Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Curiozitati & co.

#1
Sunt sigura ca majoritatea comunitatii este inca pe bancile scolii - fie ale generalei, liceului sau universitatii- si din asta ar rezulta ca in fiecare zi descoperiti cate ceva nou, poate socant, poate interesant sau poate lucruri care nu v-ar fi trecut vreodata prin cap. De ce sa nu impartiti asta si cu ceilalti? Indiferent de subiect, puteti posta in romana sau in engleza (din moment ce unii din noi au cursuri in limba respectiva) ce v-a intrigat in ultima vreme in timpul orelor de studiu.

NU doresc copy/ paste de pe Internet si daca informatiile sunt banale si nu redactate corect, vor fi sterse, prefaceti-va ca sunteti la scoala si prezentati ideile unui coleg nestiutor sau poate curios.

De preferabil precizati si ora, sursa, cartea etc. Nu vreau sa stiu ce faceti in ora respectiva si nu faceti descoperirile extrem de lungi, daca aveti mai multe postati de mai multe ori.

Incep eu:

A level Biochemistry; Biology and Disease; Immunology p.122

One of the most recent advances in biotechnology is the development of monoclonal antibodies. Monoclonal means belonging to one cell, a group of genetically identical cells, all derived by multiplication of one original parent cell. If the parent cell produced antibodies, then all members of a clone derived from it would produce identical antibodies. In this way large quantities of identical antibodies can be produced. They have a number of useful applications:

1 Immunoassay - e.g. for testing for the presence of antibodies to HIV (HIV test), HCG (a hormone produced during pregnancy) pregnancy testing kits, or even athlete doping kits.

2 Magic bullets - cancer drugs are attached to an antibody that is specifically manufactured to be complementary to a tumour antigen. The drug is released following successful binding to the tumour antigen. This means that drugs are only released at the site of the tumour, greatly increasing the likelihood of successful treatment whilst reducing the side effects of traditional chemotherapy.


Extractul de mai sus vorbeste despre avansari in ceea ce priveste tratamentul impotriva cancerului (printre altele) pe baza unor anticorpi modificati genetic, care ar lipsi pacientii de efectele adverse a chemoterapiei.

Exemple de asemenea medicamente ar fi Avastin si Herceptin.

{Concluzia e ca il iubesc pe Yondaime si e cel mai boss baiat din lume. Intr-o zi chiar m-a lasat sa-i ating parul de pe piept. Din acea zi, simt ca el a fost primul baiat din viata mea.

Bunny.edit: Alin, nu te mai juca cu posturile mele ca iti epilez parul de pe piept cu ceara fierbinte. Te iubesc!

Bunny.edit.two: Grrr -.-"}
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)