Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Black Swan

#1
[Imagine: poster-film-lebada-neagra-Black-Swan-2010.jpg]

- Black Swan -

In rolul principal se afla actrita mea favorita Natalie Portman pe care o ador de mult timp si care a jucat in multe filme mai mult sau mai putin cunoscute. Personajul i se potriveste perfect + ca a intepretat rolul foarte bine dupa parerea mea. Filmul pare greut fiindca e psihologic si prezinta anumite evenimente care la un moment te induc in eroare, dar la sfarsit incepe sa se clarifice totul. Urmareste transformarea Ninei si a obsesiei ei de a devenit foarte buna in lumea baletului. Mi-a placut foarte mult si trebuie sa recunosc faptul ca mama are gusturi bune. L-am gasit in calculator si a fost descarcat tot de ea. Filmul asta e foarte bun din punctul meu si mi-a placut foarte mult sa-l urmaresc. Sfarsitul a fost destul de inspaimantator sa zic fiindca Nina deja ajunsese in pragul in care mintea ei dupa toata furtuna se calma, dar isi pierdea si viata in acelasi timp. Nu pot sa zic ca maica-sa era mai departe. Trebuie sa-l urmariti si nah daca l-ati vazut ce parere aveti despre el.
-

#2
N-am intrat la "Filme si seriale" de mult timp.. deci nici nu mai stiam ce si cum. Dar aseara am vazut si eu filmul din intamplare. Mie una mi-a placut extrem de mult, deoarece sunt si eu balerina si imi face placere sa urmaresc filmele ce au ca subiect dansul. Trebuie sa recunosc, au fost unele parti pe care nu le-am inteles si m-au facut sa ma intreb daca are logica, dar in final m-i s-a aprins si mie beculetul21 Este un film bun si il recomand celor interesati, merita vazut. Natalie Portman a jucat mai mult decat super rolul.. m-a facut sa vreau sa urmaresc filmul in continuare. Luati-l in considerare, merita3
[Imagine: Pureloid.jpg][Imagine: db90645.png]

#3
<33
Mi-a placut la nebunie filmul. L-am vazut de doua ori, odata la cinema si odata la calculator. Natalie Portman a jucat pur si simplu genial, a stiut sa intre in pielea personajului.
Tru, e putin greu, sincera sa fiu unele parti n-am reusit sa le inteleg decat a doua oara, cand le gandisem la rece. Eniuei, regia, felul in care-a fost gandit si costumele + machiajul [ deasemnea, adorabile <3 ] au fost geniale.
Well, in opinia mea, e un film ce merita vazut. Unul pe care cred ca l-as recomanda cu mare placere. ^^
[Imagine: tumblr_lvu3z0OC361qkx1cbo1_500_large.gif]
The Mad Hatter: Have I gone mad?Alice: I'm afraid so. You're entirely bonkers. But I'll tell you a secret. All the best people are.


#4
Black Swan.
L-am vazut si eu acum vreo 2 luni, intr-o seara si mi-a placut foarte mult. E genial regizat, actorii joaca foarte bine si exprima foarte bine sentimentele si trairile personajelor. Mi-a placut cum a jucat si Mila Kunis, a fost gen 'fata draguta care crezi ca e rea'( si arata si foarte bine, just sayin'). Natalie Portman a fost perfecta pentru acest rol, nu cred ca puteam sa imi imaginez pe altcineva in rolul Ninei. E asa de mica, fragila si slabuta, dar inauntru nu e deloc asa.
Unele parti nu le-am inteles, a trebuit sa vad ce zic altii pe forumurile de pe imdb.

#5
Holly Mother of Crazy people, am auzit mult prea multe despre filmul asta, in special [ofcourse]inainte sa apara. Cand in sfarsit am pus si eu mana pe el am dat intr-o reticenta cronica si nu l-am vazut decat dupa vreo...2 luni or something. Bun, si cand am deschis playerul deja asteptarile mele crescusera la un nivel la care stiam ca nu poate ajunge nici un film [asta in cazul in care nu il are pe Depp]. Mda, in concluzie si prin urmare, sunt inca socata de ideea generala a filmului, nu stiu daca toti l-au perceput ca mine-si sper sa nu, pentru ca astfel nimanui nu i-ar fi fost pe plac.
Well, m-a surprins aparitia lui Sebastian Stan in film, pacat ca a fost extrem de fugitiva.
Frapanta mi s-a parut loialitatea Ninei pentru balet, insa desi dusa la extrem, tot ce tinea de ea mi s-a parut robotic, tindea spre perfectiune insa, ca lebada nu isi desfacea aripile- ca urmare la sfarsitul filmului eram gen "uhm...mda si ideea generala care e ? ca perfectiunea nu se dobandeste decat prin moarte? sau printr-o alta exprimare perfectiunea duce la moarte\ sau moartea duce la perfectiune", cat de abstract intr-un mod cat se poate de aiurea. Don't mind that!
Oricum, tehnicile de manipulare si rautatea constanta au fost surprinse extrem de bine, la fel si partea de cunoastere sexuala a partenerului de dans, care suntem foarte aware ca se practica si in realitatea imediata-doar ca aici au fost expuse mai artistic.
In mare filmul, sincer, m-a dezamagit. Ma asteptam sa fie mai multa pasiune, dar nimic. Inafara de Portman, care a atins un nou nivel de dramatism, ceilalti actori mi s-au parut doar niste puppets fara prea multa viata. Cand in sfarsit l-am terminat am respirat usurata, dar nu neg ca m-a marcat, intr-un mod cat se poate de negativ.
Strangers have the best candies
[Imagine: 9B19F2F8D024899728F06BF94F09CF3B.gif]
Out of my mind...back in 5 minutes.


