Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce culoarea are iubirea?

#1
M-am gandit sa postez si eu un fic de al meu...Sper sa va placa, cat de cat. Ceea ce nu prea cred T_T

Prima parte e cam plictisitoare :zuppy06:


La acest capitol va fi si cateunele cuvinte mai vulgare >_<




Incep ziua de dimineata, la ora 7:00. O zi banala din cursul saptamanii, pentru ca trebuie sa ma duc la scoala. De ce trebuie eu sa ma trezesc numai la ore dastea? In fine...opresc soneria de la telefon, apoi ma ridic in fund mai alene. Arunc patura din pat dezvelindu-ma, ramasa doar in pijamale. Ma ridic din pat si incep sa pesesc marunt catre baie. Ma uit in oglinda somnoroasa, si incep sa imi aranjez cat de cat parul. Deschid usita de la dulapiorul ce era sub oglinda si iau pasta de dinti si un pahar de pe raft. Dau drumu la apa de la robinet si incep sa ma spal pe dinti. Dupa ce termin, le pun la loc si ma indrept catre sifonier, de data asta maresc pasii. Ajungand in fata sifonierului, deschid ambele usi si ma asez in genunchi luand toate hainele la rand in priviri. Pana la urma, ma gandesc cu ce sa ma imbrac si aleg o bluza de culoare albastra simpla pe fata, iar pe spate avea niste aripi de inger desenate. Apoi aleg niste pantaloni simpli negri. Ma imbrac cu hainele, apoi ma asez pe scaunul din fata oglinzii din camera mea. Pe masa aveam toate machiajurile si tot ce imi trebuia pregatite de seara trecuta, ca sa nu mai stau sa le caut dimineata ca sa mai irosesc timpul degeaba. Desfac un rimel si incep sa ma dau cu el. Dupa ce termin iau o perie de par si incep sa ma pieptan. De data aceasta nu mai aveam chef sa ma mai machez. Asa ca, miam dat de cat cu un pic de rimel. Oricum, machiajul iti distruge fata cu timpul. Imi iau ghiozdanul in mana si ma indrept catre usa. Ma incalt repede apoi imi iau hanoracul din cuierul maroniu facut din lemn, care era pus pe perete. Iau ghiozdanul de jos si ies pe usa.

- Ti-ai luat banii Kimiko?
-Da mamaaa!

Mama mea...o draguta!
Iesind din bloc, ma uit de la ceasul de la mana. Indica ora 7:38. O, Doamne! Deja sunt in intarziere! Incep sa alerg pana la scoala ca sa nu intarzii.
Ajung la scoala la timp. Tocmai dupa ce intrasem eu in clasa, a venit si profa.

-Cine nu are nota?

Wow, frate...de data asta ce mai are de e asa nervoasa? Intra val-vartej in clasa, tranteste pe catedra catalogul si tipa la noi. Doamne...
Incep sa imi scot din ghiozdan un caiet si un pix.
Profa se aseaza pe scaun si deschide catalogul apoi incepe sa rasfoaiasca foile si sa se uite la copiii care nu au nota. Pana la urma vede pe cineva, o coleg de al meu:

-Matsumoto! Ce ai avut de invatat pentru azi? [ spuse profesoara stand cu mainile incrucisate ]

Matsumoto se ridica in picioare si incepe sa se gandeasca...dar nimic. Era evident, ca nu si-a invatat nimic. Pentru ca el nu isi face lectiile niciodata. De cand il stiu, el este numai cu copiatul...

-Paaai...
-Pai?
-Va spun tema?
-Ce sa imi spui Matsumoto? Tema la matematica, nu se spune ca pe poezie.
-Vo arat?
-Nu...o faci la tabla.

Matsumoto se ridica de pe scaun si se indreapta catre tabla neagra nestearsa bine.

-Primul exercitiu te rog...

-Am...da...Pai...

Profesoara se ridica de pe scaun si se uita la el cu o spranceana ridicata.

-Ca de obicei, nu ai invatat nimic. Treci la loc! [ tipand ]

Matsumoto se duce la locul lui si se aseaza pe scaunul facut din lemn.

-Dar mi-am facut tema!! [ tipnad nervos ]
-Da? atunci spunemi exercitiul de acolo. Citeste-l

Matsumoto scotoceste prin ghiozdan caietul, dar observa ca si l-a uitat acasa.

