Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Copii ÅŸi telefoanele

#21
Aici iti dau dreptate 3 Stau si vad cum copii din clasa I au telefoane cu camera, bluethoot si toate celelalte. Oare unii parinti sunt stricati la creier? Dar na, in zilele noasrte se poate orice. Maine ,poimaine vezi unul de clasa a-II-a cu sticla de bere intro mana si in cealalta o tigara pe care o gusta cu placere.21 Ieri am vazut un copil de clasa a-III-a cred ca era, dar mai mult de atat nu, asculta puya pe telefon 21 Si mai era si cenzurat. Copii nebuni 3
[Imagine: Hm757.png]





#22
Nu va mirati ..La mine la scoala am vazut copii de cls a3a care beau impreuna cu aia de a8a3..si cei de a4a asculta puya.:p...Dar telefon mobil dintra intaia..sau a2a...mi se pare..22...mrg..uni parinti sunt ciudati..eu am primit telefon dintra 4a..Si ma rog..la mine la scoala aia de a4a injura mai rau ca cei din clasa mea..cea ce credeam ca nu e posibil22..La felul cum injur eu si colegii mei la Friptea21..nu credeam22..ma rog..se spune ca generatia care acum e a2a va fi generatia care va distruge poporul21..dar mrg..Mi-am spus parerea3
[Imagine: 5fcff5ef.gif]

#23
Parintii.
Mai , unde sunt ei in astfel de situatii . Pana la urma ei strica cel mai mult . De ce ? Nu se intereseaza ce fac copii lor cu telefoanele + le mai ia si telefoane de fite . Deci va rog frumos , sa avem si noi o limita macar . Da'i telefonu' ala cu un scop :poate e mic si vine singur acasa si daca il musca cainii(doamne fereste) sau ceva de genu'. Atunci da , da' sa fie unul simplu nu cu cea mai mare dotatie de nu stiu cati mega pixeli etc 4 Eu una am avut telefon pe la 9-10 ani dar nu prea eram interesata , eram happy ca am prieteni la scoala si toata ziua buna ziua afara si putin la calculator jucand un joc barbie pe discheta *hehe* ce vremuri xD Pe a 5 a am inceput sa'l folosesc , ma rog sa fac poze , filmez , etc . Dar pe a 6 a cand in sfarsit , m-au laasat MAMA si TATA sa ma duc singura la scoala , trebuia sa'i sun sa le zic , ca am ajuns s-au am plecat . Si de pana s-au obijnuit xD In momentul de fata , nu sunt chiar dependenta da' acum ascult muzica la casti , imi fac vreo 50 de poze pe zi 21 In roice caz ce era acum cativa ani si ce e acum e din ce in ce mai rau , ma refer la parinti , care cred ca in fiecare zi se mareste procentajul parintilor nepasatori , posibil cu bani care(ei) cred ca aduc fericirea 4

#24
Acum, telefonul e doar ca sa te dai mare. Ai un telefon calumea inseamna ca esti smeker' , ca ai bani si vrei sa le arati tuturor asta. Cum totul e schimbator, azi ne cumparam un telefon de mana a doua, maine ne luam unul ciumeg' ca sa aratam ca suntem cul. Faza cu muzica... nimeni nu ne vor asculta pe noi, stii cum sunt copii, le spui sa nu faca si din contra. Aici poate sa fie vina si parintiilor, daca ei vor ca copilul lor sa aiba un telefon, atunci nu o sa ii mai trateze ca niste ingeri ca nu ne convine noua ca asculta muzica de prost-gust. Daca pe ei ii chinuie bani si nu stiu cum sa scape de ei, sa inceapa de pe acum sa isi "educe" copilul asa. Acum daca voua va place mult o melodie [ find aia si o manea ] nu ati vrea sa dati drumul tare la telefon? Orcum, pe la varsta aia copii sunt usor de influentata [ unele cazuri ], daca ei vad pe strada care mai de care cu telefoane scumpe date la maxim pe la vreo melodie, sigur, vor si ei. Cum poate multi cand eram mici... vedeam vreo jucarie si o vroiam si noi.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#25
La mine în şcoală sunt câţiva copii mai mici care au telefoane performante : |. Eu nu înţeleg la ce le trebuie. Nu au nevoie de aşa ceva. În loc să se joace jocuri sau să facă ceva interesant, să vorbească între ei despre ceva ce le place sau ceva ce au făcut, ei stau şi ascultă muzică la telefoanele lor în jur de vreo 9 - 10 milioane sau le controlează mereu. Nu sunt de acord cu aşa ceva, le strică toată copilăria. Eu una am primit telefonul anul asta şi nu pot spune că-mi pare rău, ba din contra a fost mai bine aşa.
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#26
Nu sunt de acord!

Daca ar fi dupa mine, si as avea un copil nu i-as cumpara telefon pana nu e in clasa a 5-a.
Nu vreau sa par ca sunt un om de "old school" type. nein! sunt un noncorformist dar un telefon sau un calculator nu e o jucarie.

