Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Books vs Movies

#31
Okay, storymaker, iti poti trai viata, in loc sa o pierzi citind, dar nu da vina pe cineva cand o sa ajungi prost ca noaptea, si nici sa nu te mire cand o sa te aflii in incapacitatea de a compune o fraza.
Nu te mira ca nu te pasioneaza cartile proaste, cica "aventura in minte", ce carte ai citit ultima data, "Robinson Crusoe" in clasele primare? Alea te lasau cu aventuri in minte.

Du-te si spameaza in alta parte.
[Imagine: iK6og.jpg]

#32
(16-11-2011, 05:59 PM)fleeting ray A scris: Okay, storymaker, iti poti trai viata, in loc sa o pierzi citind, dar nu da vina pe cineva cand o sa ajungi prost ca noaptea, si nici sa nu te mire cand o sa te aflii in incapacitatea de a compune o fraza.
Nu te mira ca nu te pasioneaza cartile proaste, cica "aventura in minte", ce carte ai citit ultima data, "Robinson Crusoe" in clasele primare? Alea te lasau cu aventuri in minte.

Du-te si spameaza in alta parte.

Chill down dude!!!
Mda plin de stereotipuri pe aici21Auzi daca nu citesti nu sti sa vorbesti...hai nu serios. Invatati sa acceptati si alte pareri,dupa mine asta e o regula principala,si nam citito pe undeva.
Si pana la urma are dreptate daca cititul nui face placere poate sa face altceva mult mai distractiv/folositor.
Nu prea am citit la viata mea(asta scurta de 14 ani)...nu stau sa-mi bat capul cu carti extrem de groase...(mie imi ajung manga-urile).
Si nu cred ca a facut spam,doar ca observ ca majoritatea de pe forum sunt din cei care citesc romane intregi asa ca daca cineva are o parere diferita nu face spam.
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#33
@fleeing ray

In primul rand sunt foarte dezamagit de tine fatuca caci ai facut atac la persoana ceea ce intr-o dezbatere nu se face!

In al doilea rand, nu ajungi prost daca nu citesti ci ajungi prost daca nu intelegi si observi.

In al treilea rand, viata e o carte mult mai frumoasa ca orice.

In al patrulea rand asta e o dezbatere carte vs filme si nu ai adus nici un argument care sa arate de ce as citi o carte in loc de a vedea un film.

Dezamagit is de tine...

Mai jos prin "carte" inteleg cititul.

Pro carte

Cartea iti dezvolta imaginatia
Cartea te scapa de tristetile vietii
Cartea te relaxeaza si cateodata linisteste.

Anti carte

cartea iti poate distruge perceptii despre viata (Afecteaza mult mai mult decat filmul asa ca poti fi controlat printr-un limbaj frumos)
Cartea iti devoreaza timpul, filmul e scurt si la obiect
Cartea iti lasa un gust amar daca e foarte buna ca si cum ar fi incompleta ceea ce poate duce in unele cazuri la stari de tristete
Cartea te izoleaza de realitate.
Cartea te impiedica sa-ti faci o imagine proprie asupra lucrurilor, dandu-ti-le ea mura in gura.
Cartea este compusa din imaginatia si gandurile altui om asa ca personajele vor avea o trasatura comuna. intr-un film, personajele sunt complet diferite.

Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U

#34
(16-11-2011, 07:47 PM)Azazel A scris:
(16-11-2011, 05:59 PM)fleeting ray A scris: Okay, storymaker, iti poti trai viata, in loc sa o pierzi citind, dar nu da vina pe cineva cand o sa ajungi prost ca noaptea, si nici sa nu te mire cand o sa te aflii in incapacitatea de a compune o fraza.
Nu te mira ca nu te pasioneaza cartile proaste, cica "aventura in minte", ce carte ai citit ultima data, "Robinson Crusoe" in clasele primare? Alea te lasau cu aventuri in minte.

Du-te si spameaza in alta parte.

