Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Copilărie Blestemată

#1
Ceasul suna in garsoniera unei tinere. Aceasta isi pune perna peste cap si incearca sa adoarma la loc. Se intoarce pe toate partile, incercand sa nu mai auda galagiosul si enervantul aparat. El suna in continuare disperat, aratand ora sapte. Tanara se uita cu furie la ceas, intr-un final reusind sa se ridice din pat si sa-l opreasca. A tras perdeaua tuitandu-se cu atentie la rasaritul soarelui.
- Cum te mai simti astazi, micutul meu?isi spuse in gand mangaindu-i burta. Apoi se intoarce, si se indreapta spre bucatarie. Isi ia o ceasca, si isi face o cafea. In timp ce apa fierbea, ea isi cauta ceva in geanta.
- Oare ce am facut aseara? s-a intrebat incercand cu disperare sa isi aminteasca. Isi scoate pachetul de tigari din geanta, si il tranteste violent pe masa. Apoi se aseaza pe unul din cele doua scaune, lasand capul in jos.
Se simtea extenuata, dar cineva a trezit-o. Nu...nu era telefonul. Era cineva la usa. Isi schimba repede camasa de noapte de culoare verde aprins, intr-un tricou albastru, si niste pantaloni de culoare neagra. Apoi se repezi la usa.
- 'Neata! o saluta un tanar cu par roscat si scurt, privind-o cu ochii lui mari si negri. Cum te mai simti astazi?
- Bun?! Ma simt bine, Ralph. Totul este in regul? spuse ea catre chipesul baiat. Asteapta-ma! Merg pana la baie sa ma aranjez putin. Abia acum 5 minute m-am trezit.
La baie, isi spala fata ei alba, si se sterge cu un prosop moale si rosu. Se uita pentru un moment in oglinda.Ce a facut aseara aceasta fata cu par mediu, si brunet? Apoi isi aminteste de musafirul care astepta, stand pe canapeaua cu lenjerie deranjata.
- Scuza-ma ca te-am facut sa astepti. Asa...deci...
- Ai grija, se aude ceva...scartaie cam tare...
Fata cu parul brunet alearga spre bucatarie , si isi ia ibricul cu apa clocotita de pe aragaz, si il lasa sa se raceasca putin. Apoi respira usurata, si se intoarce la Ralph.
- Deci cum spuneam, Louise, a continuat roscatul. Cand ai de gand sa nasti .Au trecut deja 9 luni de cand ai copilul nostru ...
- Unde ai fost aseara si azi diminea??? intreba furioasa Louise. Sau mai de graba...unde am fost eu?
Ralph s-a uitat la prietena lui cu atentie. Au urmat cateva minute de liniste. Apoi el a spart tacerea spunand:
- Chiar nu iti mai aduci nimic aminte? Chiar nu mai ai idee ce se intamplat cu tine? Alcoolul te distruge iar tu nu vrei sa intelegi! Aseara m-am speriat ca nu mai veneai acasa, iar colega ta, Samantha, mi-a dat telefon sa imi spuna ca iar te-ai imbatat. Chiar nu iti dai seama ca te autodistrugi?

#2
Am citit titlul " Copilarie Blestemata " si am crezut ca o sa fie un fic interesant, si asa si e. Idee e originala : greseli de ortografie nu am observand. Greseli de gramatica nu am vazut ... Dar nu e obligatoriu sa scrii cu diacritice :p Dar e alegerea ta :>
Acum sa revenim la subiect. Cum am mai zis la un fic, a venit vremea Fic-urilor originale. Ideea asta nu am mai vazut-o deocamdata. Ai reusit sa ma faci curioasa de la primu capitol :> Sa pui poze cu personajele ca sa ne fie mai usor sa ne facem o parere despre ele ;))
Descrierea nu lipseste, iar dialogul nu e pus la voia intamplarii. Imi place :> Sa pui repede continuarea ca ma tii in suspans :-S

