Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Carmen Winstead sau Emily Rons

#1

#2
E simplu povestit, dar mi-a placut, desigur ca puteai detalia mai mult ,mai artistic, dar consider ca e perfect asa. Am citit de parca cineva imi povestea legenda aceasta seara la culcare sau la lumina focului. : )) Momentan e doar prologul si sincer sunt curioasa sa vad cum vei dezvolta aceasta idee, nu cred ca e asa de originala, dar fiindca nu am mai citit asa ideea mi se pare buna. Dupa cum bine se observa nu am foarte multe de spus, abia astept nextul, am intreb ce personaje au sa apara. :]

#3
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#4

#5
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"

#6

#7
"sa poata dormii" - dormi. Cand vrei sa pui un "i" in plus, intreaba-te daca e necesar. Conjuga verbul, rosteste-l tare, vezi cum suna si iti vei da seama daca e cu adevarat nevoie sau nu. Daca la infinitiv e "a dormi", de ce ar fi aici cu doi de "i"?
"nici o legatura" - nicio legatura. (atat nicio, cat si niciun se scriu legat)
"Blondul a sarit repede in picioare" - sari. Ai scris tot capitolul pana acum in trecut, ramai constanta.
"Priviri ingrozit" - privi.
"fata asta, Emily, se prefacea ca e Carmen Winstead." - ok, subliniez secventa asta nu din cauza ca ar fi vreo greseala, ci pur si simplu pentru ca nu mi se pare ca "a se preface" e verbul potrivit aici. Fata aia e moarta, simpla idee ca s-ar preface ca e alt spirit e putin bizara si fortata. Poate daca ai fi spus ca alesese sa actioneze la fel ca si Carmen Winstead? Sau ca dorea sa ii urmeze exemplul? Plus ca, de unde stia el ca e Emily si nu Carmen? Cum deosebesti vocile unor stafii?
"ca-ti e teama" - ca ti-e teama.
"de a zarii" - zari. Aceeasi poveste ca mai sus.
"ai murit in baie, inacata" - inecata.
"nici o legatura" - nicio. (din nou)
"sigur ca Emili" - Emily. Putin mai multa atentie la tehnoredactare, macar de dragul cititorilor reciteste, ca sa eviti astfel de greseli.
"cu ochi negrii" - negri (when in doubt, check, always. Dexonline is your friend, I mean it)
"buzele alba" - albe
"Cateva picaturi de apa i se scurgea pe chip." - se scurgeau. Aici faci acordul cu picaturile de apa, nu cu apa in sine, pentru ca la ele te referi in constructia propozitiei.
"fata disparu din camera virgula lasand sa se auda doar ecoul" - ce ecou? Ecoul cuvintelor ei. Sounds better.
"statea pe pat virgula razand ca un apucat" - nu stiu daca expresia "ca un apucat" e ceva ce as fi folosit aici, dar fie.
"iar el a inchis ochii injurad" - injurand. Si desparte, te rog, gerunziul de restul propozitiei, in cazurile astea.
"- Scuze virgula frate ." - frate e vocativ, vocativul se desparte de restul propozitiei prin virgula.
"Am deschis dopul si i-am turnat jumatate din sticla peste fata. Blondul sarii ca ars si a dat din cap ca un caine ce se usca." - este sari, cu un singur i. "Sarii" e doar la perfectul simplu, persoana I (eu sarii). Am copiat secventa asta ca sa o recitesti si tu putin si sa realizezi cat de important este sa recitesti macar o data ceea ce scrii. Iti pare ca se potrivesc verbele aici? Sari de la un timp la altul si nu e nicio armonie in cele doua fraze.
"a laut-o" - a luat-o.
"nu e deacord" - de acord.
"Cand blondul termina de povestit parea deja in plina forma. Culoarea i-a reaparut in obraji," - din nou ai incurcat timpurile verbale. "Culoarea ii reaparuse in obraji".
"Nu vedea" - nu vedeam. Aici vorbeste Alex, chiar si o litera mancata il da peste cap pe cititor, pentru ca nu mai pricepe la cine te referi, deci mare atentie.
"a nu dormii singur" - dormi.
"- Nu pot, trebuie sa crezi in ceea ce a spun Emily. Ele au facuto, ele au ucis-o." - facut-o. Si nu poate ce? Replica asta e complet in aer, fara nicio legatura cu nimeni si nimic.
"Cand am deschis ochii virgula Mike statea aplecat deasupra mea virgula privindu-ma fix."
"s-a ridicat virgula ranjind." - gerunziul, bata-l vina.

Nu voi mai continua sa corectez greselile din a treia parte a capitolului, din simplul motiv ca, trecand peste postul meu anterior, am observat ca se repeta marea majoritate. Si ce sens are sa corectezi ceva daca tu treci doar prin cele scrise, fara a iti imbunatati scrisul sau fara a retine ceva folositor? Nu vorbesc acum numai in contextul povestii, ci si in contextul viitorului, pentru ca de la un anume punct unele greseli chiar nu mai sunt acceptabile. Fac totusi un rezumat cu niste chestii care continua sa se repete:

1. Nicio si niciun se scriu legat.
2. Gerunziul se desparte cu virgula de restul propozitiei. La fel si vocativul (adica adresarea directa).
3. Nu mai scrie verbele cu doi de ii la final cand nu e cazul (vezi mai sus toate exemplele subliniate). Si crede-ma, sunt putine cazurile in care trebuie scrise cu doi de ii (de exemplu la persoana a 2-a, conjunctiv, verbe precum "a fi" sau "a sti" se transforma in "sa fii", respectiv "sa stii").
4. Reciteste ceea ce scrii, pentru ca mananci litere sau le amesteci si totul da senzatia de scris in graba, doar ca sa fie. Desigur ca pot sa iti mai scape unele greseli de tastare, dar cand astea sunt asa de frecvente, deja nu mai e vorba de neatentie, si de neglijenta.
5. Ai mare grija cu timpurile verbale, ca sa nu mai sari de la trecut la prezent si invers. Fii consecventa, pentru ca ceea ce scrii sa curga frumos si sa aiba sens. Singurul lucru pe care il pot recomanda ca sa iti imbunatatesti stilul in sensul asta este cititul. Citeste muuuuult.

Acum, revenind la poveste, sentimentul de Supernatural persista, dar asta nu e neaparat un lucru rau. Imi place ca misterul se adanceste, desi nu imi pot imagina inca incotro va duce totul. Ai grija totusi la continuitate si la logica. Poti incerca sa iti pui intrebari cand scrii, pentru a ajunge in profunzimea firelor epice pe care le urmezi. De ce vine Emily Rons dupa Mark? De ce o incurajeaza Alex pe fantoma razbunatoare? In definitiv, cei doi sunt vanatori de fantome si spirite, or whatever you want to call them. Scopul lor e sa scape de creaturile periculoase inainte de a se trezi cu mai multe victime, asa ca atitudinea lui Alex nu prea are sens, cel putin in capitolul asta. Ok, sunt de acord ca fetele acelea trebuie pedepsite daca sunt vinovate, but that's what the law is for si daca Alex incepe sa sustina respectiva fantoma cuprinsa de razbunare... se cam duce de rapa atat constructia personajului, cat si intreaga premisa de la care pleaca povestea ta. Asta daca nu cumva Alex are un motiv foarte bine intemeiat pentru a o sustine pe Emily. Ramane de vazut.

Spor la scris in continuare si sper ca iti vei corecta pana la urma greselile :) Nu de alta, dar iti spun sincer ca e greu de citit daca sare cate una in ochi la fiecare rand.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)