Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Discutii generale

#21
Off: Um.. îmi pare rău dacă fac un mic offline, dar cum nu ştiu unde să pun această întrebare am să întreb aici: Flaw, ai spus că dai la toţi primii participanţi câte o medalie sau nu am înţeles eu bine?

În orice caz, idea în sine, de a face un concurs de poveşti e interesantă. Dar nu s-ar putea ca ele să fie mai mari de o pagină? Nu mă refer la poveştile imense, dar ca şi idee... dacă ele ar fi de maxim 1 jumătate ar strica. Eu mă găsesc tot timpul în lipsă de spaţiu, şi mai tot timpul trebuie să îmi "hăcuiesc" povestea ca ea să încapă. Asta nu înseamnă că fiecare user trebuie să aibă scris atât de mult ca şi mine.
În orice caz, dacă mai ai nevoie de vreun ajutor poţi să îmi spui şi te ajut cu tot ce vrei 4
[Imagine: chibi_907.gif]
, chibi-ul lui candy_cane

"Furiile Iadului sunt mai blande decat femeia badjocorita" - SK-'Apocalipsul'
[Imagine: sc95oz.jpg][Imagine: 100.png]

#22
Dap, am zis, dar nu am adaugat inca medalia 39
Trebuie sa caut una draguta, pe care sa o acord celor de pe locurile 2 si 3, de acum inainte, si voua, tuturor celor care ati participat la prima editie.

#23
Citat:Dar nu s-ar putea ca ele să fie mai mari de o pagină?

Vezi tu, dacă fiecare s-ar întinde să scrie prea mult, nu ar mai sta nimeni să citească. Pentru că oricât de interesat eşti de fotw, când vezi o lucrare prea lungă / ori încărcată, neah... Nu îţi vine să citeşti, mai ales că sunt atâtea. Aşa că dacă se dă libertate tuturor să scrie cât vor, well then, îţi dai seama că de abia s-ar mai vota? E treaba cu timpul, nowadays nimeni nu are timp să stea să citească nu ştiu cât ( plus că a început şcoala ).
Desigur, dacă e vorba de câteva rânduri acolo în plus, nu mi se pare mare bai, pentru că - da, uneori e greu să te încadrezi doar într-o pagină fixă. Dar nu cred că e o regulă atât de strictă, în cazul în care ai depăşit cu puţin o pagină, nu cred că e mare lucru ( nu ? ) treaba e să nu devină lucrarea prea kilometrică, grea de citit şi... să îţi ia mult timp să o lecturezi. Oricât de frumoasă e, ideea că trebuie să le citeşti pe toate and... yeah, timpul?!

#24
Nu cred ca o sa fie problema ca ati scris putin mai mult, sau cu 2-3 randuri in minus. Oricum nu sta nimeni sa le verifice 10
Dar, dupa cum a zis si Teh, nu ar fi indicat sa se tina concursul asta pentru texte mai lungi de o pagina. Nu e vorba doar de timpul concurentilor, ci si de al celor care voteaza. Editia asta au fost 9 participanti.. cum ar fi sa citesti 9 pagini+? Cine ar avea rabdarea necesara sa o faca la modul serios? 10

FOTW e antrenament.. daca totul merge bine, o sa incercam sa il alternam si cu unele concursuri de Fan Fic mai serioase.

#25
M-am tot holbat in topic-ul pentru votare dupa ce mi-am spus si eu umila-mi parere despre lucrarile intrate in concurs, apoi am vazut cum rasar useri noi care posteaza doar ca sa voteze lucrarea x (vizate fiind doua dintre ele; nu le mai mentionez), ca mai apoi sa dispara de unde au venit... Mi se pare dubios lucrul asta; nu stiu cat de corect vi se pare voua, dar mie mi se pare COMPLET AIUREA sa iti rogi prietenii sa isi faca un cont ca sa te voteze pentru un concurs virtual; plus ca sunt unele lucrari care chiar merita si care par muncite...

Stiu ca probabil intru in gura lupului cu asta si ca, nu, nu am dovezi si stuff... Dar este evident.

Just saying. Nu suport chestiile de genul astora, dar acum depinde de organizatori. :3
[Imagine: trexwalkn.gif]

#26
Sincer, şi eu m-am enervat când am văzut că anumite lucrări care chiar merită (şi aici m-am gândit şi la a mea pentru că nah, sunt oamă şi sunt cam colerică de felul meu) nu sunt votate din nu ştiu ce motiv mai ales că nu se ţine cont de nimic. Nu pricep cum unii aleg doar de dragul de a alege, fără să treacă prin filtrul minţii.
Înţeleg, îţi e prieten, îl ajuţi cu un vot, dar nu îţi chemi prietenii ca să îl ajuţi să trişeze.
Oare ce s-ar întâmpla dacă toţi concurenţii ar face asta? Dacă mi-aş chema şi eu armata de prieteni şi i-aş ruga să mă ajute cu asta... Iertaţi-mă că fac urât, dar nu mi se pare chiar aşa normal. În orice caz, eu nu pot judeca pe nimeni pentru că apoi tot în capul meu se vor sparge oalele.
Nu vreau să fiu rea sau mai ştiu eu cum, dar nu e normal să laşi un coment pentru respectivul prieten doar aşa de un rând două fără să le fi citit şi pe celelalte (mă refer la poveşti) şi fără să îţi spui părerea. Comentariile acestea scurte arată cam cine e prietenul cui...

