Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce carte alegi?

#11
Hmm....Pai cred ca aleg seria Gossip Girls de Cecily von Ziegesar . Am citit ceva dintr-un volum, si-mi place . Deci cred c-o sa continui . N-am auzit de "Carrie" ....cred c-o so citesc cand o sa am timp sa trec pe la librarie s-o cumpar 4 (sper s-o aiba) !

next =>>"Jurnalul Secret al Laurei Palmer" de Jennifer Linch sau "Jurnalele Vampirilor" de L.J. Smith ?

#12
Aleg Jurnalele Vampirilor de L.J.Smith . Ador seria aia si toate personajele . Este una din seriile mele preferate . Smith scrie foarte misto si ideile mi se par unice . Imi mai place ca este scrisa la persoana intai , din perspectiva unui personaj tare expresiv , Elena . Am auzit de Jurnalul secret al Laurei Palmer , dar nu m-a tentat s-o citesc . Poate am sa o cumpar in viitorul apropiat .

Next : Academia Vampirilor de Meat sau Casa Noptii de P.C. Cast si Kristin Cast .
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#13
Academia Vampirilor de Meat sau Casa Noptii de P.C. Cast si Kristin Cast .

Ca sa fiu sincera, nu am citit Academia Vampirilor, dar vazand ce concurenta are nici macar nu ma intereseaza. Nu stiu, sincer chiar nu am nici cea mai mica idee, de ce imi place asa de mult cartea asta. Casa Noptii, bine nu e o carte, e o serie dar nu asta e important in momentul de fata. Am citit primele trei carti din aceasta serie si am fost pur si simplu vrajita, nu inteleg de ce dar mi-au placut toate personajele, toata actiunea, naratiunea 21 descrierea si tot ceea ce a tinut de carti, de serie. Titlul, absolut tot. Am auzit si de Academia Vampirilor si am vazut cartile in librarie, am rasfoit una, dar nu m-a atras in mod special. Tot ceea ce tine de Casa Noptii imi da fiori, actiunea, personajele. Cred ca am mai spus asta. Poate si pt. ca am citit cartile intr-o perioada interesanta a vietii mele si foarte... Eh, gasiti voi un cuvant ca mie cine stie ce prostie imi iese, in orice caz mi s-a parut o capodopera. Imi pare rau ca nu am citit si cealalta serie ca sa pot face o comparatie, dar tot Casa Noptii as alege, sunt aproape sigura.

next: Glonte pe teava de Tiberiu Ana Rusu / Scrisoare de dragoste de Mihail Drumes

#14
Aleg "Scrisoare de dragoste" de Mihail DrumeÅŸ.
Mi s-a parut o carte foarte frumosa...iar subiectul este destul de controversat: ce se intampla daca nu sti sa pastrezi langa tine dragostea pura...Mi-a placut foarte mult ca personajul principal desi a luptat pentru ambitiile sale...nu a reusit sa pastreze dragostea langa el si a sfarsit prin a se sinucide...regretul dragostei pierdute la condus la moarte.

Acum dintre:
"Rosu si Negru" de Stendhal si "Rascoala" de Liviu Rebreanu.

#15
Nu stiu cum e Tolstoi, spre rusinea mea nu l-am citit, dar Crima si pedeapsa este una din cartile mele preferate. Pentru ca este geniala si pt. ca Dostoievski e unic. Si datorita ei sunt in goana dupa cartile lui Dostoievski pe care nu le gasesc [:

Zece negri mititei-Agatha Christie / Aventurile lui Sherlock Holmes-Arthur Conan Doyle (as fi ales tot un roman, dar nu sunt foarte populare si presupun ca nu multi le-au citit)

#16
Aleg Jurnalele Vampirilor fiindca seria m-a pasionat mult mai mult decat Twilight. J.V. nu este asa de plictisitoare precum Twilight si nici atat de previzibila. Povestea de dragoste e mai misto si-mi plac mai mult personajele din J.V. Ah, da, L.J.Smith scrie mult mai bine decat Meyer.

Next: Cimitirul animalelor de Stephen King vs. Salem's Lot tot de King.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#17
Metal,nu te supara da trebuia sa alegi dintre Zece negri mititei-Agatha Christie / Aventurile lui Sherlock Holmes-Arthur Conan Doyle nu ce-ai ales tu.In fine...
Nu am auzit de nici una dintre carti daar...aleg Cimitirul animalelor doar fiindca suna interesant si macabru.
Contele de Monte Cristo de Alexandre Dumas VS. Talismanele Mortii(Ultima carte Harry Potter) de J. K Rowling
[Imagine: 339u1p3.jpg]
Paul: CAAAARRRL I watched you fire a harpoon into the captains face
Carl: That sounds dangerous
Paul: You were head-butting children off the side of the ship
Carl: That must of been horrifying to watch
Paul: And then you started making out with the ice sculptures
Carl: Well THANK GOD that the children weren't on board to see it
xDD

[Imagine: 2431486ouw57e0825.gif]<----Lissie,The skittle sheep



#18
Contele de Monte Cristo de Alexandre Dumas - mi-a placut foarte mult cartea si cat am citit-o am stat cu sufletul la gura. Nu m-am putut dezlipi de ea pana cand nu am terminat-o.

Nunta in cer de Mircea Eliade sau Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război de Camil Petrescu
We mortals have many weaknesses; we feel too much, hurt too much or too soon we die, but we do have the chance of love.

