Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ang. vs. Saint Ocea

#1
Bună! :]
Sorin m-a întrebat dacă nu ne duelăm şi am zis 'de ce nu?!'. Cum am precizat o să fie un duel la Poezie. Cum obişnuiesc în fiecare duel, lucrările vor fi anonime, pentru a nu se crede că s-a votat pe prietenii.

Tema: Prizonier.
Data limită a postării lucrărilor: Azi, mai pe seară o să revină el cu lucrările.
Perioada de votare: De la postarea lucrărilor până pe 25 iulie.

Spor la scris şi multă imaginaţie! Fie ca cel mai bun să câştige.
Succes!

Xoxo, Ang.
Angilicious|dA
[Imagine: pikachu___batman_by_mnrart-d58f68d.gif]
Nothing I shoot gets back up again.
Drawings.| Photos.

#2
Am revenit cu lucrările.

Prima poezie:
Prizonier în spaţiul vid

Fără aer, apă şi lumină;
fără intervenţie divină
zaci cu lanţurile-n neputinţă
şters de orice urmă de voinţă.


Conştiinţa – armă de tortură.
Pedeapsa – cunoşti cât e de dură.
Condamnat etern, asuprit de zei;
Doar să exişti din prostul obicei.


Nu poţi să mănânci, să bei, să respiri.
N-ai dorinţe, vise sau amintiri.
Încerci, te zbaţi, dar te loveşti de-un zid:
„-Eşti veşnic prizonier în spaţiul vid!”


A doua poezie:
Prizonierul sorţii


Ai da vina pe mine ca te ţin prizonier,
Când tu singur cu patimă te dai propriilor lanţuri ?
M-ai acuza că-ţi făuresc zăbrele,
Când tu cu spor lucrezi la reci inele?


Tu chiar nu vezi cum toate ţi se leagă?
Şi-ţi pui cătuşe la mâini, la picioare?
Cum clădeşti în juru-ţi din reci pietre
Cu trudă neagră, tristă închisoare.


Să te închizi în tine şi să-ţi refuzi ieşire.
Să-ndoi întrebări pentru a le face
inele de lanţuri cu care să te prinzi.
Ancoreză-te bine! Dar când vei vrea să scapi...
Îţi vei tăia o mână ca Titus
Şi cu un băţ vei scrijeli pe perete cu sânge
Testamentul:
Acesta am fost, Prizonierul sorţii.


START VOT! 4

Xoxo, Ang.
Angilicious|dA
[Imagine: pikachu___batman_by_mnrart-d58f68d.gif]
Nothing I shoot gets back up again.
Drawings.| Photos.

#3
Prima poezie:
mentine rima si numarul versurilor in strofe, ceea ce da un aspect frumos, placut. Din cele trei catrene mi s-\'a parut ca emana o senzatie de goliciune, parasire- exact asa cum si trebuie. Versul \"Conştiinţa – armă de tortură.\\-\" mi-\'a placut cel mai mult.


Consider a doua creatie mai interesanta din pricina unei abordari usor diferite. Mentionarea faptul ca noi insine ne fabricam, in mod constient sau nu, temnita m-a impresionat. De multe ori sunem tentati sa dam vina pe altii pt ce ni se intampla, dar nu ne dam seama decat prea tarziu ca acuzatia e neintemeiata.

In concluzie, votul meu merge la a doua lucrare

"Do you really want me dead or alive/ To torture for my sins? "

Caz inchis, joc terminat, trage-ti fermoarul. Pana si un orb vede asta!
(George Rathbun)

[Imagine: 18m8pl.jpg]

#4
Bun... sa vedem.

Deci prima poezie mi se pare frumoasa, este mai la obiect ceea ce imi place... Nu prea ma pricep asa bine la poezie, dar daca ma apuc acum sa stau sa gandesc intelesul poeziilor veti spune, asta ori e un geniu ori e nebuna. Imi place rima, este constanta.

A doua poezie este foarte abstracta si se vede ca cel care a scris-o are o minte complexa si o gandire profunda. Nu mi-a prea placut ca rima a fost variata... si la sfarsit ma cam si speriat...

Votul meu merge la prima poezie. Succes ambilor concurenti! 4
Samy fu` a`ci!

