Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Books vs Movies

#51
Storymaker, o dezbatere presupune mai multe persoane schimband idei si argumente. Tu nu ai facut asta in cam nici una dintre postarile tale. Nu ai contraargumentat la nimic din ce am zis, doar ti-ai reiterat unele idei, care incet incet le-ai cernut pana ai ajuns la asta cu imaginatia de care te-ai agatat obsesiv, crezand ca n-ai fost inteles.
Pe langa faptul ca ai dat in niste aberatii absolut incantatoare, care erau departe de rostul acestei discutii, mai ai si obrazul gros (sa nu zic nesimtire aici) sa te consideri lezat.
Te-am atacat?
Ti se pare ca mie-mi pasa in orice fel de faptul ca tu nu citesti si scoti argumente din te miri unde?
Singura persoana din aceasta discutie care a luat lucrurile personal ai fost tu. Si iertat fie-mi lucrul asta, dar n-am sa petrec ore incerc sa explic unei persoana un concept care-i este complet extraterestru, ca mai apoi raspunsul sau sa nu aibe absolut nici o legatura cu ce am vorbit eu.

Acest loc nu este pentru orgolii ranite si nici pentru glume de genul asta. Participi la discutie, bine. Nu participi, ai bunul simt sa nu irosesti timpul altora care poate spera sa poata discuta ceva interesant aici.
Carti Vs. Filme...un subiect genial care poate fi tratat in atat de multe maniere si din atat de multe puncte de vedere. Nu ai vorbit despre reprezentarile culturale ale filmelor, nu ai vorbit despre sunet si muzica ca ajutanti pentru atmosfera, nu ai vorbit despre importanta unor adaptari pentru personajele din carti, nu ai vorbit despre capacitatea filmelor de renastere a unor epoci trecute, nu ai vorbit de posibilitatile lor educationale impresionante.
Te intreb si eu, tu ce ai urmarit in discutia asta? Sa demonstrezi ce anume despre filme? Ca-s mai facile? Ca-s mai simple? Daca asta ajunge acum, sanatate si voie buna.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#52
Citat:1)Este mult mai scurt- timpul inseamna bani si nu te vad venind (in viitorul apropiat) sleit de la slujba cu chef de a citi carti ce dureaza zile.
I do :] 100 de pagini pe zi, făcând un calcul, o carte având în jur de 300 de pagini or so, 4 zile maxim .

-

#53

Bravo tie Lynn!


@CyBeR

Hm, o sa te ignor, dar sa sti asta de la mine: Tot ce ai facut a fost sa-mi critici argumentele intr-un fel sau altul, iar cateodata ai aavut dreptate. Totusi nu am vazut un argument propriu-zis de la tine.

Cartile sunt foarte frumoase, te duc intr-o lume aparte, incantatoare si relaxanta, purificandu-ti mintea si sufletul. Totusi daca cartea este proasta iti face mai mult rau decat bine caci lumea in care te duce este una rea si plina de desfrau, ceea ce este o denaturare negativa a realitatii.

Filmele sunt foarte scurte fata de carti. Ele exprima idei, ganduri, sentimente si te poti identifica foarte usor cu personajele. Faptul ca joaca oameni adevarati in ele le face mai plauzibile decat cartile, dar in acelasi timp, daca actorii sunt prosti, filmul devine un circ, pierzandu-si tot farmecul.

In concluzie, filmele sunt foarte bune pentru o relaxare rapida, dar cartile sunt excelente pentru o relaxare si purificare de durata.


Acum depinde ce citesti si ce vezi. Din punct de vedere negativ, filmele influienteaza mult mai mult ca cartile. Totusi , idei eronate din carti iti pot ramane inradacinate in minte facandu-ti mi mult rau decat orice film.

In opinia mea din punct de vedere al relaxarii (vorbim despre cartile si filmele bune acum) , notele ar fi:


Film:

Actori buni, ce "simt" personajul 10/10

Actiune bine organizata cu efecte speciale. 7/10 Cateodata efectele speciale distrug frumusetea filmului.

Suspans: Ridicat, trece foarte rapid 9/10 (M-am gandit la Lord of The Rings, aici)

Fragmente eroice/amuzante/moralizatoare: 8/10 Ideile sunt usor de inteles, retinut si de redat.

Sfarsitul:Spectatorul ce se identifica cu personajul este foarte fericit, tot filmul fiind pe masura asteptarilor. 9/10 (Tot la Lord of The Rings m-am gandit...)

Carte:

Personaje bine descrise pe parcurs sau din start 8/10

Actiune organizata pe conflicte si trairi: 10/10 Imaginatia joaca un rol incredibil la aceasta parte!

Suspans: Mediu, se lungeste pe parcursul cartii 8/10 Impinge cititorul sa citeasca in continuare, dar cand se extinde prea mult devine obositor.


