Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Benzi desenate

#21
Nu e double-post daca exista o distanta semnificativa de timp intre postari. Pentru cine se apuca p'acum de citit comics, as recomanda Watchmen din tot sufletu', este o lucrare epica ce a schimbat viziunea despre aceasta industrie.
Ceva mai fun si mai usor ar fi Fables, dar este exagerat de lunga si on-going, totusi, mie imi place mult si sper sa o pot continua.
Pentru fanii Batman, lasand Year One si TDKR, Batman Hush este ceva mai fresh cu multe personaje cunoscute, o poveste buna si o grafica pe masura. Batman The Black Mirror duce o lipsa puternica de Batman, fiind dupa ce el a "murit" si Dic.k Grayson (Nightwing) ii tine locul, dar se prezinta o noua prespectiva asupra orasului Gotham si a vietii acolo, de fapt, sunt chiar doua, cea mai optimista a lui Dic.k si cea mai intunecata, pesimista a lui Gordon. Ii lipseste putin din umor si savoare, dar are alte elemente interesante, totusi, Hush mi s-a parut ceva superior.
Am citit si primul numar din Batman/Superman si mi-a placut, are cateva lucruri minore ce scartaie putin, dar a facut o impresie super buna.
Pentru cine doreste un stil total diferit de Vertigo/DC, Marvel, recomand Ghost World. E cu doua gagici foarte haterite si este prezentata deteriorarea relatiei lor de prietenie. E mai mult ceva pentru tipe, da' mi s-a parut fun.

Urmatoarele pe lista de citit sunt Batman Court of Owls vol. 1, City of Owls vol. 2, The Sandman vol. 1-3, Hawkeye noua serie (foarte laudata), Batman Long Halloween. Speeeer candva si Y:The Last Man siii ceva cu Deadpool, am vazut niste secvente, iar personajul pare wow.

( and thiiiiis is my precious: http://i.imgur.com/rgu5MS4.jpg )

(serios?! se cenzureaza D.i.c.k.? E prescurtare de la Richard! 21 )
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#22
Eu tot zic c-am sa citesc tot noul 52 cand prind ceva timp, dar pana acum nu m-a prea tinut.

Am recitit zilele astea Herogasm de la Image comics parca, parte din The Boys...as freaking hilarious as the first time around.
Deadpoll / Cable, nu mai stiu exact cum se numeste seria, e hilara. O recomand sa o cauti si s-o citesti, ca n-ai sa regreti. Umor pe masurate.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#23
Momentan incerc sa trec prin Marvel - Civil war, nu-mi place atat de mult ca W.W. Hulk, totusi multitudinea de personaje si diversele stiluri fac sa merite cele 106 issues.

Pe langa asta intentionez sa ajung la zi cu The Walking Dead[desi nu stiu cand] si am cateva chestii downloadate pe care n-am apucat nici macar sa le incep: Girls, Ex Machina, Infinite Crisis, Deadpool.
"You got no business questioning a thang"

#24
@CyBeR : inca nu am apucat sa citesc Deadpoll / Cable, dar multumesc pentru recomandare. Smile

Apropo de Ex Machina, am citit azi primul volum din Saga, Brian K. Vaughan este foarte tare, desi se stia acest lucru dinainte. Sa nu mentionez cate Eisner awards are pentru o serie aparuta in 2012 si sunt justificate. Te captiveaza din primele pagini, dialogul este un deliciu. Am numai cuvinte de lauda pentru Saga.
Acum chiar tre' sa ma mobilizez sa citesc Y: The Last Man, fiind scrisa tot de nenea Vaughan.

Am reusit sa citesc si primul volum din Hawkeye (Fraction and Aja's work), nu credeam ca o sa fiu atat de placut surprinsa. Auzisem lucruri pozitive despre aceasta banda desenata, dar cum pe Marvel nu am o cultura generala prea buna, in afara de seriile animate si filme, personaju' nu prea ma atragea, nu atat de mult ca Iron Man, de exemplu. Ignoranta mea a fost transformata intr-o apreciere enorma. Am inteles ca la numerele unde Aja nu s-a bagat cu desenu', ci Francavilla, seria e mai slaba, dar sunt doar #10-12 si inca nu am ajuns acolo.

Din ce mai ziceam in postarea anterioara ca am pe lista de citit, am reusit sa termin urmatoarele: Batman Court of Owls si City of Owls, care mi-au placut. Poate nici ele cat Hush, desi povestea este foarte bine gandita, da' la Hush cred ca partea mea feminina s-a aratat, fiind relatia intre Batsy si Catwoman care m-a facut sa fiu mai into it. Tot de pe lista juma' din Hawkeye si primu' volum din The Sandman (care e putin mai greoi, cum ma asteptam).
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#25
Ai citit cumva Heart of Hush? Sau facea parte deja din seria cu Hush? Nu mai tin minte exact cum e structurata chestia cu Hush.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#26
Aparent nu am postat aici si avand in vedere ca am inceput in ultima vreme sa ma interesez mai mult de subiect cred ca ar fi momentul 4

Toate comicurile pe care le am sunt colectii (mai putin Harap Alp continua). Economic este putin mai ieftin, uneori chiar mult mai ieftin, si avand in vedere ca nu urmaresc de la inceputuri cam greu de urmarit.

