Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cum se face un site:D?

#1
Nush exact daca a mai existat un topic dasta dar eu acum vreau s aimi fac un site folosind codurile htmpl, php, etc si nu le inteleg. M-a dat prietenul meu niste site-uri care te invata dar nu inteleg nimik. Fie zice ce treb sa pun in el chesti tresti dar cum il fac? Adik vreau sa fie propriu si dak se poate gratis4.Aveti vre-o idee??7
[Imagine: p_wall1x-2337629b24-1.jpg]

Nanairo no kaze ni fukarete tooi misaki wo mezashiteta
Yoake mae kikoeta MERODII
Sore wa totemo natsukashii uta

#2
cauta pe sfantu` google [www.google.ro] free website si prin rezultate gasesti desutle forumuri "free" unde doar iti alegi un nume si atat

btw, ca sa inveti html/php/php fusion trebuie sa ifi pasionat si chair sa inveti

#3
Ai putea să-ţi găseşti nişte site-uri care oferă hosting gratuit, dar nu gen 3x sau myforum ci unul pe care să poţi să-ţi instalezi tu ce vrei pe el, îţi recomand http://nfhost.us.to/
În momentul ăsta nu ştiu ce cunoştinţe ai tu, dar dacă reuşeşti să treci de pasul cu obţinerea unui hosting gratuit o să ai nevoie de un client FTP (file transfer protocol, smart ftp cel mai bun) prin care să urci fişierele pe site.

Acum ai putea instala un CMS pe site, gen php-fusion (aşa am început eu) şi am început să văd fiecare opţiune, cod ce face.
Unul din cele mai bune locuri în care poţi învăţa html, php, java, coding în general este http://www.w3schools.com/ însă necesită răbdare şi timp, sau ţi-ai putea cumpăra cărţi de la bibliotecă.

Din proprie experienţă însă îţi spun că e greu doar cu teorie, trebuie să ai un loc în care să experimentezi, să iei fiecare cod, să-l testezi, să-l modifici... ce-i în mână nu-i minciună, vorba aia, nu ajunge doar să înveţi, trebuie pus în aplicare.

Multă baftă şi răbdare, că e nevoie mare de ea, nu o să reuşeşti să înveţi coding peste noapte 4 pentru alte întrebări îţi stau la dispoziţie.
[center]If you f**k with me, you get burned Smile

Bleach România | Sannins - traduceri manga

[Imagine: webmaster.png]
[/center]

#4
waw.. ok.. o sa incerc dar problema e ca momentan nu prea am multe cunoastinte.. Ia fiti atenti.. Din tot animezup-ul cn se pricepe cel mai bine sa faca un site?4.. Bine inteles ma gandesc la Flaw sa ma ajute dak vrei bine inteles44:d.. dar totushi.. cn ma ajuta k eu asa html sau php sau asa cv habar nu am.. Sh imi treb cnv cu care sa vb pe mess pt a-mi explica sh a avea timp mai ales... ..Deci.. dak e cnv disponibil.. dati-mi sh mie un pm pls..44
[Imagine: p_wall1x-2337629b24-1.jpg]

Nanairo no kaze ni fukarete tooi misaki wo mezashiteta
Yoake mae kikoeta MERODII
Sore wa totemo natsukashii uta

#5
*crawls in*

Citat:cn ma ajuta k eu asa html sau php sau asa cv habar nu am..

Aaaaapff... Daca nici macar nu stii ce inseamna notiunea (asadar, nu e cazul sa vorbim de punere in aplicare...) a HTML-ului, eu zic ca mai intai sa te documentezi - sa vezi ce face unul si ce face celalalt -, sa cauti exemple de incepatori (site-ul de tutoriale pe care ti l-a aratat ady_x este foarte bun; as in, ia explicatiile astea treptat si nu e nevoie sa te uiti la coduri ca la felu' sapte) si sa incerci sa faci si tu pagini simple... Si dupa aceea vezi daca e cazul sa mergi mai departe sau nu. Pana la achizitionarea unui domeniu e un drum lung - proprie experienta.

