Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cochetarie criminala

#1
Hei, all~ Hotarata sa monopolizez cu totul spatiul FF al forumului, deschid un alt fic. Nu stiu cat de geniala va fi prezentarea, dar ideea mie, personal, mi se pare ceva simpatic. Asta daca poti numi "simpatic" ceea ce contine ideea. Cu toate astea, va urez o lectura placuta~ ^^


Varsta minima: 16
Gen: mistery, thriller, action
Limba: romana
Observatii cu privire la continut: scene sadice
Tipul de comentariu solicitat: Oricare


Cochetarie Criminala


I . Un telefon neasteptat


Biroul era ticsit cu dosare vechi si prafuite, in aer persistand un miros de trabuc si paine ranceda. Geamul mare, prafuit, dezvaluia imaginea orasului mohorat, cerul fiind acoperit si lumina cenusie patrunzand lenesa printre orificiile curate ale ferestrei. John statea in picioare, cu spatele la geam si parea ca vede in reflexia paharului ce-l tinea in mana orasul. Un clinchet usor se auzi in camera si vocea secretarei se facu remarcata dupa o scurta pauza; era un ton impersonal, de secretara plictisita.
- Domnule, sedinta de la ora...
- Sa intre, pronunta pe un ton calm, calculat, doctorul si aseza paharul pe tava de pe biroul sau mare. Usa se deschise hotarat si silueta feminina a lui Cher isi facu aparitia in lumina puternica de neon din afara cabinetului. De dupa ea se profila un barbat masiv, cu ochi verzi, linistiti, si un chip frumos, cu trasaturi naive. Doctorul zambi si se aseza pe scaun, apoi ii facu un scurt semn barbatului, adaugand dupa cateva secunde bune:
- Ia loc. Barbatul isi intoarse privirea, ce ratacise pana atunci prin camera, spre doctor si se aseza, intinzand automat mana. In schimb, John si-o retrase pe a lui si se uita scurt la Cher ce intelese mesajul si iesi din camera.
- John Blainwalk. Barbatul il privi o clipa, apoi isi scoase paltonul scump si lua paharul de tarie de pe tava doctorului, sub privirea atenta si masurata a acestuia. Il dadu peste cap, simtind calitatea alcoolului, si puse paharul pe birou. John isi fixa privirea asupra lui, cu un chip neinteresat aproape, si lua paharul, apoi il puse pe tava.
- Si cum ai de gand sa ma vindeci? spuse usor agitat omul din fata lui. John il privi un timp, cu aceeasi privire ganditoare, si ii spuse pe un ton la fel de calculat:
- John Blainwalk. Barbatul din fata lui se incrunta usor si spuse pe un ton enervat:
- Mi-ai mai spus.
- Atunci de ce nu mi-l spui si tu pe al tau? spuse rapid John si observa ca barbatul din fata lui nu recationeaza pe moment; exact cum crezuse. Dupa aproape jumatate de minut, barbatul ii raspunse incurcat, scotocind in buzunar dupa un servetel mototolit.
- Alvin Brent ma numesc. Credeam ca stii asta. Nu asta e rolul tau?
- Ma bucur sa te cunosc, spuse din nou masurat doctorul si zambi prietenos, intinzand mana.
- Am mai facut asta o data.
- Sa te intreb ceva: te grabesti? spuse doctorul cu mana inca intinsa si barbatul, in loc de raspuns, stranse mana lui John. Calmeaza-te si aseaza-te comod. Acum suntem prieteni, nu? Nu ai de ce sa scotocesti dupa vreo arma, spuse doctorul, ochii lui vii trecand de la mana in care Alvin tinea servetelul inapoi la chipul lui aparent calm.
- Nu era o... In fine. Hai sa facem testul acela, declara-ma nebun si...
- Cum a fost ziua ta? spuse, privindu-l, John si se lasa in scaunul lui inalt tapitat in piele maronie.
- Cred ca... Ai un pix?
- Concentreaza-te, Alvin. Nu e nimic de completat. Cum a fost ziua ta? spuse din nou doctorul cu aceeasi rabdare si calm in voce.
- B-buna. Asa cred...
- Mhm... Interesant... spuse doctorul prefacandu-se total deranjat de recatia lui, in timp ce ochii lui inregistrau toate miscarile acestuia. Pari bine, ce pot spune.
- Multumesc. Dar formularul? spuse usor incurcat Alvin si se foi nelinistit, rotindu-si privirea prin camera.
- Iti sta bine cu acea cravata.
- Acum nu ar trebui sa plec?
- Dar formularul?
- Ce formular? Ai un pix, apropo? intreba confuza Alvin, ochii doctorului stralucind usor.
- Mi-a parut bine, Alvin Brent, spuse John si se ridica, intinzand mana.
- Dar pixul? Nu conteaza. Esti mai nebun ca mine, oricum... raspunse enervat pacientul si se ridica, strangand mana lui John. Isi lua paltonul inchis la culoare si iesi pe usa. John ramase in picioare, zambind inca amical si, numai dupa ce auzi vocea lui Cher urandu-i drum bun lui Alvin, se aseza oftand si scrise ceva in carentul sau cu notite. Miscari nesigure, nesiguranta spatio-temporala, o usoara nerecunoastere a personalitatii, poate o psihoza datorata stresului, impulsivitate inconstienta...
- Deci? intreba Cher stand in pragul usii imbracata in costumul ei in stil office, croit pe trupul suplu.
- Nu e prea greu sa-ti dai seama ca sufera de inadaptare. Ori o posibila bipolaritate.
- John, esti sigur ca ai facut doar o facultate de psihologie? spuse aproape chicotind femeia si doctorul zambi amuzat.
- Mhm... Nu chiar. Am citit, in plus, si cateva romane politiste.
- Ah! Uitasem. Apropo de politie, au sunat cei de la district. Unul Blake. Te cauta. Ai facut ceva impotriva legii, John? spuse din nou secretara cu acelasi zambet jovial pe chip, folosind propozitii cat mai scurte cu putina voit; stia ca John nu va fi atent asupra unei fraze prea lungi fara sa se piarda in gandurile lui.
- Sa vedem... Am molestat vreo trei fetite si am impuscat un negru in cap, spuse John si isi turna calm un alt pahar de tarie, auzind rasetul amuzat al secretarei.