-L-am uitat acasa.
-M-am saturat de scuza asta Matsumoto. 2 !!!
-CE?! Dar am facut tema!! De ce 2?
-Pentru ca asa vrea muschiu meu! Ai ceva impotriva? Sti de mai mult? Habar nu ai de nimic!
-Va spun lu' tata!
-Vaaai! Ma spui lu tactu? Si ce face tactu? Ma pupa in cur?! [ razand cu pofta ]

Toti copiii se uitau cu ochii bulbucati la profesoara si la Matsumoto. Stiau ca nu o sa iasa bine pana la urma.
Ora se sfarseste, iar eu ma grabesc repede sa ies pe hol. Imi bag lucrurile de pe banca in ghiozdan si ies pe hol, apoi ma indrept catre o fereastra. Ma sprijin cu coatele de pervarz, apoi privesc in jos, unde erau unii copiii din liceu afara. Altii ieseau in pauze afara pentru a fuma, sau sa se mai recreeze pe afara. Eu daca nu fumam, nu ma duceam afara. Si nici nu imi placeau anturajele de acolo. Ii inspectez pe toti de afara cu privirile mele pentru a cauta pe cineva. Nu orice "cineva", ci baiatul de care eram indragostita timp de un an...Mdeah... El nu stia acest lucru si nici nu cred ca ii voi spune. Eu sunt tare timida cand e vorba de baieti. Si nici nu cred ca el ma place...

-Buna Kimi!

Se pare ca gandurile mi-au fost oprite de prietena mea cea mai buna. Care imi este si colega de clasa.

-La ce te gandesti? Sau...la cine. [ facand din sprancene ]

Imi era de ajuns sa ii fac semn cu o privire, prietenei mele, ca deja isi si dadea seama despre ce era vorba.

-Aaah...Akita. [ isi da ochii peste cap ] De ce nu incerci macar sa vorbesti cu el?
-Nu pot, Yuki...Si oricum, nu mai conteaza.

Imi pun capul pe mainile mele ce le aveam pe pervarzul rece. Si ma uit trista la el.

-Oooof!! [ nervoasa ]
-Unde pleci asa?!

Lui Yuki, prietenei mele nu ii placea sa ma vada ca sunt trista si mai ales din cauza unui baiat. Asa ca pleaca de langa mine suparata si iese din scoala. O vad pe geam. CE FACE?! Se indreapta catre grupul unde era si Akita. Baiatul de care imi place atat de mult...Se pare ca ii spune ceva...Akita si Yuki se dau mai departe de grupul lui si ii spune ceva...Oare ce ii spune?! Nu imi dau seama de nimic...Dar se pare ca el da mereu din cap. Deci ii spune ceva si el e de acord cu ea. Oare ce ii spune?! Sper sa nu faca vrea prostie...

#2
Bine.... sa spunem ca inceputul acestui capitol este bunicel. Ai folosit descriere si asta este bine.
Dar, mai ai de lucrat la dialog. Este destul de sec, si plictiseste cititorul.
Actiunea este grabita. Incearca sa descrii mai mult, folosind figuri de stil.
Nu mai pune la sfarsitul replicii unui personaj, starea acestuia in paranteza.
"-Oooof!! [ nervoasa ] "
Acel "nervoasa" strica intreaga replica.Pur si simplu intrerupi actiunea, iar asta nu e bine. Incearca sa pui in evidenta starea personajului folosind descrierea.
Mi-a placut faptul ca ai adaugat putin umor in acest capitol. Este un lucru bun, dar incearca sa nu exagerezi.
Sper ca nu te-ai suparat, dar aceasta este parerea mea. Iti voi urmari ficul , si sper sa evoluezi.
Succes in continuare :)...astept nextul.
~ I'm the girl who is lost in space, the girl who is disappearing always, forever fading away and receding farther and farther into the background. Just like the Cheshire cat, someday I will suddenly leave, but the artificial warmth of my smile, that phony, clownish curve, the kind you see on miserably sad people and villains in Disney movies, will remain behind as an ironic remnant. I am the girl you see in the photograph from some party someplace or some picnic in the park, the one who is in fact soon to be gone. When you look at the picture again, I want to assure you, I will no longer be there. I will be erased from history, like a traitor in the Soviet Union. Because with every day that goes by, I feel myself becoming more and more invisible... ~
Elizabeth Wurtzel


My fic: http://animezup.com/forum/showthread.php...884&page=3


]I love my family :X They are my life
My mom' : KittyKat
Surorile mele dragute : Renesmee, Elvira, Mailin, Sasame, FrogyGirl
My twin sis' : ~ Black Heart ~
Ficele mele mult iubite: Ame si ♪ Ąѕђą ♪
My Grannie : Venus- Roseta
Nepotica mea : Ioanayoana, ßéкi♡
Ma friend: Moxxy
Nora mea: Oxygen
Matusile mele minunate: Contagieuse, Tigroaica
Ma uncle : Danysor


#3
Wow, cum de am reusit sa imi inving lenea de a lasa comm.
Hai ca incepe critica dar stai calma nu's dura eu.. cel putin asa cred ;;).

