Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Divergent (2014)

#1
[Imagine: yVr3YQM.png?1]

Poate unii au citit deja cartile trilogiei, poate unii abia auziti de ea. Cert e ca eu sunt proaspat intoarsa de la cinematograf si am zis ca nu pot iesi din atmosfera filmului pana nu-i fac si un topic.

Urmarind intamplarile primului roman al trilogiei Veronicai Roth, Divergent descrie o societate distopiana, de undeva din viitor, o societate impartita in cinci clase, in functie de caracteristica ce predomina in fiecare om, o societate atent controlata cu scopul de a patra pacea (ca deh, nu sunt toate cu scopuri bune?). Da, stiu, suna tare a The Hunger Games si a o mie alte filme dupa romane YA, dar, in ciuda scepticismului si al unor lacune, pot spune ca mie mi-a placut la nebunie.

Actiunea este centrata in jurul lui Beatrice/Tris, jucata de Shailene Woodley, o fata care apartine categoriei denumita "Altruistii" (nu mai caut acum originalul categoriilor, desi traducerea lor suna oarecum fortata). Ea, alaturi de fratele ei, trec prin testul care va trebui sa le spuna carei categorii i se potrivesc, urmand ca ei sa aleaga ulterior. Problema este insa ca, in cazul lui Tris, testul este neconcludent. Astfel, ea este numita "divergent", divergentii fiind persoane rare, care nu apartin niciunei categorii si care nu pot fi, din aceasta cauza, controlati. Practic, o adevarata amenintare pentru sistemul respectiv. Incercand sa-si tina identitatea sub control, Trist ajunge sa aiba diverse dificultati si... well, I'm stopping now, wouldn't wanna spoil it for you ^^

Stiu ca filmul are multe hibe daca esti genul de persoana careia ii place sa analizeze fiecare scena, la fel cum stiu ca unele sunt explicabile iar restul pur si simplu... sunt. Dar asta nu l-a facut mai putin placut vizionarii pentru mine, care am stat pe marginea scaunului si cu sufletul la gura tot filmul. Da, a fost o introducere lunga, dar altfel nu as fi priceput nimic din intregul sistem. Si au fost si momente de suspans, personaje bine conturate, joc actoricesc bun si multa emotie. Plus, Four. I mean seriously. That guy. *fangirl here* Cred ca momentul meu preferat a fost cel din trenul celor de la Dauntless, atunci cand Tris a inaintat prin multime pana la el, reasigurarea aceea in marea de marionete fara control asupra propriilor minti. All in all, mi-a placut chiar mai mult decat Hunger Games-ul, ceea ce ma mira. Si abia astept sa apara continuarea, desi mi-am propus sa citesc cele trei carti ale seriei pana atunci, ca sa fiu pregatita si mai bine pusa in tema. Am auzit ca au anumite elemente savuroase care nu au aparut in film, dar pe care eu una abia astept sa le descopar.

Asadar... care dintre voi a mai vazut filmul?
Cum vi s-a parut?
Vreun personaj preferat sau vreo scena care v-a impresionat mai mult?
Si, desigur, celor care ati citit si cartile, vi se pare ca a o ecranizare buna in raport cu cartea?

Va las aici si trailerul, cel scurt, nu ala de trei minute care are toate momentele esentiale.

[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Godzilla (2014) Romania 6 4.144 26-08-2014, 05:49 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  RoboCop 2014 DeDal N. 0 2.355 03-07-2014, 09:06 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  Maleficent (2014) Queen of Darkness 0 2.255 07-06-2014, 07:43 PM
Ultimul răspuns: Queen of Darkness


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)