Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Do you belive in God?

#21
ipoteza aceea este a lui Darwin numai ca e o problema, el arata evolutia omului din maimuta insa exista o veriga lipsa intre omul modern si ultima veriga gasita de Darwin, de aceea multi spun ca ipoteza sa nu este adevarata.
Acum sunt de acord cu tine ca nici eu nu cred in Dumnezeu slavit de biserica deoarece sunt de parere ca baza pe care este construita aceasta credinta nu pot fi de incredere. Adica de unde stii ca cel care a scris biblia nu a urmarit sa manipuleze masele? Si avem multe exemple atat in credinta catolica cat si in cea musulmana. Cel mai oribil masacru care a mai fost si legal este Inchizitia, o pata neagra in istoria catolicilor iar despre musulmani ce sa mai spui? Conducatori Imperiului Otoman au spus ca Allah i-a indemnat sa cucereasca lumea pentru a o aduce pe calea cea buna. Sunt de parere ca aceste asa numite religii in care oameni vor sa creada orbeste au fost intemeiate pt a controla masele, nu pt a le conduce pe calea cea buna. Vrei sa crezi in Dumnezeu crede in Dumnezeul pe care tu il consideri bun, crede in bine si fa numai bine pt ca la sfarsitul zilei daca stii ca ai facut bine cuiva sau ca ai impiedicat pe cineva sa faca rau atunci vei dormi mai bine si mai linistit. Dumnezeu nu se amesteca in viata noastra, toate lucrurile bune ni le facem noi cu mana noastra la fel cum le facem si pe cele rele. incalzirea globala, poluarea, subtierea stratului de ozon sunt facute de om nu de Dumnezeu ca pedeapsa pt ca suntem pacatosi si din cauza acelor lucruri se int si nenorociri ca inundatiile, uraganele, etc.
Vrei sa crezi in ceva? Crede in tine si ajuta omenirea sa fie mai buna.
Aceasta este parerea mea si daca am suparat pe cineva, asta e nu imi voi cere scuze pt ceea ce cred si sustin.

cat despre int ce este dupa moarte?
eu una cred ca dupa moarte ajunge intr-un loc unde putem alege in a trai in continuare ca niste fiinte din energie pura(fantome daca doriti) sau sa ne intoarcem pe pamant, reincarnandu-ne din nou in om pt ca nu am terminat ce aveam de terminat.
acum daca alegem prima varianta atunci vom continua sa aflam mai multe lucruri despre lumea inconjuratoare.

#22
Eu sunt de parere ca intotdeauna a existat si va exista o forta superioara omului care ne vegheaza. Nu sunt o tipa bisericoasa, nu as putea spune ca le am nici prea mult cu religia, insa este evident ca exista ceva mai presus decat noi.
Ideologia aia cu maimutele- nu prea vad legatura cu Dumnezeu. Este doar un studiu care inca nu a fost defapt aprobat in totalitate, ci este doar o ipoteza, trust me. - care, dupa cum s`a mai spus, arata despre evolutia omului, nu despre ceva in care crede omul looser .
Forta divina este ceva care inca nu a fost explicat, ci doar presupus dupa anumite chestii( biblii, acastiste, rugaciuni, legende, etc..) .
This is the point ` 3 .
2 squirrels: one english, one romanian. Each squirrel in her tree . E. squirrel was fucking a nut. R. squirrel ask: - Are you fucking crazy? E. squirrel answer: - No, I`m fucking nuts .

#23
Stateam si ma intrebam, odata... daca eu, sunt om bun, ajut, imi vad de viata mea, am suflet, nu sunt un asasin care sta cu fierastraul in mana si omoara copiii, dar eu sa zicem nu obisnuiesc sa ma duc la biserica. Nu spun ca nu cred in Dumnezeu, chiar cred, dar nu sunt prea familializat cu religia, cu toate cele... O sa ajung in iad?

Desi la inceput mi se parea ca Dumnezeu, intr-un fel sau altul, nu era una prea buna, chiar consideram ca oamenii ii sunt superiori, s-a modelat cu timpul. A trebuit sa accept ca aveam dreptate, dar si ca erau lucruri cu care chiar eram pe langa...
Il iubesc pe Dumnezeu in feleul in care o fac, insa sunt genul caruia ii place sa mai si lupte. Consider ca sunt lucruri ce-l uimesc si pe Dumnezeu. Adica, poti vedea un om necredincios, care se lupta sa traiasca, si vrea acest lucru, si este dispus sa lupte si cu picioarele lovite, si fara vreo putere... acesta nu s-ar putea considera un lucru ce-l uimeste pe Dumnezeu?
Imi aduc aminte o oarecare conceptie a mea: cand esti suparat, nu se pogoara Dumnezeu sa te incurajeze si sa-ti alunge tristetea, un om o face... dar atunci cineva mi-a zis: dar te-ai gandit, poate il trimite Dumnezeu?