Chill down dude!!!
Mda plin de stereotipuri pe aici21Auzi daca nu citesti nu sti sa vorbesti...hai nu serios. Invatati sa acceptati si alte pareri,dupa mine asta e o regula principala,si nam citito pe undeva.
Si pana la urma are dreptate daca cititul nui face placere poate sa face altceva mult mai distractiv/folositor.
Nu prea am citit la viata mea(asta scurta de 14 ani)...nu stau sa-mi bat capul cu carti extrem de groase...(mie imi ajung manga-urile).
Si nu cred ca a facut spam,doar ca observ ca majoritatea de pe forum sunt din cei care citesc romane intregi asa ca daca cineva are o parere diferita nu face spam.

Scuze, dar trebuie sa fac asta:

Citat:Chill down dude! (un singur ! e suficient in orice fel de exprimare de acest gen)
Mda, e (virgula si "este", caci nu exista propozitie fara predicat) plin de stereotipuri pe aici (se lasa spatiu)21. ( se pune punct, un emoticon nu tine loc de asa ceva) Auzi, (se despart frumos propozitiile in cadrul unei fraze prin intermediul unei virgule) daca nu citesti, (din nou virgula) nu stii (doi de i; si da, este corecta expresia "doi de i") sa vorbesti...hai nu serios (expresia asta nu prea exista in limba romana, dar daca exista, ar trebui un semn de intrebare la final). Invatati sa acceptati si alte pareri, (se lasa spatiu dupa un semn de punctuatie) dupa mine asta e o regula principala, (spatiu din nou) si n-am (cratima absenta) citit-o (din nou cratima absenta) pe undeva.
Si pana la urma are dreptate, (virgula din nou, se depart propozitiile) daca cititul nu-i (cratima si aici) face placere poate sa faca (sa faca ceva, nu sa "face ceva") altceva mult mai distractiv/folositor.
Nu prea am citit la viata mea (se vede) (asta scurta de 14 ani)...nu stau sa-mi bat capul cu carti extrem de groase...(mie imi ajung manga-urile).
Si nu cred ca a facut spam, (spatiu din nou, ca asa-i frumos si corect si asa o sa ti se ceara in absolut orice referat ai sa faci vreodata, si in orice aplicatie pentru un post de munca si scrisoare de intentie) doar ca observ ca majoritatea de pe forum sunt din cei care citesc romane intregi, (virgula din nou, ca e nevoie) asa ca daca cineva are o parere diferita nu face spam.

Uite cum sta treaba, nu vreau sa stau sa fac lectii de gramatica pe aici. Dar in momentul in care argumentul tau este "daca nu citesti, nu inseamna ca nu stii sa scrii" si te dai ca exemplu, cam trebuie sa te astepti sa-ti fie atrasa atentia ca de fapt tu scrii foarte gresit. Iar lucrul asta iti invalideaza pe loc argumentul.


Storymaker, am sa revin cu un raspuns la ce zici acolo, fiindca ai scris niste chestii care mi-au dat o durere de cap instanta.
Momentan vreau sa ma pun sa vad si eu un serial si mai pe noapte am sa revin cu niste contraexemple la chestiile alea. Sincer incep sa-mi pun intrebari daca tu vorbesti serios sau doar faci pe troll-ul in "dezbaterea" asta.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#35
@Storymaker Dude, nu mai posta, te rog frumos. :]
wql.kd;lakmcf;laseirq
Oh, beauty is a beguiling call to death and i'm addicted to the sweet pitch of its siren.That that starts sweet ends bitter, and that which starts bitter ends sweet.That is why you and i love the drugs... now please, pass me a light.

