Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Do you belive in God?

#11
Mda, eu sunt o persoana credincioasa, de ce nu, dar imi traiesc viata, savarsesc pacate, imi traies viata.
Multi merg dupa lucrul " Nu cred in ceea ce nu vad",dar trebuie sa vezi pe cineva ca sa crezi in el. ras[uns: nu, ii vezi creatia deci exista.Dar fiecare cu credinta lui, dupa mine trebuia s fi existat un icneput, cineva care sa traga sforile, care sa conduca lumea nu? Biblia nu a aparut "PAF" ea a fpst creata, a fost inspirata de fapte reale, nu s-a trezit unu sa puna numele unui personaj DUmnezeu, si sai acorde rolul principal in aceasta "piesa" pe care noi o numim lume, cam asa gandesc eu, dar repet fiecare cu credinta lui ~.~
[Imagine: john5.jpg]
< Yeah, ador Nirvana >
Brian ( MM) za witch
[Imagine: omega3.jpg]
[Imagine: MMwitch.jpg]
"Contra todo Hoy BRUJERIZMO pa tí satanismo!
BRUJERIZMO! Cura joto " ( Brujeria- Brujerizmo)





#12
intr-un fel cred si nu cred
am spus ca nu cred in El atunci cand tatal si sora mea geamana au murit...insa am crezut in El cand in urma cu cateva luni am avut un accident din care am scapat...
totusi orice ar fi eu cred in mine si in propriile mele forte...imi traiesc viata asa cum vreau,fac ceea ce imi place...asta sunt eu
[Imagine: tumblr_lo65w6rqUy1qfkfkho1_r1_500.gif]
He is mine...so don't touch him.

Juliette, chibi-ul lui Sadic Juliette

#13
Da, cred in Dumnezeu. Nu cred in biserica, in preoti si in doctrinele lor impuse. Da, mi s-a intamplat sa ma aflu in situatii destul de complicate, sa ma rog si sa se rezolve problemele intr-un mod mult peste asteptarile mele.
Daca ma pedepseste atunci cand gresesc? Intotdeauna! Aici vorbesc strict de cazul meu. De fiecare data cand calc stramb ma astept sa mi se intample ceva aproximativ pe masura greselii facute. Sa fim seriosi, nu exista sfinti in viata de zi cu zi si nu exista persoana care sa nu fi facut greseli.
Cam astea-s parerile mele ...
I wish people would stop telling me what to do. I can make mistakes on my own too!
Genius by birth, lazy by choice. Mendokusai...

My anime wallpapers blog: http://animefact.wordpress.com/



[Imagine: lcopy.jpg]

#14
~ Credeti ca din cauza pacatelor comise Dumnezeu va pedepsit?
Dumnezeu e atotputernic... "Nu ar fi Dumnezeu daca n-ar putea face si rau" (quote from memory... paolo coelho).
Dar nu pedepseste ca sa se afle in treaba, si de obicei nici n-are nevoie... oamenii se pricep de minune sa se pedepseasca si singuri... cand pedepseste e ca sa te ajute sa inclini balanta aia nenorocita inapoi in favoarea ta, that's all. Si Dumnezeu e peste tot... He CAN actually see ya, lady... doar ca nu intotdeauna are nevoie sa intervina (plus ca sunt cazuri in care intervine degeaba... slow thinkin' ppl).

~ Credeti ca daca va rugati veti fi ajutati de Cel de sus?
Dumnezeu iti da, da-n traista nu-ti baga. Degeaba te rogi sa iei 10 la examen daca tu n-ai invatat o iota... se pare ca Dumnezeu ajuta in limitele lumii prezente. Daca ai invatat si te rogi sa iei nota mare sa zicem ca-ti pica subiecte pe care le stii, sau profesorul e intr-o toana de indulgenta... trebuie sa stii sa mai si multumesti, desigur.

~ Credeti ca daca sunteti buni crestini veti fi raspalatiti?
Yep. Nu neaparat bun crestin, cat bun OM. Sunt invataturi ale Bisericii Crestine de care ma indoiesc profund pt ca nu au logica... dar asta nu ma opreste sa fiu OM... sa ajut atunci cand pot, sa iert atunci cand e cazul, sa-mi recunosc greselile atunci cand am ce recunoaste... samd.

