Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

DACA VREI, POTI!!!

#1
Deci aici este vorba de o bruneta care nu credea in ea, in puterile dragosteai, intr-un cuv. nu stia cei dragostea. Si nici nu vroia sa afle. Dar pana la urma ''viata'' o impinge si trebuie sa faca ea primul pas. Dar daca vreti sa aflati continuarea trebuie sa cititi! P.S: plz cititi si astept comment :d




***DACA VREI, POTI!!!***



Capitolul 1



''Sally! Sunt Maya Terichoschi si sunt fata. Logic. Sunt pasionata de moolte lucrori inafara de citit, mate si dragoste. Nu inseamna nimic pentru mine. Dar sa trecem peste detalii. Eu sunt in clasa a 11 si NU am avut in viata mea un Bf... deci va dati seama ce viata am. Locuiesc cu tatal, Geo, fratele Rony si sora mea cea mica Kirra. Kirra e un pericol public si o fetita enervanta tare. Te scoate din draqi. In fine.
Dar acum nu mai pot sa-ti povestesc nimic draga jurnalule pentru ca e tarziu. Bye''.
Si asa imi incep eu un nou jurnal pentru ca nu mai am pagini la vechiul jurnal.Si ca sa nu fiu nepoliticoasa imi fac o prezenta pompoasa, dupa cum vedeti.
Stau si ma uit pe tavan cu laptopul deschis in brate si astept sa se faca ora 21:00 P.M. Dar trist scenaruiu nu vad bine, ca soramea si fratemiu tabarasc pe mine ca turcii pe romani. Ei si daca turcii nu au facut asa, nu conteaza, pentru ca va trebui sa rescriu istoria. Si cum ziceau au tabarat pe mine gadilanduma pana aproape ma sufocasem.
-Rony te rog, Rony scap laptopul! Rony!!!
-HAHAHA!!! Ce? vrei sa te gadil mai tare?
-Kirra nu vorbi prostii! te rog gata!
-Hai Ron...Gadil-o mai tare. Sau ti-e frica?
-Mai taci, mucoas-o! Mie sa-mi fie frica?
-Tata!!
-Copii ce aveti? Hey Geo, ne ajuti?
-Aaa..Rony? Sunt tata nu Geo. Geo imi spune cineva de varsta mea sau mai batran ca mine. Ai inteles? Clar nu tu ! Acum hai lasati-o pe Maya sa respire si veniti jos, in bucatarie.
Aleluia! M-au lasat si pe mine! Of mama, de ce mai lasat singura printre ticniti?
Daca va intrebati de ce vorbesc asa e pentru ca mi-am luat ramas bun de la mama cand aveam varsta de 5 ani, fratemiu 9 si soramea..sincera nu stiu vreo 2? Dar sa lasam sentimentele astea si sa ne reintoarecem.
Am stat ce am stat in camera mea dar plictiseala punea stapanire pe mine. Asa ca am hotarat sa cobor jos sa ma servesc cu o felie de pita si sa ma duc la culcare.
Cobor jos, gust o felie de pita. Behh cu branza! o las in farfurie o Iau pe Samantha, catelul meu pufos si o zbughesc in camera. Pun semnul pe usa mea DO NOT DISTURBE si intru in camera . pun pe Samantha incet in cosul ei din blana de iepure. Imi pun un maieu roz si niste pantaloni scurti de pijama imi prind paru cu clama si ma pun pe somn. SILENT NIGHT!!!




