Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

An American Crime [drama, +15]

#1
An American Crime

[Imagine: crime460.jpg]

Un film inspirat din realitate, o drama a unei fete care a suferit in tacere. In America, in statul Indiana, in anii '60, doua surori Sylvia si Jennie Fae Likens sunt lasate de catre parintii lor in grija unei casnice de la periferia orasului cu inca sase copii pe nume Gertrude. Ea fiind psihic instabila, creeaza o aura de teroare si groaza in aceea casa. Sylvia este tinta dezechilibrarilor ei mintale, facand-o sa sufere in cel mai crud mod.

Distrubutia :
Ellen Page (Sylvia Likens)
Catherine Keener (Gertrude Baniszewski)
Hayley McFarland (Jennifer Faye 'Jennie' Likens)
Ari Graynor (Paula Baniszewski)
Evan Peters (Ricky Hobbs)



Parere personala :

Bun, am vazut acest film aseara pe tvr1, si acum dimineata m-am gandit sa fac un topic despre el. Sincera sa fiu am plans la acest film mai rau ca la o poveste de dragoste imposibila. In timp ce-l vedeam groaza punea stapanire pe mine. Ellen Page a jucat extraordinar de bine, adica prezenta sentimentele bietei Sylvia intr-un mod foarte realistic de parca chiar ar fi fost real tot ce se intampla. Din cate am citit, povestea e reala, Sylvia Marie Likens, chiar a fost torturata in acel mod care este prezentat in film. Nu stiu daca e adevarata si partea cu fiica lui Gertrude, Paul,a care a provocat toate aceste lucruri datorita ividiei ei fata de biata Sylvia, dar pur si simplu a fost ingrozitor. Si ceilalti patru copii a lui Gertrude care nu faceau nimic sa o ajute, ba din contra ii provocau si mai mult rau, m-au lasat masca. A fost un film demn de Oscar. O drama adevarata. Aceasta poveste mi se pare foarte ... cruda, chiar si pentru un om, cred ca este cea mai ingrozitoare crima dintre toate comise de catre un ser uman. Si sincera sa fiu, mi-e rusine de ei.
Si o spun cu o siguranta acest film merita vazut, o sa va fie mila la greu de biata fata.



1.Ce parere aveti voi despre acest film ?
2.V-a placut cum a jucat Ellen ? 43
3.Dar Catherine ?
4.Ce impact a avut asupra voastra sa stiti ca defapt este o poveste inspirata din realitate ?
[Imagine: tumblr_ljy3o2Lf311qzf4bro1_500.gif]

Always keep the faith !



YunJae, YooSu, ChangSica, HunHan.



The pleasures of the mighty are the tears of the poor
A song will outlive all sermons in the memory
Always Keep The Faith
Deferto Neminem
Hope to the End













#2
"O crima perfecta" si prezinta un caz absolut incredibil si revoltator (un caz real). Filmul in versiunea originala se numeste "An American Crime".
Filmul reprezinta povestea adevarata ce a zguduit America anilor 1965 prin cruzimea si brutalitatea la care a fost supusa o fetita din statul Indiana.
Totul incepe tipic povestilor din cartierele linistite ale Americii anilor '60, cand toti vecinii se cunosteau intre ei si credeau ca isi cunosc si secretele.Acest lucru l-a avut in viziune si familia Likens care isi plaseaza fiicele(Sylvia si Jenny)unei vecine, mama a 5(sau 64) copii in vederea ingrijirii pe perioada lipsei lor din localitate.La inceput totul parea feeric:mama copiilor, Gertrude Baniszewski,pare o mama stapina pe situatie,copiii se intelegeau perfect.Dar dintr-o data secretele Gertrudei ies la iveala :avea tulburari mentale,suferea de TBC ,se iubea cu oricine si i se nascuse o ura letargica la adresa Sylviei.
In continuare filmul abunda de scene violente care marcheaza vizual si mental telespectatorul pentru ca ele s-au intimplat in realitate,nefiind vorba de fictiuni sau ideile vreunui scenarist. Mai mult,in abuzul fetei sunt angrenati si colegii,prietenii care se comporta ca si cum violentarea Sylviei ar fi o joaca.Totul culmineaza spre final cu manifestarea de nebunie a Gertrudei extrem de socanta si de "blandetea" cu care aceasta isi sustinea nevinovatia in fata procurorului,neavand nicio ezitare in a-si acuza proprii copii de abuzurile asupra Sylviei. Filmul analizeaza extraordinar si implicarea copiilor in abuzuri precum si reactiile lor in fata anchetatorilor.
Sylvia Marie Likens (3 ianuarie 1949 - 26 octombrie 1965) a fost victima unei crime din statul american Indiana. Ea a fost lasata, impreuna cu sora ei mai mica, in grija unei femei, Gertrude Baniszewski (nascuta Van Fossan). Parintii Sylviei lucrau la circ si s-au inteles cu Gertrude sa-i plateasca 20$ pe saptamana pentru grija copiilor. Cei doi parinti trebuiau sa plece in turneu cu circul si urmau sa revina in cateva luni.
Gertrude a antrenat in aceasta poveste si doi dintre copiii ei si cativa copii din vecini. Era o distractie mare pentru acele persoane. Sylvia a fost batuta, umilita, arsa cu tigara, infometata pana la moarte. I s-a scris si cu fierul inrosit pe burta "Sunt o prostituata si ma mandresc cu asta".(acele cuvinte pe burta fetei au fost scrie de un baiat care vroia sa iasa cu ea,dar s-a razbunat facandu-i acest lucru datorita faptului ca ea placea pe altcineva)
Filmul este cu adevarat socant si tine telespectatorul cu sufletul la gura.
Sylvia in final s-a intors la circ unde se simptea in siguranta si oarecum fericita(ca fantoma)
Daca o pasarica ti-a soptit ceva, inseamna ca ai innebunit, pentru ca pasarelele nu vorbesc.

#3
topicul exista deja

verifica data viitoare daca exista sau nu si pe urma creeaza un subiect nou ^^



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  American Psycho DeDal N. 0 1.715 05-03-2014, 07:21 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  American Pie All kyokusanagi 2 3.637 28-07-2011, 10:44 PM
Ultimul răspuns: Crazy~Tenshi
  American Virgin (2009) ssakura3 0 2.280 15-07-2011, 11:46 PM
Ultimul răspuns: ssakura3


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)