Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cu ce desenam

#51
Eu am lista scurta...

-Hartie A3,A4,A5...cu linii,cu patratele,alba....
-Creion Mecanic o,5 http://www.papetarie.net/cs-photos/produ...bastru.jpg
(al meu e pe negru)
-Radiera Tian Shi
-Radiera mecanica triunghiulara http://www.e-stationery.ro/radiera-mecan...-2427.html
-servetel(pt umbre)

iar pt Manga aceleasi ustensile+pix negru

Pozele sunt luate de pe net,ca mi-a fost lene sa fac eu poze....
"Pazeste-ti inima mai mult decat orice,caci din ea ies izvoarele vietii"

#52
Ueăll I use some pencils HB and sometimes 2B, vreo două radiere, ascuţitoare blabla bla.
Dacă vine vorba de pictură în ulei, pâi îmi ajung 10 pensule cu fir sintetic, deşi folosesc doar 3 din ele 65
Iar cu tempera folosesc pensule cu fir natural. So 20 de pensule o_o

I've been wrong, I've been down
Into the bottom of every bottle
These five words in my head
Scream *are we having fun yet?*

#53
[Imagine: 1775465296wan.gif]

Cu ce desenam se vrea a fi o intrebare?
Cu mana bineinteles! *rolling eyes*
Si-apoi vin instrumentele, nimic special, nimic fabulos. Avand in vedere ca nu ma specializez pe desen din nici un punct de vedere sunt ca la gradinita. O foaie - pe cat posibil sa fie alba si dreapta, asta in cazul in care nu vreau just doodles, atunci de preferat o foaie de mate A4 de caiet mecanic. Un creion, mecanic [The Pencil!], si creionul meu magic [un B7] pe care il am de prin clasa a VII a [ah, da dudes, asta a fost long time ago, but no one can mess with the magic pencil, din care au ramas vreo...5 cm doar.]
Ah mai adaug din cand in cand colectiei linere (de diferite culori), creioanele colorate sau multele B-uri si/sau creionul de carbune. Cam atat. Simplu dar de efect!
Ah pictura...nu pictez. Si daca o fac probabil tempera e cel mai usor de folosit, de combinat, de obtinut culori!
Strangers have the best candies
[Imagine: 9B19F2F8D024899728F06BF94F09CF3B.gif]
Out of my mind...back in 5 minutes.


#54
Eu nu am postat niciun desen deocamdata, dar sper ca in viitorul apropiat am s-o fac ^^

I use:

*3 creioane 2B ; 4B ; 6B
*Foaie A4 de xerox sau de caiet studentesc [nu am pretentii]
*O guma de sters de preferat alba sau gri
*O ascutitoare din metal [sunt mult mai bune decat cele din plastic]
*O cutie de culori dupa caz [in genral eu schitez, dar pot sa fac si color]
*O linie pentru despartirea desenelor [De obicei pot sa ma rezum si la doua desene pe o coala de hartie, dar pe calculator le dau crop]
*O camera foto ca sa-mi 'fotofiez' desenul [Am scaner la imprimanta, doar ca de cateva saptamani nu merge]
4
[Imagine: SIGN.png]
Thanks ^Ciresica^
SasuSaku fics || Miky`s Smile Zone

#55
Păi nu pot spune că folosesc cine ştie ce instrumente...oricum, nici nu desenez chiar atât de bine pentru a folosi prea multe. T-T
Aniuei.
Folosesc:
-foi de xerox A4, câteodată şi pe foi A3 din blocul de desen. Nu pot să desenez pe foi cu linii, pătrăţele şi mai ştiu eu ce dacă vreau să iasă ceva măcar acceptabil. XD
-radieră. Nu ştiu marca, am găsit la un magazin un set de radiere foarte lungi şi moi, erau cam 5 într-un set. Bine, ar fi trebuit să mă ţină mai mult de un an, dar cum eu rup radierele, am mai rămas cu una. Sunt foarte mulţumită de ea. Plus că am dat vreo 5 lei pe ele. 39
-ascuţitoare din metal. Am una de vreo 5 ani, o folosesc mereu. E dublă şi e foarte bună.
-un creion foarte vechi, îl am de la o bunică. Mda, nu prea l-am apreciat la început, dar acum numai cu el desenez. Nu ştiu ce fel e, nu prea le am cu astea, plus că nici nu scrie nimic pe el. Oricum, mai are vreo 5-6 cm. XD
[Imagine: 2z7exb6.png]
Tnx, Tox!<3

Lăv mai femili :]]:
Fiică: Beki
Soţia: ♪ Ąѕђą ♪
Mama Soacră: Tweety
Cumnăţica: Ame

My fic: Hypnose; My drawings; My photos

#56
Nu stiu cu ce desenam, stiu cu ce desenez eu: creion.