Capitolul 2



Ah ma trezesc, cu o lene de nedescris intind mana spre cosul Samathei, dar nu era acolo. Se pare ca tata iar a luat-o din camera mea. Ma scol incet In reluare, Ma indrept spre geam si soptesc intinzandu-ma ''NEATA SOARE! Dar stii ar fi o dimineata buna daca, NU AS FI INTARIZAT LA SCOALA! Omg! ce fac ma uit la ceas si vad ca e 7:57 Doamne! Acum ce ma fac? Imi var pe mine un tricou negru, niste blugi negri care imi evidentiau talia ca de viespe si picioarele subtiri. Imi pun doua creioane in coc si cobor repede cu geanta pe umar care nu era bine asezata.Trec repede prin bucatarie , i-au din fuga un mar, si ies pe usa. Chiar uit sa o inchid. Ei da ce boala! Cine vine sa fure casa? ..Alerg cu o muscatura de mar in gura si imi inchid prohapul! cand simnt o lovitura in cap si in burta , amandoua de odata. imi ridic pleoapele si in vad pe Mikeses . Daca va intrebati cine e.. el este un vechi prieten de scoala care inainte il placeam dar de cand sa mutat la liceu... Nu l-am mai vazut . El era si este cu 2 ani mai mare ca mine, e la facultate acum in primu an... Cand il vad strig :
-MIKESES! Ce faci? De cand nu ne-am mai vazut! Ce inalt esti! Cum e vremea pe sus? :)) Cum e la facultate? Iti mai aduci aminte de mine?
-Hey,Salut Maya ,fac bine.Da stiu nu ne-am mai vazut decand haul. Stiu ca's inalt , fac bascket. Vremea nu se anunta prea bine. La facultate e bine dar e si greu, si cum sa nu-mi aduc aminte de Pustoaica, May...
-Hahaha... ce amuzant esti..-''ciudat fenomen.Imi tremura vocea.''-Ap.. si ce mai faci ?
-Ahh.. scapasem de la facultate. Si tu de la liceu?
-Da...-''Ce prostii vorbesc''
In timp ce ma bagam in vorba cu Mike.. timpul trece si vad ca e si unsfert...
-Mai, mai Mike uite cat e ceasul am intarziat la scoala!
-Oh.. te rog sa ma ierti! hai ca te las sa pleci, nu vreau sa intarzii din cauza mea...
''Lol deja intarziasem dar, scuza a fost draguta.Ce? Scuza mi s-a parut draguta? Vai de mine! Ce se intampla?''
Ajun la scoala ma scuz in fata dirigintei. Profa de chimie. Aceasta nu avusese nici un barbat in viata . Deaia n-a vea inima. Si incepe sa tipe.
Orele trec greu..foarte greu , foarte foarte greu! Si nu pot sa zic ca aveam cea mai buna zii . Luasem un 3 la chimie , 4 la fizica si un 7 la muzica. Daca iti plac notele astea face schimb? :)) . Dar ajung si acasa.
Ma duc in camera. Fratemiu, sora si tata nu erau acasa, doar pisica dormea in baie. Ma pun in pat, sunt ganditoare si cea mai buna prietena a mea e plecata in Spania si nu e alaturi de mine. Stau si ma gandesc: -''Oare m-am indragostit? Oare am sentimente pentru un baiat ca el? Doamne nu.. nu cred... Dar daca? Si poate? Dar si totusi...''
Numai intrebari ca astea imi veneau in creerasi. Si o durere ma apuca in piept. Sa fie dragostea? Nu trebuia sa ma bucur? Ciudat!
Ma gandesc sa-i zic? Sa nu-i zic si tot raman nerabdatoare i-ar ca sa termin si balciu hotarasc sa-l sun!





