Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Colectia Chic

#1
Cine spune ca moda si literatura nu au nimic in comun? Poti fi chic alaturi de Polirom si de eroinele cartilor lui Helen Fielding, Sophie Kinsella sau Lauren Weisberger. Daca v-a placut magnifica Bridget Jones a lui Helen Fielding, daca v-ati distrat nebuneste alaturi de aiurita Becky Bloomwood a lui Sophie Kinsella sau de Andrea Sachs, eroina din Diavolul se imbraca de la Prada, atunci n-o sa mai lasati din mina cartile din colectia Chic.
Sunt pline de umor si scrise scrise intr-un mod cu adevarat placut.

Personal am citit volumele: Femeia alba moarta, Rochia neagra de latex, Diavolul se imbraca de la prada, Trei intr-un pat, La cunparaturi cu bebe, Blonde de milioane si Shushi pentru incepatori.


Astept parerile voastre :p

#2
Sunt foarte dragutze cartile din colectia Chic am citit doar Poti sa ti un secret? de Sophie Kinsella si Un tip la inaltime[am uitat de cine e scrisa21]
Si vreau sa citesc4iavolul se imbraca de la prada si Gucci Gucci Coo
[center][Imagine: 33cvyaf.jpg][/center]


#3
M-am apucat si eu de aceasta colectie, mi se pare interesanta si umorul este la el acasa. Am inceput cu "Diavolul se imbraca de la Prada" de Lauren Weisberger, dar stau prost cu timpul si nu am reusit sa citesc decat foarte putin.
Totusi, acel putin pe care l-am apucat aseara la 12:00 AM. m-a facut sa vreau sa o continui.
[Imagine: eeeled-1_zpse54e7424.png]

#4
..Am citit Diavolul se imbraca de la Prada..Un tip la inaltime..Supermenajera si Poti sa tii un secret?...dintre toate ultima a fost cea mai tare...

'm-am deschis ca o begonie...'..[ n-o sa uit replica asta cat oi trai..24 ]
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#5
Eu cred ca depasesc 10 carti din colectia asta si ma bucur ca nu le-am cumparat ca le-am laut de la biblioteca.
Asta e noua moda si pot spune ca fiecare scriitoare are un mod aparte de a scrie si de a te atrge sa citesti pana la sfarsit.
Prima mea carte din colectie a fost "Un tip la inaltime" cat am putut sa rad de rolul principal si am citit-o de doua ori in trei zile atat de mult mi-a placut21.Oricum o colectie care merita citita si vi le recomand cu placere

#6
hmm.. ce parere aveti despre clectia Chic ? ce carte din aceasta colectie va place cel mai mult ?
mie personal imi plac foarte mult cartile Chic fiindca le poti citi mai usor.. te captiveaza 21 cartea preferata din aceasta colectie este " Vacanta lui Rachel "
prima oara am crezut ca este vorba despre o tipa care pleaca in vacanta.. dar imediat ce am citi prima propozitie mi-am schimbat parerea.. 21 si am realizat ca defapt este vorba despre o dependenta de droguri.. 21 descrierea si actiunea este fantastica.8 pur si simplu nu m-am putut opri din citit 21
as vrea asa stiu parerea voastra despre aceste carti.. sa spuneti care cartea voastra preferata..

#7
Buna..ei bine,si eu am citit cate ceva din colectia Chic.Sunt carti captivante si amuzante 21,care merita citite,dar depinde de gusturile fiecaruia.
Imi place ca fiecare autor are un stil anume.La inceputul povestii crezi ceva,dar la sfarsit,se termina total diferit.Mie una imi plac..cum prind cate ceva din colectie,devorez imediat.Dar..sunt si carti usor plictisitoare 21evitati-le,deoarece sunt foarte lungi.
Cred ca preferata mea din colectie a fost "La cumparaturi cu sora mea-Sophie Kinsella".
[Imagine: Pureloid.jpg]


[Imagine: 5448822.png]