Incep ca deobicei cu ce e mai rau si ce ar trebui imbunatatit.
Titlul, hmm..destul de bunice, sa spun. Insa nu foarte stralucit, dar pe mine chiar m-a atras. E simplu si sugereaza multe lucruri. Aici sa fiu sincera in acest fic, presupun si sunt sigura ca am dreptate, ar trebui sa pui foarte mult accent pe sentimentele personajelor si sa le descrii la fiecare in parte.
IN primul tau capitol, nu spun ca e prost, ba din contra e destul de bun, insa pare cam sec in mare parte, iar in alte partii m-a cam zgariat pe creer reatia profesoarei.
Ma ce naiba, eu nu cred ca profesorii vorbesc asa cu elevii lor.. O.O :))
Oricum, alt aspect ar fi ca descriere ai avut, insa nu a fost foarte interesanta, ai desfasurat ritualul de dimineata pe care aeasta sigur il parcurge in fiecare zi, insa eu nu stiu ce urmeaza in continuare. Sigur ai sa amplifici actiunea si intamplarile.
Te sfatuiesc sa mai lucrezi la descriere, incerca sa o maresti insa incerca sa combini mai multe idei si sa nu te axezi sa descrii chiar fiecare miscare, moment. incerca sa descri momentele mai extravagande, mai pline de umor, actiune si care sa aduca sclipire in ochii cititorului.
Dialogul sec, sa fiu sincera si sa nu mai pui acele paranteze. Si eu candva facea asa, puneam paranteze, insa nu este corect gramatical. Pui viirgula iti corectez una din frazele de dialog:
"-Oooof !! [nervoasa]" corect si mai frumos mergea asa : "- Of ! chiar ma deranja faptul ca mereu aceasta ma sacaia la cap sa ii vorbesc lui Akita, nu intelegea ca presiunea era prea mare, firea mea este foarte rusinoasa, nu am curajul sa o fac.".. asta e doar un exemplu, a trebuit sa ma leg umpic mai mult de sentimente, pentru ca asa merge mai bine.
Inca ceva nu mai scrie orele, datile, in cifre ci scrie asa : sapte, otp, nouazecisicinci.. etc, nu este necesar atunci cand ofteaza sa folosesti prea multi oo sau aa sau mai stiu eu ce.. e de ajuns. :-)
La final ai repetat de prea multe ori asta : "ce ii zice", deci am creerit din cauza asta :)). Nu era necesar putei spune doar asa: "Ce tot ii spunea ? Doream sa stiu, ce planuri mai avea de data aceasta ? Fiind si la un etaj mare nu aveam cum sa-i ud, vorbele lor nu pot ajunge la urechea mea. Iar el, de ce aproba, ce tot vorbeau ?" [am simplificat].. ceva de genul.

Acum incep cu partea buna.
Sa stii greseli de tastare chiar nu ai avut, asta mi-a palcut, insa nu conteaza daca ai. >:D<
Ai facut bine pentru inceput, te-ai descurcat binisor. >:D<
Insa sa nu renunti, ok, chiar daca o sa mai treaca pe aici si alti cititori care o sa te critice, macar asa ai sa inveti sa inaintezi in nivel. :-)
Sa stii sunt foarte curioasa ce va urma.. :X asa ca sa nu ne mai ti in suspans ca mor.. :))
Ok eu te las , te pup. :*
Si sunt sigura ca vei face mai bine urmatorul capitol, sunt sigura ca poti mai multe.
Si sper ca acest comm lung al meu nu te va deranja. :(
Eu nu te critic personal, mie mi-a placut sa stii, sincer acum, insa doar incerc sa te ajut. Sa iti arat ce ai gresit si ce ar fi mai bine sa faci, mai ales sa stii pe ce ar trebui sa te axezi mai mult.