Privesc Biblia, biserica, ca niste lucruri pana la urma, create de om, insa Dumnezeu ne-a lasat toate celalalte calitati pe care le avem. Nu este nevoie sa fii pocait si sa fii calugar ca sa te mantuiesti, trebuie doar sa iti valorifici viata.

Desi, sunt lucruri pe care imi doresc sa le aflu referitor la Dumnezeu, si pe care probabil ca dupa ce le voi afla, imi voi dori nici macar sa nu fi auzit de ele... E mister, si prima intrebare este: Exista macar Dumnezeu?
Consider ca nu ai nevoie de biserica, toate cele. Atata timp cat tu ai o pace sufleteasca a ta, si crezi in Dumnezeu in felul tau, dar crezi, este tot ce conteaza.
Iar acum, sa-ti raspund la intrebari:
~ Credeti ca din cauza pacatelor comise Dumnezeu va pedepsit?
Toate lucrurile grele peste care am trecut, mi-au fost puse in cale, nu pentru a ma pedepsi Dumnezeu, ci pentru a invata mereu cate ceva nou. Deci asta nu se poate numi pedeapsa.
~ Credeti ca daca va rugati veti fi ajutati de Cel de sus?
Nu este nevoie sa ma apuc sa spun Crezul sau alta rugaciune, ca sa primesc ajutor. Este suficient sa gasesc mijloace de a-i demonstra lui Dumnezeu ca merit asta.
~ Credeti ca daca sunteti buni crestini veti fi raspalatiti?
Nu. Atat timp cat traiesc cu un suflet curat, este suficient

#24
semi-off-topic: Mitsukai Yoru, eu nu am patit ce ai patit si tu, dar intotdeauna m-am gandit ca dupa moarte continui sa visezi. Am patit in schimb ceva asemanator tie. Eram la inot, si am fost aruncata in apa (nu stiam sa inot atunci). Si nu simteam nimic, ma vedeam numai pe mine avand capul gol (trebuie sa precizez ca purtam ceva din cauciuc care imi proteja parul), incercand sa imi scot mana din apa si sa ating soarele.
On: Cred in Dumnezeu, dar nu merg la biserica des. Asa cum poti fi patriot nemergand la parada de 1 decembrie, asa poti sa crezi in Dumnezeu si sa faci fapte bune fara sa mergi la biserica. Eu am multe nelamuriri asupra religiei. M-am documentat in legatura cu perioada Inchizitei, si pot spune ca ce am aflat este pur si simplu odios. Cel care a spus ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui si ca este rotund a fost ars pe rug, lucru ce, dupa parerea mea, este nedrept. Si cruciadele, de asemenea. COPII, atentie, copii plecau in cruciade, practic sinucidere curata. Raspunsurile profesoarei de religie nu m-au satisfacut in totalitate.
- Doamna, Dumnezeu a spus ca nu simpatizeaza robia, sclavia,asa scrie in Biblie.
- Stii, el s-a referit la faptul ca nu vrea ca oamenii sa aiba sclavi.
O.O Cum am mai spus, cred in Dumnezeu, dar mi se pare mai presus de ceea ce spune religia ( nu spun ca nu ar fi deloc asa cum este El descris
de catre religie, dar cred ca are anumite diferente). Credeti ca din cauza pacatelor comise Dumnezeu va pedepsit?
Nu stiu, sincer, eu cred ca o-m trai si o-m vedea. (sau e o-m muri si o-m vedea?)
~ Credeti ca daca va rugati veti fi ajutati de Cel de sus?
Dumnezeu ne ajuta in situatiile disperate, eu ma rog deoarece a intrat in rutina zilei. Am trecut prin experiente ce puteau sa imi fie fatale, de la cazut din masina la lovit cu ceva in cap, dar am scapat numai cu rani usoare sau nevatamata. Nu sunt sigura (aproape deloc) de faptul ca am fost salvata deoarece m-am rugat.
~ Credeti ca daca sunteti buni crestini veti fi raspalatiti?
Ce vrei sa spui prin bun crestin? Prin "bun crestin" te referi la mers in fiecare duminica la biserica, tinut post (si negru daca e nevoie)?
Poti sa fii ateu, dar sa ai un suflet bun. Nu ii inteleg pe cei care se feresc de atei ca de ciuma. Esti rapslatit pentru sufletul tau, dar asta mai tarziu.
Cine spune ca n-a avut parte de tristete este un mincinos.
Violenta este ultimul refugiu al incompetentei.
Optimistul e un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Nu sufar de nebunie, ma bucur de ea in fiecare clipa!