#36
._.
Cartea nu iti distruge perceptiile despre viata, ti le schimba if anything ?!
Obersv ca tu iti pierzi timpul spamand pe forumuri (si nu zic neaparat de topicul asta, nu te-am vazut vreodata fiind serios in vreun subiect, cred ca ai ceva placere sadica in a ii induce in eroare pe ceilalti), in aceste conditii, nu vad ce argument ar fi asta ca iti devoreaza timpul.
Adica, nici nu mai zic nimic, iti lasa un gust amar si iti provoaca stari de tristete? Asta e marele tau argument anti-carti 24?
Ce zici tu se numeste sofism, adica faci afirmatii care suna bine, dar au un continutul complet eronat.
Cartea te izoleaza de realitate, la fel ca si filmul
Si filmele te impedica sa-ti faci o imagine proprie asupra lucrurilor (ca sa zic cum ai zis tu?!), numai ca din acest punct de vedere, dragul meu, sunt muult mai daunatoare, nu stiu daca ai auzit de un lucru micut si dragut numit simbolism, sau de alt lucru de-a dreptul adorabil, adica mesaj subliminal, si cum sa iti imprastii mesajele subliminale prin lume, ca organizatie underground care o controleaza si nu dau nume masoni, decat prin intermediul filmelor? Si daca vrei exemplu, uite aici. Cartile care iti dau lucrurile mura in gura de altfel, nu sunt literatura, sunt carti psihologice, in general cartile descriu situatii pe care le poti interpreta cum te taie pe tine capul.
Cartea este "compusa" (ete, azi am invatat ca cartile se compun) din "imaginatia" si "gandurile".. Hai sa nu fiu rea si sa-ti zic cum ar fi fost corect sa spui ce-ai spus, si fac aici o mica referire la afirmatia mea de mai sus cum ca curand nu vei mai fi in stare sa compui (!) o fraza, "cartile sunt scrise in viziunea autorului, pe cand filmele sunt realizate in viziunea regizorului, scenaristilor si producatorilor, deci acest argument o sa fie anti-citit [in niciun caz 'anti-carte"].. ah, da, niciodata".

In plus, baietelule (daca eu sunt fatuca?! 21 ), nu am dezbatut nimic, am incercat sa-ti spun intr-un mod elegant sa termini cu spamul, lucru pe care evident nu l-ai facut.

In al doilea rand, care e faza cu "viata e o carte mai frumoasa ca oricand"? N-am mai auzit de asa ceva. Dar "viata bate filmul" e cliseu. Trage si tu concluziile de aici.

In al treilea rand, argumentul meu era citeste ca sa inveti limba romana. Desigur, poti sa te uiti la filme sa inveti limba engleza, dar cred ca pentru asta ar trebui prima data sa stii sa te exprimi in romana.

In ultimul rand, tin sa-ti spun Storymaker ca nu am spus lucrurile de mai sus pentru tine, pentru ca tu esti doar un troll trist, ci pentru userii gen Azazel care sunt in stare sa ia de buna ce-ai zis tu acolo 21.

Storymaker A scris:Cartea te scapa de tristetile vietii
Storymaker A scris:Cartea iti lasa un gust amar daca e foarte buna ca si cum ar fi incompleta ceea ce poate duce in unele cazuri la stari de tristete

CyBeR <3 si eu ma gandeam la exact acelasi lucru 21
[Imagine: iK6og.jpg]

#37
@CyBeR Mersi,mersi mai e pana dau teza la romana....mersi de lectie oricum.aa de unde reiese ca ma-m dat drept exemplu??
"Filmul are un loc bine definit actiunea fiind dinamica"
Ma refeream ca vezi exact locul si timpul actiuni ca si personajele ti se contureaza mai bine.
@fleeting ray Eu raman la parerile din primul meu post din threadul asta,ti-am raspuns doar pentru ca mi se pare ca lai luat cam tare si nu sunt de acord cu "iti poti trai viata, in loc sa o pierzi citind, dar nu da vina pe cineva cand o sa ajungi prost ca noaptea, si nici sa nu te mire cand o sa te aflii in incapacitatea de a compune o fraza"
Credema nu ajungi analfabet,agramat...poti sa citesti doar cate o pagina,o pagina de net o subtitrare(ca sa mai ne legam si de filme)....
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#38
(16-11-2011, 10:13 PM)Azazel A scris: @CyBeR Mersi,mersi mai e pana dau teza la romana....mersi de lectie oricum.aa de unde reiese ca ma-m dat drept exemplu??
"Filmul are un loc bine definit actiunea fiind dinamica"
Ma refeream ca vezi exact locul si timpul actiuni ca si personajele ti se contureaza mai bine.
@fleeting ray Eu raman la parerile din primul meu post din threadul asta,ti-am raspuns doar pentru ca mi se pare ca lai luat cam tare si nu sunt de acord cu "iti poti trai viata, in loc sa o pierzi citind, dar nu da vina pe cineva cand o sa ajungi prost ca noaptea, si nici sa nu te mire cand o sa te aflii in incapacitatea de a compune o fraza"
Credema nu ajungi analfabet,agramat...poti sa citesti doar cate o pagina,o pagina de net o subtitrare(ca sa mai ne legam si de filme)....

