Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Books vs Movies

#1
Titlul spune tot. Daca o carte si un film ar avea acelasi subiect, cu aceleasi intamplari, ati prefera sa cititi cartea sau sa vedeti filmul?

Mie mi se par destul de diferite cartile de filme. De exemplu, filmul 'Stapanul inelelor' l-am vazut inainte sa citesc cartea, iar cand am citit-o mi-s-a parut total diferita. Adica Frodo avea vreo' 50 de ani, cand in film nu parea sa aiba mai mult de 25. Desi, in cazul asta mi-au placut amandoua. Insa, dupa parerea mea, cateodata, cartea e mai buna, fiindca te lasa sa-ti imaginezi tu personajele, intamplarile si mai-stiu-eu-ce. Eu nu am nicio preferinta. Daca imi pica o carte care mi se pare buna in mana, o citesc. Daca imi pica un film bun la Tv, ma uit.

What 'bout you?
[Imagine: 61516723.png]
LSHTCCOMNAIWEDA
Which translates to: Laughing so hard that coke came out my nose and I wasn't even drinking any.



Thanks Mimi x3 !


#2
E greu să faci un film după o carte. În timp ce autorul îşi construieşte personajele după cum are chef, în film echipa trebuie să găsească sau măcar să se chinuie să facă rost de actori care să semene cat de cat la înfăţişare cu personajele din carte. + că nu poţi compara o carte cu un film. În timp ce în carte autorul povesteşte mult mai mult, detaliază... în film ăia trebuie să aibă o limită de o oră - două... Aş prefera să citesc şi cartea apoi să văd filmul. Spre exemplu la Harry Potter. Echipa a investit o groază de bani în realizarea lor. Nu e uşor să aduci bufniţe, să te ocupi de vestimentaţie, de actori and so on.
-

#3
Vorba lui Lynn "nu poţi compara o carte cu un film". În cărţi descriu sentimentele, peisajele, ceea ce gândeşti, preocupările, adică îţi detaliază amănunţit tot (o carte bună făcut după un film bun sau invers 106). Filmul are o anumită limită a orei, trebuie să găseşti multe lucruri (vorba lui Lynn, costume, oameni care să semene cu personajele etc.) care nu sunt atât de uşor, nu ca atunci când scrii o carte şi faci descrierea personajelor, a sentimentelor, a peisajelor după bunul tău plac. Cred că aş citi mai întâi cartea, apoi aş vedea filmul, chiar dacă sunt o fire mai leneşă şi aş edea mai întâi filmul să nu mă mai obosesc ă citesc - oricum, aş vedea filmul apoi aş citi cartea (pentru că norocul mă face să văd filmul şi cartea după aceea; dacă există o "după aceea").
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#4
Mie îmi plac şi filmele şi cărţile.
Întâi am privit Harry Potter şi după aia am citit. Eram mai mică şi nu înţelegeam eu care-i faza, dar cert e că filmul mi-a format o viziune asupra unor lucruri. Eu niciodată nu aş fi fost în stare să-mi imaginez cum arată un hipogrif, sau Ministerul Magiei. Chiar dacă totul e descris amănunţit, e bine uneori să ai imagini.
Cărţile au plusul lor. Twilight, întâi le-am citit şi mai apoi am văzut filmele. Eu mi-am imaginat cu totul altceva, dar am acceptat şi ceea ce am văzut în film. E mai plăcut să savurezi o carte, să te gândeşti, dar nu am nimic împotriva la filme. Uneori sunt mai bune, mai ales când îmi aduc aminte de Vampire Diaries. Serialul mă pasionează, dar când am început să citesc prima carte... cum am început-o, aşa am încetat.
În fine, ce am vrut să zic eu - şi cărţile şi filmele au plusuri şi minusuri, dar nimeni nu ne încurcă să savurăm din toate.

