Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cainii vagabonzi

#41
Nu am mai comentat aici? Foarte bine,o fac acum. Nu am citit parerile altora si nici nu ma intereseaza.Eu,o am pe a mea.E vina oamenilor ca sunt caini vagabonti,a primarilor dar mai ales al ''iubitului'' nostru presedinte RETARDATU de Basescu.
Cainii saracii de ei supravietuiesc cum pot....Se fura din adaposturi,in loc sa faca ceva pentru animalute,baga banii in buzunar nenorocitii astia.Ne-au furat si ne vor fura incontinuare.Si nu vorbesc numai despre adaposturi ci in general.
Tara asta a ajuns de rasu lumii,din cauza handicapatilor care ne conduc.
Si orcum nu se va face nimic pentru nimeni ca asa e in tara asta78 Poate in viitor va fi mai bine,ma indoiesc78
Ar trebui noi sa avem suflet si sa ajutam bietele animale cum putem. A ucide= crima. Si cainii aia sunt suflete si sa ma lasati cu faze de genu' ''a muscat pe x si e in spital....'' bla bla....Un caine nu te musca daca nu-l ataci.
Si orcum,ce zic astia la TV sunt aiureli.Adevarat mai sunt si cazuri de caini turbati,ok dar nu tot timpul.Orcum a sta in Romania inseamna a nu avea sanse.Si asta se vede cu ochiu liber. Daca au sanse sunt aia de bani gata 3 care nu trebuie sa munceasca sa obtina o diploma si fac facultatea ca,cainele prin apa.3
Parerea mea si daca nu-ti convine byebye
P.S. @Kashim
''Pro eutanasie.''- Mai bine crapi tu,nu crezi? Hai sictir. Taran/taranca78 Romania tara de tot rahatu 21) Se vede 78 Mi-e SILA k sunt romanca! S-I-L-A! Scarba !

#42
Iubesc animalele şi nu prea sunt de acord să fie ucise, dar dacă stau să mă gândesc mai bine..sunt foate mulţi. Chiar dacă eu nu am nimic cu câinii vagabonzi, alţii au şi..noi nu prea avem ce face. Oricum, sincer, nu e chiar aşa plăcut să te plimbi într-un parc sau stradă, ce o fi..şi să trebuiască să fi atentă dacă nu cumva sare vre-un câine la tine. Eu personal încă nu am păţit, dar cunosc persoane. Nu ştiu cum altfel s-ar putea scăpa de atâţia câini şi să fim sinceri, nici aşa nu o să scăpăm prea repede..e plin de ei. E frumos să ai unul sau cineva să deţină un câine, dar nu să-i vezi aşa, adunaţi, vreo 5, vagabonzi..Deşi îmi este milă de ei, m-am împăcat cu ideea că orice aş face, tot asta va fi soarta lor. Păcat, pentru că sunt animale frumoase care încearcă să supravieţuiască pe aici, să găsească mâncare..eh..

*Hugs`*
.
Where is the love?
[Imagine: 14uuh6x.gif]
Does love have a reason?

#43
Eu n-am nimic cu săracii câini, doar că uneori sunt cam -prea- enervanţi. Mamei mele îi este frică să plece dimineaţa la servici, deoarece avem la colţul străzii o întreagă haită de câini vagabonzi.
Eu când merg cu bicicleta undeva sunt pe o stradă câţiva câini care se iau după mine, şi sinceră să fiu, mă cam enervează şi puţin sperie. Eu n-am nimic împotriva lor, atât timp cât nu sunt agresivi, atunci se schimbă foaia şi îi urăsc. Iubesc foarte mult animalele şi mai ales căţeii, şi de asta sunt cam împotriva eutanasiării, nu-mi place când un animal este chinuit...
Ce-ar fii dacă statul i-ar lua, ar avea măcar câteva zile grijă de ei, să-i spele sau cureţe orice, şi după i-ar da la oameni...I mean, să-i ia acasă, dar să aibă grijă de ei şi să nu-i lase afară. Aşa cred că ar fi puţin mai bine, iar în cazul celor turbaţi...din păcate cred că cea mai bună cale ar fi eutanasierea, deşi cum am mai spus, sunt împotriva ei T___T
Crazy-monkey-emoticon-192
[Imagine: musical_anime_girl_render_by_originalbos...d0bf7b.jpg]
[Imagine: Korn_Jonathan_Davis_Signature_by_TempaGF...3041e6.jpg]

#44
Splendid comentariu, "Briliant hand" (pe prima pagina)!