Fragmente eroice/amuzante/moralizatoare: 7/10 Ideile sunt usor de inteles, greu de retinut si usor redat cu mici denaturari.

Sfarsitul:Cititorul ramane cu un gol, ca si cum ar fi dorit sa mai existe o continuare cu care sa uple acel spatiu. Sfarsitul in cartile bune este moralizator, frumos, si permite o continuare a povestii in imaginatia cititorului. 10/10


Media o calculati voi. O sa ma uit si eu sa vad cam cat iese...
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U

#54
Storymaker, nu cred ca o carte "rea si plina de desfrau" este definitia unei carti proaste, exista carti bune care sunt rele si pline de desfrau, de exemplu "Comedia umana" a lui Dante, ma indoiesc ca aia este o carte proasta.
Cartile proaste sunt cele scrise prost si superficial, indiferent de subiectul abordat?!
Nu mai citesc ce ai scris in rest pentru ca iar ar incepe sa ma doara capul.
[Imagine: iK6og.jpg]

#55
(19-11-2011, 11:53 AM)fleeting ray A scris: Storymaker, nu cred ca o carte "rea si plina de desfrau" este definitia unei carti proaste, exista carti bune care sunt rele si pline de desfrau, de exemplu "Comedia umana" a lui Dante, ma indoiesc ca aia este o carte proasta.
Cartile proaste sunt cele scrise prost si superficial, indiferent de subiectul abordat?!
Nu mai citesc ce ai scris in rest pentru ca iar ar incepe sa ma doara capul.

Don't bother. E un troll, pentru ca altfel nu imi pot imagina cum exista o persoana cu o gandire atat de incuiata si superficiala. Iar daca nu este un troll, atunci nu este in stare sa inteleaga o carte mai departe de niste cuvinte intr-o pagina. Il compatimesc sincer.
[Imagine: tumblr_m95uonbiuU1re9dfoo1_500.gif]

#56
O carte buna plina de desfrau? Ti-as putea da foarte multe exemple, si asta pentru ca intreaga lume e plina de desfrau, pana la urma asta e realitatea.

Ray a dat un exemplu, iar eu o sa-l dau pe urmatorul: seria "A song of Fire and Ice" de George R.R. Martin. Problema ta e ca tu nu admiti existenta cartilor bune, daca o carte nu-ti place, nu te obliga nimeni sa o citesti, sunt multi autori amatori si superficiali, dar trebuie sa alegi crema printre gunoaie. La fel si cu filmele, fiind foarte mare impatimita, ti-as da sute de exemple de filme extraordinar de proaste cu influenta negativa asupra adolescentilor, sa luam acum unul foarte cunoscut: Twilight.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#57
StoryMaker, sincer, personal imi ajunge.
In ceea ce tine de carti esti atat de pe langa, in tot ceea ce zici, incat eu personal nu mai vreau sa-ti dau satisfactia unui raspuns detaliat. Nimic din ce zici tu acolo nu are nici o logica. Cuantifici suspansul sau descrierea personajelor IN GENERAL? In ce fel ti-ai imaginat cu ca asta are vreun sens.
Eu incerc acum sa-mi dau seama ce dracu am tot gandit eu incercand sa duc discutia asta cu o persoana care este destul de evident ca nu cunoaste carti mai departe de manualul de chimie.

Si doar o lectie pentru tine: cand cuantifici ceva, trebuie sa zici care ti-a fost procedeul si in baza a ce faci respectiva notare. Daca eu zic ca o carte are 2.5/3 stele inseamna ca am cuantificat un element al ei (in cazul meu este pur si simplu impresia personala lasata de carte), in baza unor criterii subiective pentru a realiza o clasare ordonata a cartilor. Dar pot face asta pentru o SINGURA carte. Mai multe carti (si FILME chiar) nu pot fi astfel clasate la un loc deoarece TOATE SUNT DIFERITE!
Tu habar n-ai despre ce vorbesti. Nu ai dat un singur exemplu care sa-ti sustina ceea ce zici acolo si sincer nu cred ca ai cel mai mic habar despre carti. Sa citesc ce scrii tu e ca si cum as vedea un avocat discutand foarte fervent dezavantajele unei structuri paralele de robot industrial, argumentul lui fiind ca nu seamana cu un brat uman si de asta e o solutie slaba.