#4
Păi să încep :

Ai început foarte sec, dacă aia este o introducere captivantă eu sunt Mama Omida. Nu mai începe cu chestii de genu : Bună ! Mă numesc Xux sau Este dimineţăăă ! Începe cu un monolog, poate ar ieşi ceva mai bine. Nu mai suntem la grădiniţă, atâtea diminutive ? Uşita, dulăpiorul? Eu zic să scapi de ele. Se îmbracă cu hainele ? Mai era nevoie să spuii cu ce se îmbracă ? Este logic că cu haine şi nu cu frunze de pom de cireş. Un dulap nu are cum să fie pus pe perete, adică aşa ştiu eu, poate doar să fie lipit de perete. Nu mai prelungi cuvintele cu încă o mie de A, B, C sau alte litere, este inestetic şi nici nu îşi au rostul. O coleg ? Poate Un Coleg. Se acordă în gen şi număr. Acea fază cu : V-o arăt ? Nu, o faci la tablă. este deplasată, dacă nu ziceai că este vorba despre temă eu una credeam altceva * Lol * . Nu mai scrie cu Caps Lock. Nu mai scrie în paranteze, scrie ceva de genu : Spuse profesoara nervoasă. Înţelegi ? Un profesor nu vorbeşte aşa cu un elev nicio dată, cum să îi zică că o pupă în fund. Scuză-mă ! Este vulgar. Pui punctele de suspensie [ ... ] într-o veselie. Renunţă la ele pentru că nu le pui unde trebuie şi le pui în exces. Nu ştii să pui virgulele, ai grijă la ele. Ai un dialog aşa de sec, plictisitor şi banal încât mă dau cu capul de pereţi. Este şi mult, mai taie din el, nu te ajută cu nimic. Transformă-l într-o descriere sau naratiune frumoasă. Descrierea sentimentelor lipseşte şi cea a obiectelor şi etc. mă zgârâie pe retină, sună foarte mecanic, lasă totul să vină lin, nu aşa la comandă. Naraţiunea nu îmi place. Spui tot ce face, mai este să ne spui când merge la toaletă, nu este frumos. Este o înşiruire de acţiuni fără rost. Acţiunea este aşa de grăbită încât şi eu sunt mai înceată ca ea. Acum aleargă şi peste un rând ajunge la şcoală, drăguţ. Ai greşeli de tastare, ai grijă la ele. Titlul ficului nu îmi place, adică deja l-am mai văzut de multe ori, până şi la TV este un serial cu titlul : Ce culaore are fericirea ? În fine ... cam atât.
[Imagine: Jun0xCa.png]

#5
Tweety: Multumesc de parere, voi incerca sa tin cont de tot ce mi`ai spus >_<

Kt.Kat: wow O_O tu chiar nu ai obosit scriind?

1. In unele scoli, profesorii vorbesc mai rau cu elevii lor ;;) Am experimentat chiar eu pe pielea mea ;)
2. Multumesc de asemenea pt sfaturi. Iar faza cu parantezele nu pot renunta. Asa mam invatat T_T

V . Z . : 1. Scriu cum vorbesc personajele in dialog, si nu am sa le corectez. Fiecare are felul lui de a vorbi, la fel ca si personajele ;;)
2. Daca tot spui ca iti vine sa te dai cu capu de pereti si ca te zgaraie nush ce pe retina, nu inteleg un lucru...De ce ai mai stat sa il citesti? O_O Eu stiu un lucru: daca nu imi place ceva sau daca ma deranjeaza un lucru nu il citesc.[posturi unite]
Tweety : Multumesc de parere si de sfaturi, voi incerca sa tin cont de ele >_<

Kt.Kat : wow O_O tu chiar nu teai plictisit scriind? App: sa sti ca in unele scolti, profesorii vorbesc chiar mai urat cu elevii lor. Faza cu parantezele nu le voi schimba, asa mam invatat. SCUZE! T_T Multumesc pentru sfaturi deasemenea si parere. Voi incerca sa tin cont de ele.

V . Z . : Am si eu o intrebare. Daca nu iti este cu suparare ;;) Daca tot spui ca iti vine sa te dai cu capu de pereti din nush ce chestie, sau ca te zgaraie nush ce pe retina, din cauza ficului meu, nu inteleg de ce teai mai ostenit sa mai il citesti...Eu stiu un lucru: din moment ce nu imi convine ceva sau nu imi place nu il mai citesc.


P.S. Daca nu va place fic-ul nu va mai chinuiti ca sa il mai cititi sau sa mai scrieti pareri. Din moment ce nu va place, nu are rost sa il mai cititi.







Orele sunt pe sfarsite. Imi bag caetele in ghiozdan si pixu. Apoi ma indrept catre iesirea din clasa. Ies din clasa si maresc pasii pentru a iesi din scoala. In fata scolii trebuia sa o astept pe Yuki pentru a imi spune ce a vorbit cu Akita.