Pai.
- Desenez doar pe foi xerox A4/A3 [asta daca nu luam in seama caricaturile de pe caiete, dar alea nu se numesc desene]. Nu stiu ce fel, sunt mai groase, fiindca fac urat cand nu gasesc pixul negru si conturez cu creionul, apas si mi se gaureste foaia. Sad, stiu.
- Creioane, de la Milan si Pensan. Sunt cele mai bune fiindca nu se rupe varful din 5 in 5 minute si nu scriu 'chior'. 2B, 6B, 8B, HB.
- Creion mecanic.
- Pix negru cu gel pentru contur.
- Umbrele le facem cu degetul sau servetelul, ca asa e smecher.
- Creioane colorate, de la Herlitz, sunt cele mai bune pe care le stiu.
- Carioci de la Milan.
- Guma de sters, ceva moale de la Factis.
- Ascutitoare, Dumnezeu stie de care, dar stiu că e de plastic si ascute bine.
- Acuarele, rar folosesc, dar tot Herlitz. Culori in ulei.
- Folosesc si rigla cand fac masuratorile. Nu le pot face inca dupa ochi.

That's all. Acum ca ati aflat secretul lui Ang puteti sa-i dati bataie.

Xoxo, Ang.

Angilicious|dA
[Imagine: pikachu___batman_by_mnrart-d58f68d.gif]
Nothing I shoot gets back up again.
Drawings.| Photos.

#57
Well ...

De-obicei îmi pun tot felul de creioane lângă mine când desenez, deşi nu folosesc mare lucru din ele.
Creioane - B, 3B Koh-I-Noor, HB mecanic/normal [în principal mecanic], 6B [cu care m-a umplut o colegă pe vremea când eram în clasa a 6-a B xD şi de-atunci vrând nevrând am început să le folosesc], creioane colorate Koh-I-Noor, deşi cred că am vreo două desene în creioane colorate, în principal le folosesc pentru proiectele şcolare.
Acoarele Colibri, rămase din clasa a 8-a, dar cum rar se întâmplă să fac ceva în acoarele nu prea are rost să-mi iau altele mai bune.
Gumă de şters de la Herlitz şi Pelican.
O ascuţitoare no-name.
Foi A4 ÅŸi A3 de xerox/bloc de desen.
Un teanc de hârtii albe pe care le pun sub mână când fac umbre.
Mp4 player-ul cu mult black ÅŸi death metal, for calm thoughts and inspiration.
Şi un om care să vorbească încontinuu lângă mine.

#58
Hmmmm, pai sa vedem.
- Creioanele colorate ( in principal, cu ele fac si baza desenului...deci creioanele sunt pe primul loc OwO)
- Un creion mecanic cu mina 0.5 ( si HB si B si 2B)
- Carioci ( pentu a da cateva accente 39)
- Guma de sters 8
- Creioane ascutite bine
- Si creionul cerat alb pentru luminitele de la par. 4
De pensula si tempera ma folosesc cam rar 39

#59
Să vedem...
- Creioane colorate, dar nu prea le folosesc;
- Niște creioane mecanice cumpărate la nimereală, cu mină de 0.5 (HB și 2B) 0.7 (B și 2B) și unul de 0.8 sau 0.9 luat de la bunica de la magazin XD;
- rar folosesc carioci
- creioane cerate
- gume de șters factis, am o colecție întreagă și încă multe alte gume, colorate XD
- un set de creioane toate mărimile
- bloc de pânze
- bloc A3
- bloc A4
- orice fel de foaie XD
- tempera
- acrilice
- pasteluri, de care mă folosesc des
- un creion maro, sepia, cum i-o mai zice
- pensule Milan și Pelikan, în general pensule cu păr de veveriță
- acuarele de 4 lei 24
și cam atât, mai am pixuri colorate de care mă folosesc, creionașe pitice și alte chestii.

#60
Well ...39

- 2 radiere + un sfert (rupta) 21
- un creion mecanic 0.5 ADEL
- un creion 10B
- un creion 5B pe care nu il gasesc momentan>.<
- 2 creioane HB
- acuarele tempera
- acuarele cu ulei dar dupa ce le-am scos ultima oara ...le tin in dulap pentru ocazii speciale
- 2 pensoane 1 , 1 penson 0 , 1 penson 8 , un penson 10 si un penson 6
- canita mea din plastic verde cu mere albe
- carioci ... 15 din 30 21
- creioane colorate antice - clasa a lll-a , a IV-a ,a V-a si a VI-a 21 cred ca am si 2 din I (nu prea folosesc)
- o paleta din plastic , alba
- instrumentele de la geometrie
- foi albe de xerox A4
- uneori foi A3 , din blocul de desen

hmmm... si atat
[Imagine: Snapshot_2013-03-25_185226_zps231c5c6e.jpg]

| Tumblr |




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)