#25
Hai ca scriu si aici, chiar daca sunt sanse sa supar cativa copii.
In primul rand, religia este cel mai simplu si clar mod de a manipula!Daca nu ma credeti, luati o carte de istorie sau uitati-va la History, o sa vedeti foarte clar, cum catolicismul a dus la o gramada de cruciade.Fara a mai spune ce oameni buni au fost acei Papa, doi dintre ei scriind si carti cu subiecte interesante.
In al doilea rand, nu cred in Dumnezeul ce sta in Rai si rade de noi, e penibil, orice om cu ceva creier in functiune isi da seama ca asta e o mare prostie.Ca exista extraterestrii mult mai destepti decat noi, care si-au batut joc de noi, asta nu poate spune nimeni ca nu ar putea fii adevarat.
In al treilea rand, Iisus este scris in unele documente, ca un om nebum ce credea ca este baiatul unui anumit zeu si ca a fost ucis pentru ca spunea tampenii oamenilor, pe 70% adevarat, daar....daca Mantuitorul era nebun???
Ce sa mai spun?Noi ne inmultim, inmultindu-ne , e clar ca o molecula sau o parte din ADN pleaca in copilul nostru...din asta rezulta faptul ca noi traim in continuare, in visurile acelui copil, fara sa-si dea seama, traind trairile lui.Eu cel putin asa cred, fiecare crede ce vrea, cum vrea.
[Imagine: fdfgba0.jpg]
[Imagine: 2560139237_b2fb8f427f.jpg]



#26
Manipulare? - Poate.
Conspiraţii? - Bineînţeles.
O sumedenie de motive care să zgârmăne anarhistul din noi. - Ph00k YEAH. BRING IT ON!

Totuşi am impresia că uitaţi că RELIGIA este componenta societăţii care a pus baza BUNULUI SIMŢ.
Omul a fost şi va fi întotdeauna un "sălbatic", dar nu orice tip de "sălbatic" domnilor, ci unul de raţiune care, vezi doamne, îl ridică pe lanţul trofic deasupra dobitoacelor şi de aceea raţiunea, fie ea cât se poate de dezvoltată, va prima întotdeauna asupra instinctului. De aceea mai toţi dintre noi facem parte dintr-o lungă generaţie de oameni care şi-au însuşit o religie şi au acceptat faptul că există un Ăl Mai Jmeker care poate decide destinul tuturor şi uite aşa s-au pus bazele civilizaţiei, prin respectarea(sau frica) unei puteri supreme.

