Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cel mai grozav anime.

#11
Daca ar fi sa-mi aleg un anime "preferat" ar fi Mirai Niki , Hellsing Ultimate si Tokyo Ghoul, din seria de sange , violenta , zei si over power cred ca astea 3 ar fi perfecte . Pt cei care nu stiti animeurile in Hellsing e vorba despre un vampir antic , care traise sute de ani si acumulase sute de mii de suflete care sa-l slujeasca , si la toate astea mai adaugam 1-2 demoni....

In mirai niki , totul incepe cu un tip normal asemenea mie probabil , care detine un jurnal al viitorului , scopul final fiind acela de a anihila ceilalti utilizatori a jurnalului pt a deveni dumnezeu.... avand stropi de romantism , mult sange si cadavre...

Despre Tokyo Ghoul cred ca majoritatea stiti despre ce e vorba , anime nou aparut chestii 4

Bafta.

#12
Cel mai grozav anime, dupa mine si nu-mi pasa cine zice ca nu e grozav eu il ador pur si simplu pe Yu Yu Hakusho,mi-o marcat copilaria, asa cum Naruto le-a marcat pentru ceilalti. Eu il ador pentru primul motiv ca are o poveste captivanta si normal ca are multe lupte care se intind pe nu stiu cate episoade si e cel mai grozav anime. Poate grafica nu-i mare scofala, dar garantez ca e mai bine o poveste, personaje bine individualizate decat o grafica super tare si etc. si atat.
Am fost cam subiectiva si mna, asta e, toti tindem sa fim asa. E bun animeul , merita revazut pentru cei care deja l-au vizionat si care au prins gustul adrenalinei continue. Crazy-monkey-emoticon-138
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”


