Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cel mai bun detectiv: L vs Near

#1
[attachment=710]Buna sunt nou venita si ma-m gandit sa creez si eu un topic acela cu tema cel mai bun detectiv .Eu cred ca cel mai bun detectiv a fost Near desi a fost ucis la sfarsit , el a fost cel care arezstat cel mai mult in fata lui Kira.

#2
Near a fost ucis la sfarsit? 23 Don't remember that... maybe it was the special episode that u saw... in care caz da-mi si mie un link pt ca vreau neaparat sa-l vad si eu. ^^

Din partea mea, tot L ramane tha best... in ultimul ep pe care l-am vazut eu, chiar si Near recunoaste ca n-ar fi reusit niciodata sa-l depaseasca pe L daca n-ar fi avul ajutorul lui Mello.
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)

#3
L dar sa nu uitam ca nici cu Near nu ne-a fost prea rusine deoarece si-a dat seama fara dosarele lui L ca Light Yagami are ceva cu Kira si chiar daca a fost ajutat de Mello el a recunoscut ca nu putea nici el nici Mello sa-l egaleze pe L deoarece ei erau inca niste novici dar nu se temeau de Kira . Near a fost ajutat si Aizawa care ia dat informatile necesare ce ii trebuiau lu iNear,dar sa nu uitam si-a dat seama de Takada si de Mikami ca ei lucrau pt Kira si la citit foarte bine atunci cand Light l-a pus sa le scrie numele in DN . Deci nici L nu a fost cel mai bu nra nici cei doi M si N :smart: asa ca mai usor cu ridicare in slavi a marelui L .
[center][Imagine: formylovelupiiableguti.png]


[Imagine: cefataare2text2.png]


[Imagine: supercelputinmieimiplacy.png][/center]

#4
Cu siguranta L. I mean, daca nu ar fii fost acel shinigami, cu siguranta Kira ar fii fost prins. Deci, si desi Near l-a prins pe Kira ( can I kill him, please? 4 near... hate him), nu ar fi reusit fara ajutorul SPK-ului...
Crom Zefir te contrazic aici, L a sters toate dosarele cu ( , ) cazul Kira. Near a trebuit sa afle toate cele din alte parti ( so strange... ).
Anyway, chiar daca L e dead, eu tot cred ca e cel mai bun detectiv. The best^__^
" I see humans but no humanity "

#5
In sfarsit un topic gen : L vs Near.
Ce pot spune,sunt incantata sa postez aici si parerea mea.Care este mai bun detectiv Near or L?Nu pot spune acest lucru fara a argumenta ceva mai intai.L este un tip asa de genial si duce multe lucruri dupa el,reuseste atat de multe lucruri si inteligenta sa este vazuta de toate persoanele din jurul sau.Calmul cu care priveste lcururile si puterea sa de deductie este extraordinara.Modul in care rezolva cazurile,cum devine un detectiv asa de extraordinar.Aceste lucruri probabil sunt vizibile pentru toti cei ce cunosc personajul. Near? Near mi se pare a fi o extensie a lui L....O inteligenta ce odata a fost distrusa apoi fiind urmata de o alta.un alt personaj ce are ca scop sa duca la un bun sfarsit idealurile celui de dinaintea sa.Intre acestia doi nu s-a intamplat o confruntare directa,iar acest lucru este greu de spus : care este detectiv mai bun.Pentru ca intr-o practica ne-am fi putut da seama mai mult despre ce era vorba.Folosindu-mi imaginatia pot spune ca L este un detectiv cu mutla experienta si cu o putere de deductie ce se revarsa peste inteligenta sa extraordinara..Mintea sa este asemenea unui rau,iar in momnetul in care acesta a incetat sa mai existe acel rau s-a oprit,insa un rau nu se putea opri..trebuia sa curga in continuare,aici intervine Near care apare intr-un mod ciudat ca si o "extensie" a lui L , dupa parerea mea.
L a fost un detectiv extraordinar cel mai bun poate care a existat,sau cel mai bun din anime-ul Death note pentru ca ideeile sale au ramas inca originale.Spunand asta ma refer asupra unui fapt pe care vreau sa il mentionez : Near este doar un copil.Privind din aceasta perspectiva putem spune ca L este un detectiv mai bun iar Near extensia sa.Insa stiu ca daca am fi continuat cu acele episoade stiu ca Near ar fi evoluat extrem de mult si l-ar fi intrecut pe L.O dovada este faptul ca acesta a reusit sa duca la bun sfarsit scopul ui L. Pentru moment lasand lucrurile asa cum sunt eu as spune ca L este un detectiv mai bun 10