#27
Interesanta dezbatere... 39
In primul rand, din ce in ce mai putini oameni au incetat sa creada in Dumnezeu sau oricare alta entitate divina inca de la aparitia teoriei evolutioniste a lui Charles Darwin, conform careia noi, oamenii, am evoluat din maimute(ceea ce mi se pare absolut stupid pentru ca stiintific, e imposibil ca la cat de complexa este alcatuirea celulei, conditiile sa fie atat de favorabile, incat de la maimute sa fi ajuns oameni. Daca da, atunci cum se poate ca inca mai exista primatele... nu se presupune ca am evoluat 24? ) Deci... eu nu cred deloc in teoria asta "geniala" a lui Charles Darwin.
Iar in al doilea rand... un singur lucru e sigur: de cand e lumea, omul a incercat sa-si explice toate fenomenele bizare si mereu a simtit nevoia de a crede in ceva superior lui(spre exemplu... eu cel putin, ma simt mult mai in siguranta crezand ca "acolo" este cineva care intotdeauna ma vegheaza si gandindu-ma ca nu este, ma simt ciudat, ca si cum la ce naiba m-am mai nascut... doar ca sa mor?)
Nu merg la biserica si nici nu imi face placere, nu prea suport preotii pt ca pana la urma, sunt tot pacatosi ca noi si multi pretind ca au nu-stiu-ce chemare(desi mai mult ca sigur ca multi dintre ei umbla doar sa faca bani... totusi, sunt sigura ca mai sunt cativa care chiar merita sa fie numiti "preoti"). Totusi, cred in existenta unei foarte superioare pt ca daca e ceva ce stiinta nu poate explica, acelea sunt sentimentele si sufletul in care am deplina incredere ca exista si nu imi pasa cum(caci pana la urma... caile Domnului sunt misterioase :3Smile... iar daca ar veni cineva si mi-ar spune ca suntem doar "apa si pamant" cred ca as innebuni de mila pt persoana respectiva ca inca nu a descoperit complexitatea fiintei umane(gandim, regretam, ne traim vietile cum vrem sau nu[desi parca suna mai bine prima varianta 71], simtim durerea, iubirea, dezamagirea si tot asa).
ToRnAdO- fiecare cu modul sau de a gandi si e evident ca multi se folosesc de religie pt a manipula(un exemplu ar fi chiar cei care ne conduc... multi dintre ei masoni[exemplu: Bush] si adevarati adepti ai satanismului) dar daca ne pierdem credinta in existenta lui Dumnezeu, lui Allah sau a oricarei entitati... atunci ce ne mai ramane?
Sau pictorii, scriitorii, sculptorii... adica artistii(de orice fel ar fi) cauta prin arta lor sa se apropie de divinitate, de sufletul lor, prin urmare de ei insisi si sa il inalte(sufletul). Daca i s-ar spune unei astfel de persoane ca nu exista aceasta forta divina... cred ca saracul om s-ar sinucide fara dar si poate :]] Eminescu, Platon, Blaga, Arghezi, Voiculescu, Hugo, Dumas, DaVinci si multi altii pentru ce au trait? Oamenii s-au nascut cu talente, iar acestea trebuie sa fi venit de undeva, nu?
*Eu cred ca Dumnezeu ne pedepseste pentru pacatele noastre in felul lui, cand suntem in viata sau chiar dupa aceasta. Si eu mi-am intrebat profesorul de religie in legatura cu partea cu "pedepsele" si imi amintesc ca mi-a raspuns razand cum ca "da", iar ca cel mai ingrozitor lucru pt o fiinta umana ar fi ca la sfarsitul vietii, Dumnezeu sa ii arate toate pacatele sale si efectele lor asupra celorlalti(si cica chiar o face).
Sunt mult prea multe intrebari fara raspuns, dar daca asta ne opreste sa credem... atunci... ei bine, nu conteaza ce vroiam sa zic(mai bine sa nu jignesc pe nimeni^^, pt ca pana la urma, cu sau fara credinta, toti suntem egali...) dar adevarata bogatia spirituala rezida in cei ce cred(asta nu ii face persoane mai bune... dar ii ajuta sa treaca peste lucrurile grele din viata mai usor, gandindu-se ca fiecare moment al vietii isi are propriul rost si ca nimic nu e la intamplare, insa mai ales ca toti suntem speciali[I mean absolutely everybody])
Si destinul este doar un termen abstract pt alegerile pe care le facem in viata si lucrurile la care aspiram(cel putin eu asa il consider)... oricum, in cele din urma, murim. Cand eram mai mica speram incontinuu sa cresc mai repede, dar acum ma gandesc cu parere de rau sau chiar cu groaza ca voi imbatrani si voi ajunge sa regret riscurile pe care nu mi le-am asumat si multe altele... iar printre singurelele lucruri care imi aduc alinare este si faptul ca Dumnezeu exista(poate pt unii nu, dar pt mine dasmile ) si ca asa cum orice sfarsit este un inceput si vice-versa, si viata e la fel^___^
Presupunand ca nu exista Dumnezeu, crezand in el nu avem nimic de pierdut... insa daca exista Dumnezeu cu adevarat, atunci, necrezand in el, vom pierde totul
cam atat am avut de zis... de fapt mai e ceva: suntem speciali pt ca suntem unici, ne asemanam, insa suntem si diferiti, iar oamenii nu ar trebui sa fie judecati dupa acest criteriu(credinta), caci crede sau nu crede cine vrea
Chiar si-asa, eu am ales sa cred(& nobody will ever change that :] )
bye bye:bye:

P.S: pt cei care inca mai sustin teoria evolutionista si curiosii, cautati pe net documentarul "Discovery ne minte"(e destul de interesantbleahgt3

#28
Eu una cred in Dumnezeu ,iar El m-a facut sa cred in acesta.Sa va povestesc:era un baiat cu un an mai mic decat mn si ma placea.Eu nu il suportam nici cu un kil de lamai si m-am rugat la Dumnezeu sa nu ma mai placa Sami(asa in cheama),iar acesta nu ma mai placut.
Life is unique,take it seriously♥

Life is a game,play it♥

Life is precious,take care of it♥

Life is wealth,guards it♥

Life is happiness,be such as to deserve♥

[Imagine: 75746v3114te48a.gif]
[Imagine: 1587185ltjp3wkjoa.png]

#29
Hi....

Here Deanhanson from USA. God is every where in this world. I am believe in God.
We have to remember everyday First of all When we walk up in morning, On the eating time and on the sleeping time.
Thanks for Nice Topic.

#30
yes,Definitely I am believing in the god.This world and nature is the creation of the god and he handles them very good.he is giving all the things to everyone what they need and he punish the people who did bad.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)