Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Petala Ratacita..

#11
Salut. Mersi ca mi-ai spus. Sunt prima? Waw, eeee lasa ca nu cred ca mai conteza:))
Bun, vad ca tii cont de balivernele spuse de noi. ai desciere, chiar te-ai descurcat frumos. Ai avut figuri de stil si mi-a placut. Ai suspans. Actiunea nu e grabita, sper ca nu gresesti. Dialog ce e ok.
ceea ce imi place e ca axezi fiecare moment si incerci sa nu iti scape nici unu. Ideea e chiar originala, nu pot sa-mi dau seama ce vei pune mai departe, deci ai mister. Vezi cum stai cu semnele de punctuatie ca unele sunt puse aiurea, fii mai atenta mai ales la virgule. Ai avut cateva greseli de tastare:
tot deauna-totdeauna
" Arigatou " care , pentru acea clipă însemnă " Pa pentru totdeauna " . eu stiam ca inseamna "multumesc" si daca te uiti si in anime, in momentul acela in cae brunetu a plecat, el ia spus "multumesc" :P
Cam atat. Astept next si sper sa ma anunti. Spor la scris si bye>:D<
[Imagine: h8v.gif]
 

#12
Hei sis! Scuze ca am intarziat asa de mult cu comentariul. ^^

Deci.. capitolul mi-a placut, chiar daca jumatate am citit aseara si jumatate acum. Ce pot zice? Greseli de tastare ai avut.. dar dehh. Cine nu are? Naratiune ai avut.. sti ca imi place cum narezi. Ceea ce vreau sa-ti zic este ca la capitolul descriere stai mai bine. Te descurci mai bine si se poate observa o evolutie de la celelalte ficuri ale tale. Estetica ficului nu-mi place. Asezi frumos in pagina doar ca acel space inainte de semnele de punctuatie strica tot. Incearca sa pui space numai dupa semnele de punctuatie nu si inaintea lor. O sa vezi ca va arata mai bine daca vei face asa.

Ok.. cam atat am avut de spus. Te astept cu nextul.
Bafta si muuuuu~lta inspiratie in continuare!
:bye:

#13
Hi all , scuze de intarziere ( cam lunga , desii nu cred ca ati asteptat nextu ‘ cu nu stiu ce entuziasm , in fine ) cred ca va fi ultimul capitol pe care il postez inainte de vacanta mare ( sa vina odata >.< ) . Asa cum spuneam :

ςαpï†⊕レuレ III :
-ֆʊռȶ ʊʀʍǟʀɨȶǟ

Prolog :

O soaptă fară suflare ,
Se aude –n noaptea neagră
Lacrima fierbinte cade,
Lasând mâinile să-mi cadă late .

Sclipirea lunii cenusie
Se zăreste cam zglobie
Inima de mult nu-mi bate
Vreau sa mi se-arate !

Cerul stă deasupra mea,
Åžoptind melodia mea,
Åžoptind cu glasul meu de dor;
“ Încă nu vreau să mor ! "

Acum se prelinge-n jos
Fără folos ,
Am fost abandonată şi de umbra mea
Care lăcrima şi ea ...

“Dragostea incepe cu un zambet, infloreste cu un sarut si se termina cu o lacrima”


Sakura :

O raza de soare zambareata imi lumineaza calea subacvatica . Sunt in apa cea rece si proaspata , incercand sa ma bucur de moment …insa de ce imi este atat de teama ? Acum stiu . Bucuria ; imi este frica sa ma bucur , sa las fericirea sa-mi cuprinda sufletul , imi este frica sa zambesc . Lacrimi cazande si crude sau dezlipit cu greata amaraciunii de pe obrazul meu fierbinte . Nimeni nu ma intelege , tot ce am auzit in ultimii ani a fost “ Sakura , da-l –incolo ! “ “ Lasa-l naibii ca mai is si altii . “ Mi-e scarba deja de aceste vorbe , vorbe care deja au sapat prea adanc si prea nemilos in mine . Imi amintesc de mama , biata de ea , cum suferea din cauza nefericirii mele , imi amintesc cand am vazut-o plangand in miez de noapte …asa imi spunea : “Sakura , fetita mea , te implor nu mai plange ! Invata , mami , sa te bucuri de fiecare petala ratacita , de fiecare frunza ascunsa , de fiecare zambet pfronud si de fiecare privire unica si nevinovata de copil . Te rog ! Nu mai pot eu suporta sa te vad asa , oare vei mai putea vrodata zambi cum o faceai .. ? “ Biata mea mama ce dor imi e de ea ! As sa o mai pot strange –n brate , sa o mai aud zicandu-mi ca “ totul va fi bine “ , mi-e dor de zambetul ei trist , mi-e dor de tine , mami ! Sunt jalnica , sunt atat de jalnica incat nici nu merit sa exist ! Ultima dorinta a mamei mele era sa ma mai vada zambind inca o data ! Iar eu ?! Eu a trebuit sa vars lacrimi si sange peste trupul ei firav , eu ..eu n-ar fi trebuit sa-l intalnesc nici odata pe Sasuke !

