Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cel mai grozav anime.

#1
Pai, din moment ce avem un topic cu titlul Cel mai deplorabil anime ever, m-am gandit ca nu ar strica sa auzim si parerile voastre in legatura cu cel mai bun anime pe care l-ati vizionat. Sau macar cel care v-a impresionat cu adevarat.
Pe mine pesonal, m-a incantat Ao no exorcist (The blue exorcist). A avut o grafica minunata, sa nu mai spun si de poveste. S-a incadrat in toate genurile (mai putin romance i suppose), dar genurile care au predominat au fost clar action, comedy, drama. Cei care au vazut acest anime stiu despre ce vorbesc. 21

How about you guys ? :3

#2
Well au fost multe anime-uri care mi-au placut si m-au impresionat si tot mai apar dar cred ca cel mai epic anime, care desi e vechi si nu are o grafica prea excelenta este Yu Yu Hakusho, care a fost anime-ul copilariei mele si de care eram obsedata si tot timpul va ramane in topul meu no matter how many others will appear. Apoi un alt anime care mi-a placut si inca imi place foarte mult (si zic asta pentru ca i`m still watching it over and over again4) e Nana. Povestea nu una foarte grozava, din nou, pur si simplu am ramas impresionata de relatia stransa dintre cele 2 fete and all shit. And another one ar fi Hellsing. Desi nu ma prea dau eu in vant dupa vampiri, i just love it. So no comment 4
Don`t argue with idiots. They will drag you down to their own level and beat you with experience

#3
Hmmm, dupa o repriza de tras poze din Deadman Wonderland de pe Tumblr ma gandeam la Deadman Wonderland, logic. >.> Dar NANA... Oh, anime-ul "copilariei" mele! Mi-a deschis drumuri, m-a facut sa fiu fericita si cred ca m-a facut mai prietenoasa? Desi nu cred. O sa o rog pe prietena mea de patru ani sa imi zica. *laughs* L-am urmarit o data la TV, aveam intre 10-11 ani pe atunci, cred. Sau 12? Desi nu cred... dar se poate. Nici nu mi-am dat seama ca acela e sfarsitul. Oricum, am vazut anime-ul dinainte sa intru pe Zup. Apoi l-am mai urmarit o data in engleza pe internet, desi nu intelegeam ABSOLUT NIMIC! Dar nimica. Atunci eram la pamant cu engleza. Iar dupa m-am gandit sa il vad iarasi (de data asta in romana) si am luat-o de la capat, dar am renuntat pe la episodul 26+ sau 35+.
NANA are o poveste frumoasa si etc. Unele lucruri nu pot sa fie exprimate in cuvinte. ^ ^ Dar si Deadman Wonderland a fost foarte misto... 22 Cred ca singurul anime de genul. A fost printre primele (cica, dar totusi, pare diferit de Yu Yu Hakusho pe care l-am urmarit cand era la TV) animeuri de genul si m-a incantat, cred ca a fost dupa ce am urmarit anime-ul acela cu carti si tipa care era Biblioteca. Am zis: "Uau!" la Deadman Wonderland.
Asta e ce i-am zis eu lui Yume^^ pe Messenger, mai devreme (cand luam niste poze din acest anime, dupa cum am zis), ca sa scurtez toate aceste nonsesuri cu care ma insir:
"Dar e frumos totusi. Pe mine nu ma atinge intr-un anumit punct, ci imi place in general. Oameni nebuni care omoara alti oameni si iubesc sangele, iar in spatele mastilor sadice si nebune au un trecut trist. Care din cauza lor au devenit inumani.
O prietenie intr-o inchisoare unde este permis sa mori.
Lupte pe viata si moarte.
Gandiri si dorirea libertatii.
Supravietuind pe o zi si alta.
Totul in 12 episoade amarate. 22"
Sper ca se intelege. Dar NANA ramane ceva memorabil. Iar Fuyu no Semi e bun cand vrei sa bocesti. Si Ai no Kusabi e frumos si are o poveste buna (atata timp cat nu cauti grafica de nota zece 78), iar cine vrea s-au actualizat cele 4 ova-uri remake 2012 dupa anime care e de prin '90. 1972 parca? (nu ma bagati in seama cu ani... T.T/._. *fidget*
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#4
Final Fantasy VII: Advent Children Complete este pentru mine contopirea celor doua lumi in care imi petrec majoritatea timpului liber: anime and games. Versiunea initiala a filmului am asteptato trei ani si cand a aparut L-am vazut cred ca de cinci ori in doua zile. Probabil ca pentru cei ce nu au jucat jocul este cam stupida povestea dar pentru cei ce l-au jucat este o continuare a capodoperei ce a marcat o generatie.

