Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Bleach Chapter 512 (Update saptamanal)

#1
Chapter 507

Oke peeps, m-am gandit intr-un final sa deschid un thread asemanator celui din sectiunea Naruto, cu riscul de a nu se prea posta chiar, ramane la atitudinea voastra ^^

In orice caz, lasand palavrageala deoparte, ce pareri mai au userii AZup despre cele intamplate lately in Bleach? Ce asteptari mai aveti, cum vi se mai par noile Arc-uri, de la Aizen incoace? Eu unul, asa cum precizasem si intr-un thread anterior (postat pe undeva prin sectiunea asta), eram de parere ca totul ar fi fost bun incheiat odata cu Aizen insa... incet, incet, am inceput a-mi destinde putin parerea, referitor la asta, cu toate ca Arc-ul referitor la Fullbringer si Xcution nu mi-a placut nici pana in ziua de azi. Cel actual in schimb are o chestie interesanta in it. Cu toate ca nu pare a fi prea lung, e ceva mai intrigant macar... nu avem prea mult background story referitor la tot ce vedem in manga in momentul de fata insa, asa cum spusesem si unui user de aici, actiunea e la ea acasa, cel putin. Faptul ca Yama-jin si-a folosit Bankai-ul in lupta cu acest Juhabach m-a incantat indeajuns incat sa las deoparte toate celalalte aspecte; in schimb insa, chestia e ca la mine nu dureaza prea mult asa ca... ar face bine sa aiba si o poveste cel putin rezonabila pe fundal altfel... a irosit degeaba (from my POV) acest release, putand la fel de bine sa-l foloseasca in Arc-ul cu Aizen; ramane de vazut. Other that that... n-ar mai fi tocmai multe de zis, de cand cu Aizen totul pare a fi destul de SHORT, daca ma intrebati pe mine... Toate (2) Arcurile petrecute pana acum par a fi... pur si simplu episodice asa... perisabile la "modul superlativ". Povestea originala din Bleach s-a desfasurat pe foarte multe episoade/chaptere, cat si planuri iar in primul rand a avut multa consistenta, fie ea umpluta uneori de fillere (in Anime) insa macar a fost de durata, it felt like watching Star Wars, Aizen fiind Palpatine or something xD (Pentru cei care au urmarit seria), a existat suspans (chiar mult), planuri (asa cum ziceam), fie ele secunde sau principale... s-au dezvoltat foarte multe idei in timpul desfasurarii unei singure povesti (oarecum); acum insa, totul e asa... pe tava, direct in mijlocul actiunii. Poate sunt doar eu totusi! In orice caz, v-am plictisit destul, as fi interesat sa aud poate si unele pareri din partea voastra, daca binevoiti.

Spor la treaba!

PS: As fi pus si "Episode" in titlu insa din ce am auzit, seria si-a pierdut serializarea, am I right? Daca da, are cineva vreo idee de ce?

#2
Chapter 508

Oh my :\ This was kind of awesome. Ma rog, nimic prea story mode wowness insa actiunea e foarte faina; can't believe they really dropped the serialization of this... chiar pacat, ar fi fost una din cele mai spectaculoase lupte Bleach vazute probabil (from my pov, at least). Imi place toata increderea batranelului nostru; e clar de ce e cel mai puternic om din Seireitei si ce a ascuns atata vreme; e de altfel foarte determinat sa-l distruga pe Juga by all means se pare, chiar si distrugand tot Seireitei-ul odata cu el, din spusele sale ceea ce... chiar e stofa de leader at its finest (if you're askin' me). Altceva, nu stiu ce ar mai fi de spus insa Juga pare intr-o mare incurcatura deja iar lupta abia a inceput de cand(?), 2 chaptere? Well... banuiesc ca nu va fi prea lunga insa asta e less important. Important e sa fie buna si sa aiba si ceva twist-uri interesante as well, ar compensa even more latura aceasta foarte bine realizata (so far) de action, zic. Cam atat din partea mea, fug la Naruto section xD

#3
Cred ca Bleach incepe sa devina din ce in ce mai plictisitor, deoarece nu numai ca a stricat total orice bankai ale unora ca ca Ukitake, Shunsui sau Unohana (care nu spun ca nu ar avea bankaiuri interesante, dar sincer, dupa ce l-am vazut pe acesta nu m-ar preocupa prea mult) dar a si intrat intr-un cliseu care se repeta de cand exista Bleach: doi puternici se lupta, pierde/e in dezavantaj cel bun, vine Ichigo si castiga/ajuta.