Mi-am zis partea. Si Storymaker, nu o lua ca si cum as fi luat-o ca un afront personal. Ca si-n postarea precedenta, ma doare-n pix de ignoranta ta. Dar nu-mi mai irosesc timpul de acum, o postare ca asta in general imi cere un pic de rabdare si timp care momentan mi l-as putea petrece ori citind Prince of Thorns ori jucand Skyrim. Si sincer ambele imi ofera o satisfactie mult mai inalta decat discutia asta care a dat-o in incomprehensibil.
O zi buna si va multumesc de atentie.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#58
Citat:Actori buni, ce "simt" personajul 10/10

Acest personaj ţi se pare că are emoţii ? O.o sau doar coloana sonoră de pe fundal face totul :]]
http://www.youtube.com/watch?v=qPbBdu6KT...re=related
Cărţile - după spusele profilor mei - îţi îmbunătăţesc nu numai creativitatea, dar şi limba română şi te ajută să te exprimi mult mai bine pe cale orală. Legat de Twilight, Pattinson sucks at acting. Mă voi apuca de carte să pot face mai bine o comparaţie.
-

#59
@Lynn. Ti se pare ca acela e un film bun? 4



Daca sunteti atat de inteligenti, spuneti-mi si mie ce are carte mai bun ca filmul ca nu ati facut decat sa ma criticati pana acum.

Eu nu m-am abatut de la subiect ci am spus ce am simtit. De ce ma criticati atata? Spuneti-va si voi parerea, dar nu despre mine ci despre carti si filme. Ce va place la carti mai mult ca la filme sau viceversa.


Nu inteleg de ce tineti atat de mult sa criticati. Doar nu sunteti tate, nu?

Care este problema voastra ca eu imi exprim punctul de vedere? Voi nu vi-l exprimati?

Asa ca, va rog, orice ati spune de acum in colo, nu mai vorbiti de persoane ce participa la dezbatere si aduceti doar argumente personale fara a critica ideile celorlalti.

Daca ideile sunt bune sau proaste se va judeca la sfarsit.
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U

#60
(19-11-2011, 03:01 PM)Storymaker A scris: @Lynn. Ti se pare ca acela e un film bun? 4



Daca sunteti atat de inteligenti, spuneti-mi si mie ce are carte mai bun ca filmul ca nu ati facut decat sa ma criticati pana acum.

Eu nu m-am abatut de la subiect ci am spus ce am simtit. De ce ma criticati atata? Spuneti-va si voi parerea, dar nu despre mine ci despre carti si filme. Ce va place la carti mai mult ca la filme sau viceversa.


Nu inteleg de ce tineti atat de mult sa criticati. Doar nu sunteti tate, nu?

Care este problema voastra ca eu imi exprim punctul de vedere? Voi nu vi-l exprimati?

Asa ca, va rog, orice ati spune de acum in colo, nu mai vorbiti de persoane ce participa la dezbatere si aduceti doar argumente personale fara a critica ideile celorlalti.

Daca ideile sunt bune sau proaste se va judeca la sfarsit.

Omul lui Dumnezeu, asta a tot incercat lumea sa iti zica pe aici. Diferenta intre carti si filme. TU esti singurul care nu este in stare sa vada asta si acum faci pe victima ca s-au luat de tine cand tot TU esti ala care da dovada de o capacitate limitata de intelegere a argumentelor.

Ti-ai exprimat punctul de vedere si ti s-au adus argumente contrare, cum se face intr-o dezbatere. Apoi ai venit fix cu aceleasi idei exprimate intr-o maiera diferita. TU nu vrei sa intelegi cand ti se zice ceva, daca nu iti convine ce auzi sau daca e diferit de parerea ta. Asa ca nu veni acum sa faci pe victima in fata noastra cand tot tu esti ala care incepe discutia. Aduci criticile asupra ta prin simplul fapt ca nu vrei sa asculti si de parera altora, nu esti in stare sa intelegi ceva diferit de conceptiile tale.

Cyber a incercat pana acum sa iti arate ca o carte este in unele cazuri mai buna decat un film ( nu mai reiau ce a zis, ai ochi sa citesti si tu chit ca nu intlelegi ce zice ), Ray ti-a adus argumente la randul ei despre faptul ca o carte este mai buna decat un film, Lynn ti-a demonstrat ca ea chit ca munceste, inca are timp sa citeasca o carte, Daenarys ti-a dat exemplu si ea, si totusi tu continui cu ideea ta si ne servesti aceleasi argumente chit ca ti s-au demonstrat ca fiind gresite.

"Problema" noastra este ca tu nu intelegi, sau nu vrei sa intelegi ce ti se zice.

P.S: Intr-o dezbatere, daca prezinti o idee, trebuie sa te astepti sa iti fie combatuta. Doar de aia este o dezbatere si nu un monolog. Daca esti criticat este fiindca ideile prezentate sunt la randul lor slabe, deci nu te mai plange atat ca nu iti vrea nimeni capul.
Ma rog, stiu ca aceasta postare este oarecum in afara sferei topicului (care este totusi Carti Vs. Filme si nu Useri vs. StoryMaker) dar totusi se exagereaza cu aceasta atitudine de "Eu am dreptate, tu nu".
[Imagine: tumblr_m95uonbiuU1re9dfoo1_500.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)