Ca anime mai normal voi alege Tengen Toppa Gurren Lagann. Este pur si simplu badass de la inceput pana la capat, plin de actiune si de momente lacrimogene cu citate memorabile.
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#5
One Piece, chiar daca grafica lasa de dorit, mai ales la primele 200 de episoade, si desenul personajelor lafel, e amuzamentul incredibil se impleteste cu dramatismul, vocea personajului principal nu o gasesti asa oriunde, e una speciala si sa nu uitam, plot-ul apartine unui geniu. M-a facut sa vreau sa vad in continuu episod dupa episod pentru ca actiunea intensa te tine in suspans si te face sa vrei sa vezi tot mai mult, sa vezi ce mai fac personajele. Si ideea cu fructele e unica, telefonul are un nume propiu foarte comic, lafel si banii au numele lor propii, puterile sunt destul de interesante dar nici prea complicate sa nu intelegi nimic din atacuri. Eu una ma bucur ca m-am apucat de el chiar daca la inceput il credeam oribil din cauza graficii si ziceam ca vad eu cate'un episod pe zi si il termin pana la pastele cailor. Deci in concluzie, nu va lasati pacalti de grafica, pana la urma e anime vechi. Si daca e anime vechi, 97-98 parca, si a rezistat asa mult pana in 2012 si inca se tine foarte bine inseamna ca e extrem de bun ^^.
Code Geass mi s-a parut alt anime foarte interesant si frumos cu un plot exceptional.
High School DxD Desi finalul a fost putin in ceata, in zilele astea rar vezi anime cu zombie, a fost putin. poate putin mai mult pervers 9 dar pe placul meu.
Katekyo Hitman Reborn! La inceput, primele 12-13 ep nu mi-au placut asa mult, ma gandeam ca e un anime gag cu chestii amuzante in fiecare episod, dar cand actiunea reala a inceput de la ep 20 in sus am continuat sa ma tot uit. Adica.. foarte multi baieti hot, actiune si plot bun, arme si puteri destul de inventive si mai era si ceva nou, legat de mafia, care rar vezi in anime. Si desi s-a terminat tot putin in ceata e din cauza ca nu s-a terminat de tot deoarece manga e on going [da,citesc] si probabil anime'ul va fi reluat, sper.
[Imagine: 6sc1l3.jpg]
For every 99 times, you looked me in the eye,
swore you weren't lying and I was so blind..

#6
Cel mai mult mi-a placut Ouran High School Host Club. Mi-a placut foarte mult ideea, grafica perfecta dupa parerea mea. De fiecare data punea informatii necesare ce te ajutau mult. Comedia a predominat, la unele faze am ras cu lacrimi. Drama a intrat si ea in categorie, dar nu mult incat sa plangi mai mult decat sa razi. Se intampla ca sa fie o intamplare foarte trista in anime si in secunda doi sa se intample ceva amuzant si sa razi cu lacrimi pe obraji. Mi-au placut cojile de banana, pur si simplu le-am adorat! Au 'piperat' de fiecare data situatia facandu-te sa razi prin toate situatiile. Nu exista episod in care sa nu razi din cauza asta. A fost cel mai bun anime vizionat pana acum, urmat de Naruto!
[Imagine: 16170610.gif]

Vraajitoarea-i jucarie
Si-are fusta colorata,
Iar în mâna sa se stie
Are-o matura-agatata.

~Piersicuta~Rubin~

#7
Eu am fost impresionata de mai multe anime-uri, dar Death Note s-a detasat considerabil de toate. In primul rand povestea originala este cea care iti capteaza atentia si personajele bine conturate. Actiunea te lua prin surprindere, la un moment dat ajungeai sa strigi spre L: "E Light! E Light, nu te lasa pacalit!" desi tu erai de partea antagonistului. Pur si simplu erai prins in anime. Nu pot sa aduc nicio critica nici graficii... Mai exact, nu pot sa aduc vreo critica acestui serial.

#8
Well shet. Cel mai bengos anime evah? Momentan pentru mine, ala e Bleach. De ce, intrebati voi? Pentru ca in el am intalnit cele mai bengoase personaje pe care as fi putut sa le intalnesc intr-un anime. Dar acum, la modul serios, Bleach e numarul unu pentru mine. Are o gramada de defecte, episoade ce ma fac sa imi smulg parul, episoade de umplutura umpluturilor dar el m-a captivat cel mai tare pana acum. Deci nu e perfect, dar il ador, asa cum e el. Nu am o lista cu o gramada de motive, doar simplul fapt ca il ador. Apoi ar fi FullMetal Alchemist: Brotherhood, un alt anime genial. Imi place si prima serie, cea care nu urmareste manga dar Brotherhood m-a prins si mai tare. Povestea fratilor Elric, puterea cu care lupta, disperarea lor imi ofera un curcubeu de emotii. A avut un final apropiat de perfectiune. Apoi One Piece. Da, abia am terminat suta de episoade dar in acea suta am gasit personaje preferate, momente in care am plans, in care am ras cu lacrimi, tot ce mi-am putut dori de la o serie. Si mai am muuulte de vizionat si asta ma incita xD.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#9
Pentru mine cel mai "grozav" anime este Darker Than Black. In primul rand, protagonistul mi s-a parut foarte interesant deoarece in anime isi arata atat partea pozitiva cat si cea negativa, as opposed to alti protagonisti care au doar o parte predominanta.
Povestea mi s-a parut fluenta si credibila iar personajele secundare foarte consistente.

#10
Unul dintre cele mai "grozave" animeuri a fost Bacanno un anime relativ scurt cu un story incurcat cu mai multe planuri care sunt redate in acelasi timp si aparatent fara un personaj principal , desi dupa parerea mea un personaj principal ar fi Vino .
[Imagine: 124vh8l.gif]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Breakout Anime News: Nihonomaru anime&manga Database! ellymate 0 5.231 15-09-2013, 01:34 PM
Ultimul răspuns: ellymate


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)