Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Droguri

#21
1:Unul din subiectele mele preferate21Vedeti voi depide de ce fel de droguri vorbim aici.
Daca vorbim de droguri de risc maxim(cele care dau dependeta) Da nu sunt de acord si sunt periculoase...Daca vorbim de iarba (mrijuana,canabis) sunt droguri care nu dau dependenta.E ca la tutun daca ai vointa te lasi foarte usor asa ca nu va mai panicati atat.
24aca trecem la drogurile legale ce vedeti voi baietasi in spitale si morti aceia au luat prea mult sau le-au combinat intre ele.Drogurile legale nu se combina decat cu tutun sau putina marijuana(in caz ca vreti sa va apucati).
Tin sa precizez ca nam incercat dar am avut prieteni care consumau si mau pus umpic in tema.
310ractic ma amuza campaniile antidrog din scolii cand vine n baiat si ne zice noua ca marijuana e mai periculoasa ca heroina21(imi vedea sa rad dar ma-m abtinut atunci).
Nu zic sa va drogati doar mi-am dat cu parerea pentru ca multi inca au idei preconcepute..
Stiti voi e ca la tutun nu-ti place pana nu incerci.(cred21 )
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#22
Daca nu ai incercat de ce iti dai cu pararea ?

Eu una am fumat , am luat pastile , plante haluginogene si prafuri .
La pastile cam scartie treaba , pentru ca sunt de rahat rau de tot . Fumatul e cel mai o.k , plante haluginogene sunt si ele cam naspa si de praf nici numai spun , m-am simtit super bine .
Eu una ma sparg de vre-o 2 ani , in vara lu 2010 am fumat foarte mult , adica erau zile la rand in care fumam in fiecare seara cu o prietena , si o tineam tot asa , dupa am mai fumat in anul scolar de vreo cateva ori , dar am bagat pastile si niste prafuri - nu de tras pe nas - ...
Vara asta nu prea am fumat de foarte multe ori , ca nu am avut chef si m-ai mult am baut si a fost ok , dar pe la sfarsitu verii acesteia am tras pe nas intr-o seara aprox, un gram jumate si acum cateva seri , vre-o 3 Smile si am si fumat si eram intr-o stare extrema de buna , vedeam un lac , si ma credeam la munte , si castele 21 Super smecher .
Daca esti prost nu te droga, nu are nevoia lume de prosti care trag o linie sau fumeaza putina iarba si vai doamne sunt praf si ii mai vezi si pe la tv -_-" din cauza ca sunt ei prosti .
Vroiam sa va spun ca m-am drogat foarte mult , si n-am nici ce-a mai mica problema pntru ca nu fac nici exces , oricum de la iarba nu am ce pati , pentru ca nu cred ca da dependenta . Sii daca stam sa o luam asa , totul da dependenta 21 Jocurile video dau dependenta , ciocolata , shopping-ul , tv , si multe altele . E si chestia aia de autosugestie , pentru ca tu tot iti spui , o sa ajungi un dependent si chestii de genu si chiar ajungi .
Ma simt extraordinar de bine , desigur mai ales daca esti cu un baiat sau fata pe langa voi euforia creste 21 daca m-ati inteles .

Si chiar ma enerveaza oamenii de genu "ca esti un depravat daca te droghezi" , cu toate ca ei nu au iesit in viata lor din casa si nu stiu care este treaba , pentru ca au auzit la t.v sau au vazut te miri unde sau auzit . Pai da acum intrebarea mea este :
De unde dracu stiti voi daca este asa sau nu ? Adica doar pentru ca sunteti voi manipulati de toate rahaturile si influentati , atunci scuza-ma , mai bine taci . N-ai incercat , n-ai de unde sa stii deci... :]
Eu nu incerc sa faca reclama acum , ca nu spun ca sunt foarte bune , multe au partile lor rele , dar ce numai drogurile au partile lor rele ? Ati vazut ce fac oamenii aceia care stau prea mult in fata tv sau a pc-ului ? Ajung cam rau . Si ciocolata este foarte buna , dar foarte nesanatoasa ,
internetul este foarte smecher , dar este si neaparat ok ? Nu si nu si nu . Scoala e neaparat buna ? Nu , mai ales ca scoala este una dintre cele mai mari manipulari in lume :]]
Oamenii care nu ies afara si nu au facut nimic interesant normal ca isi dau asa cu parerea , pentru ca ei nu au vazut doar au auzit sau citit Smile
"If I died in your arms
Would you then give me your love
Would you tell me that you need me
and that I was the one