Un ultim strigat de disperare se aude , si o ultima picatura de sange cade . Cade inrosing apa cea alba si tulbure de atata suferinta . Lacrimi incontrolabile vuiesc in josul fetei tinerei fete . “ Viata nu e corecta “ isi spuse Sakura stergandu-si ochii inrositi . Dar stiti ? Avea dreptate in totalitate…viata nu e corecta , insa de fiecare data cand dam cu capul de un stalp , trebuie neaparat sa ne luam inima-n gura si sa sa mergem mai departe fara sa ne pese de llovitura . Viata e atat de frumoasa daca sti sa te bucuri de ea ! Viata e precum o partitura scrisa cu cea mai rafinata cerneala neagra , cu cel mai nobil stilou si cu cea mai firava mana . Viata e un cantec pe care intai invatam sa il cantam , iar apoi compunem noi parti si scriem noi note , versuri care noi le alegem . Sakura e o personalitate chiar sensibila , prea sensibila !

Sasuke :

Stau ascuns in verdeata salbatica a tufisului si …o privesc . E atat de frumoasa ! Ochii aceia de un verzui intens care m-au innebunit odata , zambetul acela dupa care ma topeam odata , trupul ei mirific pe care l-as fi putut atinge odata…E-ea este Sakura ?! Nu pot crede cat de mult s-a maturizat de ultima noastra intalnire , acum nu mai e adolescenta aceea sensibila si copilaroasa , acum e ..e o adevarata domnita! Frumusetea ei ar putea fermeca orice barbat din aceasta lume cruda , poate …chiar si pe mine . Am ajuns sa tanjesc dupa frumusetea ei … sa tanjesc dupa fiecare miscare , sa o simt aproape de mine . Se pare ca mi-ai lipsit , frumoas-o ! Hmpf am sa o provoc putin ;

-Ai crescut , spuse Sasuke iesind din gaura verde a frunzisului .

Rozalia tresari . Ea , ea .. stia vocea aceea ! Nu-i veni sa
creada , dupa atat de mult timp trecut , dupa nopti scufundate in amarul lacrimilor , dupa suferinta insuportabila care o acapara , el era acolo ! El , printul ei negru , pe care in fiecare noapte il visa alintand-o cu vrbe mieroase si dulci , el ! Un firicel firav de fericire se strecurase in ochii verzi ai acesteia . Dar… oare era perfect ?! Sa iubesti pe cineva care a incercat sa te ucida de doua ori si care ti-a spus cu nepasare ca nu insemni nimic pentru el … Amintirile incepusera sa se depane in fata ochilor lor , fiecare lacrima cazuta straluce in untunericul mintii . ,, Visez ? “ ; cuvintele soptite ale fetei s-au conturat cu ajutorul infernului nesfarsit din fata ochilor . De ce ? Stia ca asa va fi , stia ca nu va suporta sa-l priveasca fara sa-l poate strange in brate , fara sa-I simta suflerea calda intepenind la ceafa ei , fara sa-I spuna cat de mult il iubea , cat de mult ii pasa ! Dar de ce a mai facut acest drum degeaba ? De ce si-a lasat sufletul apucat si devorat de trecut ? E simplu si prostesc. Se spune ca ura orbeste oamenii ..insa despre iubire ? Iubirea te devora , te acapareaza si poseda precum un demon sfidator al iadului care nu-ti lasa constiinta sa supravietuiasca ! De ce ti-ai da viata pentru o persoana daca nu o iubesti ? De ce trebuie sa iubesti ?
Dar , tot iubirea e cea care te hraneste cu cele mai alese bucate din toate timpurile , tot ea e aceea care te face sa zambesti fara motiv . Ea ne-a invatat pe noi toti sa suferim , dar daca in viata asta nu am avea nici un necaz , problema sau intristare , atunci ar fi prea …prea plictisitor .Hm , de parca am fi controlati de un sentiment inexplicabil atat de bucurie si de tristete .