Viata e o carare spre moarte. in timpul calatoriei ni se da o armura cu posibilitate de inchisoare (corpul) si un aluat/o larva pe care sa-l dezvoltam pe parcurs din piesele pe care le gasim pe drum sau pe marginea lui. La sfarsitul drumului se ia in considerare ce-am facut cu aluatul/larva... daca aceasta e larva unui fluture sau unui vierme (eu cred ca mai exista varianta gandac de bucatarie 10 ) pt ca la moarte aceasta larva va metamorfoza, iesind din cochilia facuta de corp... Asta e de fapt motivul pt care apucam pe cate un drum in viata...

sper ca ati prins metafora... si ca n-ati adormit pe parcurs...
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)

#15
Oki. NU am citit posturile celorlalti mai mult din lene dar uitati parerea mea despte tot ce inseamna credinta si God.
Deci in Biblie scrie asa : (fac un mic rezumat) D-zeu io facut pe adam si eva care au avut 2 copii pe cain si pe abel. cain la omorat pe abel, dupa care cain a plecat in pustiu si si-a gasit sotia. Bun. Aici e o problema. Parca in acel moment pe pamant erau doar 3 oameni. ceva strange 39 de unde au aparut si altii brusc subit si dintr-o data?
alta chestie ar fi: deci god o facut 2 oameni care semanau cu ei. cei doi sau inmultit au populat terra, dar cum pana la urma din 2 oameni lafel au aparut atatea rase( negrii , albi.. etc).
In biblie scrie ca cel mai mare pacat al evreilor era sa se imperecheze cu oameni din alte popoare si se zice ca ei ar fi fost crud pedepsiti de dumnezeu. oki. alta problema. atunci de ce d-zeu si-ar fi pedepsit fii lui ca se casatoresc tot cu fii lui. de ce d-zeu avea ceva cu alte popoare decat cu evrei? nu erau tot fii lui? si de ce god a vrut sa omoare celalalte popoare? de ce god si-ar omora fii?
oki chestiile astea is luate din biblie .. am si citit eu si am mai comentat pe tema asta si cu altcineva.
Deocamdata eu nu stiu ce sa mai cred ... in orice caz biblia nu este in momentul de fata o carte toat adevarata. voi trai si voi vedea. deci nu mai stiu ce sa mai cred.
[Imagine: 20080626090306.jpg]

Imi aprind visatoare o tigara. Fumul trece lenes si nepasator prin fata mea, formand niste spirale demne de admiratia unui artist..



#16
Am mai trecut odata pe la topicul asta si cum nu am gasit altele voi spune ceva legat de moarte aici. Probabil ceva ce nu ati mai auzit, dar asta este parerea mea despre moarte.
Cred in Dumnezeu, insa nu cred ca exista Rai sau iad. De ce?
Pai in primul rand pentru ca am patit ceva urat si am ajuns la granita pot spune. Nu stiu cat de normal vi se pare, insa eram constienta. Eram eu, gandeam, doar ca fugeam spre un metrou sa-l prind. Si era plin, si s-au inchis usile in fata mea, iar eu am ramas afara. Tote persoanele din metrou se uitau la mine, le priveam in ochima priveau, se tineau toate de bara, nu zambeau, nu plangeau, aveau o expresie nula. Dupa ce a plecat metroul, m-am simtit zguduita si am deschis ochii privind in jur. Doamna de la cabinet mi-a zis ca am pronuntat Asteapta de mai multe ori, asta nu pot spune ca e adeverat, pentru ca nu am fost constienta de ce ziceam.
Se spune ca data ce creierul nu mai primeste oxigen, incepi sa vezi pseudoimagini, insa eu re4spiram. dati-va seama ce naiba daca eram asa pt 5 minute cat am fost inconstienta muream. Dar parea totul atat de real...
Eu cred ca dupa moarte continui sa visezi, continui sa crezi ca traiesti in aceeasi lume.

