Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cand-de ce si ce?

#1
Cand si de ce va uitati la anime-uri? Si ce genuri?
Sunt niste intrebari destul de simple pentru toti care urmaresc diverse chestii, si cred ca ar trebui puse oricarui fan.( eu am dubi daca asta e sectiunea corespunzatoare sau nu)

Cand?

Cand sunt plictisit, e cel mai bun moment,asta nu inseamna ca ma uit la orice,gasesc ceva bun apoi pun ochii pe el.

De ce?

Raspunsul logic ar fi pentru ca imi plac. Acum depinde la ce ma uit. Grafica conteaza destul de mult la fel ca si actiunea si logica anime-ului.

La ce ma uit?

Actiune, aventura,sc-fi,mister,psichologic,mecha, catedota comedie si chiar echi strecurat printre alte genuri.
Nu sufar romance, si de astfel sentimentalismul extrem din unele anime-uri. Dealtfel ma enerveaza poantele echi fara pic de haz.
Defectul multor anime-uri? -Clisee,sunt intalnite peste tot in cantitati industriale.

Titlul nu e prea subiectiv, e ceva de baza,m-am gandit sa fac thread-ul pentru a se vorbi de anime-uri la modul general. Totusi am lasat intrebarile de baza.

EDIT: Try don't spam ^^
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#2
Hello,
Cand ma uit?Oricand doar sa nu am altceva mai bun sau important de facut.Smile

De ce?Imi place grafica din animeuri,muzica,personajele,actiunea,atmosfera si desigur story-ul in unele cazuri.

La ce ma uit?
Well,comedie,actiune(n-am vizionat alte genuri inca).

Buna idee cu threadul.

#3
Salut.Pai sa incep cu inceputul....1.Cand ma uit la anime-uri?Rasunsul care imi vine in minte este oricand si nu conteaza ce treburi am de facut(doar in unele cazuri cand nu intervine sefa mama). 2.De ce?Raspunsul este pentru ca sunt innebunita dupa anime-uri,dar nu ma uit la oricare anime ci doar cele care sunt pe gustul meu,mai bine vad un anume pe care l-am mai vazut de cateva ori decat sa ma uit la unul care nu-mi place. 3.La ce ma uit?Ma uit la aventura si actiune(acestea imi plac mult),ma mai uit si la comedie,mecha",mister,chiar si S.F.Cand mai imi vine mie ma uit si la yaoi,ecchi si romance.NIciodata nu ma uit la Yuri, nu imi place.
[Imagine: Touken.Ranbu.full.2064981.jpg]

#4
Cand?
Cand efectiv am chef de un anime bun si nu am altceva interesant de facut sau nu am dispozitia necesara pentru a citi vreo alta carte. Ma uit de obicei cand ploua afara - sunt mai sentimental si deschis spre interpretare sau cand e vara, mereu ma uit vara la anime. Nu numai ca am timpul necesar, dar imi permit sa nu ma mai opresc si sa trec pe modul 24/7.

De ce va uitati la anime-uri?
La fel cum ma uit la filme ma uit si la animeuri. Pe ambele le iubesc la fel de mult si le vizionez ca sa mai uit de realitatea de care-s inconjurat la scoala sau acasa - una banala si prea putin interesanta de cele mai multe ori. De ce nu te-ai uita? E ceva interesant din toate punctele de vedere si captivant, evident daca stii cum sa-ti alegi animeul sau ai putin de noroc in treaba asta. Apoi ma uit pentru ca imi da subiecte de dezbatut cu mine insumi sau cu alte persoane, pentru ca dupa pot visa cu ochii deschisi o groaza de vreme pe baza acelui anime sau film, ma rog. Si nu in ultimul rand pentru ca vizonarea de animeuri reprezinta pentru mine o modalitate unica de a trece printr-o groaza de stari si de a avea nenumarate sentimente in raport cu ce vad sau ce as vrea sa vad.

Si ce genuri?
Fantasy, Sci-Fi, Romance, Drama, Mystery, Action, uneori cele psihologice si combinatii intre acestea.

