Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Blood +] Blood+

#21
Meh... kinda booring if you ask me. Am incercat sa ma uit la el din pricina unei recomandari venite din partea unei persoane si pentru ca impartea acelasi nume cu the old PC game Blood.
Cat despre anime pot sa zic atat: personajele nu au niciun fel de savoare si nici din tipare nu ies. O alternativa mai buna la acest serial ar fi Shikabame Hime care e tons moar wii-wii-wii than this one.

Stiu ca nu e prea concludent postul meu, dar mai mult de 5 episoade nu am reusit sa rezist. Poate doar daca Saya would ar fi fost ceva mai gulable in toata seriozitatea ei as fi putut sa vizionez restul de episoade.

#22
De obicei incerc sa prind cam toate anime-uri bloody pe care le vad. Mda, poy, m-am pus sa ma uit si la Blood+.
Mie personal, mi-au placut in mare parte personajele desi structura lor ma cam lasa rece. Fiind un anime 16 + vroiam o grafica mai buna, ceva care sa fie cu adevarat la stadiul povestii. Ca veni vorba de poveste, aceasta mi-a placut, la fel si caraterele personajelor, ma rog, unele, n-am reusit sa il suport pe Haji si mai nici pe Saya. Yes, i`m a Diva lover, and i really wanted Diva to be the winner but ehh... c`est la vie.
Este oricum un anime de nota 7, 50...

#23
Aha, am vazut anime-ul asta de vreo ... 6 ori ? Este frumos intradevar, merita vazut. Imi place foarte mult faptul ca personajul meu preferat ~ adica Diva ~ are ceva cu trandafirii albastri, am o obsesie cu asta, ce pacat ca nu exista si in realitate, ma rog, sunt, dar nu naturali. 46
Poveste este interesanta si ... destul de captivanta, imi place cum sunt desenate personajele. Personajele sunt simpatice, asta daca nu te apuca vreo obsesie cu acest anime, o obsesie care te face sa te uiti de 6 ori la anime si sa realizezi ca Saya e o plangacioasa, Riku un mucos si Hagi un lingusitor, motiv pentru care Diva a devenit personajul meu preferat, iar pe undeva pe locul 2 ar veni Kai, este un baiat destul de frumusel, imi plac fazele cu el in care este urmarit de tipa aia ... nu mai stiu cum o cheama, ma rog, tipa care a furat banii lui tasu' ca sa se tina de fundul lui. 21
Acum urmeaza o parere mai ... mare despre personaje.

Incep cu Diva, doar ea este personajul meu preferat.
Este foarte frumoasa si imi place ca are parul lung si stie ce sa faca cu el, adica nu isi gaseste vreo freza care sa iasa prea mult in evidenta. Imi place foarte mult cum arata cand s-a dus pe acel vapor dupa Riku. <3
M-a dezamagit putin la sfarsit faptul ca ea nu era chiar asa de rea ci doar dorea sa stea cu fetele ei. Trist nu-i asa ? Ah, da, si prima oara cand am vazut anime-ul chiar am inceput sa plang cand am vazut ca Saya a omorat-o, si apoi am inceput sa rad ca disperata cand Saya a incercat sa o aduca inapoi, faza aceea a fost destul de aiurea.

Acum Saya, doar ea e personajul principal.
Mi se pare inregula, o atleta destul de buna 15 nu imi place ca are parul scurt, de ce nu putea sa aiba si ea parul lung ca si Diva ? Trist.
Oricum, inainte de acel sarut dat de Hagi, Saya mi se parea putin cam ... fraiera si prea draguta, dar intre timp s-a mai schimbat, si pana la sfarsitul anime-ului a devenit o plangacioasa pentru ca si-a omorat sora, defapt nu, pana aproape de sfarsitul anime-ului, ca la sfarsit ea adoarme pentru urmatorii 20-30 de ani.

Hagi ~
Desi numele lasa de dorit personajul in sine imi place, arata destul de bine si este puternic, arata bine si cu mana aceea si fara ea. Canta destul de ... bine, nu prea ma dau eu in vant dupa violoncel dar neah, asa e anime-ul. De la un timp incepusem da-mi fac o parere de fraier fata de el cand tot se ingrijora pentru Saya, asa degeaba, si apoi am ajuns sa cred ca este un lingusitor. 78

Solomon
Wah, e un dulce. <3 Arata asa de ... dragut ? Nu, nu dragut, e frumos. Imi place faptul ca era mai calm. Desi nu imi plac blonzii admiram la el personalitatea lui, este tragic ca a murit si el si este si mai tragic faptul ca o iubea pe Saya .__." facea o pereche mult mai buna cu Diva ^^

Kai ~
Personalitatea lui imi place, este un om perfect normal care doar vrea sa ajute, chiar daca nu prea ii iese in unele cazuri, intentia conteaza.

Riku ~
Personajul asta nu mi-a placut niciodata si nici o sa imi placa, e prea ... copil si ma enerveaza, mai ales vocea lui, waaah, ma zgaria pe creieri, aia e voce de fata 100% ~~~ Eh, pana la umra a murit si asta, dupa mine nu a fost mare pierdere dar pentru Saya si Kai a fost, se pare.