#17
Smile NU cred in Dumnezeu Smile
Religia mi se pare cea mai tare afacere.
Aproape toti preotii sunt cei mai cretini oameni si cei mai fatarnici.
Biblia este o carte scrisa de "n" autori, care mai de care mai inventivi sau care mai decare mai suparati...
Stiati nu ca biblia din ziua de astazi este cam 10% adevarata, nu? Adica teoretic si stiintific dovedit ca din biblia de acum mii de ani, s-au extras peste 80% din informatii pentru ca nu erau pe placul celor care au scris-o. Stiti asta, nu?
Ma rog, nu mai are nici o relevanta.
Nu cred in Dumnezeu, cred doar ca nu este bine sa faci rau celor din jurul tau si ca este frumos si normal sa ii ajuti pe cei ce au nevoie de tine. Asta-i tot ce cred. In rest mi se pare o mare porcarie si sunt 100% de acord cu ce a spus Jack Jack Rousso ( sau cum dracu se scrie ), mai exact " Religia a fost creata pentru a proteja pe cei slabi in fata celor mai puternici, astfel ca in momentul in care o persoana mai puternica din toate punctele de vedere, sa nu ii poata face rau celeilalte, pentru ca va fi pedepsit de Dumnezeu". Asta a fost cea mai buna metoda de a tine multimea in frau.

Cam asta este parerea. Si scuze daca deranjez pe careva.

#18
hm.. eu cred in dnzeu...

nu prea dau crezare lui charles darwin( sau cum naiba se scrie).. k noi ne tragem din maimute21... poate eoi fi eu sarita de pe fix.. da nus maimuta21...deci cred in dnzeu.. orice mi sar spune eu raman credincioasa.. chiar daca nu prea merg la biserica... tot sunt credincioasa.. nu cred ca dragostea fata de dumnezeu se masoara de cate ori ai fost la biserica sau te cate ori tiai facut rugaciunea.. ci de sentimentul care il ai fata de aceasta credinte.. despre adevarata da parere despre dumnezeu.. despre faptele care le faci zi de zi.. despre lucrurile care le spui si mle gandesti cu inima...

ma rog.. eu cred in dnzeuSmile4
[Imagine: asdsadfu.jpg]
Sank you, Valkyrja *hug*


#19
Uh normal ca cred in Dumnezeu o.O Cum oare a aparut omul , daca nu ne-a creat el xD Orice lucru are un inceput si normal ca cineva l-a creat . Unde oare vom ajunge cand vom muri si de ce murim ? Sunt intrebari simple cu un raspuns greu , dar totul se rezuma la Dumnezeu . Acum multi se gandesc cine l-a creat pe Dumnezeu ? E o intrebare la care multi ne gandim , dar nu are rost sa ne complicam viata gandindu-ne la povestea lui Dumnezeu . Important e ca ne-a dat viata , iar noi trebuie sa ii multumim Smile Nu trebuie sa ne mai gandim la trecut ci sa traim prezentul .Trebuie sa fim credinciosi si sa ne traim viata pe care ne-a dat-o Dumnezeu .Full Mull am citit mesajul tau si mi s-a parut super interesant . Oare cand murim o sa credem ca traim ? Sunt multe intrebari la care nu avem raspuns . Eu de multe ori ma gandesc " de ce visam cand dormim? " . De ce apar imagini in propria noastra lume , cand noi avem doar o lume . Sunt multe intrebari la care numai Cel de Sus stie Smile

Don't try to be perfect . Just be yourself .

#20
Cred în Dumnezeu... dar nu în cel pe care ţi-l tot baga biserica pe gât. Consider că fiecare persoana are un Dumnezeu propriu... si aici nu ma refer la cine stie ce culturi. Pur si simplu fiecare crede in ce vrea. Nu sunt cea mai credincioasa persoana, dar nici nu pot spune ca fac parte dintre cei care neaga faptul ca ar crede în Dumnezeu(daca am jignit pe cineva...asta e). Nu sunt genul nici care sa mearga la biserica...sau sa se roage. Nu ştiu pe unde am auzit... ca noi ne tragem din maimute. Serios? Daca ipoteza asta este adevarata... cum de mai exista maimute? Whateva'.... cred în Dumnezeu şi cu asta am cam terminat39




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)