Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Culoarea Fericirii

#1
Disclaimer: nu detin nici un personaj din mangaul/animeul Naruto si nu fac profit de pe urma acestora.




Era o zi senina de primava.Soarele ca un ban de aur stralucea sus,pe bolta infinita a cerului.Pasarile isi cantau sfantul imn iar, mii de fluturasii impanzeau campiile,padurile si gradinile.Lumina se infiltra usor prin geamul unei pustoaice de saisprezece ani.
Fata se trezi in patul ei moale unde asternuturile de culoare albastra o inveleau.Isi deschise ochii mari si somnorosi intizandu-si corpul.Se da-du jos din pat indreptandu-se spre baie cu picioarele ei zvelte si frumose.Isi facu toaleta de dimineata dupa care se indrepta spre dressing de unde isi alese o pereche de blugii albastri ,un tricou negru pe care scria: ,,I love you`` .Parul lilla si-l prinse in doua codite inpletite.Se machie cu rimelul,creionul dermatograf si glossul de buze.
Isi lua geanta de culoare neagra si cobora scarile jos in living unde era varul ei Neji uitanduse la TV.
-Neata! spuse aceasta dupa care trecu pe langa el ajugand la un dulapior de unde isi alese niste opincute albe.
-Auzi,Ayame a plecat la scoala?intreba fata.
Movalia neprimind nici un raspuns iesi din casa ,indreptandu-se spre scoala.Pe drum fata isi scose telefonul alb din blugii si il deschise sa vada cat e ceasul.Era ora 07:55.Vazand cat de tarziu este se grabi si ajunse la fix.Intra in clasa unde era o zarva extraordinar de mare.
Se aseza in prima banca langa o fata cu parul blond si ochii albastrii.
-Hei! Eu sunt Ino ! spuse blonda catre fata.
-Sallut ! Eu ma numesc Hinata !
-Ok!Hai sa-ti fac cunostinta cu o prietena,spuse blonda ridicanu-se din banca si conducando pe movalie la o fata cu parul roz.
- Hei , ea este Hinata!Este noua noastra colega,spuse Ino catre rozalie.
-Buna! Eu sunt Sakura Haruno , zise o fata scotand putin limba.
In clasa intra un barbat de vreo douazecisisase de ani.Avea parul rosu ca focul iadului ,iar ochii caprui.
-Toata lumea in banca,spuse barbatul asezandu-se la catedra.Zarva se oprii ,iar copii se asezara in bancile lor.
-Deci,eu sunt dirigintele vostru si as vrea sa va anunt ca de maine vor incepe inscrierile la echipa de fotbal si echipa de majorete .Maine vom face doar Istorie si sport asa ca sunteti liberi acasa.
Movalia isi lua ghiozdanul si iesi din clasa.
-Hei Hin ,stai un pic,striga blonda in spatele ei. Movalia se opri.
-Ce este? zise fata.
-Pai,neam gandit sa dam proba la majorete.Te inscrii si tu cu noi?intreba Ino.
-Pai, nu stiu...spuse Hin.
-Te rog! o implora blonda.
-Bine,ofta fata.
-Super!Uite adresa mea de unde stau.La ora 15:00 sa fi la mine sa repedam ok?
-Da,zise movalia dupa care merse acasa.
Ajunse acasa isi lasa ghiozdanul in pragul usi si merse in living unde mama ei plangea ,iar tatal lui o tinea in brate imbarbatando sa nu mai planga.
-Ce sa intamplat? intreba fata curioasa si putin ingrijorata.
-Sora ta Ayame, a avut un accident cu masina si este la spital.Doctori fac tot posibilul ca sa o salveze pentru ca are o rana grava la cap.
-Cum?La ce spital?intreba fata socata.
-La singurul spital care e in oras,la urgente.
Fata iesi repede din casa indreptandu-se catre spital.Ajunse foarte repede.Intra in spital.
-Ma scuzati unde este internata Ayame Hyuuga?intreba movalia pe o asistenta.
-La usa cu numarul 201,spuse doctorita dupa care isi continua drumul.
Fata ajunse chiar cand unul din doctori iesise.
-Domnule ati salvato?intreba fata speriata.
-Imi pare rau dar,a intrat in coma.
Aceea veste parca era ca un tapus care ii intra in inima movaliei.Era foarte speriata,catat pe ce sa lesine.Ii era frica sa nu-si piarda sora.
Zuppy11
♥ Sentimente uitate.!Doar amintiri lasate.Destine schimbate.Ciudat intersectate.Ai putea regreta vreodata ca ai inceput sa inveti sa iubesti,cu ea,candva,demult? 22 2.♥
[/size]