Now there's nothing I can say to you
To make you feel the same way too
When you walk away I just want to die
And I try not to break down and cry"



#23
Da, poate unii au prea multi bani si "sange" in ei ca sa se distreze. Nu? Pai ce naiba, tot o viata ai si trebuie sa ti-o traiesti cum ai tu chef. Nu vreau sa judec, nu ma intereseaza ce fac altii. Mi se par ipocriti oamenii care spun ceva de genul "vaaaai sunt niste porcari, nici sa nu vad asa ceva in fata ochilor" pentru ca in adancul fiecaruia salasuieste dorinta de experimentare a lucrurilor noi.

Ok, daca voi va distrati numai daca trageti pe nas si fumati iarba, nu sunteti diferiti de cei care n-au o viata sociala si care stau toata ziua in fata pc-ului.

Daca sunteti consumatori si afirmati acest lucru cu atata pasiune, inseamna ca nu consumati din placere, ci ca sa va afirmati.

In alta ordine de idei, nimic in lume nu e sanatos, nici macar mintea omului, dar totusi sa incercam sa folosim boala din noi ca sa fim asa cum ne dorim. Vrei sa ai halucinatii? Poti sa iti folosesti mintea bolnava sa-ti imaginezi si sa aberezi. Vrei sa ametesti? Poti sa te invarti toata ziua prin casa sau afara. Vrei sa ai o stare misto? bea suc natural sau compot(iti da o stare super buna).

Insa, daca vrei neaparat sa iesi in evidenta si nu stii cum sa iti folosesti creierul, drogheaza-te. E si mai costisitor si da efect imediat. Plus alte riscuri care nu stau sa le enumar.

#24
Well, nu am nimic cu persoanele care se droghează. Consider pur şi simplu că e sănătoatea lor şi ei se distrug singuri, iar unii îşi dau seama de ceea ce fac, deci sunt conştienţi că pe lângă faptul că se rănesc pe ei, îi rănesc şi pe cei de lângă. Şi mno, nici nu vreau să judec persoanele ce fac asta; ar fi o tâmpenie din partea mea să spun că sunt idioţi or smth like that.
Dar, totuşi , mă enervează şi nu îi suport pe cei care se droghează şi se mândresc cu asta, gen "bă, eu m-am drogat şi bla-bla-bla" . Până la urmă, drogatul e ca fumatul, ca băutul, ca pc-ul. Eniuei, părerea mea e simplă : nu am nimic cu cei care îşi calcă demnitatea singuri în picioare cu ajutorul drogurilor , dar nici nu îmi place ceea ce fac. Se sinucid încet-încet, de fapt, când ar putea face N lucruri ca să aibă halucinaţii, să îi doară capul după, să se simtă suuper bine şi apoi să le fie rău. Oh, dar câte lucruri... Whatevăr. Viaţa lor, sănătatea lor, mintea lor + banii lor.

xoxo
[Imagine: tumblr_lvu3z0OC361qkx1cbo1_500_large.gif]
The Mad Hatter: Have I gone mad?Alice: I'm afraid so. You're entirely bonkers. But I'll tell you a secret. All the best people are.


#25
Mda... Stiti acea zicala: '' Curiozitatea a omorat pisica''? S-a dovedit a fi foarte adevarata, chiar foaaarte! Multi se drogheaza din curiozitate si nebunie, dar nu pura, lol. Sau sunt drogati. Ma rog, asa, revenind. Yeah, curiozitatea...strica de cele mai multe ori. De exemplu unii se drogheaza pentru ca vor sa afle cum e acea senzatie de care toti vorbesc, si pe care toti o slavesc... si nu se mai pot lasa! Am auzit de cazuri din astea. Etnobotanicele ar trebui si ele interzise, dupa parerea mea, chiar nu ne fac bine...
Crazy-monkey-emoticon-192
[Imagine: musical_anime_girl_render_by_originalbos...d0bf7b.jpg]
[Imagine: Korn_Jonathan_Davis_Signature_by_TempaGF...3041e6.jpg]

#26
@Yong Mir Enoboanicle sunt in mare parte inteerzise...
Si oricum concluzi generala e ca orice creaza placere da dependenta.
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#27
WTH? Nu am lasat comentariu aici O.O Am lipsit cam mult decand m-am apucat sa citesc ficurile deci hai sa imi pun amprenta si pe topicul asta despre parerea mea care ,,conteaza'' =]].