Stii....cititul nu te face mai inteligent, dar tu tocmai ai demonstrat cum faptul ca nu citesti te poate face de ras in anumite cercuri sociale. Daca as fi in locul tau, mi-ar fi rusine, dar slava cerului ca nu sunt.

[Imagine: tumblr_m95uonbiuU1re9dfoo1_500.gif]

#39
(16-11-2011, 08:19 PM)Storymaker A scris: cartea iti poate distruge perceptii despre viata (Afecteaza mult mai mult decat filmul asa ca poti fi controlat printr-un limbaj frumos)

Toate argumentele tale anti-carte (ma rog, aproape toate) denota o ignoranta greu de descris sincer, asa ca prefer nici sa nu le mai adresez. Daca ai asa convingeri, ma tem ca orice as zice eu va pica pe urechi surde, dar trebuie neaparat sa adresez chestia careia i-am dat quote.

Vezi tu, foarte multi oameni care nu se afla in anumite domenii, si foarte multi tineri traiesc cu anumite informatii foarte false. Acele informatii nu au venit din prea multa lectura ci din prea multe filme care le-au instigat niste credinte foarte "intelepte" (te rog observa aceste ghilimele foarte britanice).
Hai sa vedem cateva dintre "povetele" cel mai des intalnite in filme. Ce zici?

Dragostea "adevarata" invinge intotdeauna, in fata oricaror sanse, in fata securitatii din aeroporturi, in fata diferentelor sociale.
Hahahahaha...FALS!

Un glonte in umar / picior nu se dovedeste niciodata a fi letal, ci doar il incetineste un pic pe cel ce-l incaseaza.
FALS!

Portierele masinilor se dovedesc a fi foarte bune scuturi impotriva focurilor de mitraliera, arme automate etc.
FALS! Nici chiar masinile trupelor speciale nu au de multe orice ceva mai sanatos acolo decat un strat de kevlar intre bucatile de table subtiri.

Gloante trase in rezervorul unei masini o vor face sa explodeze.
FALS!

Aprinderea unei dare de benzina pe asflat va arde cu viteze de peste 100 Km/h si va ajunge din urma masina cu rezervorul fals, facand-o sa explodeze.
FALS! (Mythbusters dragilor, vizionati)

Un om impuscat chiar si cu un pistol de calibru mic va zbura cativa metri in spate.
FALS!

A hackui un sistem cere doar capacitatea de a tasta foarte repede, chiar si pe un laptop de rahat cu o conexiune wireless la internet.
FALS!

Poti hackui sisteme tehnologice extraterestre cu ajutorul unui laptop.
FALS!

Poti hackui bazele de date FBI, CIA, NSA, NASA, Pentagon si care mai vreti voi in doar cateva secunde, ca hei, o retea inchisa de ce ar avea nevoie de securitate?
FALS!

O persoana lovita in cap cu un obiect contondent se va trezi dupa cateva ore doar cu o mica durere de cap.
FALS! (Daca nu te trezesti in cateva minute, probabil ai intrat in coma si esti pe moarte)

O sticla groasa de whiskey sau dracu mai stie ce bautura poate fi sparta de capul cuiva, acel cineva ramanand insa in picioare.
FALS!

O masina/motocicleta inca va functiona dupa ce va cadea de la inaltimi mari (vreo 2-3 metri sa zicem), fara aparent sa aiba nici o problema tehnica.
FALS!

Lumea din vestul salbatic era un loc romantic unde acei vacari numiti "romantic" cowboy aveau dueluri, jafuri armate de trenuri si in general aratau fantastic.
FALS! (Nu ati vrea sa va imaginati mirosul acelor oameni)

Poti sa furi cati bani vrei, nimeni nu va pune intrebari si acest nou aflux de valuta in conturile tale nu va atrage nici un fel de atentie.
FALS!

