Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Benzi desenate
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2 3 4
Mi se pare ca internetului ii lipseste ceva. Anume Benzile desenate sau comic books cum se mai numesc ele in engleza. Am cautat cu ambii termeni si nu am gsit. ori nu stiu sa caut eu bine? Stiri niste site-uri de unde poti citi revist de enzi desenate on-line? Si nu ma refer la manga ci la comic books. Adica cele cu desene animate in stil cartoons. Ca Manga am gasit. E netul plin de asa ceva.
Stiu la ce te referi ,ca nici eu nu am gasit cand am cautat >.> Daca vrei sa citesti sa zicem SpiderMan sau SuperMan [marvel comics] singurul mod e sa cumperi volumul .Cum e in engleza ,nu au nevoie de scanlatat ca manga .
Sau o alta idee ar fi sa citesti webcomicuri xD [benzi desenate facute de freelance artists ,fara sa primeasca bani sau ceva] . Dar si ele sunt cam influentate de manga ,deci e cam greu sa gasesti unul in stil cartoon 39

Uite cateva pagini pe care le stiam de ceva timp:
Online Comics > Cartoon
Comics.com
Smackjeeves

Altele daca vrei ,incearca pe google sa cauti 'webcomic'.
Comic bookurile sunt ignorate, mangaurile au ajuns populare la noi din cauza animeurilor de gen Dbz care au prins bine inca de pe vremea cand era pe tvr 2.
Benzile desenate prin la un numar restrans, de aceea nu avem nici in tara, am avut cate va dar au fost anulate dupa 1-2 numere.

[Imagine: DSCF0449.jpg]
Wow... vad ca ai o colectie impresionanta 43
Si eu am cateva comics-uri, insa foarte putine in comparatie cu tine! Felicitari pentru tot ce ai strans pana acum!
Si ca sa revenim la subiect... Eu am luat toate comics-urile pe care le-am citit de pe torrente. Caut in general Marvel si gasesc cam orice... Pana acum am citit Marvel Civil War,Universe X, Marvel Zombies si inca vreo cateva... Sunt destul de tari si comics-urile. M-as mai apuca si de The Crow, dar nu am reusit sa dau de serie...
Majoritatea din colectia mea se gasesc sau se gaseau in chioscuri pe la noi, problema e ca nimeni nu le cumpara, toata lumea le ia de pe torrent(inclusiv eu) pentru ca alea sunt mai faine. In fine, ceea ce incerc sa zic e ca daca aveti ocazia cumparati un comic book, ca macar asa se dezvolta industria.

Flaw sunt 2 cu Wolverine("Inamicul public nr 1") care merita, vezi in librarii.
Pai uite ca e cam scump de la chiosc. 5 lei/nr Iar cu torrentele sunt VARZAAAAA!!!!!!!!!! Nu stiu sa umblu cu ele. Abia ma descurc cu u torent. In plus si ele sunt la fel de proaste. De ex un film il descarca in mai mult de .... Atentie!.... 24h. STRIGATOR LA CER!!!!!!!!!!

Daca ar fi 1 leu/nr as cumpara. O alta problema e ca sunt TIPLATE Atunci cand nu erau tiplate le citeam asa de la vanzatorii de ziare. Tare frumos era vremea cand imi faceam sala de lectura privata pe langa chioscurile de ziare smile Acum am net asa ca ziarele lew citesc acasa dar imi pare rau ca BD-urile sunt tiplate.

Games Master

putin off topic cred : 106 Magica Bloom <-- depinde si de unde descarci eu iau si in 20 de minute 21 ..

Sa revenim la subiect eu am vro 20 de reviste , cele mai multe 11 sunt de la Marvel , 4 am de la Disneyland , 3 cu Scooby Do , 2 de la Jetix.

Eu le-am citit dar nu le-as arunca pt ca le tin ca si colectie

Ori cum trebe sa recunosc ca nu le-am cumparat toate neaparat sa le citesc , doar cele de la marvel 21 restu pt premile 4 .. gratis
Benzi desenate Smile e tot ce am citit in my life ( + la ora de romana 21 ) ..
Abia spre sfarsitul liceului am "descoperit" benzle desenate. Mi se pareau prea nerdy pana atunci. :))
Momentan citesc: Darkness, The Preacher, The Walking Dead, Witchblade, Fables, The Goon. Nu am timp sa citesc constant si tind sa renunt la ele destul de usor.
Cam putini cetitori de comics pe aici. :/
N-am prea citit comics-uri in ultima vreme, dar cred ca am sa ma bag un pic in noul 52 de la DC sa vad si eu ce se mai petrece dupa reset, poate si un pic de R.I.P. si War of the cowl.
N-am vazut niciodata prea mare interes pentru comics-uri aici asa ca am stat cuminte decat sa ma chinui iar sa uploadez chestii si sa pun la punct diverse topicuri despre Transmetropolitan, Fables (trebuie sa-l reiau, am lasat suficiente sa se adune dupa numarul 70), Y: The last man sau miriada de comics-uri cu super eroi

Ma tin bine cu webcomics de ceva timp eu. Least I could do, Something Positive, Questionable Content, Menage a 3 si tot asa, citesc cel putin vreo 20 de titluri zilnic, sau saptamanal.
Daca e interes renascut, poate intru si eu in primul pachet de torente de la cele mai noi lansari si vedem ce si cum merita adusa o vorba.
Serialele mi-au distrus orice gust in materie de orice, o data cu ele, de fapt, chiar putin mai devreme, am renuntat la anime, manga si comics, am ramas doar cu desenele (mai bine spus, revazutul lor).
Bine, m-am oprit din colectionat manga nu numai din cauza interesului scazut, dar si din cauza partii financiare. Doar ca la manga am apucat totusi sa ma fac cu cateva volume, pe cand la comics m-am lasat inainte sa ma apuc cum trebuie.

Am citit si eu comics, cam pana la sfarsit de 2008, inceput de 2009. Ma refer citit pe bune, nu ca atunci cand eram foarte mica si mai prindeam cate un volum gen W.I.T.C.H. (which actually wasn't that bad)
Pe langa DC si Marvel, asa, pe bucati, am mai "rasfoit virtual" cateva, dar cel mai bine intiparit in memorie mi-a ramas Transmetropolitan. Genius artwork, story and main character. Aici am vazut volumele in Romania, la Anthony Frost English Bookshop, mi-am luat si eu 3, desi deja le citisem, doar asa, de suflet, sa le am acasa.

Imi pare rau ca in minuscula mea colectie nu am nimic de la Marvel, mai precis, legat de X-Men sau noile benzi desenate cu Iron Man/Avengers, dar sper sa gasesc ceva la Comic-Con, macar una. Si inca ceva: Harap Alb continua - am auzit lucruri ok despre aceasta serie, am vazut cateva poze din ea si imi place grafica, e singurul lucru la care poate sunt putin nationalista, dar mi se pare un pas important facut de romani.

There you go:

[Imagine: TLZq4RL.jpg]
Pagini: 1 2 3 4