Schiff ~
Aici imi placea cum arata tipul cu parul in pe un ochi si fetita aia mica cu parul roz/mov mai nebuna. Tipa care se imprietenise cu Kai, Irenee parca o chema, ma enerva pentru ca era prea draguta, ewww ~

Nu mai am chef sa comentez si restul personajelor secundare, poate am sa revin cu vreun edit cand o sa-mi vina cheful, desi nu cred.
[Imagine: 9qh35v.jpg]

#24
My turn~
Ati vazut vreodata filmul Blood: The Last Vampire?. Cele doua sunt foarte asemanatoare. Din cate retin anime-ul a fost inspirat dupa film. Mie una mi se pare ca au luat nu numai ideea ci cam tot. Nu pot gasi nimic, niciun element "important" original. Pana si numele personajului este acelasi.
Grafica: a fost chiar ok. Nu ma pot plange. Pana la urma, cred ca Junichi a vrut sa mentina o oarecare inocenta a personajelor. Eu una nu poti stabili care este rau si care e bun. Well, cred ca i-a iesit asta.
Story: A fost chiar interesant. Au prezentat vampirii sub o alta forma si au stabilit noi reguli. Da! Mi-a placut in mod deosebit legatura de sange care se forma intre o regina si cavalerii sai. Loialitate, respect, iubirea ,pe care eu o consider oarba, se evidentia destul de bine in fiecare relatie stapana-cavaler. (De asta mi-a placut Solomon foarte mult. In ciuda "legaturii" a reusit sa isi vada mai mult de interesul sau. Totodata datorita actiunilor sale il consider unul dintre cele mai umane personaje).
Cred ca sunt destul de multe animeuri care urmaresc rivalitatea dintre frati/surori. In fiecare, personajul principal isi vede sora/fratele ca pe un rau care trebuie eliminat. In final personajul principal nu poate decide daca ruda respectiva e bun(a) sau rau/rea (am incercat sa evit repetitia, sper ca mi-a iesit). Well, Blood+ urmeaza acest tipar dar faptul ca e regizat mai bine decat majoritatea il face mai bun.
Nu il recomand. Nu este unul dintre cele mai bune, dar daca aveti timp de pierdut, de ce nu? Din partea mea are o bila neagra din cauza "insipratiei".
[Imagine: furroxana.png]
~set facut de Aikad<3, multuuuuumesc~

#25
Blood+ este, cu siguranta, anime-ul copilariei mele.
Cred ca de-atunci am inceput sa am o pasiune pentru chestii horror, blood scenes, vampires and so on. Si tin minte ca l-am vazut de vreo 5 sau chiar 6 ori, dar cert este ca mi-a placut.

Am preferat-o dintotdeauna pe Diva. Aducea in anime arta operei cu vocea sa (putea fii considerata o voce chiar... dunno, 'criminala' 21 -> u know doar, oricine ii auzea vocea Divei, era incantat si cutremurat). Saya era uneori prea inceata si moale, asta cand era in faza aia de human ; imi placea mult mai mult comportamentul sau cand era in-tro oarecare forma de chiropteran. Apropo de chiropterani... Au facut Blood+ sa para mai interesant, sa te tina in suspans cu atatea batalii.
Great anime anyways.

#26
Ahhh am o poveste foarte amuzanta despre acest anime. La fel ca si Addeh este animeul copilariei mele, eram miiic mic cand l-am vazut prima data si am primit recomandarea din partea unei colege sa ma uit seara pe Animax... ba nu A+ era pe atunci 21
Si pe vremea aceea cele doua televizoare unice din casa, unul era stricat si mergea fix ala de la tata din camera. Am inceput sa ii povestesc tatalui sa ma lase si pe mine ca este un anime dragut, interensant cu o tipa ce ucide etc etc si cu greu am obtinut aprobul de la el. Cand a inceput animeul a intrat si el in camera si se uita totodata cu mine intrebandu-ma care este tipa ce ucide. Dupa ce i-am aratat-o pe Saya a avut o reactie de genul '' Pai e frumoasa, imi imaginasem o tipa mult mai urata''. Pentru mine a fost geniala reactia lui, dupa ce a vazut acel episod a urmarit animeul pana la sfarsit. Sa urmaresti cu el un film/desene/anime-uri este caterinca curata 21
Revenid la parerea mea despre anime... este unul exceptional, are o grafica nemaipomenita si l-am vazut de foarte multe ori. Merita vazut, este genial.
[Imagine: 41825604.png]
Intelege, eu nu sa mor niciodata!

#27
Anime vazut, revazut si pe care l-as mai revedea fara sa ma plictisesc.

Blood+ e genul acela de anime care incepe slab, pentru ca in primele 7 episoade (parca) nu se intampla nimic iesit din comun, dar odata cu moartea tatalui adoptiv al Sayei si plecarea ei din Okinawa se observa o imbunatatire majora (povestea se dezvolta, deveninda mai complexa, cu multe rasturnari de situatie si sunt introduse tot mai multe personaje - apartinand diferitor specii).