Capitolul 3




-Alo, Cine e la telefon?
-Salut! Sunt Maya...
-Hey, salut, ce faci?
-Bine, stateam si m-am gandit sa te sunt. Deranjez?
-Aaa.. nu...nu.. sigur ca nu. Stateam cu niste colegi in parc!
-Da? Aaa bv atunci.
-Vrei sa vii si tu?
-Aa..acum,ca ai adus discutia ...da!
-Oh..O.K! Ne vedem in parc!
-Stai! Dar unde? Unde te pot gasi?
-La fantana e bine? Acolo la cofetarie?
-Da , sigur! e O.K, acolo! Ne vedem!
-Bine pwp, bye
-Ssssiiii...eu....bye
-''Ai auzit? Mi-a zis ca ma pupa...ei asta daca nu inseamna ca sunt indragostita...Atunci nu stiu ce!''
Imi pun un tricou lila, cu niste pantaloni scurti de blug albi... Cu cizmulite de vara micute mov cu doua catarame negre si niste ochelari de soare,argintii, la asoteu. Cu paru in coc, plec.
Ei si in 5 min. Sunt in parc. Dau cu capul in toate partile poate-l zaresc dar nu-mi ia mult ca-l vad cu o roscata sarutanduse. Colegi? Doar niste colegi? Huh!
Ma intorc si o iau la pas rapid,ca poate poate nu ma vede.Dar prost plan!
-Hey May! Aici!
Ei gandes-te repede! Fa ceva.. pleci sau te intorci! Repede! Ma intorc si ma indrept la masa unde stau.
-Hey salut, Mikeses...
-Salut Mikeses? Nu mai sunt Mike?
-Nu....
-Ah O.K...si ce mai faci?
-Am.. as prefera sa nu spun in public.
-O! O.K hai baieti sa mergem sa ne plimb...
-Nu! Hey roscat-o, ai niste pisioare super si ai o piele fina. Esti frumoasa!
-Ah... merci.. ma cheama Silvy si tu ai niste..
-Taci! Degeaba ai niste picioare minunate daca nu ti le folosesti.. poti sa faci o limbare? La 10 matri mai departe de masa? E bine? Ma rastesc!
-Mike? Vezi ce face?
-Silvy..Poti umipc sa ne lasi? Nu dureaza mult! Nu?
-Nu ! Stai linistit!..(Maya)
-Deci, acum zimi s-a intamplat ceva?
-Ah da... Hello colegi? De ce nu mi-ai zis ca esti si cu iubita ta?
-Oh.. asta e.. esti geloasa...




Capitolul 4



-Geloasa? N-am mai fost indragostita de cand haul.. da geloasa?
-Zau...
-Ah.. Si daca as fi... ce daca? Explica de ce te..Doamne.. cu roscata?
-Of.. vroiam sa-ti explic...
-Lasa! Am vrut sa-ti zic doar ca eu.. Ei bine.. Te plac! Si? Asta e..Pana acum n-am crezut in dragoste mi s-a parut cea mai mare prostie! Pana acum... Dar nu mai e la fel...Am crezut ca poate am o sansa.. dar nu a fost risipita de roscatacea schiloada!
-Scuze , dar nu stiu ce sa zic , in fond..
-Nu gata! Stai si giugiulestete cu rocata..
-Silvy..
-Asa roscata...pana nu mai poti, eu plec!
-Te rog, hai mai...
-Pa!?!
Plec, sunt canditoare si in timp ce eram visatoare o punga mi se lipeste de fata o indepartez usor si constat ca am ajuns acasa..
Seara mi-am continuat-o normal, fara vreo deosebire iar mai spre seara, imi scriu in jurnal:-''Draga jurnlule, Cand ma gandeam ca e usor sa iubesti nu e! Nu prea mai pot sa cred in dragoste. Poate dragostea-i facuta pentru uni.. dar pentru mine nu! Si as putea si o fac, sa contrazic vorba, DACA VREI POTI! DACA VREI- daca vrei sai spui cuiva ca il iubesti...poti so faci chiar poti.. dar daca POTI- Nu e chiar asa, ori nu poti ca ti-e rusine, ori nupoti sa flirtezi ca o roscata ti-a luat fata....da.. cam atata.. by3 jurnalule!





MZ, ca ati citit si sper ca va placut, scuzati daca am mai gresit expresii si abea astept comment.:d pwp si nu's amatoare!:d

#2
Încă nu am citit că am puţină treabă . Dau edit cand s - o citesc şi o s - o pot critica .

' P.S: plz cititi si astept comment . '
Dacă noi nu vrem nu ne poţi obliga .