Cu ce drept am ucide animalele ce ne-au fost loiale milenii si ce ne-au ajutat in a supravietui? Cu ce drept le renegam dreptul la viata? Daca un om ucide alt om il hranim, ii dam pat si masa, dar daca un animal musca-musca, nu ucide trebuie ucis?

Desigur ca uciderea cainilor ca si uciderea oamenilor pare cea mai simpla cale de a scapa de responsabilitati si de a mai baga ceva bani in buzunar, dar oare e drept? E drept sa tratam animalele ca pe niste sosete? Pana si obictele ne sunt mai pretioase ca animalele: iubim calculatorul, televizorul, cartile, bicicleta, sabile, atunci de ce sa uram cainii?

Am observat ca a inceput o campanie de strangere de voturi pentru eutanasierea cainilor, dar nu e nici o campanie impotriva eutanasierii?!

Nu e drept sa lasam cainii ucisi si bani sa dam statului pentru asta nu mai este bine caci ii baga in buzunar porcusorii de politicieni. Ar trebui sa fie o asociatie sau implicarea directa a cetatnilor.. Poate o campanie de promovare a adoptiei de caini?
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U

#45
Cum adaposturi nu sunt,trebuie omorati.E prea simplu,daca vroiam jungla ma duceam in africa.
Atat am de zis
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#46
Citat:Ar trebui sa fie o asociatie sau implicarea directa a cetatnilor.. Poate o campanie de promovare a adoptiei de caini?
Exista. Cam in fiecare oras dar din spusele "desteptilor" nu mai sunt locuri. Sunt cateva sit-euri online de adoptie. Din diferite orase si mi se pare frumos ceea ce fac.
http://www.adoptiicaini.ro
106 Nu accept omorarea cainilor dar macar sa fie castrati. In unele locuri din bucuresti iti este si frica sa mergi din cauza unor caini rai. Nu vreau sa fie omorati dar sa se faca in asa fel incat sa nu atace lumea nevinovata.
Atat zic. Sunt si ei fiinte si cei mai buni prieteni ai omului.
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]

#47
(20-11-2011, 12:23 PM)Azazel A scris: Cum adaposturi nu sunt,trebuie omorati.E prea simplu,daca vroiam jungla ma duceam in africa.
Atat am de zis

Sure, hai sa omoram si orfanii care sunt dati afara din orfelinate ca nu mai au locuri. Hai sa omoram si oamenii dati afara din apartamentele lor datorita problemelor financiare. Ah wait...pardon, nu e vina lor pentru ce s-a intamplat, si uite cum suporta consecintele. Desigur, cu oameni ca tine pe lume, nu ma mira ca IQ-ul planetei scade. Preferi sa alegi solutia cea mai simpla in loc sa te gandesti la o cale de a rezolva problema pasnic.

Sunt adaposturi, casca ochii in jurul tau. Oamenii adopta caini vagabonzi din adaposturi. Singura problema cu treaba asta este ca adaposturile lasa cainii inapoi pe strada daca nu sunt luati. Iar oamenii care adopta la randul lor, cand nu mai au posibilitatea de a ingriji animalul, il dau afara. Nu cainii sunt de vina, ci oamenii. Cum ar fi sa te pedepsesc pe tine pentru ca parintii tai au facut ceva gresit in trecut? Not fair, ain't it? Iar din punctul meu de vedere un caine merita mai mult sa traiasca decat majoritatea scursorilor omenirii ce misuna pe strada.
[Imagine: tumblr_m95uonbiuU1re9dfoo1_500.gif]