#2
Salut. Bun venit pe Zup. Mi-am facut timp sa iti citesc ficul si vad ca trebuie sa iti las un cometariu pentru ca nu e chiar cel mai bun fic pe care l-am citit pe aici. Ai multe gerseli de ortografie si de punctuatie.
In primul rand nu sti unde se pun spatiile dupa puncte si virgule. Se pune spatiu dupa punct, virgula si alte de astea. Asa arata mai bine.
In al doilea rand nu esti atenta cand tastezi si ai multe greseli. Chiar la inceput ai scris primava in loc de primavara. Nu e ok. Numerele compuse se scriu cu spatii intre cuvinte; douzeci si sase nu douzecisisase.
In al treilea rand ai greseli de ortografie. Asa se scrie corect ne-am, salvat-o, imbarbatand-o etc. Tu le-ai scris impreuna ceea ce nu e bine.
Apoi nu sti cat "i" se pun la sfarsitul cuvintelor. Niciodata sa nu scri "albastri" cu doi "i" (aceeasi regula pentru nostri si vostri). Nici verbele nu se scriu cu doi "i": Te inscri, se opri. In schimb, "usii" si "doctorii" se scriu cu doi 'i", pentru ca sunt in cazul genitiv respectiv la plural.
Dupa dar si iar nu se pune virgula decat in anumite cazuri. Repeta in gand propozitiile facand pauze unde ai pus virgula si o sa vezi ca nu suna bine.
Mai ai si probleme cu figurile de stil. Incerci sa creezi anumite imagini care nu dau asa de bine, cum au fost "parul rosu ca focul iadului" sau "lumina se infiltra". Daca nu gasesti nimic bun nu mai scrie.

Foarte important: Nu mai scrie movalia, blondina, rozalia etc. Nu suna bine si nu sunt cuvinte adevarate. Mai bine spui fata cu parul mov, pentru ca movalia e... ih, e groaznic. Roscata, bruneta, astea mai merg, dar nu mai inventa cuvinte derivate de la toate culorile.
A, si inca ceva. Nu mai descrie in amanunt cu ce se imbraca persoanele. Nu e relevant. Poti sa scoti in evidenta o anumita haina, dar nu intereseaza pe nimeni intreaga tinuta, daca nu e relevanta in descriere.

Naratiunea e putin cam grabita si nu imi place cum ai inceput. E prea banal.
Decrierea cam lipseste, puteai sa mai scri cel putin un sfert de pagina despre sentimentele Hinatei cand afla ca sora ei e bolnava. Incearca sa pui mai multa descriere.
Dialogul e mult si sec. Nu mai pune semnul exclamarii dupa fiecare replica si incearca sa mai povestesti unele replici. In loc sa incepi cu saluturile care nu inseamna vreo trei randuri pe care apar doua - trei cuvinte, ai putea sa spui inainte "s-au salutat fericite si au facut cunostiinta" sau ceva de genul asta.