#13
Asa cum am scris si intr-un alt topic, nu am un anime pe care sa il consider mai bun decat toate celelalte, multe din cele pe care le-am vizionat au devenit favoritele mele pentru diferite motive ce nu au neaparata legatura intre ele: Dragon Ball mi-a placut pentru actiune si comedie, Bleach pentru personaje, Elfen Lied pentru drama, Toradora pentru romcom, Death Note pentru mindfuck si suspans. Fiecare din anime-urile mele favorite exceleaza intr-o anumita arie distincta care imi face imposibila sarcina de a face o comparatie obiectiva intre ele pentru a determina care este cu adevarat cel mai bun, prin urmare mai bine nu ma complic si le pun pe toate pe primul loc, fara a face discriminari XD. E aiurea sa compari mere cu pere, mai ales daca amandoua iti plac.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#14
Sunt absolut convinsa ca o sa-mi sariti la gat,d-dar....nu ma pot abtine, cel mai grozav anime pentru mine a fost si va ramane...Crazy-monkey-emoticon-088 JUNJOU ROMANTICA!! Ambele serii!! Crazy-monkey-emoticon-201 Crazy-monkey-emoticon-105 Pur si simplu il ador!!
Acum lasand gluma la o parte si incercand sa facem abstractie, un pic, de faptul ca este o serie yaoi(da,da stiu,yaoi is evil) in respectivul anime sunt abordate chestiuni destul de serioase si complicate,desigur ascunse sub masca umorului.
Acum trec la explicatii sa intelegeti ce vreau sa spun. In primul rand personajul principal din cuplul Romantic,Misaki,da dovada de o maturitate iesita din comun si de asemenea de o putere fantastica,de-a aprecia intotdeauna o situatie la justa ei valoare. Viata lui putea oricand sa fie distrusa de proprii demoni,deoarece el traieste cu credinta ca din cauza lui au murit parintii lor. Dar el a continuat sa mearga mai departe,facand mereu alegerile corecte. In relatia cu Akihiko,nu a primit nici un sfat,nu a avut nici un reper,nici o baza solida pe care sa se sprijine. Nimeni nu ia explicat ce inseamna sa iubesti si ce inseamna sa-ti imparti intimitatea cu persoana ce vrea ceva de la tine,dar nu poti sa intelegi inca ce anume. Toate actiunile lui au fost facute,pe barba lui,cum s-ar zice. Desi in aceasta relatie el este uke-le,de fapt este mult mai matur decat ar putea sa fie seme-le lui,vreodata. Tot timpul se straduie sa ajute si sa inteleaga tot ce-l inconjoara,plecand de la propriile sentimente pana la persoanele ce sunt langa el(persoane care vor ceva de el,toti!) si terminand cu mersul vietii,responsabilitatile si dragostea.
Dupa cum spuneam,el are multe de indurat: acceptarea sentimentelor,a relatiei interzise(oarecum din punct de vedere social), varsta sa,destul de mica,grija sa constanta de ai pune pe cei dragi lui pe primul loc,neglijandu-se astfel pe el si conflictul in care a cazut fara voia lui. Membrii familiei Usami vor sa-l foloseasca ca pe un pion in lupta pentru preluarea conducerii vietii lui Akihiko.
Si asa as putea sa vorbesc la nesfarsit despre Misaki,dar sa nu uitam ca in aceasi serie mai exista inca doua cupluri, si anume Egoist si Terorist.
Cuplul Egoist este format din Hiroki(uke) si Nowaki(seme). La fel si aici sunt foarte multe implicatii psihologice majore. In primul rand Nowaki este un orfan ce a dus si duce o viata cumplit de grea,lipsita de iubire si plina de greutati. Cu toate astea el mereu vede o bucatica de soare,chiar si atunci cand sta sa ploua(daca intelegeti ce vreau sa spun). Hiroki pe de alta parte este indragostit de Akihiko si sufera teribil din aceasta cauza.Insa relatia lor se va dezvolta frumos si impreuna vor trece peste provocarile si geloziile aparute pe parcurs.
Ultimul cuplu este format din Shinobu(uke) si Yo Miyagi(seme). Hm...cu parere de rau va spun ca acest cuplu mi sa parut un picut de umplutura. Imi pare rau ca sunt asa drastica dar asta e adevarul,relatia lor nu-mi inspira absolut nimic si din acest motiv nici nu prea am ce sa dezvolt pe aceasta tema.
In incheiere mai adaug ca toate personajele sunt legate intre ele printr-o panza discreta si totusi pregnanta(ca o mentiune si personajele din Sekai-ichi Hatsukoi au legatura tot cu Junjou Romantica). Cam atat am avut de spus,iertati-ma pentru postul kilometric dar acest anime mi-a marcat existenta si continua s-o faca si azi,in cel mai bun sens.
Until next time, ja ne. pupic
Moving like the speed of sound
      Feet can`t keep on the ground
                        Can`t stay in one place
                              Keep moving like a bullet train...

#15
Na asta da intrebare subiectiva! Imi place totusi sa vad cat mai multe raspunsuri diverse. Desi mi-au placut mult majoritatea animeurilor vizionate (nu trec de primele episoade daca nu ma dau in vant dupa un anume anime, din pacate), am totusi un preferat, care mi-e cel mai aproape de inimioara si pe care l-as alege dintr-o mie. And that's Nana. In mod categoric. Ador animeul acela mai mult decat pot exprima in cuvinte pentru ca mereu ma face sa simt o multitudine de lucruri, ma face sa traiesc cu personajele si ma pune pe ganduri. Desi grafica nu e una spectaculoasa, plot-ul recupereaza foarte bine si frapeaza prin realismul lui dulce-amarui. Personajele cresc, se maturizeaza, fac alegeri si le suporta consecintele. Life isn't pink and there are no antagonists. Ba uneori ne suntem proprii antagonisti. Ideea e ca ajungi sa realizezi ca fiecare are motivele lui, ajungi sa vezi ca chiar si acel personaj aparent misterios si puternic este fragil si consumat de frica de singuratate, ajungi sa realizezi ca fata naiva si prostuta reuseste sa ia decizii importante cu luciditate si te enervezi, contesti respectiva alegere, iti spui ca ai fi facut altfel, fara macar sa realizezi ca te contrazici cu o biata poveste aparent fictiva. Intr-un final, Nana depaseste clisee si te face sa simti, which is the most important thing for me. It's a taste of reality we sometimes frown upon, but it's my favourite one.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"