#5
Nu le poţi compara fiindcă sunt diferite de la cer până la pământ.
În carte totul mai frumos fiindcă tu poţi să îţi imaginezi cum se întâmplă totul, poţi să simţi ce simt personajele şi uneori nu - ţi mai vine să o laşi din mână. Pe când, în film, vezi personajul şi nu ţi-l mai poţi imagina pt. că îl vezi acolo pe ecran în toată splendoarea lui, iar suspansul nu mai este ca-n carte. Pur şi simplu nu se compară.
De exemplu, să luăm Jurnalele Vampirilor. Iniţial am citit cărţile şi mi-au plăcut fiindcă mă lăsau să-mi imaginez cum arăta Elena sau cum arăta Damon + că exista mult suspans şi nu mai puteam să mă opresc din citit ( cred că asta e magia cărţii ) . Pe când, în film/serial nu mi-a mai plăcut. Pe lângă faptul că personajele nu arată exact la fel şi unele lipsesc, acţiunea nu mi s-a mai părut aşa captivantă. De ce ? Pentru că ştiam că dacă vreau pot să vizionez şi episodul nu ştiu care şi să văd şi sezonul doi că sunt pe net. La cărţi trebuia să aştept să apară volumul al doilea şi să mă gândesc ce se va întâmpla în continuare, să aştept înnebunit.
În fine, prefer să citesc cartea înainte să văd filmul fiindcă, ei bine, e altfel.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#6
Deci. Deci. Deci.
Nu le poţi compara. Adică, din punctul meu de vedere, n-ai cum. Să vezi filmul e una şi să citeşti cartea e alta.
De exemplu, în carte ai 'dreptul' de-aţi imagina personajul. Poţi simţi ce simt personajele şi stai cu suspansul în inimă. Ei bine, la film se-ntoarce roata. Adică nu mai poţi să te gândeşti cum vor arăta, căci deja s-au ales actori şi well, unii nici nu seamănă or smth. Plus, în film nu există suspans. Decât când dau publicitate şi-o ţin o oră, se duce naiba filmul. ._.'
So, opinia mea e aşa: prefer să citesc cartea înainte de-a vedea filmul. Aşa voi avea bucuria de-ami imagina personajele, de-a mă gândi cum sunt - ca personalitate, de avea parte de suspans. După, voi putea vedea liniştită filmul. :]
[Imagine: tumblr_lvu3z0OC361qkx1cbo1_500_large.gif]
The Mad Hatter: Have I gone mad?Alice: I'm afraid so. You're entirely bonkers. But I'll tell you a secret. All the best people are.


#7
Nu imi place sa ma uit si la film si sa si citesc cartea22. Daca ar fi asa, as prefera filmele. Imi place sa citesc, dar nu imi place sa urmaresc si filmul, decat rareori.
Cea mai reuşită semnătură.

#8
Nu exista suspans in film? 23 acum depinde si de film, regizor. Efecte bune -> senzatie buna. Inteleg ca preferati cartea, si eu (deobicei), dar totusi... In multe filme, suspansul e excelent. In altele, lasa de dorit. Dar asta nu inseamna ca doar cartile pot avea suspans.
[Imagine: 61516723.png]
LSHTCCOMNAIWEDA
Which translates to: Laughing so hard that coke came out my nose and I wasn't even drinking any.



Thanks Mimi x3 !


#9
Cum s-a mai spus, nu comparati o carte cu un film chiar daca au aceasi idee. Multi prefera filmele deoarece urasc sa citeasca insa eu una as prefera o carte in locul unui film avand in vedere ca eu sunt cea care isi imagineaza actiunile care sunt in cartea respectiva.
Plus in filme de foarte multe ori personajele nu coincid cu cele din carti deoarece este foarte greu sa gasesti persoane care seamana cu cele din carti si in marea parte a filmelor nu au nimic comun.

#10
Eu cred ca ambele sunt bune desii exista si niste exceptii.Cateodata regizorul mai imbunatateste ceea ce a scris autorul,deoarece si autorul poate gresii,iar unele parti chiar nu se potrivesc pentru un film.Dar exista si chestii nereusite ca Eragon de exemplu.Sunt obsedata de seria asta,dar cand am vazut filmul mi-a cazut fata.Este adevarat ca a fost greu sa redea toata acea magie si efectele speciale costa o gramada,dar cred ca au fost cam pe langa.Adica actorii au fost putin cam deplasati,dupa parerea mea si a fost cam mult dramatism.In concluzie filmul a fost impopotonat inutil.Si mai sunt multe filme care au incurcat-o la esenta cartii.Totul depinde de regizor si actori.Eu raman la carti.4
[Imagine: syred2_by_antonie15-d6tdkwx.gif]
�Ashes to ashes. Dust to dust. We are nothing, but dust and to the dust we shall return.� Amen�




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)