#6
Amandoi sunt detectivi buni si personaje interesante, dar parerea mea este ca cel mai bun tot L ramane. De la inceputul anchetei L a putut aduna destule informatii si a putut restrange cercul suspectilor. A strans destule date pe care s-a bazat mai tarziu Near. Parerea mea este ca daca nu erau cercetarile lui L Near nu ar fi rezolvat cazul. De altfel chiar Near recunoaste ca el singur nu ar putea niciodata sa-l depaseasca pe L.
Deci in mod sigur aleg pe L.
[Imagine: elegance1.png]
Arigatou Luinil hug


#7
Desi amandoi au dat dovada de o inteligenta peste barierele altora si de un simt dezvoltat al observatiei, L e un detectiv mult mai bun ca Near, iar acest lucru s'a observat clar pe tot parcursul anime'ului. La sfarsit chiar Near a afirmat acest lucru, faptul ca nu era capabil sa il prinda pe Kira singur, insa cu ajutorul lui Mello au reusit oarecum sa'l depaseasca, insa, eu cred ca [,] Kira a cazut nu numai din acest motiv, ci si din pricina faptului ca politia se aproapia progresiv de ucigas, iar in acea ancheta s'au implicat mai multi oameni, printre care si adeptii sai ce la un moment dat au devenit un punct in minus. In concluzie, L e la un nivel mult mai ridicat decat Near ^^

#8
Nici nu merita comparatia..L este la un nivel mult prea mare fata de Near si Melo...nu e de 10 ori mai bun..sau de 100 sau de 1000..nici nu are comparatie...L este cel care l-a prins pe Kira...si asta cred in continuare..chiar daca a murit inainte sa o dovedeasca...insa L e cel care l-a prins pe Kira..Melo si Near nu au facut decat sa culeaga laudele...de dupa moartea lui L un singur lucru mi-a mai placut la death note si m-a multumit.....finalul,in rest..Death Note a murit cand L a murit.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#9
L vs. Near

alegerea mea este L ^^'.. este evident ca este un detectiv mai bun decat Near.. >.<.. adica nici Near nu se descurca rau, este l`a inceput de drum, cum s'a mai spus, dar L este mai bun... pe langa ca este inteligent si alea, alea, el l`a suspectat de la inceput pe Light ca fiind Kira.. pacat ca a murit.. nu eram de partea sa, dar era egal cu Light din punctul de vedere al intelectului, deci era cel mai potrivit adversar pentru el... -_-'.. Near ma enerveaza, practic l'a copiat pe L [gesturi ciudate, etc.]..

#10
Pai mie amandoi mi se par a fi niste detectivi foarte buni. Dar daca trebuie sa aleg dintre ei cine este cel mai bun, il aleg pe L, pentru ca este foarte inteligent, gandeste foarte repede, e atent la detalii si leaga indiciile intre ele astfel incat sa ii fie de folos si sa ajunga la un capat. Este mereu cu un pas inainte si presupune dinainte faptele pe care ceilalti urmeaza sa le faca, si de cele mai multe ori are dreptate. Daca ar mai fi trait, cu siguranta ca l-ar fi descoperit pe Kira. In comparatie cu L, Near este ca si o copie mai mica/tanara a acestuia, dar care mai are multe de invatat.
[center][Imagine: Orochimaru-tongue.gif][/center]
[center]大蛇丸[/center]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)