Predictie: Juga asteapta ca mosul sa isi dezvaluie toate puterile bankaiului ca sa i-l fure...
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#4
Agree, referitor la partea de cliseu repetitiv insa nu stiu, for some reason ma gandesc ca poate vor schimba putin treaba asta cu Bankai-ul, pe parcurs. Asa cum ai zis si tu, odata cu Bankai-ul batranului, oricare altul a devenit relativ neinteresant so... yeah, banuiesc ca sunt si ei constienti de latura asta iar daca Bleach se mai vrea a continua pentru multa vreme (asa cum Tite spusese la final de Aizen Arc), chestia asta trebuie sa dobandeasca noi implementari ori lumea se va plictisii, obvious.

Referitor la predictie, sper sa nu. Ma gandesc totusi ca... sunt constienti cu totii ,la momentul de fata, de puterile celor din Vandenreich. Ar fi o mare mare absurditate daca batranelul ar iesii cu asa ceva la iveala, stiind ca ar putea fi sealed. Merg inca pe idea ca... unele Bankai-uri nu merg sigilate, ca si in cazul lui Ichigo. Acum cine stie insa...

#5
Super, tipul ala nici macar nu e bossul lor, probabil cel care statea si se uita e. Si acum ca ii stie puterile, o sa ii fure bankaiul mosneagului.
I so did not see this coming.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#6
Chapter 509

Soooorry de intarziere, meh, v'been bizi cu facultatea si nu m-am putut ocupa mai deloc. Abia daca am putut sa urmaresc cu atentie chapterul si ca caut niste explicatii pe net insa... eu unul m-am pierdut pe parcurs, nu prea am inteles ce si cum. Daca ai putea face tu un review, Syryus, oricat de lung/scurt pentru chapterul de saptamana asta cu ce s-a mai intamplat, elucidand si misterul, as fi tare recunoscator! Donez niste Zupi daca e xD

Singura chestie pozitiva din punctul meu de vedere consta in treaba asta cu Ichigo, cum ca nu mai e seful, mai pe romaneste si ca nu are nimic special de oferit, aparent, in Arc-ul cu pricina. Nu stiu ce sa zic insa... Cei din Vandenreich par mai degraba ca se tem de Bankai-ul lui decat ceea ce a spus Yamamoto. Acum cine stie insa.

Eu unul cel putin, as avea o singura nelamurire, si anume, daca acest Bankai este nou, se presupune ca si sabia respectiv zanpakuto-ul, sunt noi? Asta ar fi interesant...

#7
Oke, 511, so... this was quite sad. Cu toate astea insa, m-am simtit (personal) ca intr-unul din acele momente cand ceva bun triumfeaza(?) A fost ciudat insa chiar mi se parusera, din spusele lui Juha, ca Shinigami nu au avut defapt cel mai stralucitor trecut si ca defapt revansa asta era oarecum bine meritata... nu stiu ce sa zic acum insa. A fost un chapter usor critic I guess, e pretty wow faptul ca Tite a decis sa termine tocmai cu Headmasterul Soul Society-ului. That's a good way of starting something new tho'. Other than that... astept doar cu nerabdare sa vad cine sunt cei ce l-au surprins (sau ESTE, doar, cine stie) pe cel ce tocmai l-a lichidat cu atata usurinta pe cel considerat al' mai puternic Shinigami. Royal Guards, Ichigo, Aizen sau chiar Quincy de pe Pamant (Ishida and his dad + others maybe, dunno) ori chiar cineva/ceva nou? Cine sa fie oare, voi ce pareri aveti?

#8
Kubo strica manga asta din ce in ce mai mult si pierde pe drum fani destui.
Dupa ce Byakuya pierde fara urma de shunpo folosita, desi e punctul lui forte, uite ca Yamaji nu gaseste nicio solutie in fata unui quincy mai mult decat bipolar.
Pe mine sincer nu ma intereseaza nici daca vine Ichigo sau Royal Guard cata vreme poveste este flenduri: vizarzii nu isi folosesc puterea deloc, Shunsui si Ukitake nu-s nici macar la nivelul din lupta cu arrancarii si Urahara isi baga din nou ce-are el mai scump in Soul Society, asteptand tot arcul ca sa apara si el pe acolo.
Nu inteleg faza cu Aizen, care e cu multe multe nivele peste Juga Bach daca e sa ne luam dupa ce s-a zis in arcul lui. Sunt atat de multe lucruri wrong incat le-s putea numara pana la o mie.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Bleach Movie 4: Hell Chapter ady_x 7 11.822 22-01-2014, 07:10 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)