caracterizeaza profilul. Abia din a 11a va fi mult mai lejer. Dar in general pana atunci trebuie sa stii si mate si romana in mod egal, indiferent de profil. Acum, daca esti la filo si ai un prof care iti da 10 ca stii sa canti un colind, norocul tau dar sunt unii care cer chiar multe de la un profil uman, si in general ei, profii de fizica, chimie, mate isi construiesc programul in asa fel incat sa fie mai convenabil pentru fiecare profil.

Anyway, cat despre romana, guys, incercati sa nu faceti prostia sa terminati intr-o ora. Verificati si fiti atenti. La examen, pentru doua greseli de ortografie iti va scadea 15 sutimi or whatever.

Si, cum la liceu faci literatura, guess what? Ai nevoie atat de imaginatie cat si de putina logica.
Nasol ii la tezele de la liceu, cand iti da cam doua eseuri de 25 - 30 randuri, uneori intr-o singura ora.
[CENTER]
How terrible it is to love something...
... that death can touch.


[/CENTER]

#18
^ eu de aiai ziceam ca trebuie diferentiate romana si matematica dupa profil, pentru ca NU are rost sa te incarci cu lucruri pe care nu le vei folosi in viata.
Stiu eu rau sau cei de la profil uman nu dau bac la mate?
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#19
Nu stii rau sweetheart, nu dau. Dar dau la latina, care e yucks.
Teoretic, de toate ai nevoie in viata. Primii doi ani de liceu inseamna acumularea cunostintelor generale si apoi din clasa a 11-a te specializezi pe profilul pe care l-ai ales. Asa e facut sistemul, n-ai ce sa-i faci. Si cei care au crezut ca o data intrat la liceu faci doar ce te intereseaza, wrong, e mai rau. Cea ce rezulta, nu scapi de ce te-ai temut in generala^^ ai noroc ca programa la o materie, doua mai diferentiaza de la profil la profil, si profii is mai indulgenti.

Desi chiar ar fi bine sa fie asa cum ai zis tu .____. acum ne baga vacanta de vara doar doua luni *sighs*
[CENTER]
How terrible it is to love something...
... that death can touch.


[/CENTER]

#20
Pai stiu ca nu e rau sa fie cum zic eu 21 Oricum aia care gandesc putin isi vor indrepta eforturile spre ce ii intereseaza, si in rest cat sa nu ramana ultimii din clasa.

E adevarata faza cu vacanta? Da' mie nu imi ajung 3 luni sa imi revin.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Evaluare nationala (cls. a 8-a) - Matematica Ke$ha 32 19.392 30-07-2011, 02:43 PM
Ultimul răspuns: mellolo
  Bacalaureat - Limba & Literatura Romana Ke$ha 0 3.652 11-11-2010, 05:12 PM
Ultimul răspuns: Ke$ha


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)