Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cel mai bun detectiv: L vs Near

#21
Near nu ar fi facut nimic fara Mello. Deci intrebarea ar fi Cine a fost cel mai bun detectiv L vs Near&Mello. Oricum, inclin sa spun L (pentru ca e primul detectiv care apare si pune baza anchetei).
Nu imi amintesc foarte bine tot, dar Smile stiu ca Rem a fost nevoit sa il ucida pe L pentru ca detectivul urma sa isi demonstreze teoria (cum ca Light e kira) folosindu-se de Misa, mai exact punandu-i viata in pericol. Rem a realizat asta, si a salvat-o pe fata, implicit pe Light. Deci el deja era pregatit sa zica "sah mat".
Apoi, Near e de apreciat fiindca e mai "siret" si well a stat "cuminte". Mello reuseste sa atraga atentia mai mult ca N, Aizawa ii da informatii destul de importante si relevante pentru caz lui N and so. Fara cei 2, mai ales M, ma indoiesc ca ar fi reusit sa il prinda. DAR si-a dat singur seama de Takada (aici vine si M si isi joaca rolul) si Mikami.
Insa nu pot spune cu siguranta care e mai bun. Stiu doar ca amundoi N si M recunosc ca nu s-ar putea ridica la nivelul lui L.
[Imagine: furroxana.png]
~set facut de Aikad<3, multuuuuumesc~

#22
Cel mai bun detectiv, in mod logic, dintre cei doi a fost L. Din simplul motiv ca Near a zis asta la final. Doar el si Mello impreuna ar fi putut sa il egaleze si/sau sa-l intreaca pe L. Sincer, mi-a fost greu de la inceput sa aleg fiindca Near m-a cam enervat, iar L era contra Kira/Light - personajul meu favorit. Totusi cum am zis, ca detectiv L a fost mai bun. Near si Mello pentru a castiga ar fi trebuit sa fie dependenti unul de altul. Pe cand L nu avea nevoie de un ajutor. Daca stai sa te gandesti, daca Mello nu l-ar fi ajutat pe Near, Kira ar fi castigat. Ma rog nu conteaza asta.

Psycho XD

#23
Daca ar fi sa comparam ceea ce a facut L cu ceea ce a facut Near nu am prea avea ce,asta pentru ca L rezolvase cele mai mari mistere ale cazului Kira.In primul rand,Kira ucide pe oricine din orice parte a lumii,deci exista posibilitatea unei echipe intregi.L a aflat prin interventia falsului L de la TV ca este unul singur si se afla undeva in Japonia(parca),Tokyo.Dar aceasta descoperire a dus la noi intrebari mult mai grele.Cum ucide Kira?Ei bine,dupa un timp indelungat s-a aflat si acest lucru,cazul era ca si rezolvat fiindca se stia cine este Kira,din marea greseala a lui Light de a se uita in dosarele strict secrete ale politiei(echipa care se ocupa de caz).Dupa toate astea,ce le mai ramasese de facut lui Near si lui Mello?Trebuia doar sa il prinda,lucru nu foarte greu din moment ce 1.stia cum ucide si 2.stia cine este.Near a facut doar sa completeze unele amanunte care i-au scapat lui L,ca regula falsa de 13 zile.Deci,acestea fiind spuse il aleg pe L,nu se poate face comparatie intre gandirea celor 2.Near chiar a si spus intr-un episod ca pentru a ajunge la nivelul lui L avea nevoie si de Mello.

#24
Il aleg pe L , este evident ca este un detectiv mai bun decat Near, adica nici nu se compara cu Near .
L este mai bun... este unic, pe langa ca este inteligent, el l`a suspectat de la inceput pe Light ca fiind Kira. Nu trebuia sa moara T__T., era egal cu Light din punctul de vedere al intelectului, deci era cel mai potrivit adversar pentru el.
Cred ca este cel mai bine realizat personaj din anime,imi pare rau pentru fanii lui Light~Kira~,insa pentru mine Yagami Light a fost ca un ghimpe in talpma si isi merita moartea.
Raspuns final: Ryuzaki~L~




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)