.:.

Orologiul rasuna in intreaga casa cu putere, indicand ora zece noaptea. John isi deschise ochii ametit si se uita in jur, inca somnoros. Isi dadu seama ca se afla inca in camera lui, cu manualul de psihologie in mana. Cartea arata neingrijita si era partial rupta; filele acesteia fusesera citite si rascitite de acesta, insa ii placea sa-si reactualizeze unele notiuni din cand in cand. Auzi o scurta bataie in usa si isi intoarse instictiv capul spre aceasta.
- Intra, pronunta el cascand usor si se ridica, punandu-si cartea pe birou. De dupa usa se profila trupul unui baiat bine dezvoltat, imbracat doar in niste pantaloni largi de pijama. Brian... pronunta John aproape imperceptibil, in timp ce celalalt baiat inchise usa in urma lui si inainta spre fratele sau ce ramase tintuit langa birou.
- Ai fost baiat cuminte? sopti lasciv baiatul cand ajunse langa el si il saruta pe gat in jos.
- Brian, te rog... ingana printre suspinele de plans John, insa Brian il tranti pe patul de o persoana si se puse deasupra lui.
- Fii tacut. Ori mami si tati vor fi foarte suparati pe tine, pronunta in soapta Brian si John inghiti in sec, inchizandu-si ochii plini de lacrimi.


.:.