Prea mult confort in lumea asta!
I don't support people from different camps, I don't chose sides... see me as Switzerland...
[Imagine: sigpic350185_1-1.jpg]
-aceiasi "signature" pe care o am si pe AarinFantasy-

#27
Nu prea cred eu că au ce face câcăcioşii de la a patra- a cincea în jos cu telefoane performante, când ei de abia învaţă înmulţirile şi împărţirile. Mai ales dacă limba telefonului ar fi în engleză. De sunat, nu au pe cine, de umblat pe net, nu ştiu, de jucat jocuri, hai, poate că asta da, dar în rest nimic altceva. Ah, şi poate satisfacţie.
Când eram prin a patra aveam un telefon de formă, nu îl foloseam, doar mă jucam un joc cu rachete. 21 Acum am un BenQ-Siemens albastru, l-am schimbat trei zile, dar nu mă puteam despărţi de el. x] Din câte ştiu, mă aleg cu altul în octombrie. :] Nu îmi fac de cap cu el, nu am timp de asta, doar de sunat, trimis mesaje, ascultat muzică la şcoală şi în oraş şi făcut poze. De asta nici nu am pretenţii la unul foarte performant. ^^
K.K., Agg.
[align=right]
[font=times new roman]You’re under no obligation to be the same person you were five minutes ago.

#28
Am si eu un telefon vai de capul lui. Mi se parea ca e prea urat si m- am gandit sa- l mai aranjez. Am luat cateva sticlute de oja si i- am desenat spatele , am dat si cu lac pe deasupra ca sa straluceasca. Primul meu telefon cred ca a fost in clasa a treia, mda. Numai de forma era. Nu il luam niciodata la mine, decat atunci cand imi zicea mama. Chiar nu ii gaseam scopul. Acum nu mai am nici un telefon, caci pe cel pe care l- am " ojat" , l- am pierdut, prin casa, dar nu- l mai gasesc ( de vreo luna) .
Am si eu un var de opt ani care a primit cadou un telefon performant, cred. Nu se lauda cu el, numai ca ma scoate din minti cu melodiile lui date la maxim 14 . Eu zic ca avea nevoie de telefon, avand in vedere ca parintii lui au divortat, trebuie si vrea sa tina legatura cu ambii parinti. Sincer, mie chiar nu mi se pare ciudat sa vezi copii de sapte ani cu telefonu- n mana. Nici macar nu au ce face cu el, decat sa asculte muzica sau sa faca concursuri " de frumusete" . Mai sunt unii care chiar au nevoie de telefon si sunt diferite situatii, care se rezolva mul mai usor cu telefonul. Nu spun ca vai, nu putem trai fara telefon, dar e mult mai usor si mai rapid sa suni pe cineva.
Nu ma deranjeaza copiii care au telefon, atata vreme cat nu imi fac capul calendar cu : " Vezi ce telefon beton am? Nu mai are nimeni ca mine! " , unaia i- am raspuns: "Da mai, ai un telefon glet! "( el a spus tot asa ca il are beton, iar eu i- am raspuns ca il are glet 21 )
Intradevar, e o problema cu copiii care asculta muzica ore in sir, sau na' vorbesc la telefon ore in sir cu nu stiu ce persoana, sau care se lauda cu telefoanele lor scumpe si performante. A devenit o obsesie, pentru unii copii/ persoane, sa aiba un telefon cat mai performant. Cu ce te ajuta un telefon performant mai mult decat unul obisnuit, inafara faptului ca pe cel performant asculti muzica si te lauzi cu cata memorie ai 24 .
Pentru copii de azi, unii si de varsta mea, telefonul este un moft si nu un obiect care te ajuta sa comunici. N- am nimic impotriva, fiecare gandeste cum vrea si face ce vrea, iar atat timp cat nu ma deranjeaza, n- am ce sa le zic. Egoista de mine 21 .
Mi-e foameee!!!

#29
E aiurea sa asculti muzica tare data pe strada . Daca se mai ia si un mos de tine ... iese cu scandal 24 . In fine , nu prea sunt de acord ca astia mici sa aiba telefoane d'alea misto . Eu in clasa a 4-a ( pe la sfarsitul clasei a4-a ) am avut primul meu telefon tare . Dar nici nu l-am prea folosit , dupa l-am schimbat si mi-am cumparat altul . Macar daca au telefoane misto , sa nu le etaleze in public . Dar in fine , peste tot e competitie cu telefoanele .

#30
(09-01-2011, 07:58 PM)Alya A scris: E aiurea sa asculti muzica tare data pe strada . Daca se mai ia si un mos de tine ... iese cu scandal 24 . In fine , nu prea sunt de acord ca astia mici sa aiba telefoane d'alea misto . Eu in clasa a 4-a ( pe la sfarsitul clasei a4-a ) am avut primul meu telefon tare . Dar nici nu l-am prea folosit , dupa l-am schimbat si mi-am cumparat altul . Macar daca au telefoane misto , sa nu le etaleze in public . Dar in fine , peste tot e competitie cu telefoanele .

Chestiunea asta mi se pare atât de stupidă. Frate, ai telefon, OK. Nu contează de care e. Nu înţeleg ce înseamnă " nu sunt de acord ca ăştia mici să aibă telefoane mişto", eşti de acord să aibă doar telefoane care nu sunt mişto? Şi care face diferenţa?
Mare lucru, asta e " moda" acum, telefoane peste tot. Trezirea oameni buni, şi noi am fost " ăia mici" odată şi poate mai sunt în raport cu alţii mai mari, and so on, şi ce? E o mare prostie, ăia mici, ăia mici. Ei nu fac altceva decât să se supună regulilor societăţii actuale. Şi o regulă este să ai telefon mobil.

end of story.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Copii si sexul/dragostea matzaplouata 10 6.707 21-12-2011, 03:54 PM
Ultimul răspuns: Amy :3
  Copii si sexul/dragostea Azazel 1 3.379 09-09-2011, 02:40 PM
Ultimul răspuns: Azariah'


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)