#6
Cum am obiceiul dubios sa ma uit la filmele celebre cu cel putin un an dupa ce le vad cam toti, si la asta m-am uitat foarte recent. Normal ca in timpu' asta am auzit numai vorbe de bine, si din greseala m-am asteptat la prea multe, dar a fost oricum printre cele mai bune pe care le-am vazut in ultima vreme.
Jocul psihologic ma asteptam intr-adevar sa fie ceva mai mindfucking, but it didn't grow to that extent [mi-a amintit cumva de Requiem for a Dream, in anumite aspecte]. Pe de alta parte, Portman a reusit sa-si faca probabil cea mai buna aparitie, e un rol dificil dar i se potriveste. Tehnic vorbind, partea de balet ma asteptam sa fie mult mai complicata, dar clar s-a pus accentul strict pe metamorfoza black/white. Ceea ce mi s-a parut interesant a fost relatia dintre personaj si mama, pe care insa nu s-a insistat cat ma asteptam, dar a reprezentat o parte esentiala pentru a intelege obsesia pentru balet in relatie cu faima.
Overall un film chiar bun, de mentionat si aparitia lui Vincent Cassel, care mi s-a parut poate cel mai potrivit pentru rol. In orice caz, it's a breath of fresh air intre toate comediile romantice cretine din 2010.

#7
Ma gandeam de mult timp sa vad filmul, dar am tot amanat si pana la urma l-am vazut intr-o zi saptamana asta. A fost chiar interesant, umpic greu de inteles, cred ca daca l-as mai viziona cel putin inca o data as intelege mult mai mult din mesajul pe care il transmite.
Mi-a placut mult Natalie Portman, ea e o actrita buna, iar cu acest rol m-a convins si mai mult ca se pricepe la ceea ce face. A intrat cu adevarat in pielea personajului si nu mi s-a parut falsa. Iar personajul ei, Nina... Era destul de sensibila, ca sa zic asa si cred ca, atunci cand s-a injunghiat, si-a injunghiat de fapt partea slaba si de asta a putut interpreta Lebada Neagra intr-un mod atat de... intens. Relatia cu mama ei era intr-un fel ciudata, trebuie sa recunosc ca m-a cam "speriat" comportamentul mamei, parea ca ar putea deveni violenta. Era cam disperata femeia aia si nu imi placea ca se purta de parca fiica ei ar fi fost inca un copil.
Finalul mi s-a parut umpic trist, dar si neclar. A fost trist pt ca parea sa sugereze ca e nevoie sa mori (sau sa fii aproape de moarte) pt a atinge perfectiunea, sau, oricum, sa faci ceva drastic. Si a fost neclar pt ca nu stiu ce sa cred, daca Nina a murit sau nu... Ultima faza lasa loc presupunerilor si ganditului.
[Imagine: sig_reinoir.png]

#8
Sincer, mie mi-a placut mai mult Black Swan decat Inception. Probabil o sa-mi sara multa lume in cap, dar asta e parerea mea. Nu stiu, Inception just didn't appeal to me. Si fac comparatia asta pentru ca astea 2 erau cele mai consacrate filme ale anului, iar eu l-am ales pe cel mai bun.
Natalie Portman cred ca e actrita mea preferata at the moment, iar pe Mila Kunis o stiam din That 70's show si amandoua m-au impresionat foarte placut. Mi-a placut oricum si povestea de viata a lui Natalie, faptul ca avea probleme cu mama acasa, asta ii oferea un aer mai interesant.
Iar dansul ei de la final, pfff, supeeerb! Go Darren Aronofsky!
[Imagine: careless.jpg]
And I don't realy care if you think I'm strange, I ain't gonna change.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)