Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Lucrarile
Prima lucrare
33.33%
4 33.33%
A doua lucrare
66.67%
8 66.67%
Total 12 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Duel: KatexD vs. DeDal N.

#1
Deci eu (DeDal N.) si KatexD (Sophie) ne-am gandit la un duel. De fapt eu m-am gandit la unul si imi cer scuze pentru 'tortura' pe care a suportat-o pana cand a fost de acord. Precizez ca acest duel va fi la poezie.

Tema Orice tema
Lucrarile Vor fi anonime
Perioada de postare 09.02.2011 - 12.02.2011
Perioada de votare 11.02.2011 - 18.02.2011

Lucrarile vor fi postate de una dintre noi. Un vot la poll va valora un punct si un comentariu va valora doua puncte. Succes.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#2
Am venit cu lucrările 10 :

Lucrarea 1

Nebunia e iluzie

Privire sadică,
Ignoră-mi rugăminţile fierbinţi,
Atingerea ta e focul
Ce arde printre morminti.

Iluzia vieţii mă disperă.
Sunetul e de departe auzit,
Simţurile se diferă
De sentimente şi mă minţi.

Iluzie nebună
În noapte răsuna
Speranţă fără sens,
O şoaptă tăcută.
ÃŽmi zguduie lumea.
O durere mută
Îmi străbate corpul.
Fiori de neuitare
Simţuri fără margini
Clipe de visare.

Alină-mi vorbele grele
Ce te atacă zi de zi.
Gândeşte. Totul e plăcere.
Iluzia, se face zi.

Clipe se zbat în neputinţă
Accept a ta dorinţă.
Ca nebunia să fie zid,
Să şterg vocile ce mint.

Lucrarea 2

Amintiri...

Un dor nebun de tine mă cuprinde
Şi-un foc în inimă mi-se aprinde,
Aş vrea să fi aici, să-ţi spun cât te doresc,
Că tu eşti îngerul ce vreau să-l iubesc.

Aş vrea să stăm lânga izvor,
Să îţi şoptesc încetişor:
Că tu eşti floarea iubirii
Åži elixirul fericirii.

Tu să te uiţi in ochi mei,
Să-mi spui că te îneci în ei,
ÃŽn focul din lumina lor
Ca într-un cer fermecător.

Dar ai plecat şi m-ai lăsat,
Ca într-un codru întunecat,
Mi-au rămas doar amintiri
Ale unei vechi iubiri.

Mi-a rămas o lacrimă
Ce vine din inimă,
Lacrima ÅŸi-un dor aprins
Lângă locul nostru trist...

Acum pot spune: Start vot! ^_^


#3
Deci bunaa..mi-am facut si eu aparitia pe aici. In primul rand voi descrie amlele lucrari care mi-au placut enorm de mult.
prima lucrare Deci sentimentele sunt transpuse perfect, chiar nu am ce spune, puterea lor se simte in fiecare vers..iluzie nebuna..ouf! Deci pur si simplu ma regasesc in aceste versuri.
Lucrarea a doua O lucrare buna, chiar foarte buna, setimentele au dimanism si asta imi place enorm de mult. Deci o iubire, un dor de nepatruns, un sentiment de singuratate. Si asta imi place singuratatea, codrul pustiu...
Deci acum sa anunt unde merge votul meu:
Votul meu merge catre prima lucrare, care din punctul meu de vedere este mai puternic transmisa, are o tema de nebunie , de mister care face ca admosfera sa se simta mult mai puternic.

#4
Hard -_-" Nu ma pot hotarari ce lucrare sa aleg. Si nici nu ma pricei sa comentez poezii. Mi-au placut ambele poezii la fel de mult. Sunt ambele la fel de frumoase. Well dupa multe contraziceri cu celalalt eu 21 cred ca o sa votez pentru [b]prima lucrare[\b] pentru ca imi place mai mult tema aleasa. O tema in care ma regasesc si eu 21 Eu insumi sunt o nebunie. Oricum fie ca e lucrarea lui Soph fie ca e a lui DeDal ambele sunt nebunele mele. Deci votul meu merge la prima lucrare cum am mai zis. Sper ca niciuna dintre voi sa nu se supere pe mn si va urez succes in continuare. Bafta! pupic
[Imagine: EnvYQ.png]

#5
Well...^^

Prima lucrare, Nebunia e iluzie.
Imi place, destul de realist. Ai avut cateva versuri care au rimat.
Ceea ce nu mi-a placut a fost faptul ca, la inceputul poeziei am ramas ceva wtf. Nu cred ca se incadreaza cu tema titlului.
Citatul acesta mi-a placut mult, "Iluzia vieţii mă disperă." Cum am mai spus, aceasta poezie chiar e realista. Deci ce pot spune, congrants!

A doua lucrare, Amintiri...Imi place. Totul a fost potrivit, adica ai respectat tema si nu te-ai abatut de la ea. Ai avut rima, de aceea apreciez mai mult. Totul a avut sens. Ceea ce nu mi-a placut, este ca a fost putin siropos, daca mai puneai si ceva de genul cu prajiturele si inimioare si niste Cupidoni pe acolo, trebuia sa numesti poezia "dragostea" sau ceva in gen, salvatoarea este partea de sfarsit.