Stiu ca am scris mult, dar asa imi place mie, sa despic firul in patru. Nu te-am criticat pe tine, ci doar ficul si sper sa tii cont de sfaturile mele. Oricine poate sa scrie un fic bun daca se antreneaza si asculta de cei care vor sa il ajute. Sper sa continui ficul pentru ca doar daca scri din ce in mai mult vei fi mai buna.
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine


#3
Ti-am citit capitolul si m-am hotarat sa comentez si eu. Nu pot sa spun multe despre el, nu prea stiu ce sa scriu bun. Descrierea este la pamant, incearca sa intri in personajul despre care scri, sa simti ce simte el, cat despre descrierea obiectelor sa sti ca nu m-ai multumit, ai descris la inceput si apoi nu ai mai scris. Incearca sa completezi dialogul cu descrierea, dialogul ocupa 90% din capitol, si cam tot este sec si fara pic de gandire. Actiunea este grabita de caini, imediat ce a ajuns la scoala si-a facut doua prietene si intra si in echipa de majorete.
Nu te supara pt. ce am scris, vreau sa te ajut.

#4
Un nou fic ha? Ce sa zic despre el.....:-?.....La idee inca nu ma bag ptr ca nu stiu exact care e. La inceputul ficului cand am inceput sa citesc ma gandeam ca in sfarsit te'ai hotarat sa mai pui descriere dar dupa te'ai razgandit.Rau ai facut. [-( Deci de aici rezulta ca mai trebuie sa lucrezi la descriere.Nu mai zic ce ai mai putea descrie ca s'a zis mai sus.In capitolul tau predomina dialogul si e si ala sec. Actiunea grabita din cauza lipsei descrierii.Ai greseli de ortografie cat cuprinde dar nu asta e important.Astept nextu`
[Imagine: EnvYQ.png]

#5
`Ello dear^^am venit si eu pe aici , si ce sa vezi , imi place ^^ ! La descriere mai ai mult de lucrat , dar sigur o sa te remediezi ! Da mai mult dialog nu se putea :]] ? Si mai mult :]] ! Acctiunea asta , tui mama ei , cine a facut-o asa de grabita :]] ? " Douazecisisase " ai , :]] , pai eu stiam ca nu se scrie asa ... ^^' . " Istorie si sport " pai vad ca una se scrie cu majuscule si una nu , cum vine asta ? -.-' ? Hmm , pai cam atat am avut de zis ^^' . Spor la scris si Ja ne !
E destul de ciudat cum găseşti înţelesuri în lucruri la care nu te gândeai că te vei uita vreodată. Ca în show-urile TV, udne adevărul iese întotdeauna la iveală, fiind una din regulile fundamentale ale timpului. Şi când iese la iveală, te poate elibera sau poate pune capăt tuturor lucrurilor pentru care ai luptat. Un alt fel în care adevărul iese la suprafaţă e atunci când te aştepţi cel mai puţin ca asta să se întâmple sau când, fără a spune un cuvânt, tot este cusut cu aţă albă. Dar cel mai rău lucru pe care îl poate face adevărul? Să îl spui şi să nu te elibereze, ci să te încarcereze la loc, pentru totdeauna.

(ME): --->> "I am the new GOD of the new World ... because I am youre GOD ... give me CANDY!!! ... or I will KILL you ... you ... you pice of SHIT! ... <<hehe>>"


<<"KIRA”
We are the “KIRA”
My name is “KIRA”
Even your “KIRA”>>

Will you be eating that cake?...say what you want, but I will be taking the cake.
We will be removed. All because of that Chicken-shit President… No, far from Chicken-shit, less than Chicken-shit president.
He's a genius!!.....I'll still have to kill him though...
I just can’t sit any other way than this. If I sit the way other people do, my reasoning ability drops by 40%.
If you cannot win at the game, if you cannot solve the puzzle, you are just a loser.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Handicapul fericirii Clau~ 4 3.604 22-12-2013, 10:00 PM
Ultimul răspuns: Clau~
  Ce culoarea are iubirea? Hatsune Ebina 4 3.209 27-04-2011, 07:12 PM
Ultimul răspuns: Hatsune Ebina
  In cautarea fericirii Alany Aysee 18 13.182 19-09-2009, 04:32 PM
Ultimul răspuns: Verrine


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)