' pwp si nu's amatoare! '
Atunci ai ştii că nu se pun emoticoane şi nici atâtea puncte . T_T
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#3
Yo yo. De obicei nu prea las critica la sectiunea proza, fiindca ii las pe alti sa o faca, dar ficul tau mi-a atrat atentia si am hotarat sa il citesc, dar mi-a cam lasat un usor gust amar.
De ce? Hai sa iti explic de ce am un usor gust amar si asta nu se datoreaza de la crastavetele murat care tocmai l-am mancat. Iti voi explica pe bucati.

(10-11-2010, 05:46 PM)oV!K!o A scris: Deci aici este vorba de o bruneta care nu credea in ea, in puterile dragosteai, intr-un cuv. nu stia cei dragostea. Si nici nu vroia sa afle. Dar pana la urma ''viata'' o impinge si trebuie sa faca ea primul pas. Dar daca vreti sa aflati continuarea trebuie sa cititi! P.S: plz cititi si astept comment :d

Poate te intrebi de ce ti-am luat acel mic fragment ce l-ai scris la inceput? Exista si o explicatie^.^ - vorba lu' Leana din Vacanta Mare. In acel fragment ai povestit parctic esenta povesti, intr-un cat cititorul nu iti va mai citi opera, fiindca stie deja ce se va intampla in ea. Din start s-a dus intriga si suspansul. Apropo puterile dragostei si nu puterile dragosteai. Faza cu daca vrei sa afli ce se intampla citeste, nu prea isi mai are rostul daca ne-ai spus esenta povesti =_=, dar in fine.

Capitolul 1

(10-11-2010, 05:46 PM)oV!K!o A scris: Sally! Sunt Maya Terichoschi si sunt fata. Logic
=> Ai un inceput banal si din start s-a dus in jos capitolul unu. Maya e nume de fata din cate stiu eu - daca gresec, sa ma informati si pe mine, ca nu ma supar sa fiu corectata ^.^ - deci nu are ce cauta pe acolo sunt fata si logic
(10-11-2010, 05:46 PM)oV!K!o A scris: si NU am avut in viata mea un Bf
=> Nu ai voie pe un forum cu prescurtari si nu stiu de ce ai scris "Nu"-l ala acolo cu ambele litere mari. Era de ajuns una cu
semnul exclamari.

moolte = muulte
lucrori = lucruri
a 11 = a unspea sau a XI-a (doua variante de scris)
Bf = boyfriend (nu stiu ce era asa de greu de scris cuvantul intreg =_=")
draqi = draci
gadilanduma = gadilandu-ma
mucoas-o = mucoaso
5 = cinci
9 = noua
2 = doi

Capitolul doi

2 = doi
simnt = simt
sa = s-a
decand = de cand

prohapul = ce inseamna acest cuvant pentru numele lui Alah - aici am exagerat deja ^.O


Ti-am corectat o parte din capitole ca ma doare si capul de la stomac - o mica bataita la scoala ^.^
Whatever. Sa incepem cruciadele. In primul rand smileurile nu au ce cauta in text numai daca textul respectiv e vreo parodie. In loc sa punem un smiley cu emotia respectiva, mai bine o descriem. Doi la mana, fara prescurtari, fiindca pe nici un forum nu vezi prescurtari. Trei la mana, numeralele se scriu in litere nu in cifre. Patru la mana, descrierea ta e in pod si poate mai sus, unde nu poti ajunge, adica nu ai deloc. Nu tu descriere fizica, morala, sentimentala. Nimic. Cinci la mana, cand incepi sa scri un jurnal scri sus data si ora si nu cred ca intr-un jurnal te prezinti asa :-?, dar in faza asta nu ma pot pronunta ca nu am tinut niciodata un jurnal, ca le urasc. - de naratiune nu prea ma leg, fiindca e in aceeasi oala cu descrierea.
Sase la mana, dialogul e sec si unele replici sunt fara sens si ai putea sa reduci mult din el la scriere indirecta. Sapte la mana - mai am multe degete - aici nu intra si celalalte zece de la picioare - actiunea e grabita. Aici se culca, aici se trezeste. Lasa actiunea sa decurga de la sine, fiindca pe la capitolul doisprezece sau treisprezece e gata ficul si opt la mana - ultima din fericire ^.^ - nu ai virgula si punctuatia e pusa aiurea.
Faza cu cititul si comentul. Crede-ma. Fi multumita ca ti se citeste ficul si ti se mai lasa din an in paste cat un coment. Bun sau rau, macar e coment si faza cu amatoarea, ar trebui sa citesti regulile, unde iti lamuresc unele lucruri ce am specificat eu mai sus - nu toate, dar whatever.
Have a good day sau night