- John, ma asculti? intreba Cher si facu un semn cu mana in aer prin fata barbatului. Statea pe scaunul lui, ochii lui albastri privind in gol, in timp ce parul saten stralucea apatic in razele soarelui cenusiu. In mana avea paharul sau de tarie si parea ca vrea sa-l sparga aproape, din inclestarea degetelor. Iti trebuie o pauza. Sa stai printre atatia nebuni cred ca te afecteaza si pe tine.
- Nu sunt nebuni, Cher, spuse oftand doctorul si bau ultima gura de whiskey.
- Nu toti, replica zambind secretara si se ridica de pe scaun.
- Azi e intalnirea cu politistul?
- Ihm...
- Chiar vrei sa mergi?
- Nu stiu. Voi iesi din biroul meu. Spune-mi tu. Vreau sa merg?
- Nu sunt sigura, spuse zambind inteligent secretara. Nu cred ca vrei sa mergi. Dar, atunci, de ce te duci? John privi putin paharul, amintindu-si de felul in care Alvin bause din el si isi insemna in carnetelul lui. Un tremur incontrolabil si inconstient in relatie cu lucrurile reale si palpabile; incoerenta miscarilor si a gandurilor. E acel politist, nu? Acel Blake. John o privi pe Cher zambind multumit si ii spuse, ridicandu-se:
- Daca nu as sti ca imi esti eleva, as spune ca tocmai am descoperit un nou geniu in psihologie.
- Il cunosti? Cineva din misteriosul tau trecut? continua femeia si il urmari cu privirea in timp ce isi incheia atent vesta si isi lua paltonul.
- S-ar putea sa ma insel.
- As vrea s-o vad pe asta, John. As vrea s-o vad... murmura mai mult pentru ea femeia si John zambi, sarutand-o pe blonda pe frunte.
- Ce ti-am spus eu cand ne-am cunoscut, Cherry?
- Ca rujul de culoarea ciresii sta bine cu un machiaj simplu si ca trebuie sa am rabdare cu tine.
- Stiam ca intotdeauna sfaturile legate de moda prind mai repede la femei, replica grabit John si iesi din cabinet, mergand cu pasi usori pe holurile cladirii ce parea mai pustie ca oricand.
Nando  mo kimi no moto e...
No matter how many times it will be, I will go back to you
[Imagine: 346l2lx.jpg]

#2
Geamul mare, prafuit, dezvaluia imaginea orasului mohorat, cerul fiind acoperit si lumina cenusie patrunzand lenesa printre orificiile curate ale ferestrei.
1. Cum exact era acoperit cerul? Sau: ce-l acoperise? Plapuma, o nava extraterestra imensa, o armata de ciori suparate? ^^
2. Epitetele au si ele o limita. Lumina cenusie? Inca puitin si-i ziceai "lumina prafuita".
3. Orificiu e... um, o gaura, o deschidere a unei cavitati catre ceva. Orificiu curat? + Sa inteleg ca fereastra era sparta? Ai grija cum scrii.

era un ton impersonal, de secretara plictisita.
Eu in loc de-un punct as pune doua, :. Nu de alta, da-i sfarsitul propozitiei care anunta vorbirea directa.

In schimb, John si-o retrase pe a lui si se uita scurt la Cher ce intelese mesajul si iesi din camera.
Am auzit de "a se uita lung", da' scurt, pana acum, nu.

Calmeaza-te si aseaza-te comod.
Asaza-te. Dupa ș si j în interiorul radicalului (sau in interiorul radacinii cuvintelor) se scrie si se pronunta a, nu ea.

Ce formular? Ai un pix, apropo? intreba confuza Alvin, ochii doctorului stralucind usor.
Brusc, Alvin a devenit tipa. Mhm, acum ca stim asta, sclipirea din ochii doctorului se potriveste la fix.

Deci? intreba Cher stand in pragul usii imbracata in costumul ei in stil office, croit pe trupul suplu.
1. Usa era imbracata in costumul ei in stil office? Mai are si alte costume? Sau poate o rochita? ^^ Ai grija cu virgulele alea.
2. "office" nu exista in limba romana. Avem cuvinte/expresii care pot inlocui cu succes office-ul tau. Si fara sa mai folosesti anglicisme aiurea. + Cand spui "in stil office" eu ma gandesc la ceva foarte larg, rigid si cu multe sertare buzunare.

Ah! Uitasem. Apropo de politie, au sunat cei de la district.
District.

Orologiul rasuna in intreaga casa cu putere, indicand ora zece noaptea. John isi deschise ochii ametit si se uita in jur, inca somnoros. Isi dadu seama ca se afla inca (repetitie suparatoare) in camera lui, cu manualul de psihologie in mana.

Cartea arata neingrijita si era partial rupta; filele acesteia fusesera citite si rascitite de acesta, insa ii placea sa-si reactualizeze unele notiuni din cand in cand. Auzi o scurta bataie in usa si isi intoarse instictiv capul spre aceasta.