#48
Randul meu.
Deci, sunt pur si simplu socata cati oameni de pe aici, prin Romania, le spun 'jigodii' bietelor animale. Va spun : Nu aveti dreptul !De ce? Pentru ca e vina voastra si a prostilor din toata lumea ca ei sunt pe drumuri. Cainele nu si-a ales soarta cum isi aleg unii de sange albastru care stau bine-mersi cu curu' pe scaun, in caldura, ofera interviuri si spun ca vor sa faca ceva, cand colo' nu fac nimic.[chestia asta se refera si la oameni si la animale, ambii neindreptatiti] Nu ! Cainele nu a avut nicio vina ca l-a aruncat X pe strada si l-a lasat sa moara de foame. o.o
Daca aveti macar bunul simt sa nu va mai dati cu parerea despre saracele fiinte [ ca asa le-a numit Dumnezeu] cand voi sunteti de vina... >.> .. Nu ca ii apar sau ceva, dar 'cineva' a lasat animalele cu un scop: 1. sa le mancam, 2. sa avem companie .. [ nu le-am spus eu prea literar, dar ati inteles voi ] .
Nu stiu ce rost are topicul asta cand auzi pe ici'colo : Eutanasiere.
Nu ar fi fost nevoie de eutanasiere daca prostu' tarii nu ar fi cheltuit banii pe cine stie ce palate inflorite sau chestii sau daca omu' ar fi avut grija [ sa il castreze daca nu ii convine, sau sa nu isi faca rost de caine daca tot nu vrea ] de animal. Si mai e un caz in care il dar dracu' pe saracu' caine, il bati ii faci ce vrei si el te apara si apoi il pupi. Ti se pare normal? Cainele iti e loial, omule! .
Spun sincer ca nu numai la caini se intampla asta, ci si la multe alte animale..
A, da . @Maria♥ . Cred ca ideea topicului, daca tot e deschis de cineva e sa incercam sa gandim ceva , sa facem ceva in privinta asta, nu sa vorbim aici degeaba, nu ca te duci tu pe strada si te musca un caine si apoi vi aici pe forum, faci un topic si incepi sa 'jignesti' cainele prin explicatii deastea'. o.o . Ideea ar fi sa dezbatem ceva, si eu mi-am spus parerea despre nedreptatile de prin Romania, cu privire la 'cainii vagabonzi'. ^^ .
Ideea e din tot ce am spus mai sus ca, daca lumea nu ar mai arunca cainii in strada, nu ar mai fi caini vagabonzi .
Am terminat:3.
[Imagine: sasu_naru_by_kiduutz-d5035to.jpg]
Ne? (:

#49
@Diz Poi tu ma pui sa aleg intre caini si oameni??WTH!!
1:Ok oameni sunt oameni caini sunt caini!
2:Exemplul dat de tine este absolut tampit,nu te supara dar ce ai vrut sa zici??Ca caini sunt ca oameni??Eu unu' nu ma consider animal.
3:Caut calea cea mai usoara,nu serios?Si e rau?Eu zic ca nu,de ani se incearca rezolvarea acestei probleme si nu sa facut nimi si mie nu-mi convine sa latre niste javre la mine chiar sa ma muste.(stau intr-o zona cu foarte multi caini vagabonti)
4: "Iar din punctul meu de vedere un caine merita mai mult sa traiasca decat majoritatea scursorilor omenirii ce misuna pe strada" Ma scuzi dar asta imi depaseste inteligenta...mai lasati textele si controlativa cand vorbiti
@Yuuki o.O Satacele fiinte 21 cred mai bine ati baga textele astea despre oameni ai strazi nu despre caini
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#50
De acord cu tine, Azazel, in tot ce ai spus.

Acum, este problema padurilor virgine caci nu e o lege care sa opreasca taierea lor. Si, cum nu avem paznici pe acolo, ce ar fi sa mutam toti cainii vagabonzi in padurile virgine? Acolo sunt animale marunte pe care pot sa le manance, iar cainii se vor insalbaticii dinnou. Oricum nu avem caini salbatici. Zic doar ca ar fi o idee interesanta sa actionam asa, adica animalele ce nu mai sunt de folosinta sa fie lasate libere in natura cu suport ce consta in materie de hrana doar in cele mai grele momente. COnsider ca e timpul ca sa inversam rolurile si sa lasam animalele libere in natura, iar noi sa le sustinem pe ele.
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)