#3
EDIT: Nu stiu de ce nu se scrie cu alineat. Eu l-am pus dar vad ca nu merge, deci nu criticati asezarea in pagina.
Ochii verzi si stralucitori, il privira pe Ralph cu tristete. Baiatul s-a ridicat de langa ea si a plecat din garsoniera, trantind violent usa. Louise s-a intins pe pat, incercand sa-si stearga lacrimile, care nu s-au putut abtine sa curga. Ralph incercat sa evite subiectul, dar intrebarile ei l-au ajutat pe baiat sa se enerveze. S-a ridicat din pat si s-a dus sa isi toarne apa fiarta in ceasca, reusind astfel sa isi faca acea cafea. Deschide geamul sa isi aprinde o tigara. Blocurile orasului Washington D.C. pareau mult mai inalte astazi.
Ralph se plimba prin aglomeratele strazi, incercand sa se calmeze. Dar gandindu-se ca fiul lui se putea naste bolnav si ca viitoarea lui sotie e alcoolica , se enerva si mai tare. In ochii lui negri si mari se afla o flacara ... flacara furiei.
Dar gandind asa intens, nu era atent pe unde mergea, si a dat peste o femeie cu par saten si ochii negri si mari....exat ca ai lui.
- Ralph... spuse incet aceasta.
Roscatul s-a uitat nedumerit la ea. De unde ii stia numele? Se pare ca el nu o cunostea. „Perfect...alta nebuna...de unde naiba ma stie nu am idee. Probabil ca e cea mai ciudata zi pe care am avut-o vreodat?”
- Hm...deci m-ai ...
- Cine esti, si de unde ma stii?
Deodata, Ralph nu a mai vazut orasul si se afla in intuneric. Se uita in jur si nu vede pe nimeni. „ O , asta imi mai lips...”
- Ce-i Ralph? Nu iti mai aduci aminte cum te-am blestemat? Nimic?
In acel moment, un monstru cu fata alba ca de mort, ochii fara culoare, si par castaniu si ciufulit a venit parca de nicaieri. Ralph s-a speriat si a fugit...dar fugea spre nicaieri. Acelasi intuneric este oricunde se duce. Apoi se trezeste in oras. Dar nu este in acelasi loc de unde a plecat... se afla printre blocuri, pe strazile laturalnice bulevardelor. Se uita in jur, dar nu vede pe nimeni. De acolo fuge spre garsoniera.
Louise terminase tigara, asa ca isi savura cafeaua. O muzica se aude pe masa din sufragerie. Este doar mobilul. Aceasta nu se ridica de pe scaun, si lasa telefonul sa sune in continuare. Nu stie cine o cauta, dar nici nu vrea sa raspunda.
- Ce o fi cu ea?se intreaba Ralph luand telefonul de langa ureche. Era in fata blocului abia mai putand sa respire. Alergase 7 kilometri fara sa se opreasca.

#4
Deci ca de obicei Hiyono Little Devil is here =))
Ai un fic interesant,o idee interesanta si originala.Ai descriere,
dar ai putea imbunatatii putin dialogul cu cateva cuvinte armonioase.
Naratiune ai destula,desi nu ar mai strica putina.Si inca ceva :
:pls: Pune capitolele mai lungi

#5
Little Hiyono A scris:Si inca ceva :
:please: Pune capitolele mai lungi
:-"
deobicei pun capitole mai mici, dar mai des. Dar in fine....voi scrie mai mult, dar nu te superi daca voi posta mai rar. Mie imi merge mintea mai greau , si pana mai gasesc idei... ;) anyway....thx pentru sugestii.

#6
Mersi ca ai pus continuarea ;;):*
A fost interesant al doilea capitol, desi intr-adevar putea fii mai lung :p A avut si acesta descriere :x Descrierile pentru fic-uri sunt ca sarea pentru mancare :d
Imi place Fic-ul tau ;) Chiar m-ai facut curioasa :-S
Data viitoare sper sa fiu prima care comenteaza urmatorul capitol [-X=))
See ya ^___^ :*



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Copilă într-un univers paralel Mariah . 10 3.567 06-11-2011, 10:03 AM
Ultimul răspuns: Kayla.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)