Intra, pronunta el cascand usor si se ridica, punandu-si cartea pe birou. De dupa usa se profila trupul unui baiat bine dezvoltat, imbracat doar in niste pantaloni largi de pijama. Brian..., (Virgula! Fara ea, tipul continua sa vorbeasca.) pronunta John aproape imperceptibil, in timp ce celalalt baiat inchise usa in urma lui si inainta spre fratele sau ce ramase tintuit langa birou.
- Ai fost baiat cuminte? sopti lasciv baiatul cand ajunse langa el si il saruta pe gat in jos.

Fii tacut. Ori mami si tati vor fi foarte suparati pe tine, pronunta in soapta Brian si John inghiti in sec, inchizandu-si ochii plini de lacrimi.

Statea pe scaunul lui, ochii lui albastri privind in gol, in timp ce parul saten stralucea apatic in razele soarelui cenusiu.
Aha! De-aici ai tu lumina cenusie de la-nceput! Ai grija ce scrii.

In mana avea paharul sau de tarie si parea ca vrea sa-l sparga aproape, din inclestarea degetelor.
Sigur nu parea ca vrea sa-l sparga departe? Mai avusasi cateva chestii asemanatoare si ma abtinui. De data asta, nu mai putui, scuze.


Atunci cand gerunziul e imediat dupa verbul predicat al propozitiei, nu se izoleaza, deci virgulele alea n-au ce cauta acolo:

Barbatul isi intoarse privirea, ce ratacise pana atunci prin camera, spre doctor si se aseza, intinzand automat mana.
Il dadu peste cap, simtind calitatea alcoolului, si puse paharul pe birou.
Mi-a parut bine, Alvin Brent, spuse John si se ridica, intinzand mana.
raspunse enervat pacientul si se ridica, strangand mana lui John.
John o privi pe Cher zambind multumit si ii spuse, ridicandu-se


Ai nevoie de virgula dupa punctele de suspensie, altfel se intelege ca personajul tau continua sa vorbeasca:

Interesant..., (virgula) spuse doctorul prefacandu-se total deranjat de recatia lui, in timp ce ochii lui (repetitie suparatoare) inregistrau toate miscarile acestuia.
Esti mai nebun ca mine, oricum..., (virgula) raspunse enervat pacientul
Brian, te rog..., (virgula) ingana printre suspinele de plans John, insa Brian il tranti pe patul de o persoana si se puse deasupra lui.
As vrea s-o vad..., (virgula) murmura mai mult pentru ea femeia si John zambi, sarutand-o pe blonda pe frunte.


Fortezi destul de mult sensul figurat al cuvintelor sau spui chestii (aparent, ca e posibil sa ma-nsel) irelevante:

aseza paharul pe tava de pe biroul sau mare
isi scoase paltonul scump
sub privirea atenta si masurata a acestuia Si cati centimetri avea privirea?
ochii lui vii trecand de la
Isi lua paltonul inchis la culoare si iesi pe usa. Speram serios ca va iesi pe geam.


Stiu ca "usor" si derivatele lui inseamna vreo... um, ceva mai putin de 0,6% din totalul de cuvinte, insa pe mine m-a deranjat. Sa nu mai zic de "a spune", care, apropo, are si alte sinonime in afara de "a pronunta".

Un clinchet usor se auzi
spuse usor agitat omul din fata lui
Barbatul din fata lui se incrunta usor
spuse usor incurcat Alvin
ochii doctorului stralucind usor
o usoara nerecunoastere a personalitatii
pronunta el cascand usor si se ridica
mergand cu pasi usori pe holurile cladirii


Chestii generale:

- nu ai foarte multe greseli de tastare, dar ai. Ar trebui sa verifici ce-ai scris inainte sa postezi.
- pe la inceput, dupa ce unul dintre personaje zicea doua-trei-cinci cuvinte, continuai ca narator pe acelasi rand cu chestii care n-aveau nicio treaba cu ce era inainte. A fost deranjant.
- n-o sa incep sa zic nimic de termenii medicali, ca nu ma mai opresc. Si nu-i bine.
- folosesti foarte des "ce" in loc de "care"/"pe care". De fapt, nu ai folosit niciodata "care"/"pe care" atunci cand se putea.
- imi pare ca majoritatea figurilor tale de stil sunt cam trase de par. Cam rau. Daca stii ca nu-ti ies, lasa-le pana ai vreo idee buna, nu le chinui asa. Ce-i drept, nici nu prea citesc fictiune, oi fi pierdut eu toate figurile de stil interesante.
- ai probleme cu topica. Mai precis, iei parti de propozitie si le duci pe unde n-ar trebui sa fie intr-o limba romaneasca normala, iar prin dusul asta te alegi cu o gramada de virgule de pus. Si nu le prea pui bine de fiecare data, iar asta schimba sensul propozitiei. E okay si frumos si eufonic si cum mai vrei tu sa fie sa faci asta din cand in cand, dar s-o faci cu cap, cu grija si fara sa incalcesti atat lucrurile.