#5
Cand?
Pfui. Pe vremuri obisnuiam sa vad un anime sau doua pe saptamana. De vreun an am fost nitel cam lenesa, astfel ca din vara pana acum nu cred ca am vazut mai mult de patru sau cinci (am revazut majoritatea filmelor Ghibli, though). Momentan astept vara ca sa pot face din nou maratoane anime.

De ce va uitati la anime-uri?
Pentru ca sunt un mod placut de a-mi petrece timpul. Anime-urile sunt la fel de bine venite ca si cartile, filmele, comic-urile, pisicile, ceaiul, etc etc. Imi ofera ceva spre care sa-mi indrept atentia, ma tin captivata si imi ofera teme de reflectie, in special atunci cand se intampla sa aiba un impact mare asupra mea.

Si ce genuri?
Ma uit la aproape orice: comedy, romance, fantasy, drama, mecha, adventure, horror. Genurile la care nu ma uit absolut deloc sunt yaoi si yuri. Aruncati cu pietre-n mine, ardeti-ma pe rug, but you'll never catch me watching that crap...
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~

#6
Cand ma uit?
Cand am destul chef sau sunt impreuna cu cineva.

De ce ma uit?
Fiindca le iubesc. Povestea, realitatea fictionala ce mi-o prezinta aceste desene animate, sentimentele si invataturile despre viata care ne sunt aratate intr-o forma variata.

La ce ma uit?
Depinde.
Depinde daca e recomandare, cum arata personajele, cate episoade sunt etc.
Gen-uri: yaoi, drama, psihologic, groaza si inca un gen sau doua.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#7
"The more, impatient we are, the more mistakes we'll make" - Kurama

[Imagine: tumblr_mdft2ajCXy1rvbjx3o1_500.gif]

#8

#9
Cand?
Atunci cand simt ca am nevoie sa ies din rutina zilnica si sa intru intr-o lume pe care o pot gasi doar acolo, intr-un anime. Cand ma prinde grafica mai mult decat orice altceva pentru ca deh, de ce nu cand poti sa da. Cand imi amintesc faptul ca am invatat din aceasta arta mai mult decat as fi crezut vreodata. Cand stiu ca am intalnit oameni si ne-am imprietenit pentru ca am impartit aceasta pasiune. Cand simt ca am nevoie de un zambet.

De ce?
Nici nu stiu daca am doar un motiv. Pentru ca am devenit obsedata? Pentru ca a intrat in rutina zilnica? Pentru ca intotdeauna voi gasi un anime ce ma va surprinde? Probabil toate acestea si mai multe. In principiu, pentru ca nu ma pot lasa. E un viciu si daca simt ca am nevoie, atunci am nevoie.

La ce ma uit?
Am inceput cu seriile mai populate. Actiune/Aventura e principalul gen, unul pe care il prefer din inima. Ma uit la Yaoi dar in acest moment am cam ajuns la zi cu ele, cum s-ar spune. Nu imi place Hentai/Ecchi pentru ca mi se par ciudate, nu stiu de ce. Cred ca am vizionate doua serii, mai bine zis OVA in toata cariera mea de fan anime. Fantasy/Magic, Horror/Mistery, acestea sunt genurile mele principale.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#10
Cand?

Exact cand am timp. Gen... acum de sarbatori. Sau cand sunt clipe mai relaxate.

De ce?

Fiindca imi plac desenele animate. Nu neaparat anime-urile. Dar consum si anime... pe langa alte desene animate.

La ce ma uit?

Nu sunt fanul unui singur gen. Pot sa ma uit la yuri - LOL - sau la DBS... sau la chestii legate de competitiile sportive (Baby Steps, Capitanul Tsubasa) sau la chestii sa le zic politiste gen Spiral, Death Note... la sci-fi... etc. Sa fie ceva care sa aiba legatura cu preocuparile mele sau sa aiba personaje interesante. Gen Hiei. Scarbe cu farmec.
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)