#16
Cel mai bun anime vazut de mine, este: Sword Art Online...
Mi-a placut foarte mlt povestea, si grafica este buna. (dupa parerea mea)
Pe langa Sword Art Online, un anime care il mai urmaresc este RAINBOW, la acest anime povestea chiar ma fascinat, cu totul ca este un pic cam trista. 2

#17
Cel mai bun anime, dupa parerea mea ar fi Tokyo Ghoul, de ce? Pentru ca este awesome si are mult sange. Imediat cum auzi Tokyo Ghoul te gandesti la sange. Imi plac anime-urile sangeroase...foarte sangeroase si acest anime...Tokyo Ghoul.... este preferatul meu.
[Imagine: tumblr_ncd7w2Ysyl1rkuc5no2_r1_500.gif]
[Imagine: tumblr_ncd7w2Ysyl1rkuc5no1_500.gif]

#18
Cel mai grozav anime? Hmmmm 39 Well cel mai grozav anime este si cel care m-a impresionat cel mai mult adica Full Metal Alchemist. Mi-a placut din prima pentru ca Ed innebunea asa de tare cand ii spunea cineva pitic incat era cat pe aci sa declare razboi. Acesta a fost unul dintre ele. Celalalt a fost Slayers care m-a cucerit prin simplitatea si comedia de care dadeau dovada caracterele. Amandoua mi-au placut la nebunie si cred ca le-am vazut de vreo 99584848979779848198446037317717 ori 21)
[Imagine: tumblr_mra5mj78VK1seq1xdo1_500.gif]
Please tell me why!
Am I a savior, meant to save us all?
The people cry!
They want an end
A curtain call!

#19


Sunt de acord cu Alucard de mai sus. Daca vorbim de anime grozav pentru mine acela este Baccano.Ma bucur ca mai este cineva in Romania care stie de el si caruia i se pare cel mai bun. Personajele,relatia dintre ele, calitatea animatiei, dublajul toate sunt extraordinare. Insa povestea si cum e prezentata reprezinta punctul forte, parea cea mai grozava.Nu a avut acelasi impact asupra mea ca primele animeuri la care m-am uita.Nostalgia e altceva.M-a uimit cat de bun este. Inceputul este greoi, dar povestea vine iar si iar si iar si te surprinde iar si iar. Evita multe clisee/tropes, fara sa bata la ochi. Nu m-am atasat de personaje, ca in alte animeuri, cum am facut cu Rock Lee din Naruto, dar totul e atat de matur si evita chesti care nu-mi plac la animeuri. E ca un roman animat dar care foloseste avantajul animatiei. E violent, e amuzant, poate fi si dramatic si nici una dintre aceste parti nu o strica pe cealalta. Cand am terminat de urmarit povestea trebuie sa spun ca am avut un sentiment de fapt implinit, ca am urmarit o poveste, lucrurile se legau.Nu a fost singurul anime care a facut asta dar sentimentul nu era asa de diluat ca altele. Episoadele de umplutura si cliseele strica mult. M-a impresionat enorm de mult.
Alt candidat din partea mea este Cowboy Bebop, care exceleaza din punct de vedere al stilului mai ales. Povestea e extrem de slaba dar stilul compenseasa. De al el am inceput sa caut filme/animeuri/manga de calitate.


#20
Acum as zice Gintama dar mai am multe pe cre l-as pune la preferate dat asta arcate umpic de toate dar ce apreciez cel mai mult la el sunt scenele amuzante si battle-rile.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Breakout Anime News: Nihonomaru anime&manga Database! ellymate 0 5.233 15-09-2013, 01:34 PM
Ultimul răspuns: ellymate


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)