Deci, exista doua feluri de droguri, cele letale [gen ale in care mori peste 3, 7, 8 zile] si cele cu termen mai prelungit [tigarea, cafeaua etc..].

Tigarea, comentez pentru ca nu suport drogul asta si mama fumeaza, imaginati-va cum este ;]. Deci este alcatuita din peste 120 de subs. printre care si nicotina care provoaca dependenta, so...Ce nu e bun? Ne distruge plamanii, in timp putem sa facem cancer la plamani si...cred ca stiti toti ce urmeaza, nu? ;| Lucrul bun este ca in oarecare masura te relaxeaza, te face sa uiti de griji, lafel ca si cafeaua, dar tot drog ramane, fiecare secunda pe care o petrecem fumand/ sau mirosind acest drog o sa ne coste mai tarziu22

Drogurile astea mai...sa zic, puternice gen HEROINA, sunt mai ale naibi, ajunge doar sa tragi pe nas o farama si esti dependent, apoi te gaseste familia la spital in coma ;-j ca de ai vrut sa fi smecher, sa faci ca altul si ai tras pe nas/injectat cu tampenia asta, smecherii platesc ;P.
In fine, nu sunt deacord cu drogurile si este teribil ca in Romania inca se mai comercializeaza dastea sub forma de etnobotanice, cica...dar asta e, fiecare cum vrea el ;| Nu pot sa ii impui unui om capos sa faca ce vrei tu atata timp cat nu esti o pers. ,,smechera''.

Parerea mea x.o.xo
[Imagine: animeloves.jpg]
Odododododo ;x
Lumea asta te distruge,Te induce în eroare, Fură tot şi apoi fuge,Te răneşte şi te doare! x333
Gânduri Nespuse, Neştiute şi Inexplicabile

#28
Am citit tot topicul asta si sunt tare dezamagita. Suntem la sectiunea dezbateri, dar in acest subiect cred ca nici jumatate din cei de mai sus nu au dreptul de a vorbi. Din moment ce nu ati incercat drogurile, ce rost are sa dati click aici doar ca sa va afirmati sus si tare ura voastra pentru ele? Nu mi se pare deloc ok si fair play.
Majoritatea dintre voi, dupa cum ziceam mai sus, nu ati incercat drogurile (si cand zic droguri ma refer si la tigari, si la cafea, si la alcool), ci doar sunteti impotriva lor. De ce? Ce baza solida aveti voi sa nu va placa aceste lucruri si sa luptati impotriva lor? Niciuna. Faptul ca unele cunostinte ale voastre utilizeaza sau in cazuri nasoale abuzeaza de asa ceva este doar treaba lor si you hating on it nu o sa ii faca pe ei sa isi schimbe parerea sau viciul.
Era un post mai sus "Tigarea, comentez pentru ca nu suport drogul asta si mama fumeaza, imaginati-va cum este ;]. Deci este alcatuita din peste 120 de subs. printre care si nicotina care provoaca dependenta, so...Ce nu e bun? Ne distruge plamanii, in timp putem sa facem cancer la plamani si...cred ca stiti toti ce urmeaza, nu? Lucrul bun este ca in oarecare masura te relaxeaza, te face sa uiti de griji, lafel ca si cafeaua, dar tot drog ramane, fiecare secunda pe care o petrecem fumand/ sau mirosind acest drog o sa ne coste mai tarziu". WTF man? Deci incepi si vorbesti despre tigara (nu tigare!) de parca ar fi anticristul itself si spui ca mama ta fumeaza, ok, tu nu, urasti asta. Dupa, intrii in grupul consumatorilor si incepi sa vorbesti cu "NE influenteaza", "NE distruge", etc. Dupa care incepi sa vorbesti despre ce lucruri bune aduce in viata ta? De unde stii? Din auzite? Scuza-ma, dar asta se numeste ipocrizie. Ti-ai dat cu parerea, nu-ti place fumatul. Bun, acolo se opresc drepturile tale de a comenta asupra acestui viciu.

Alt viciu foarte intalnit in viata cotidiana este consumul de cafea. Toooti facem asta la un moment dat. Mai ales ca aici suntem pe un forum, cred ca fiecare a avut acea seara in care a stat cu ochii in calculator degeaba pana la 4-5, dupa care a dormit 3 ore si chiar a avut nevoie de o ceasca de cafea sa faca fata zilei incarcate ce il astepta. Cafeaua este la fel de vicioasa si periculoasa precum nicotina, deeeci, da!