P.S. imi cer scuze daca nu se integel cateva cuvinete, dar am conectat tastatura de compurter la laptop si pana ma obisnuiesc cu ea, imi ia ceva, fiindca butoanele de la laptop sunt cam sterse de la atata scris >.>
[Imagine: opus.jpg?t=1332600540]
If I can't move Heaven, I'll raise Hell... - Sebastian Morgenstern (The mortal instruments)
Perfect enemyMy fan fic blog[Imagine: chibi_4003.gif]Yo man, chibi Manu^.^

#4
Ca sa trecem direct in paine, mi-am trecut ochii peste text si am citit cuvant cu cuvant comentariul lui manu. In primul rand:

Citat:manu said:
In loc sa punem un smiley cu emotia respectiva, mai bine o descriem. Doi la mana, fara prescurtari, fiindca pe nici un forum nu vezi prescurtari.

Ca sa completez acel doi la mana:
Citat:3. Nu folositi limbaj de messenger in ficuri, nici caps lock-ul

Fara prescurtari si/sau limbaj de messenger [ asta include si emoticoanele, sa stii ] pentru ca e regula si nerespectarea ei duce la nimic bun. Si ia asta ca pe o avertizare.

Ca sa-ti las aici si preavizul celei de-a doua avertizari, te am in vizor pentru spam. Esti printre clientii mei fideli din ultima luna. Un al doilea preaviz: la 3 avertizari ai warn/ban.

Apropo, in legatura cu textul, ar trebui sa iei in considerare ce ti-a zis manu, insa eu iti dau un sfat sincer: ori te apuci sa inveti limba romana si sa citesti romane, ori te lasi de meserie. Ai un limbaj extrem de saracacios, si orice varsta ai avea, nu, nu este o scuza.
[Imagine: chestia.png]
Thank you Isabela! ^^
[Imagine: ObeyMe.jpg]
[size=xx-large]

Blogareala, alea alea...Luftblasse[align=center]

#5
Se poate sa mi se stearga ficul? Am auzit de o fata pe nume Jasmin care poate.
Va rog ajutati-ma!:d

#6
Fic inchis.
[Imagine: chestia.png]
Thank you Isabela! ^^
[Imagine: ObeyMe.jpg]
[size=xx-large]

Blogareala, alea alea...Luftblasse[align=center]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Nu-mi poti lua si ultima suflare [SF & Mystery] IceCat 33 19.913 11-09-2011, 05:43 AM
Ultimul răspuns: Dark Blue
  Acum poti privi prin mine +Rin+ 8 3.640 21-07-2011, 03:59 PM
Ultimul răspuns: +Rin+
  Vrei sa fii iubit, iubeste! Trioxide chocolate.۩ 11 5.385 05-07-2011, 02:08 PM
Ultimul răspuns: Ellys
  Tradarea doare dar o poti uita! akadella 5 3.945 24-08-2010, 01:46 PM
Ultimul răspuns: Paradox 。◕‿◕。
  Vrei sa Mori? What's my NaMe?? 1 2.259 21-04-2010, 02:44 PM
Ultimul răspuns: Zăpă
  Nu poti uri fara a iubi[Naruto Fic...] bastard_in_love 5 8.945 08-10-2008, 05:31 PM
Ultimul răspuns: denisa
  Cel mai profund lucru pe care il poti face e sa fi superficial originalcopy 2 3.065 27-07-2008, 08:14 PM
Ultimul răspuns: originalcopy


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)