Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cainii vagabonzi

#31
@Floo: da, gandesc cat sa supravietuieasca. Dar nu au gandirea aia pe care o au oamenii. Da, unele animale aplica strategii complexe pentru a obtine ceea ce le trebuie, dar, din nou, asa sunt ei "programati". E o diferenta intre tot ce inseamna gandire umana si tot ce inseamna gandire animala.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#32
(21-04-2011, 08:02 PM)Kashim A scris: @Floo: da, gandesc cat sa supravietuieasca. Dar nu au gandirea aia pe care o au oamenii. Da, unele animale aplica strategii complexe pentru a obtine ceea ce le trebuie, dar, din nou, asa sunt ei "programati". E o diferenta intre tot ce inseamna gandire umana si tot ce inseamna gandire animala.

Normal [si de acord], gandirea "specifica oamenilor" e ratiunea (cu multe alte functii) Smile fata de animalele carora le ajunge instinctul in ceea ce priveste supravietuirea. Dar si ele au un creier, proceseaza informatii (vezi delfinii si ecolocatia, cimpanzeii, NGK stuff) deci gandesc.

Dar revenind la caini, eu continui sa cred ca intrebarea nu e "de ce musca" ci "de ce am ajuns in situatia de a-i lasa sa o faca"... vina nu e cainilor care mananca, se organizeaza in haite si se inmultesc. Ci a oamenilor fara simt de raspundere si care ar putea face ceva ...
Aveam o vecina in alt oras (unde imi petrec vara) si care, la un moment dat, oripilata de "comportamentul unor indivizi" pe care pana si eu si amicii incercam sa-i evitam, a depus plangere la politie legat de animalele (caini in special) care mananca bataie de la idiotii respectivi. Abia la sfarsit a precizat si ceva legat de deranjarea linistii publice. Bineinteles ca nimeni nu a facut nimic si abia dupa muuulte alte insistente s-au ales doar cu o amenda idioata. Si spun din ce am vazut, ca destule biete matze s-au ales cu picioare rupte si rani deschise.

Trebuie sa fii dereglat RAU>

Si in contrast, o intamplare cu niste rude din America: era Craciunul si adusesera un purcel viu sa-l taie in ograda din spate. Vecinii, gard in gard cum e la Americani (Canada, p'acolo), auzind zgomotele "specifice" si vazand sange in ograda, au chemat politia! xD
Rudele bineinteles ca au incremenit, fiindca au venit vreo 3 dubite si politisti inarmati... le-au cerut detalii, s-a dus toata ziua, pana la urma au reusit sa le explice ca asa e traditia la romania dar s-au ales cu o amenda serioasa. Si cu niste vecini oripilati... 21

Daca intradevar am avea constiinta altor/unor popoare in ce priveste acest subiect, cel mai probabil ca s-ar putea face mai multe in privinta cainilor vagabonzi [si nu numai]

Or, aici nu am vrut sa contrazic/dau explicatii nimanui 4, ci mai degraba sa-mi exprim dezgustul fata de unele aspecte ale Romanicii... "tara-n curs de dezvoltare!"...


#33
Citat:@Floo: da, gandesc cat sa supravietuieasca. Dar nu au gandirea aia pe care o au oamenii. Da, unele animale aplica strategii complexe pentru a obtine ceea ce le trebuie, dar, din nou, asa sunt ei "programati". E o diferenta intre tot ce inseamna gandire umana si tot ce inseamna gandire animala.

normal. Este mare diferenta intre gandirea lor si a noastra. NU cred ca vroba: Si cainii pot fi mai destepti deact oamenii. Am specificat doar ca ei gandesc. Dar gandirea noastra este mult mai superioara. Am uitat sa specific asta. Am scris si eu in graba.

p.s: deacord cu tine kiri. Si cum sa te duci tu[nu tu] cu porcul In america si sa faci sinculita, acolo? Mai trebuia si o maneluta si se speria si obama. : ))
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]

#34
(18-04-2011, 02:40 PM)Kashim A scris:
Citat:Potrivit carui sistem de etica? Asta daca ar tine sau nu de moralitate, ideea in sine este ca si omul este un animal.
Bun, hai s-o zic asa: pentru mine specia mea e mai importanta decat alte specii.

Asta este de inteles, pentru ca tine de persoana ta, si sistemul tau de prioritati. Insa nu e cazul sa o folosesti la modul general, ca pe un adevarat absolut, precum ai facut-->
Citat:Am spus-o de atata ori: un om e mai important ca un animal.

Daca asta ar fi asa, ti-as spune sa-mi adunci un singur argument coerent/valabil, care sa iti sustina acea afirmatie Smile
(21-04-2011, 05:02 PM)Kashim A scris: O idee: de ce atunci cand se intampla ca un om sa fie atacat (si chiar omorat) de cainii vagabonzi toti iubitorii de animale dispar brusc din peisaj? Dupa ce se uita povestea apar iar cu protestele.

Exagerezi prea tare Kashim, asemenea cazuri sunt destul de rare. In general, animalele nu ataca fara motiv, spre deosebire de altii...

Toate povestea cu eutanasierea, sincer...nu imi pasa in sensul de "bietii catelusi" sau "sa-i dracu ca musca". Aici, este de principiu, de asemenea ignoranta si aroganta umana.

P.S.: I hate dogs.
Do not speak unless you can improve the silence.