Deci, imi este foarte greu sa decid care e cea mai buna. Mi-au placut amandoua. Felicitari amandurora!
[stiu, stiu, sunt cam drastica, cand comentez poezii!]
Votul meu dupa cate recitiri am facut, si dupa cateva evaluari, merge catre lucrarea: Amintiri..
Credeti-ma a fost foarte greu sa decid!
Ja ne! Succes! cea mai buna sa castige..
HOT. SEXY. and POWERFUL.

#6
Sa ma iertati, sincer, pentru ce o sa zic aici, dar eu as vrea sa nu votez cu nimeni.
De ce faceti poezie postmodernista si ii puneti rima? O rima bolnava as zice. Si masura? E in ghips.
Incerc sa gasesc tema si nu pot

Votul merge totusi la a doua lucrare ca are macar rima neoloaga.

for both of you
You just killed lyricism!
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#7
Prima lucrare

Este draguta, dar nu prea. Are o rima atat de chinuita saraca si nici nu prea imi transmite cine stie ce. O fi ea mai lunga, dar nu imi inspira prea multe, adica titlul este bun si se potriveste cu ce ai scris dar nu este pentru mine.

A doua lucrare

Asta este mai buna, cred . . . Rima nu mai este schioapata si parca s- ar fi pus mai multe sentimente in ea. Imi place mai mult. Mai mica si mai draguta. Oi fi eu cu alea lungi, dar acum fac o exceptie.

Votul merge la a doua poezie . Bafta in continuare iubirile mele >:d<
[Imagine: Jun0xCa.png]

#8
Da, stiu ca data de votare era pana ieri, dar daca vad ca inca nu ati anuntat castigatoarea, ma gandeam sa votez si eu, sper sa se ia in considerare si votul meu.

Prima poezie

Titlul nu e prea inspirat, parerea mea, nu cred ca ti-a lua mai mult de un minut sa-l alegi. Un titlu al poeziei trebuie sa fie in concordanta cu poezia, cu versurile, trebuie sa se tina seama de toate acestea cand se alege un titlu pentru o poezie. Poezia a fost destul de realista, adica unele versuri chiar mi-au placut si mi-au transmis niste sentimente, dar altele m-au lasat complet rece. Unele versuri au rimat, dar consider ca daca ai fi vrut si te straduiai un pic mai mult ai fi gasit rima potrivita pentru toate versurile. Ceea ce m-a mai deranjat a fost faptul ca treceai de la rima incrucisata la cea imperecheata. La capitolul rima e asa si asa, dar daca stau sa ma gandesc bine si daca tu ai vrut sa realizezi o asonanta sa stii ca ti-a iesit mai mult decat bine. Masura nu prea e buna, iar ritmul e bun. E bine ca ai avut diacritice.

A doua poezie

Titlul e sec, banal, neinspirat, nu imi inspira nimic. Nu ma atrage sa citesc poezia. Cand incerci sa alegi un titlul tine cont de tot ce am spus mai sus, la prima lucrare+ sa fie expresiv, sa trezeasca dorinta de a citi poezia, sa capteze atentia, sa transmita ceva, nu sa fie banal, sec, cum e al tau.
La rima e bine, ai folosit ca tip de rima, rima imbratisata si numai pe ea ai folosit-o pana la final. Masura e buna, dar ritmul cam lasa de dorit, poate incerci sa lucrezi la el pe viitor. A fost putin cam siropoasa poezia, dar nu asta conteaza, ci faptul ca mi-a trezit niste sentimente de care am crezut ca scapasem, dar se pare ca poezia ta mi le-a readus la suprafata.

So, dupa tot ce am comentat, imi pare rau daca am fost cam dura, dar cand vine vorba de poezii ma cam ia valul cu comentatul 21. Oricum, votul meu merge la a doua lucrare.
[Imagine: j5atg3.png]


#9
Nebunia e iluzie: DeDal N
Amintirii... : Iljimae


Poll vots:
Prima lucrare: 3
A doua lucrare: 7
Coment:
Prima lucrare: 2
A doua lucrare: 4

Prin urmare. Castigatoare este Iljimae [eu -.-"]. MULtumesc DeDal ca mi-ai oferit inca o data oportunitatea de a ma duela cu tine. 10 . Si te felicit pentru poezia compusa!


OFF:@Scuza-ma Blank, nu ai vrea sa votezi cu nimeni, atunci, de ce o faci? :p Nu esti obigat. Dar, totusi iti multumesc sincer pentru opinie 10 .


#10
Duelul s-a incheiat. Topic inchis.
Felicitari participantilor.
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Duel: â–ª Winter Sleep â–ª vs DeDal N. DeDal N. 12 6.148 14-12-2011, 08:52 PM
Ultimul răspuns: Ana
  Duel: Sweet KIss vs DeDal Notorius DeDal N. 7 5.335 22-12-2010, 04:16 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)