Populatia de culoare are mereu nevoie de albi pentru a-si rezolva problemelor, fiind calauziti de mintea mai "luminata" a acestora din urma.
FALS!

O persoana fara experienta in pilotaj va putea ateriza un avion ramas fara pilot, fara nici o problema cu ajutorul cuiva de la sol care sa-l ghideze.
FALS! (Au existat cateva cazuri intr-adevar, dar au fost niste exceptii deosebit de fericite)

Sexul e un act lent, pasional, format numai din miscari tandre si suple, foarte lente.
FALS!

O katana este arma suprema care nu se va strica niciodata, indiferent daca respectivul incearca sa taie cu cea otel (HAHAHA!), oase, brate, caramizi, sau lemn.
FALS! (O katana e o arma misto, dar e facuta pentru atacuri scurte si necesita atat de multa intretinere de nici nu va puteti imagina)

Corporatiile farmaceutice sunt de fapt lacome, care fac profituri uriase si doar refuza sa ofere oamenilor de rand materiale care ele le obtin de fapt foarte usor si necostisitor.
FALS!

Trebuie sincer sa mai continui lista asta? Exista site-uri intregi dedicate unor asa lucruri, astea sunt doar ce mi-a sarit in minte acum doar gandindu-ma la ultimele filme vizionate.
Deci daca vrei sa vorbim de influenta negativa asupra perceptiilor noastre despre realitate, hai sa luam un pic filmele la disecat si sa comparam raul pe care-l fac ele in comparatie cu cartile, care sunt fara dar si poate MULT mai putin accesibile publicului larg (motivele pentru asta se vad clar in acest topic).
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#40
Mai, in primul rand voi nu injtelegeti ceva: cartile nu sunt la fel! Astfel ca o carte ce iti place prea mult iti lasa un gust amar, iar una educativa te poate scapa de trseti, aratandu-toi noi moduri de a vedea si percepe ceea ce este in jurul tau.

Acum, tin sa specific inca o data caci vad ca nu s-a inteles: In dezbateri nu se face atac la persoana!

In al n-lea rand, nu inveti romana numai din carti, ci si din carti. Romana o inveti socializand, ceea ce facem de mici de la gu-gu-ga-ga pana murim. Cartea nu este esentiala, ea este o optiune asemeni filmului. Cartea nu te ridica ep culmile succesului ci modul cum omul respectiv o citeste il ridica. la fek si cu filmele. Filmul nu are nici o relevanta pentru o persoana, daca acea persoana nu ii acorda atentie. Asa ca: Daca ai de ales intre a citi o carte ce nu te prea atrage si a vedea filmul, cred ca ai alege sa vezi filmul.
in al doilea rand: Daca vezi un film frumos si vrei sa intelegi mai mult, etc citesti si cartea dupa care a fost facut filmul.

Acum, dezbaterea este: Film vs Carte , nu Storymaker vs Fetiscane (de ce atat de multe atacuri la persoana? Asta nu arata cum ca ati fi culti, ci arata contrariul!). In concluzie, filmul este mult mai usor de digerat fata de o carte si daca ii acorzi atentie, poti invata nenumarate lucruri. Eu cread ca filmele si cartile sunt pe acelasi nivel ca importanta, totusi eu prefer filmele deoarece ma identific mai usor cu personajele si actiunea devine subiectiva din punctul de vedere al spectatorului.


Acum, incetati cu atacurile la persoana! Daca as fi trol, v-as fi mancat. Asa ca incepeti sa aduceti argumente si atat Smile




@CyBeR


Foarte amuzant! (Splendida descriere)

Sunt de acord cu toate falsurile exceptand: "Corporatiile farmaceutice sunt de fapt lacome, care fac profituri uriase si doar refuza sa ofere oamenilor de rand materiale care ele le obtin de fapt foarte usor si necostisitor.
FALS!"

Sa sti ca s-a descoperit leacul impotriva cancerului, dar daca s-ar folosi, companiile farmaceutice nu ar mai primii banii grei pe aparatura, medicamente, etc.
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)