Just saying. Am avut si eu un site acum ceva vreme, dar am facut-o pe autodidactul; nu strica, sa stii, sa inveti de unul singur. Adica nu ai de ales intre "a intelege" si "a nu intelege", pentru ca, pana la urma, tot ii dai de cap. 4
[Imagine: trexwalkn.gif]

#6
aha.. dar fara codurile astea nu se poate?7 adik sa imi fac un site propriu fara sa trebuiasca sa invat html, php etc..22
[Imagine: p_wall1x-2337629b24-1.jpg]

Nanairo no kaze ni fukarete tooi misaki wo mezashiteta
Yoake mae kikoeta MERODII
Sore wa totemo natsukashii uta

#7
Citat:aha.. dar fara codurile astea nu se poate? adik sa imi fac un site propriu fara sa trebuiasca sa invat html, php etc..

...I'm... Speechless.

Nu, nu se poate. Doar nu ai de gand sa faci rost de o bagheta magica, sa rostesti niste vraji si sa apara site-ul, nu-i asa? Chiar e nevoie de munca... Jeez, e ca si cand ai vrea sa te apuci de un roman si nu stii alfabetul - random example.

Ma rog... Spor la... Orice ai vrea tu sa faci acolo.
[Imagine: trexwalkn.gif]

#8
sărci pă gugăl, găseşti site'uri gratis faci forum. Nu e orice faci forum şi bing ţi-a ieşti. e destulă muncă, nu gata vreau să fiu şi eu cul că deh nah în pas cu moda dom ' le.
Nu ! Muncă, pasiune, plăcere, talent. Nu le ai, degeaba te chinui şi te ambalezi. După ce faci site'ul îl abandonezi aşa cum fac mulţu mulţi. So, lasă-o baltă. Dacă nu ştii nici măcar lucrurile principale dapăi ălilalti.
-

#9
Poti sa iti faci un blog pe wordpress sau blogspot sau un forum pe platforme precum myforum.ro. E destul de simplu si, pana la un punct, nu ai nevoie de cine stie ce cunostinte.
Niste chestii mai simplute poti face si cu Dmon sau Ucoz
Orice ai alege insa, tot te vei lovi la un moment dat de notiuni mai complicate si de lucruri pe care nu le intelegi.

Ca sa faci un site ai nevoie de multe cunostinte.
Ca sa faci un site bun ai nevoie de foarte, foarte, foarte multe cunostinte:
- un limbaj de programare web: php, asp, jsp, etc.
- sa ai macar notiuni de javascript, si sa poti intelege cat de cat cum functioneaza Ajax sau jQuery
- sa cunosti HTML si CSS
- cunostinte de baze de date, si nu doar sa stii cateva comenzi simple de MySQL, dar si sa ai notiuni de baze de date in spate
- sa stii sa lucrezi cu un client FTP
- sa stii sa te descurci cu un cont de hosting, sa stii sa faci o baza de date, un cont ftp, sa verifici statisticile, sa iti optimizezi site-ul daca vezi ca se consuma prea multe resurse (conexiuni multe pe baza de date, bandwidth consumat, CPU Load, etc.), si tot asa
- cunostinte de SEO
- o buna intelegere a conceptului Web 2.0
- experienta in lucrul cu web-ul si site-urile, sa stii cam ce doresc oamenii, ce ii atrage, sa urmaresti concurenta si sa stii sa iti modifici strategiile de dezvoltare in functie de ei, sa iti urmaresti constant statisticile site-ului si sa stii la ce se refera, etc.

#10
mamaaaaaaaaaaaaaaaa.. se pare k intradevar sti o gramada Flaw... Vai de viata mea22222222 o gramada.. se pare k mai am muuult de invatat22.. ok.. ms pt ajutor prieteni3..Ms frumos Flaw...pupic o sa tin cont de pareri
[Imagine: p_wall1x-2337629b24-1.jpg]

Nanairo no kaze ni fukarete tooi misaki wo mezashiteta
Yoake mae kikoeta MERODII
Sore wa totemo natsukashii uta



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  mascota site-ului tzahranul 21 10.209 05-11-2010, 12:35 AM
Ultimul răspuns: Makii


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)