In ceea ce priveste personajele... Diva has always been my favourite. Desi face parte din categoria main characters, fiind principalul antagonist, mi se pare ca a fost putin ignorata si ca nu s-a pus un accent asa mare pe ea cum s-a pus pe Saya. Pana in episodul 24 sau 25 nici macar nu apare, ci doar este mentionata, ceea ce nu ar fi trebuit sa se intample (desi atunci cand a fost in sfarsit introdusa si-a facut o intrare ce ar fi trebuit premiata). Eu nu o consider pe Diva un personaj diabolic, nu neaparat. Ea e doar neinteleasa si a ajuns asa cum a ajuns din cauza faptului ca a stat atata amar de vreme inchisa in turnul acela, departe de oameni, fara sa i se fi oferit aceeasi dragoste care i-a fost oferita Sayei (ceea ce, inca o data, e nedrept), si din cauza influentei lui Amshel. Scena de final e heartbreaking, especially since it's the moment when we realize that all she ever wanted was love.

Saya, meh, Saya e un personaj care pe parcursul anime-ului a reusit sa ma enerveze de destul de multe ori. In primul rand pentru ca dupa moartea lui Riku s-a gandit ea frumos sa dezerteze si sa ucida Chiropterani pe cont propriu (da, inteleg ca tot ce voia era sa-si tina fratele si prietenii departe de primejdii but hey, it didn't take long for her to realize that she needed their help), iar apoi pentru ca desi a ajuns eventual sa isi aminteasca toate detaliile legate de trecutul ei, ea a fost in continuare convinsa ca Diva era un demon ce trebuia linsat. Femeie, ai vazut-o inchisa acolo, stiai de cat timp e acolo, ai vorbit cu ea!!! Desigur, te-ai decis sa o eliberezi eventual, dar a fost prea tarziu. Bineinteles ca Diva a avut destul timp sa-si dea seama ca e nedorita si sa se decida sa se razbune pe cei care-au inchis-o ca pe un animal. Sayei nu i-a trecut niciodata prin cap ideea ca probabil Joel a fost cel care a gresit. Sunt convinsa ca au mai fost momente in care m-a scos din sarite, dar momentan nu mi le amintesc.

De asemenea, mi-a placut mult prietenia dintre Irene si Kai. They're the cutest awkward friends ever. Too bad she had to die, though.

Din punct de vedere al graficii si al coloanei sonore nu am absolut nimic de reprosat. They were great.

Cred ca acum vreun an sau doi am gasit vreo 2-3 variante de manga Blood+ si am impresia ca doar in una dintre ele se regaseau scenele din anime, desi nu erau deloc dezvoltate. Alta se centra mai mult pe povestea Divei, care ar fi ucis-o pe Anastasia Romanov si i-ar fi luat locul (desi e cu totul diferit fata de cum apare in anime), iar ultima nu mai stiu cum era.

Anime superb. L-as revedea oricand, desi inca astept o continuare. *sigh*

Nankurunaisa! victorie
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~

#28
Blood + a fost al doilea anime pe care l-am vazuyt. L-am vizionat pe animax si mi-a placut extraordinar de mult, in special datorita trandafirilor albastrii. De atunci, trandafirii albastri au devenit o dorinta a mea.Poate ca, in viitor, sa vor inventa seminte si vor putea fi cultivati ^_^.
Mi-a placut foarte mult povestea si Saya mi s-a parut foarte amuzanta, mai ales cand ii crestea apetitul 21.
[Imagine: 2zsuvx5.gif]

#29
N-am postat aici. Ciudat.
Imi aduc aminte vag de anime, stiu ca-l vazusem pe A+ cand il dadea la televizor. Cred ca pe langa Hellsing, a fost unul dintre cele mai sangeroase animeuri vazute la vremea aia. Adoram grafica, fiind "indragostita" pana peste cap de Haji si Kai. Diva, iarasi un personaj pe care-l indrageam, felul in care arata si se comporta, dadea dovada de noblete. Iar relatia ei cu Riku, feak tean. Insa per total cred ca l-as baga la oldies but goldies + mangaul care a fost genial.

Si endingul asta!
http://www.youtube.com/watch?v=fMBW6gQfAUw
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!

#30
Deci ador animeul acesta. Este pur si simplu atat de induiosetor! Si tooata acea drama dintre ele... este interesant si imi place grafica extrem de mult desi as fi preferat mai multa actiune intre Saya si Haji. Mi se pare destul de platonica relatia dintre cei doi.
desi mie nu mi-a placut finalul sincer as fi vrut sa vad ce se intampla cu gemenele daca vor avea parte de aceasi soarta ca si mama lor.
Haji este mult mai potrivit pentru Saya decat ar fi fost vreodata blondul. Dar no, am o slabiciune pentru cei care se tin dupa personajele principale.21 Mi se par atat de cute cum tot incearca sa le castige desi ele sunt sortite sa fie cu altcineva. Mi-ar fi placut sa dea mai multe detalii despre relatia lui Saya cu Haji deoarece este una atat de complicata si interesanta. Nu stiu, animele acesta trece peste atatea detalii de parca creatorul nu le-a considerat importante.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)