#35
Nu este argument pentru "un om este mai important decat un animal" dar daca un om e atacat de un urs probabil ca ursul ala o sa fie impuscat (daca omul nostru are prieteni ce pot face asta pe langa el, situatie ipotetica). Si exagerez cand spun aia, dar ma refer la faptul ca oamenii sunt idioti si le pasa mai mult de o javra de pe strada decat de alti oameni. Si asta mi se pare o tampenie. Vrei sa faci un bine ajuti un om, nu ajuti un caine.

In general, cand se intampla ca un om sa fie atacat de caini se face ditamai discutia la TV dar nu prea vezi iubitori de animale implicandu-se in discutiile alea si venind cu solutii. Ei stiu doar sa strige "crima!" si atat.

Nicio parte din problema asta nu stie sa discute o problema si sa ajunga la un compromis. Fiecare profita de toate oportunitatile pe care le are ca sa mai loveasca in cealalta tabara.
Cum am mai spus, cat ma priveste eu sunt pro orice solutie care sa rezolve problema asta, atata timp cat ea e aplicata cum trebuie si functioneaza. Momentan asta e singura solutie pe care autoritatile sunt dispuse sa o aplica.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#36
Problemele cu câini vagabonzi nu ar mai fi fost chiar aşa mari dacă noi, oameni am fi fost mai responsabili. Uni nu-şi castrează câini, astfel atunci când au puii îı aruncă in stradă şi e evident că se înmulţesc după. Si ne plângem după că străzile-s pline de câini, s-a ajuns la asta din lipsa de responsabilitate a unora.

E crud ce se întâmplă acum, deşi nu sunt deacord cu metodele folosite, accept că altă soluţie la noi nu e. :p


#37
(21-04-2011, 07:51 PM)Floo A scris: @oxigen: Romania nu este saraca. Ar fi foarte bogata daca :uniii: nu ar ascunde resursele. Deci am fi foarte bogati, pentru o tara mica, cu organizare, de care nu am dat niciodata dovada. Sau poate pe vremea lui Ceausescu pe cand eram un copil. Era greu si atunci. Sa revin la subiect.

Îmi permit să te contrazic. România e săracă. E săracă în sensul: îi lipseşte respectul faţă de natură, educaţia, modestia, compasiunea şi cam tot ce ţine de natura umană.
Eu nu generalizez, sunt unii care, într-adevăr, se pot numi oameni. Dar când vezi un `boss` pe la colţul străzii, cu limuzina lângă el, cu inele de aur pe toate degetele, aruncând gunoaiele pe jos şi maltratând o pisică [ca să nu zic câine] ce zici? Îl poţi numi pe acela om? România e varză. Poate că dispune de bani, resurse şi alea alea...[pentru că dacă nu ar dispune, `bossul` nostru nu ar mai avea inele de aur şi masină cu preţ foarte simpatic] dar nu ştie să le folosească. Sunt unii oameni care nu au cu ce-şi hrăni copii şi, totuşi, când au 10 lei în buzunar, se duc şi îşi cumără un pachet de ţigări. Ce să le ceri acestor oameni?! Să doneze bani pentru maidanezi? Serios?


E doar părerea mea. XD
[Imagine: 2z7exb6.png]
Tnx, Tox!<3

Lăv mai femili :]]:
Fiică: Beki
Soţia: ♪ Ąѕђą ♪
Mama Soacră: Tweety
Cumnăţica: Ame

My fic: Hypnose; My drawings; My photos

#38
Am citit câteva posturi pe aici și mă abțin de la comentat, cert e că unii sunteți fără milă.
Eu aș face orice pentru aceste animale, sărmanele. Mereu am fost o persoana mai sensibilă față de aceste mici creaturi. Păcat că nu-mi stă în puteri să rezolv o problemă ca asta.

#39
Daca este sa ne uitam intr-un catastif si sa vedem cate fonduri UE a primit ROMANIAAAAAA pt. sterilizarea "nalucilor cu stapani pe hartie" o sa ramanem putin uimiti..dar na' , domnul primar si multe alte companii capusa trebuie sa traiasca si sa ne intregeasca.
Personal opinion: Smugn Sega !

Long live kids!
This curiosity completes us all and drives us all.

#40
S-au inventat : adaposturile pentru animale"
Draga mea, nu esti superioara unui caine: esti egoista, lenesa etc, aia se hranesc deci: nu sunt lenesi, nici egoisti si se chinuie sa supravietuiasca. Sincer, ia pune-te in patru labe si asteapta ca betivii sa arunce cu brichete in tine, sa te calce masinile si sa fi batut sau omorat dureros de oameni, ca asa-i in cultura. Deci nu ala e mai superior cu instinctul. Omul e un animal, poate mai prost decat ceilalti prin atuurile de mai sus, in plus aia supravietuiesc nu distrug, asa ca SHHH.
Ah da, daca nu pot fi imblanziti pot fi eutanasiati, dar nu chinuiti. Catelusii ar trebui dusi la adaposturile de caini si aia mari ori imblanziti ori eutanasiati.
Punct.
Metal: "Cum ar fi românii văzuţi în afară dacă s-ar da la televizor că o femeie a fost ucisă de o haită de câini [ şi s-a şi întâmplat asta ] ?" La fel de prost ca acum21
Oricum sun cazuri in care pisicile si-au omorat stapanii22. Era o stire cum ca o haita de pisici au mancat un om in timp ce omul dormea. De asta ce spui?21
Iubesc sa simt cum cazi
[Imagine: Untitled3-3.jpg]
cad
cadem




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)