" Mi-as dori sa fiu o raza de soare sa te pot privi mereu in ochii tai abisali, sa fiu o picatura de ploaie care sa cada pe buzele tale moi si gratioase sa te pot saruta macar pentru o clipa! Iar apoi sa ma preling pe coarda sensibila a inimii care se numeste..Dragostea care ti-o port orbeste in suflet ! " acestea au fost ultimele ganduri chinuite ale Sakurei …

Scuze ca e scurt , nu am prea avut timp sa scriu ^.^ . Astept comentarii si ne mai vedem ! Cya :bye:

Melodia Capitolului III

MY FIC ะ PETALA RĂTĂCITĂ ะ
Dᵃᶜᵃ ᶰᵒʳᶤᶤ ᵛᵃʳˢᵃ ˡᵃᶜʳᶤᵐᶤ ˢᶤ ᶤᵘᵇᶤʳᵉᵃ ᶰ⁻ᵃ ᵗʳᵉᶜᵘᵗ, ᵖᵒᵃᵗᵉ ᵐᵃᶤ ᵃᵖᵃʳᵉ ᵒ ˢᵃᶰˢᵃ ˢᵃ ᵖᵒʳᶰᶤᵐ
De La-nceput ..!
Dʳᵃᵍᵒˢᵗᵉᵃ ᵉ ᵒ ˢᵃᵍᵉᵃᵗᵃ ᶜᵉ ᶤᵗᶤ ᶠᵃᶜᵉ ʳᵃᶰᶤ ᵈᵉ ᶠᵒᶜˑˑˑ ˢᵘᵖᵃʳᵃ ᶜᵉˡ ᶜᵉ ᶤᵘᵇᵉˢᵗᵉˑˑˑ ᶜᵉˡ ᶤᵘᵇᶤᵗ ᶤˢᶤ ᵇᵃᵗᵉ
Joc
Tʳᶤˢᵗᵉᵗᵉᵃ ᶤᶰᶜᵉᵖᵉ ᶜᵘ ᵒ ˡᵃᶜʳᶤᵐᵃ, ᵇᵘᶜᵘʳᶤᵃ ᶜᵘ ᵘᶰ ᶻᵃᵐᵇᵉᵗ, ᶤᵃʳ ᶠᵉʳᶤᶜᶤʳᵉᵃ ᵐᵉᵃ ᶤᶰᶜᵉᵖᵉ ᶜᵘ..
Tine

#14
Uite ce ai postat si eu nu am stiut :-w revenind. Versurile de la inceput au fost foarte frumoase si chiar le-ai pus si ales bine. La descriere pot spune ca te-ai descurcat, cand povesteai din perpectiva rozaliei ai reusit sa faci o "confuzie" sa zic asa, adica ai starnit curiozitatea cu toata acea suferinta care o tot invarteai. Stai sa pricep, cand Sasuke era in tufis au trecut foarte multi ani nu? dar cati :-? gandul Sakurei de la final a fost frumos. Am observat ca ai trecut in ambele parti la persoana e 3-a. Ok, nu te condam pentru ca ai stapanit, nu multi pot face asta si ma bucur ca ai pus mai intai persoana 1 si dupa a 3-a si nu le-ai amestecat. Greseli au mai existat, dar nu le mai caut.
Succes cu nextu si sa te descurci la fel de bine sau chiar mai bine ;)) [si eu acu]
Edit: misto melodie, ai aleso bine, abia acu am vazuto..daca o ascultam cand citeam ma navaleau lacrimile :))
[Imagine: h8v.gif]
 

#15
Hey ^^ Am vrut sa va anunt ca , daca nu voi mai avea minim 3 comentarii , cred ca-mi inchid ficul , nimeni nu citeste , de ce sa scriu ?