Spor la scris in continuare!

#3
Hey Klau, cum am promis pe mess, am trecut pe la ficul tau si sa incepem cu comentul kilometric. Descriere este si imi place cum folosesti figurile de stil pentru a dat o nota de melancolie la unele lucruri. Ai fi putut sa descri putin biroul psihologului sau tinuta de office a secretarei, care apropo e o tinuta foarte frumoasa, dar in romana nu se gaseste sub numele de office, ci sub numele de costum de dama de afaceri, daca e sa il traduc mot-a-mot, dar exista stilul office si pentru asta iti dau un plus. La naratiune pot sa spun ca imi place, mai ales acel flash-back despre trecutul lui John, ai fi putut sa il fi descris pe Brian, dar ma bucur ca ai lasat o umbra mare de mister asupra ambelor caractere. Actiunea momentan nu e grabita si asta imi place, iar faptul ca repeti cuvinte, oricine le repeta, mai ales in scris, fara sa vrea. Am mai vazut in comentul anterior, ceva spus despre nu stiu ce distric si pot sa spun, ca in multe tari sau orase exista districte. Chiar si in Romania exista sectoare, iar fie care sector are primarie si politie. Acelasi lucru este si la districte, care poate sa cuprinda diviziuni ale orasului, care se numesc suburbi - Los Angele, New York, San Francesco, New Delhi, Paris, etc - in forma literala, dar in forma locala poarta numele de districte si eu nu vad nimic gresit, ca a pus cuvantul acesta in fic, incat sa se faca tam-tam din cauza lui. Vreau sa te felicit Klau, ca mai folosesti cuvinte din vechiul D.O.O.M. si nu prea bagi inseama noul D.O.O.M., care dupa parerea mea a fost facut de niste semi-analfabeti. Termeni medicali sunt folositi cu cap si deja imi cam pare rau de Alvin. In concluzie astept next-ul, nu prea m-am luat de semne gramaticale sau de greselile de tastare, ca nu ma ocup de asta - n-am chef de ele -, dar te-as ruga sa fi mai atenta data viitoare. Kiss you si astept next ^.^
[Imagine: opus.jpg?t=1332600540]
If I can't move Heaven, I'll raise Hell... - Sebastian Morgenstern (The mortal instruments)
Perfect enemyMy fan fic blog[Imagine: chibi_4003.gif]Yo man, chibi Manu^.^

#4
Citat:5. Contestati alta critica daca vi se pare injusta.
Cred ca e clar. S-ar putea sa nu fiti de acord cu ce zice cineva si sa fie in detrimentul scriitorului. Contestati, dar in aceleasi limite ca mai sus.
Va sti autorul lucrarii ce sa aleaga.

Citatul este de aici. Oricum, din moment ce eu si Nywa avem gusturi si standarde diferite, nu o sa scriu despre tot ce-mi pare mie ca nu-i bine acolo.

tinuta de office a secretarei, (...) dar in romana nu se gaseste sub numele de office, ci sub numele de costum de dama de afaceri, daca e sa il traduc mot-a-mot, dar exista stilul office si pentru asta iti dau un plus.
1. Nu. Daca traduci mot à mot, iese altceva.
2. Sper ca nu-i sugerezi indirect ca era mai bine "secretara imbracata in costumul ei in de dama de afaceri". Pentru ca nu era.
3. Um, si daca zicea ca secretara poarta pantofi din piele de vita, ii mai dadeai un plus doar pentru ca exista vaci?

faptul ca repeti cuvinte, oricine le repeta, mai ales in scris, fara sa vrea.
Aproape de acord. Nu oricine. Oricum, nu cred ca o opreste cineva sa mai citeasca o data (sau de mai multe ori) ce-a scris si sa modifice pe unde e nevoie. Iar daca nu stie cum sa reformuleze inseamna ca nu stapaneste bine limba romana/nu are un vocabular suficient de dezvoltat pentru asta, caz in care ii sugerez sa citeasca mai mult. Sunt constienta ca unora (repetitii adica) nu are ce sa le faca fara sa stalceasca fraza inutil, da' din ce-am subliniat eu acolo nu e nimic de genul asta.