-Ai sosit intr-un final! [ nerabdatoare ]
-Da...am veniiiit! [ spuse Yuki cu zambetul pana la urechi ]
-Deci?
-Deci ce?
-Haolo! Nu ma mai fierbe atata si spune o data! Ce ati vorbit? Ce iai zis?
-Paai...
-Lasa paai-urile si spuneee!
-L-am invitat sa iasa in parcul de distractii cu mine, Matsumoto si tu! [ zampind ]
-O, Doamne!! [ sarind in sus de fericire si luand-o in brate pe Yuki ]
-Fericirea doare! [ spuse Yuki care era stransa tare in brate de catre Kimiko ]

Cele doua fete s-au dus impreuna catre casa punand la cale un plan pentru ziua urmatoare. Ajunsa acasa, Kimiko se tranteste direct in pat. Nu mai avea chef sa mai faca nimic. Se gandea la ziua de maine si cum va decurge aceasta. Sta pe ganduri o jumatate de ora apoi se ridica brusc din pat.

-Trebuie sa ma gandesc cu ce ma imbrac!

Se indreapta val-vartej catre dulap. Deschide usile apoi sta un minut si se uita la haine. Se aseaza in genunchi si se mai gandeste putin.

-Asta! Aam...nu. E prea sexy...Nu merge...vreau ceva dragut dar nici prea sexy si totusi decent! Stiu!

Scoate din dulap o bluza alba simpla si o pereche de blugi negri stramti apoi le arunca pe sacun.

-Asa! Cu astea...

Apoi se pune in pat si da drumul la TV. Se uita la TV si adoarme pana a 2 a zi.
Kimiko dormea asa de profund pana cand ii instra soarele in camera si ajunge pana la ea. Fata deschide usor ochii si se uita la ceas. Indinca ora 11. Vazand ca deja e tarziu, se ridica brusc din pat si se indreapta catre baie. Isi face matinalul de dimineata, pe urma se indreapta catre birou si se aseaza pe scaun. Deshide sertarul de la birou si ia un rimel apoi o perie de par. Se da cu rimelul apoi se pieptana si isi aranjeaza parul. Se imbraca cu bluza alba si pantalonii apoi se indreapta catre usa de la iesirea din casa. Ajungand la usa, se incalta cu o pereche de cizme crem apoi se imbraca cu o jacheta tot crem. Se mai uita o data in oglinda care era pe perete din fata usii. Se aranjeaza apoi iese din casa incuind usa. Iesind din bloc, se indreapta catre statia de autobuz. Asteapta autobuzul si merge catre parc. Ajungand in fata parcului Yuki si Matsumoto o asteptau.

-Heeei!
-Buna! Unde e Akita? [ uitandu-se in stanga si in dreapta ]
-Eu fac bine, multumesc de intrebare [ spunse Matsumoto moracanos ]
-Scuze, Matu! [ zambind ]
-Da...ma bucur ca ma observa si pe mine cineva...Dar de fapt, eu ce rost am aici? [ intreband inca o data ]
-Tu esti iubitul meu! [ spuse Yuki tragandu-l de brat ]
-CE?! D'asta mai chemat?!
-Ne prefacem doar...[ dandu-si ochii peste cap ]
-Bine, ia vezi u sa nu te prefaci lipindu-ti buzele de ale mele! [ dandu-se mai in colo de Yuki ]
-Aaahahaha!! [ Kimiko se amuza pe seama lor ]
-Ia, gata! Uite-l ca vine!

Yuki il trage pe Matsumoto langa ea si o impinge pe Kimiko catre Akita.

-Dute si saluta-l! [ soptind ]

-A...[ lovindu-se cu nasul de Akita ]
-Salut?
-A...A...Buna! [ indepartandu-se ]
-Tu esti...? [ ridicand o spranceana ]

Cum?! Nu ma cunoaste? Nu stie cum ma cheama?! Ce idiot! O data am vorbit cu el! Ei bine, o sa ma cunoasca, fie ca vrea, fie ca nu!!

-Sunt Kimiko! Si tine minte asta!! [ tipand ]
-Oook...Nu e nevoie sa tipi. Sunt chiar langa tine. A! Esti de la noi din liceu?
-Da...

PROSTULE!!!

-Ce draguuut! Imi pari cunoscuta...
-Ok, copii! Hai sa mergem! [ spuse Yuki luand-o in fata cu Matsumoto, tinandu-l de brat ]

Yuuuki!! Nu ma lasa sigura cu asta! Nu stiu ce sa faaac! [ smiorcaindu-se ]




Cred ca voi renunta la fic...



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Culoarea Fericirii Pitziii 4 4.996 18-01-2011, 01:18 PM
Ultimul răspuns: •нąкü•


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)