#8
Am citit si eu doua carti din aceasta colectie, lols. A fost ceva wow...
Desi nu sunt genul meu, am inghitit in sec si am reusit sa termin si eu cele doua carti, respectiv Vreau sa fiu V.I.P. de Lauren Weisberger si Casual, care, nu mai tin minte numele autorului, fiind unul rus, sau ma rog, o rusoaica. Cea din urma nu am terminat-o, mi sa parut prea plictisitoare.
Prima carte a fost ok, mi sa parut amuzanta, genul de poveste din viata vip-urilor si o tipa care se invarte in jurul ei. Cartea are un happy end, tipa se retrage din agentia la care lucra si ramane impreuna cu un fost coleg, fost bodyguard si actual bucatar 21 M-a facut sa rad, ea era in centrul atentiei, aparea tot timpul in presa insa se comporta foarte copilareste. In fine, nu sunt genul meu.

#9
Am citit si eu carti din colectia chic, si chiar acum citesc Pepenasul - de Marian Keyes. Carti care mi-au placut ? Babyville - De Jane Green, Cum sa scap de Mathew- Jane Fallon , Gucci Gucci coo - De Sue Margolis , Scoala pentru soti - De Wendy Holden Si cred ca cam astea ar fi . Alte carti de acelasi gen, moderne pe care le-am citit au fost de la colectia Cocktail.
Sunt carti misto, create mai ales pentru generatia tanara. De asemenea, vocalbularul este adecvat unei astfel de genereatii : ))
You know it is going to be a bad day , when you jump out of bed and miss the floor.




#10
Dar vai chick-lit din colectia Chic...
E ca un desert dupa un roman mai obositor. Ma distreaza fenomenal...simplitatea stilului si realitatea actiunii sunt de-a dreptul impresionante. Nu e genul de literatura care impresioneaza prin complexitate, sau te marcheaza intr-un mod life-changing, ci e tipul de literatura care te lasa cu un zambet pe intreaga fata- some kind of resemblance with The Cheshire Cat. Prima carte din colectie pe care am citit-o a fost Diavolul de imbraca de la Prada by Lauren Weisberger, asta chiar dupa ce vazusem filmul, pentru ca ma indragostisem. Bineinteles, ca [aproape] orice alta carte, a fost mai buna decat filmul.
Dupa asta, am inceput sa ma interesez de gen si am inceput sa citesc cam tot ce se axa pe genul chick-lit...asta cuprinzand bineinteles nu doar carti din colectia Chic de la Polirom.
Am continuat cu Gucci Gucci Co de Sue Margolis, care, desi nu mi-a placut la fel de mult ca precedenta m-a integrat si mai mult in randul persoanelor dependente de chick lit. Am continuat cu cartile lui Jane Green- Babyville, Jemima J., Eu si soacra mea and I literally laughed my head off. Atat de simplist si totusi atat de catchy. Unele replici de o genialitate debordanta. Dupa aceea mi-am dat seama ca Jurnalul unei dadace-filmul, are corespondent si in lumea literara [shame on me], am incercat-o, mi-a placut insa nu la fel de mult ca altele din aceeasi colectie. Jurnalul lui Bridget Jones again a fost o chestie de un amuzament captivant, desi nimic special. Ce am mai incercat din aceeasi colectie si m-a lasat cu acelasi gust si zambet prostesc, datorita eroinelor de acelasi calibru-->Cum sa scap de Matthew de Jane Fallon; E cineva acolo? de Marian Keyes [am adorat-o desi a fost incredibil de lunga]; Ex-ii anonimi, Femeie.Alba.Moarta si Prea multe blonde de Lauren Henderson ; Ma dau in vant dupa cumparaturi, La cumparaturi cu bebe, Supermenajera si Poti sa tii un secret? [una dintre favoritele mele]de Sophie Kinsella, Nu stiu cum reuseste de Allison Pearson, care a fost singura sursa de binedispozitie inainte de o teza despotica la romana. Scoala pentru soti de Wendy Holden cu replici de o genialitate inumana. Si ultima Un tip la inaltime de Marissa Mackle, care....a avut exact acelasi efect ca si cele mentionate mai sus.
So yeah. Cand am nevoie sa citesc ceva care sa ma binedispuna o sa apelez intotdeauna la un chick-lit.
Strangers have the best candies
[Imagine: 9B19F2F8D024899728F06BF94F09CF3B.gif]
Out of my mind...back in 5 minutes.





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)