Am citit de curand Flashpoint si astept sa citeasca un amic Flashpoint: Superman si Flashpoint: Green Lantern, ca apoi sa mi le dea si mie. Sper sa le colectioneze pe toate ca sa treaca si prin mana mea 4

Momentan am in biblioteca doua volume din Marvel Civil War (Spider-Man si Peter Parker) si astept sa imi vina celelalte ca sa le citesc. Am Avengers vs X-Men colectia si trebuie sa imi fac vant sa o citesc. Inca cateva standalone-uri despre care o sa detaliez cand o sa le si citesc (sau puteti vedea pe goodreads). "Coroana" colectiei momentan este Absolute Sandman Vol 1-4. Inca ma gandesc daca sa cumpar si vol 5 care este o colectie de alte povesti si Absolute Death. Probabil dupa ce le citesc pe cele pe care le am o sa decid.

O intrebare pentru ceilalti care colectioneaza 4

Aveti idee unde as putea sa gasesc comic book bags de marimi mai mari (100-300 de pagini)? Sau daca nu un inlocuitor adecvat. Nu sunt ingrijorat inca de ce o sa se intample cu ce am in 50 de ani dar as prefera sa nu se adune prafu pe ele.
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#27
Cy, cum ti-am scris pe profil, nu am citit Heart of Hush si da, sunt separate. Smile

@MajinCloud
Incearca la http://www.comicsmanga.ro, poate au ei, vazusem ceva la un moment dat.

Inca nu am citit HAC ultimu' numar, in schimb am citit The Long Halloween, Loeb este un geniu, dupa acest roman grafic s-au insiprat Nolan cu celalalt tip sa faca trilogia TDK. Totusi, parca Hush, tot de la el, mi-a placut cu putin mai mult, desi majoritatea considera TLH o lucrare mult mai buna, dar mai depinde de gusturi.

Am citit si al doilea volum din Saga, zilele acestea a aparut si numarul 13, de abia astept sa-l citesc, unul dintre cele mai bune comics de pana acum. Cu Hawkeye mai am vreo 3-4 numere ca sa ajung la zi, da' parca se strica putin.

Din pacate sunt varza cu banii si timpul, sper candva sa ma redresez ca sa imi pot continua lista de "want".
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#28
Cum a ajuns asta pe pagina doi? Si chiar asa nimeni nu posteaza aici dupa Comic Con?

Am inceput sa citesc din The New 52. Pana acum cel mai mult imi place noul Superboy. Ma amuza cum se izbeste din stanga in dreapta. Imi place si ideea de Superman / Wonder Woman desi stiu ca nu o sa dureze cine stie ce.

In rest am inceput sa citesc chestii de la Image comics.

East of West este destul de interesant, desi personal ma enerveaza ca backhistory-ul lumii este dat cu lingurita. Lumea alternativa in care se petrece actiunea sincer mi-se pare mult mai interesanta decat dilema personajelor. Dilema ce aparent nu este foarte problematica pentru ca personajul central este Death the horseman si pana acum singura lui problema a fost lipsa de informatie.

Sex Criminals la fel prezinta o lume interesanta. Aici in schimb e un backstory bine detaliat si o actiune ce apare abia in ultimele pagini. Faptul ca apare odata la o suta de ani nu ajuta enorm de mult

Five Ghosts este o imbinare buna 4. Indiana Jones si ideea de spirite literare dau o poveste foarte interesanta si sper sa continue destul de mult.

Daytripper este primul comic ce nu se afla in sfera mea de interes in materie de comice. Lam luat la recomandarea domnului de la Anthony Frost si sincer nu am regretat. Un oneshot despre moarte in conditi cat se poate de reale. Este si motivul pentru are am cumparat si citit volumele de mai sus pentru ca altfel eram determinat sa raman in universul DC pana cand imi termin provocare de anul acesta. Daca aveti ocazia dintre toate Daytripper este cel pe care il recomand
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#29
"Daytripper este primul comic ce nu se afla in sfera mea de interes in materie de comice. Lam luat la recomandarea domnului de la Anthony Frost si sincer nu am regretat."

La fel, tot pe mana domnului de la A.F. merg si eu. L-am citit, l-am adorat, iar acum la recomandarea dansului o sa-mi iau Sex Criminals, vad ca si tie ti-a placut.

Din pacate, din lipsa de timp, dar mai ales de bani, eu nu prea am mai citit mai nimic. Luna aceasta o sa imi cumpar Sex Criminals si Deadpool, baietii de la RabitComics si-au deschis un magazin mic pe Magheru, aproape de Sephora si am vazut ca pe langa issues, au si volume. Deci dupa ce imi iau salariul, trec pe la ei si pe la Anthony Frost, ca tot sunt aproape una de cealalta.
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#30
Pentru Anthony Frost te-as sfatui sa iti iei cardul de reducere de la ei. Gasesti pe site cum sa il faci. Costa 60 de lei pe an si primesti reducere 20% la tot ce au. Multumesc pentru informatia legata de magazin 4

In materie de comice am inceput sa citesc Knights of the Old Republic. Toate referintele la joc si la backstory-ul universului sunt amuzante. Personajul principal eram initial convins ca o sa imi displaca (pentru ca nu era Revan) dar a ajuns sa ma faca sa imi pese de povestea lui.

In rest The New 52 este mai mult hit and miss. Unele imi plac surprinzator de mult. Altele nu le vad rostul. Astept acum sa apara Forever Evil ca din cate am inteles asa se termina prima parte din continuitate. Tre sa ma documentez mai mult 4
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)