~Marele meu fratior mai mic: Stefuu~ :smart:
`Mica mea surioara mai mare: Wanna` :bv:
*Sora mea geamana: Me_Amy* :love:

#5
So...
Prima poezie: este ordonata, ritmul si rima sunt respectate. Deci estetica arate chiar frumos. Continutul imi place, putin cam sec, insa respecta foarte mult ideea sugerata de titlu. Versul care mi-a placut cel mai mult a fost ,,Conştiinţa – armă de tortură.\". Foarte interesant acest vers.

A doua poezie:
Poezia asta are un continut mai amplu, mai explicit. Spune foarte multe aceasta creatie deoarece multi ne regasim in ea. Arata mult mai bine daca era respectata rima, ritmul, insa imi dau seama ca e si dificil.

In final, votez a doua lucrare!
[Imagine: tumblrlx7b30asgu1qg0svn.gif]




#6
Chiar nu știu ce să spun, sunt pe lângă subiect. Mai mult de trei surcele și nici alea nu știu ce să spun. Cert este că îmi place mai mult prima poezie, mai ales versurile : „ Conştiinţa – armă de tortură./ Pedeapsa – cunoşti cât e de dură. ” Parcă prima poezie a prins mai bine la mine, are un efect mai mare, chiar dacă ambele poezii sunt frumoase și respectă tema ._. Mai mult de atât nu știu ce să zic, și da, Sorin, știu că mă vei decapita după acest comentariu monoton ._.
[Imagine: Jun0xCa.png]

#7
Oh, well. Să vedem ce avem aici. ^^
First, ambele poezii sunt ok. Spun ok fiindcă una dintre ele mă atrage mai mult decât cealălată, deci una va fi mai mult decât ok. :]
Prima creaţie are mai multă rimă, are ceva în plus decât a doua. Plus, sunt câteva versuri pe care pot spune clar şi sigur că le ador. Un exemplu ar fi acestea: Conştiinţa – armă de tortură.
Pedeapsa – cunoşti cât e de dură.
- îmi place cum sună şi nu ştiu, poezia în sine se potriveşte cu tema.
A doua creaţie, don\'t know why, nu e aşa de bună ca prima. First, nu reuşeşte să mă atragă din prima şi poate greşesc, dar n-are la fel de multă rimă ca prima. Yeah, ştiu, există rimă albă and stuff, dar totuşi. T.T Eniuei, îmi place, se încadrează în temă dar nu are...să spunem, efectul pe care-l are prima asupra mea.
Deci, votez prima lucrare. :]

XoXo, Mad Hatter.
[Imagine: tumblr_lvu3z0OC361qkx1cbo1_500_large.gif]
The Mad Hatter: Have I gone mad?Alice: I'm afraid so. You're entirely bonkers. But I'll tell you a secret. All the best people are.


#8
In primul rand felecitari poetilor...

Prima Lucrare....e superba poezia,are rima,ritm ,masura,tot ce-i trebuie,nu duce lipsa de nimic 21

A 2-a Lucrare,sincer nu m-a uimit cu nimic,rima,nu exista,masura....daca n-are rima nu cred ca mai avea rost calculul masurii.
In final votul meu merge poeziei nr. 1
"Pazeste-ti inima mai mult decat orice,caci din ea ies izvoarele vietii"

#9
Păi suntem în 25, deeci o să spun Stop vot!
Nu că v-aţi înghesui la votat, sau ceva..grr

Prima poezie era a lui Sorin şi a strâns 4 voturi.
A doua poezie era a mea şi a strâns 2 voturi.
Prin urmare, îl declar pe Sorin câştigător. Felicitări! Având în vedere că e ziua ta, e un cadou bun, ă ?

Mulţumim pentru voturi! x]

Xoxo, Ang.
Angilicious|dA
[Imagine: pikachu___batman_by_mnrart-d58f68d.gif]
Nothing I shoot gets back up again.
Drawings.| Photos.

#10
Duelul s-a incheiat. Topic inchis.
Felicitari participantilor.
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Saint vs Bullet Mizantropul 1 2.233 14-12-2011, 08:40 PM
Ultimul răspuns: Ana
  Sorin Copilu de Aluminiu vs. Marius Mondialu [Saint Ocea vs. ~Space-Bound] ~Space-Bound 4 3.411 14-12-2011, 08:34 PM
Ultimul răspuns: Ana
  Casandra Vs Saint Casandra 8 4.992 12-12-2011, 10:03 PM
Ultimul răspuns: Ana


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)