Chiar si in Romania exista sectoare, iar fie care sector are primarie si politie. Acelasi lucru este si la districte, care poate sa cuprinda diviziuni ale orasului, care se numesc suburbi (...) in forma literala, dar in forma locala poarta numele de districte si eu nu vad nimic gresit, ca a pus cuvantul acesta in fic, incat sa se faca tam-tam din cauza lui.
1. Mhm, tot in Romania mai exista judete si cartiere. + Suburbii, cu doi i.
2. Ala nu e "tam-tam". Nici eu n-am zis ca nu ar trebui sa foloseasca cuvantul asta. Da' sa-l foloseasca bine. Tu cu manuta ta ai scris ca districtul (romana, franceza, engleza, ma indoiesc ca actiunea are loc prin vreo tara in care se vorbeste alta limba) e zona aia mai speciala. Revenind la ce a scris ea: au sunat cei de la district - daca tie-ti pare ca-i totul in regula aici, mie nu.

Vreau sa te felicit (...) ca mai folosesti cuvinte din vechiul D.O.O.M. si nu prea bagi inseama noul D.O.O.M., care dupa parerea mea a fost facut de niste semi-analfabeti
1. DOOM. Pe coperta si pe prima pagina scrie mare DOOM. Fara puncte.
2. Noul DOOM e din 2005. Deci de acum 8 ani. + Vechiul DOOM e din 1982. Deci de acum 31 de ani. Daca si 31 e prea putin pentru tine, astept cu nerabdare sa te vad folosind latina.
3. Toate cuvintele pe care le-a folosit ea sunt in DOOM2, de fapt, majoritatea cuvintelor din prima editie a dictionarului sunt si in a doua (zic majoritatea nu pentru ca lipsesc, ci pentru ca au fost adaugate cuvinte sau au fost modificate chestii ale unora din prima editie). De-aia scrie pe prima si a doua pagina "Editia a II a // revazuta si adaugita".

Sunt destul de sigura ca "semi-analfabetii" aia care au modificat lucruri ti-au facut tie si altora viata mai usoara.

VandaQ, daca ti-au lacrimat ochii citind postul Nywai, iti spun eu ca nu-i din cauza emotiilor. De asemenea, sper sa nu-ti para o idee buna sa inveti de la ea cand se foloseste virgula. Ca (momentan) nu-i.

#5
Certati-va prin pm. S-a inventat asta. Din momentul asta, topicul e inchis, iar voi va puteti certa cat vreti, cu sau fara prezenta fic-ului meu.
Nywa, eu am cerut o critica, pur si simplu. Restul - ceea ce aveai de reprosat la critica lui Lain - PRIN PM.
Lain, nu iti permit si nu permit nimanui sa ma insulte. Asta ca sa stii. Am citit DESTUL CAT SA STIU SA VORBESC IN ROMANA, imi construiesc discursul cum vreau si daca vreau pot sa spun ca luna e albastra. Este fic-ul meu! Inteles? I'm sick of that! Nu ma lau cu sarcasme, caci nu reactionez bine. Si NU ma invata cuvinte; stiu ce inseamna distric. Nu zic ca tot din critica ta e gresit, dar sa te apuci - cu nesimitire - sa "critici critica" lui Nywa in topicul in care e postat fic-ul MEU... PM! Repet.
Si gata! Caz inchis.
Nando  mo kimi no moto e...
No matter how many times it will be, I will go back to you
[Imagine: 346l2lx.jpg]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Dintr-o pustoaica, intr-o criminala Kyandi. 1 3.014 14-07-2012, 09:23 PM
Ultimul răspuns: crazy little red
  Minte criminala Ichigo. 10 5.856 19-04-2011, 10:44 AM
Ultimul răspuns: ..Chris.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)