Si acum vreau sa va anunt ca ambele droguri specificate mai sus sunt mai addicting decat iarba! DA, iarba care ne duce pe drumul pierzaniei! Bullshit!
Iarba este un drog CE NU CREEAZA DEPENDENTA! Dap, este adevarat21. In antichitate era folosita chiar foarte des in scopuri medicinale. Chiar in La rascruce de vanturi il vindeca la un moment dat pe Heatcliff cu niste opium daca nu ma insel. Yep, este adevarat. Si nu are o limita pe care sa o depasesti si sa zici, gata esti un pothead. Fumezi cat vrei, nu ti se intampla nimic 21. http://listverse.com/2009/01/26/top-10-c...-cannabis/
Cred ca asta raspunde la toate intrebarile.

Bine, cand spun iarba nu ma refer la etnobotanicele alea care in sfarsit au fost interzise! AMIN! Chestiile alea erau fix un blestem. Toti astia de cumparau faceau asta pentru ca puteai lua si la 0.25 sa zicem si era mult mai ieftin decat un gram de iarba pe care dai 60 de lei. DAA! Si in chestiile alea erau numai balarii stropite cu parfum de baba expirat si, vezi doamne, erau super droguri halucinogene. Erau doar niste tampenii in care nu stiai ce este, le luai si doamne ajuta ce ti se intampla. Bine ca s-au interzis!

Dupa care vin drogurile mai uuu cum ar fi prafurile si pastilele. Sincer, nu am incercat, nici nu sunt curioasa, nici macar nu stiu de unde as putea lua 21. Am prieteni care iau, n-am nimic cu ei. Daca ei vor, foarte bine. Sincer, nu as da atatia bani (am auzit ca sunt scumpe, repet, AM AUZIT). Prefer o sticla de vodka (desi e mai nociva) si un somn bun dupa. 4 Daaar, pastilele gen xtc sunt droguri cu cel mai mic risc de dependeta. MUUULT sub tigari.

Sii, dupa vin drogurile cu risc foarte mare de dependenta gen cocaina si heroina si meth samd. Sincer, de astea chiar imi imaginez ca sunt extrem de scumpe, deci nu cred ca cineva din cunoscutii mei ar putea vreodata sa incerce 21. Am auzit de la mai multi ca se vand in euro si sunt foaaarte scumpe. Deci, in primul rand vine problema banilor. Dupa, daca totusi faci rost de o doza, dumnezeu sa te ajute in continuare. Dependenta la cocaina mai e cum mai e, dar la heroina se instaleaza imediat si e foaaarte greu de renuntat la acest drog. Sincer, de chestii din astea chiar imi este frica. Nu as face-o niciodata. Nici macar curioasa nu sunt 21.

Daaa, am scris cam mult. Acum vreau sa vorbesc despre legalizarea drogurilor in Romania. Ei bine, sunt total de acord cu legalizarea ierbii. Da frate, harmless as it is. Asa ar scadea si pretul ei suuuper exagerat si lumea nu ar mai fi ipocrita. In rest, sa zicem ca merge si sa detii 1 timbru per persoana si o pastiluta. In rest, nu sunt de acord! Si acum probabil o sa-mi sariti in cap ca vaaai cum nuu, nu e bine. Sincer, daca e pe din astea ar trebui sa interzicem o gramada de chestii, in primul rand IPOCRIZIA! O gramada de romani se drogheaza in felurile lor. Sa ii apreciem ca sunt sinceri si nu mascheaza asta.

#29
(30-10-2011, 12:22 AM)andraportocala A scris: Si acum vreau sa va anunt ca ambele droguri specificate mai sus sunt mai addicting decat iarba! DA, iarba care ne duce pe drumul pierzaniei! Bullshit!
Iarba este un drog CE NU CREEAZA DEPENDENTA! Dap, este adevarat21. In antichitate era folosita chiar foarte des in scopuri medicinale. Chiar in La rascruce de vanturi il vindeca la un moment dat pe Heatcliff cu niste opium daca nu ma insel. Yep, este adevarat. Si nu are o limita pe care sa o depasesti si sa zici, gata esti un pothead. Fumezi cat vrei, nu ti se intampla nimic 21. http://listverse.com/2009/01/26/top-10-c...-cannabis/
Cred ca asta raspunde la toate intrebarile.