MY FIC ะ PETALA RĂTĂCITĂ ะ
Dᵃᶜᵃ ᶰᵒʳᶤᶤ ᵛᵃʳˢᵃ ˡᵃᶜʳᶤᵐᶤ ˢᶤ ᶤᵘᵇᶤʳᵉᵃ ᶰ⁻ᵃ ᵗʳᵉᶜᵘᵗ, ᵖᵒᵃᵗᵉ ᵐᵃᶤ ᵃᵖᵃʳᵉ ᵒ ˢᵃᶰˢᵃ ˢᵃ ᵖᵒʳᶰᶤᵐ
De La-nceput ..!
Dʳᵃᵍᵒˢᵗᵉᵃ ᵉ ᵒ ˢᵃᵍᵉᵃᵗᵃ ᶜᵉ ᶤᵗᶤ ᶠᵃᶜᵉ ʳᵃᶰᶤ ᵈᵉ ᶠᵒᶜˑˑˑ ˢᵘᵖᵃʳᵃ ᶜᵉˡ ᶜᵉ ᶤᵘᵇᵉˢᵗᵉˑˑˑ ᶜᵉˡ ᶤᵘᵇᶤᵗ ᶤˢᶤ ᵇᵃᵗᵉ
Joc
Tʳᶤˢᵗᵉᵗᵉᵃ ᶤᶰᶜᵉᵖᵉ ᶜᵘ ᵒ ˡᵃᶜʳᶤᵐᵃ, ᵇᵘᶜᵘʳᶤᵃ ᶜᵘ ᵘᶰ ᶻᵃᵐᵇᵉᵗ, ᶤᵃʳ ᶠᵉʳᶤᶜᶤʳᵉᵃ ᵐᵉᵃ ᶤᶰᶜᵉᵖᵉ ᶜᵘ..
Tine

#16
Cum? Nu vrem sa-l inchizi ca ne place mult! Acum:

Mi-au placut versurile de la inceput. Sunt interesante.
Descrierea e buna, n-am ce comenta... naratiunea la fel, dialogul e foarte scurt, dar la locul si timpul potrivit, ceea ce e bine.
Greseli de tastare, de ortografie, sincer ca nu stiu daca am vazut sau cautat, sau bagat in seama.
Spor la scris si astept nextul. Sper sa nu inchizi ficul.
App: misto melodia

#17
Hey buna Pénélope!
Vreau sa iti zic ca imi place la nebunie ficul tau. Mi se pare ca ai inceput sa progresezi foarte mult si foarte repede. In ultimul capitol ai putut pune in evidenta sentimentele Sakurei, ceea ce e foarte bine. Imi place ideea si ficul tau, cred ca ti-am mai zis. Prologul tau a fost atat de cute^^.Daca ai stii cat de curioasa sunt, abia astept sa apara urmatorul capitol.
Si nu trebuie sa renunti sa scris doar pentru ca ai putine comentarii. Conteaza ca scrii si iti place ceea ce scrii.
Te-am pupat! :*
[Imagine: 7bt5.th.jpg][Imagine: 7ytg.jpg][Imagine: sdfsdfsdfsdfsi.th.jpg][Imagine: 567657.jpg]









#18
Hei sis! Imi cer scuze ca am ajuns asa de tarziu. ^^

Ah pai.. multumesc ca m-ai anuntat. Ce as putea spune? Mai cam intors pe dos. Nu prea am inteles nimic. Adica.. la inceput povesteai din perspectiva Sakurei si scriai la persoana I, insa brusc ai trecut la persoana a III-a. Asta ma cam dat peste cap. Aceeasi chestie ai facut-o si cand povesteai din perspectiva lui Sasuke. Puteai sa scri pe acolo pe undeva "Autor" si sa incepi sa scri la persoana a III-a. Asa.. altceva.. versurile au fost chiar frumoase. Ti-au mai zis-o si ceilalti. Naratiune ai avut. Imi place cum narezi. Dialogul.. a fost o singura replica si nu mi s-a parut ca a fost seaca. La capitolul descriere stai bine. Descri foarte frumos sentimentele celor doi. Ma faci sa ma simt ca sunt si eu pe acolo pe undeva. Greseli de tastare nu am vazut. Nu am stat sa ma uit dupa ele. Ceea ce nu mi-a placut e ca din nou ai pus space inainte de semnele de punctuatie. Lasa space numai dupa ele. Asa ar arata mai bine.

Atat am avut de zis.
Bafta si multa, multa inspiratie in continuare!
Bye, bye!
:bye:
Debb.<3



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  O ultima lacrima de sange pe o petala de trandafir MooN. 41 19.680 18-03-2011, 09:29 PM
Ultimul răspuns: ~*Fallen* ~* Angel*~
  printesa ratacita(sasusaku) cryssy 14 9.057 11-12-2010, 04:25 PM
Ultimul răspuns: Flash
  printesa ratacita(sakura) cryssy 3 3.903 14-10-2010, 08:39 PM
Ultimul răspuns: Flash
  O petala de cires Yin 14 10.501 12-09-2010, 08:44 PM
Ultimul răspuns: ▌▒ Zยzzααα ▒▌


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)