Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cuvinte însângerate [ one - shots ]

#11
Am promis că am să mai trec şi, în ciuda oboselii* deja mă uit cu dispreţ la cartea aia de critică literară* am de gând să mă ţin de cuvânt- plus că ai posta de ceva timp iar eu, leneşa de mine, nu am comentat încă.

Prima frază mi-a amintit de drumul pe care l-am făcut acum o oră*cei aproape o sută de km au fost un paradis vizual pentru mine*laughs* Ok, presimt că voi avea o groază de chestii de spus şi pentru că nu mă simt în stare astăzi să fiu 'moale' o să comentez cât se poate de detaliat/critic* şi sper să nu mi-o iei în nume de rău*

Titlul mi-a plăcut, sincer, chiar dacă din nou am avut senzaţia că-l cunosc de undeva* am dat un mic search pe sfântul google şi am găsit chestia- era un film, foarte tare şi pe care ştiu că l-am urmărit cu plăcere*

Faţă de celelalte poveşti care, damn it, au arătat foarte bine din punct de vedere estetic, aceasta are nevoie de aer/spaţiu* cu atât mai mult cu cât este scurtă... ar fi arătat altfel*.
Începutul, să zicem, arăta promiţător şi sunt convinsă că ar fi ieşit cu totul şi cu totul altceva dacă ai fi fost mai atent. Totul a fost scriu într-un stil telegrafic, lipsit de sentiment, din punctul meu de vedere, şi te-ai grăbit, mult* şi când spun mult, vreau să zic foarte mult* Prea multe detalii într-un 'spaţiu' atât de mic, care nu au fost expuse cum trebuie şi sincer se vede că textul a cam fost scris la repezeală. Înţeleg, atunci te-a 'lovit' inspiraţia, dar te sfătuiesc să reflectezi mai mult la felul în care îţi expui ideile pe hârtie* celelalte lucrări au fost de mii de ori mai bune decât aceasta*

Ţinând cont de titlul, mă aşteptam la ceva şi acum, că am terminat de citit, realizez că nu am primit nici măcar o treime din asta. Dacă te concentrai mai mult pe sentimentele personajului* plus că ai scris şi la pers. întâi ceea ce îţi oferă posibilităţi nelimitate când vine vorba de trăirile interioare* şi dacă renunţai la unele chestii care mie personal mi s-a părut inutile, ar fi foas altfel* au mai apărut şi ceva greşeli de tastare, dar asta nu este aşa important*
La ultima frază ai fost cam direct; aş fi tins spre ceva mai subtil, să-l laşi pe cititor să-şi imagineze ceea ce doreşte, să laşi loc de interpretări, să finalizezi cu un aer de mister.

Cam asta ar fi, cred... Aştept, ca de fiecare dată, şi alte lucrări* spor şi inspiraţie*
She is a living existence of selfishness.





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)