Stii ce alte chestii mai erau folosite in antichitate in scopuri medicinale?
Mai erau folosite lipitori in diverse scopuri generale, gauri in cap pentru a elibera demonii ce se manifestau prin dureri de cap, orgasme la femei pentru a le vindeca de presupusa dementa si fum pentru a opri propagarea Mortii Negre (asta tin minte ca a avut un oarecare efect, dar din alte considerente). Nu inseamna ca toate astea au fost idei bune la vremea respectiva.
Ce-mi place la link-ul oferit de tine e ca majoritatea punctelor pe care le adreseaza au practic atasat si mesajul "Da domnilor, va TAMPESTE pe perioada in care sunteti sub influenta lui, dar nu va face sa va ingrasati, sa va pierdeti memoria, etc etc etc". Da, vad cum e un punct in favoarea drogului.

Imi cer scuze de interventie in discutie, chiar nu-i locul meu aici. Dar am observat acea nervoasa replica referitoare la ipocrizie si m-am gandit ca poate ar trebui aduse in discutie si exemplele deosebit de elocvente din acest post.
Toate cele bune.

Edit:
Da, inca o chestie ca am aruncat un ochi pe aici:

(14-09-2011, 12:40 PM)Rocket Queen !! A scris: Vroiam sa va spun ca m-am drogat foarte mult , si n-am nici ce-a mai mica problema pntru ca nu fac nici exces , oricum de la iarba nu am ce pati , pentru ca nu cred ca da dependenta . Sii daca stam sa o luam asa , totul da dependenta 21 Jocurile video dau dependenta , ciocolata , shopping-ul , tv , si multe altele . E si chestia aia de autosugestie , pentru ca tu tot iti spui , o sa ajungi un dependent si chestii de genu si chiar ajungi .

Nu, nu dau. Sunt sigur ca-n cartea stiitifica numita "Statistici scoase din eter" o scrie si ceva de genul asta, dar absolut toate acele elemente au fost prezente intr-un numar imens de studii cu rezultate variabile. Consensul general stiintific (a se citi, media ponderata) in principal atesta ca nici unele din acelea nu cauzeaza o dependenta "reala", chimica sau cum mai vreti voi s-o percepeti.

Ma rog, din nou, discutie placuta in continuare.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#30
(29-09-2011, 03:48 PM)--»єℓz«-- A scris: Deci, exista doua feluri de droguri, cele letale [gen ale in care mori peste 3, 7, 8 zile] si cele cu termen mai prelungit [tigarea, cafeaua etc..].

Tigarea, comentez pentru ca nu suport drogul asta si mama fumeaza, imaginati-va cum este ;]. Deci este alcatuita din peste 120 de subs. printre care si nicotina care provoaca dependenta, so...Ce nu e bun? Ne distruge plamanii, in timp putem sa facem cancer la plamani si...cred ca stiti toti ce urmeaza, nu? ;| Lucrul bun este ca in oarecare masura te relaxeaza, te face sa uiti de griji, lafel ca si cafeaua, dar tot drog ramane, fiecare secunda pe care o petrecem fumand/ sau mirosind acest drog o sa ne coste mai tarziu22

Drogurile astea mai...sa zic, puternice gen HEROINA, sunt mai ale naibi, ajunge doar sa tragi pe nas o farama si esti dependent, apoi te gaseste familia la spital in coma ;-j ca de ai vrut sa fi smecher, sa faci ca altul si ai tras pe nas/injectat cu tampenia asta, smecherii platesc ;P.
In fine, nu sunt deacord cu drogurile si este teribil ca in Romania inca se mai comercializeaza dastea sub forma de etnobotanice, cica...dar asta e, fiecare cum vrea el ;| Nu pot sa ii impui unui om capos sa faca ce vrei tu atata timp cat nu esti o pers. ,,smechera''.

Parerea mea x.o.xo

Ehhh...tu ramai la ideea veche.Nu toti oameni baga la vena,trag pe nas sau fumeaza pentru a fi ca cineva sau pentru a fi "smecheri".
Nai simtit tentatia de a experimenta ceva nou,dar in acelasi timp stiind ca si periculos??
(vreau si eu un raspuns)Tocmai aia e ca unii oameni rezista tentatiei alti nu.
P.S: Da recunosc mai exista si oaeni care fac lucrurile astea doar ca sa fie ca cineva sau sa fie "smecheri"
-Nu toti fumatori fac cancer sau boli grave la plamani.
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)