#19
Ah, destul de greu... Imi place mult Mircea Eliade si Nunta in cer e cartea mea preferata de acest autor. Pe de alta parte, m-am topit dupa Ultima noapte de dragoste, Intaia noapte de razboi a lui Camil Petrescu.

Nunta in cer este o carte foarte frumoasa si plina de... hmm, sentimente si filosofie? Cred ca trebuie sa fi atins un anumit stadiu din punct de vedere "spiritual" pentru a intelege, cat de cat, aceasta carte. Nu se serveste, pur si simplu, pe tava. Sunt multe lucruri pe care trebuie sa le interpretezi, si mai mult decat atat, carora le poti da atatea semnificatii si descoperi ca... in cele din urma, nu poti alege nici una din variantele pe care le-ai gasit, pentru ca oricum cartea duce intr-un singur punct si Mircea Eliade a stiut ce a vrut sa spuna acolo, indiferent de ce interpretezi tu, ca cititor. Nu stiu cat de logic a sunat asta, sunt tare obosita, dar... in orice caz, apreciez foarte mult aceasta carte si mi-a placut tocmai pentru profunzimea de care, cred eu, a dat dovada. Cele doua povestioare mi-au placut enorm cand le-am citit si pot spune ca, intr-adevar, stilul lui Eliade ma incanta, cat si acesta si cartile pe care le-am citit scrise de el; desi, nu pe toate. Nu stiu incadra cartea intr-o anumita categorie, fixa, pot spune doar ca atunci cand am citit-o, m-a fascinat destul de mult, daca nu foarte mult. A fost multa vreme printre preferatele mele si stiu sigur ca am apreciat-o enorm atunci cand am citit-o/ dupa ce am terminat-o.

In orice caz, ajungand acum si la Ultima noapte de dragoste, Intaia noapte de razboi, pot preciza ca am citit-o aproape pe nerasuflate si ca am fost surprinsa de cat de frumoasa si "intriganta" a fost cartea. Nu ma asteptam sa fie nici macar pe jumatate la fel de buna pe cat s-a dovedit a fi. A avut un stil perfect, nu greoi si impopotonat cu descriere exagerata, insa nu pot spune nici ca ii lipsea descrierea, sau faptele reale. Acestea erau combinate cu miile de sentimente de acolo si filosofie, o combinatie ce pe mine m-a dat peste cap. Apreciez foarte mult stilul lui Camil Petrescu; cel putin, din perspectiva acestei carti.
Apoi, faptul ca aceasta carte a fost structurata in aceste doua parti, ca a avut atat dragoste, razboi si tot felul de intrigi, poate ca e cliseic - sau poate ca nu, dar mi-a placut foarte mult. Poate ca ma repet, insa a fost o combinatie perfecta, dat fiind ca Petrescu a stiut cum sa imbine stilurile si sa atraga atentia - destul de greu de obtinut - a cititorului. Eu pur si simplu am fost absorbita de cartea aceasta si nu pot spune acum, cu precizie, care din parti mi-a placut mai mult. As opta pentru cea cu dragostea, dar mi-a placut enorm si cea cu razboiul.

Cantarind cele doua carti, am ales deja una dintre ele. Recunosc, imi place foarte mult Eliade si am adorat Nunta in cer cand am citit-o, insa - voi alege Ultima noapte de dragoste, Intaia noapte de razboi a lui Camil Petrescu. Poate si pentru ca pe aceasta din urma am citit-o mai recent si inca am acea impresie profunda ce mi-a provocat-o la inceput. Who knows, I don't know. In orice caz, apreciez inca mult cartea, si imi pare ca o apreciez chiar mai mult decat pe a lui Eliade, dat fiind tot ceea ce contine cartea si cat de multe intrebari mi-am pus in urma ei, dupa ce am lecturat-o. Nu vreau sa se interpreteze aceasta alegere ca o lipsa de interes sau de pasiune/*dragoste pentru Eliade si scrierile sale, insa pur si simplu ma simt mai apropiata de cartea lui Camil Petrescu in cazul de fata.

Next: Legaturi primejdioase de Choderlos de Laclos VS Madam Bovary de Gustave Flaubert
2 carti destul de cunoscute.

#20
Complicat, complicat dar cred ca merg pe Madam Bovary de Gustave Flaubert pentru ca mesajul cartii a fost atat de subtil, atat de ascuns in spatele unui imagini generale de o realitate inspaimantatoare. Ideea de a trai intr-un concept logic de forma "doar daca se intampla asa voi fi cu adevarat fericita" e atat de striking incat te face sa reconsider your choices. Flaubert a surprins mult prea bine mentalitatea individului, setea de autodepasire, pentru ca prin Mme. Bovary a surprins exact nemultumirea constanta care se naste chiar si din atingerea idealurilor.
So yeah, I'd go for Madam Bovary.

Erm, ceva cunoscut *thinks*
Jane Eyre de Charlotte Brontë VS. Lux de Anna Godbersen
Strangers have the best candies
[Imagine: 9B19F2F8D024899728F06BF94F09CF3B.gif]
Out of my mind...back in 5 minutes.




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce carte citesti acum? Lia 373 227.521 04-01-2016, 10:56 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Cea mai infricosatoare carte citita Ang. 21 20.289 06-05-2015, 11:01 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Recomanda o carte JavaLeen 52 36.774 02-02-2014, 09:52 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Pentru orice cautatori de carte CyBeR 30 15.400 16-01-2013, 01:49 PM
Ultimul răspuns: Fiction


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)