dar de acum devin paranoică, şi cum deja sunt nervoasă, mi-e teamă să nu mă păruiască vreun admin...
NU am o soluţie pentru genul acesta de evenimente, dar parcă tot le-aş cere acestor persoane să acorde o şansă şi celorlate lucrări înainte să se decidă că nu ştiu care nu i-a plăcut aşa cum s-a întâmplat la concursul trecut. (user-ul ală adrian sau cum l-o fi chemat chiar m-a scos din pepeni şi mai că l-aş fi luat uşor la şuturi dacă nu aş fi ţinut la reputaţia mea de user cuminte... )
[Imagine: chibi_907.gif]
, chibi-ul lui candy_cane

"Furiile Iadului sunt mai blande decat femeia badjocorita" - SK-'Apocalipsul'
[Imagine: sc95oz.jpg][Imagine: 100.png]

#27
Editia asta au disparut deja cateva voturi din poll, facute de useri noi cu 0 posturi, deci incerc sa am grija sa fie cat mai corect concursul.
Problema e ca daca as lasa votarea sa se faca doar pe sistemul cu posturi, nu stiu cati s-ar incumeta sa lase cate un vot la fiecare editie.

#28
Mdah... e adevărat că nu mulţi ar dori să lase un coment.. chiar şi cele de două rânduri par să le ia mult, dară mite cele lungi... dar e păcat să nu îşi spună părerea. Poate pe mine sau pe altu ne interesează cam ce prinde la public, cam unde mai trebuie să lucrăm etc. E mare păcat că se zgârcesc acolo unde ar putea să aibă mâna mai liberă.
Doar nu le cere nimeni comentarii elevate, doar părerea lor şi ceea ce au observat că nu e în regulă. Dar nah! asta e părerea mea.
Grea viaţa asta...
[Imagine: chibi_907.gif]
, chibi-ul lui candy_cane

"Furiile Iadului sunt mai blande decat femeia badjocorita" - SK-'Apocalipsul'
[Imagine: sc95oz.jpg][Imagine: 100.png]

#29
Nu le cere nimeni comentarii complicate, evident, dar asta vine pe planul doi. Mă refer la persoanele care votează de dragul prietenilor, adică principalul vinovat este acela care spune " votează-mă". Incorect şi trişare maximă. Plus clonele. Chiar urăsc asta la concursuri, nimic nu se mai câştigă pe drept 21 nici măcar la un concurs care nu e deloc serios; adică, poate participa oricine, oricine e binevenit. Şi ar fi drăguţ dacă toţi, toţi aceşti oricine ar fi corecţi şi nu şi-ar ruga prietenii să îi voteze, şi nu şi-ar face clone şi aşa mai departe. Şi apoi şi ceilalţi care votează doar de dragul altora, urât, foarte urât din partea lor. Nu se mai respectă aşa nicio lucrare, niciun vot ca lumea, nici autorul * laughs* dar cred că am încheiat deja subiectul ăsta, nu facem revoluţie aici. Adevărul este că acest fapt nu se poate remedia aşa că ar trebui să ne obişnuim să trăim cu el.

#30
1. Am dat medaliile din urma, cele pe care le promisesem participantilor la prima editie.

2. Avem deja 2 editii in spate. Ce a mers bine pana acum si ce ar trebui imbunatatit? Intreb asta pentru ca de acum inainte, intentionez ca urmatoarele editii sa fie organizate de castigatori. Si pentru asta trebuie sa fac inainte si un topic clar cu instructiuni, ca sa nu existe intrebari. Ori un astfel de topic presupune si un set de reguli bine stabilit.

Cea mai mare problema ar fi cea legata de sistemul de votare.
S-ar putea fie renunta complet la voturile fara comentarii, fie ar primi voturile din comentarii valoare tripla, in loc de valoare dubla.
Daca s-ar renunta complet, nu stiu cati ar fi dispusi sa isi invinga lenea si sa voteze... Oricum, in aceasta perspectiva, ma gandesc ca e mai bine ca de acum inainte lucrarile sa fie trimise in intervalul marti-vineri, sambata si duminica sa se faca votarea, ca are lumea mai mult timp liber, iar ziua de luni sa fie rezervata organizatorului, ca sa nu stea sa afiseze rezultatele duminica noaptea, dupa ora 12 10

Ca idee, un organizator ar avea de facut urmatoarele lucruri:
- primeste lucrarile prin pm de la participanti
- cand expira termenul, le posteaza pe forum
- afiseaza rezultatele
- stabileste tema editiei pe care o organizeaza, si alege si cea mai buna critica
Daca cel care castiga nu doreste sau nu poate sa organizeze urmatoarea editie, se trece la urmatorul din clasament (sau urmatorii, in caz ca nici cel de pe locul 2 nu poate)




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)