Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Amoruri mascate/Masca amorului subit

#11
Ok, dau edit dupa ce termin de citit. Am spus editttttt
Maine dau edit, acum sunt obosita, promit.
Edit:

Cum am promis, sunt aici. Imi place mult si acest fic. Chiar daca nu prea citesc fic-uri ''Naruto'', al tau chiar merita citit. M-ai surprins intr-un mod deosebit cu acest capitol. A fost lung, deci am avut ce citii, doamne ajuta. Am observat cateva greseli de tastare, dar nu e ceva grav, se mai intampla oricui, nimeni nu-i perfect. Greseli de ortografie sau de exprimare nu am vazut. Nu ai probleme la acest capitol, decat mici scapari cu greselile de tastare, dar care se pot remedia in timp. Apreciez ca ai delimitat paragrafele, arata mai estetic asa si de asemenea se poate citi mai usor. Naratiunea este buna, imi place, actiunea nu e grabita, mi-a placut acel fragment cu monologul, iar acum vine partea mea preferata si anume descrierea. Mie una chiar imi place, sincer. Imi place cum iti exteriorizezi sentimentele, se vede ca pui mult suflet cand scrii, as putea spune, ca descrii chiar sentimentele tale, oricum, imi place. So, eu iti spun bafta si sa pui repede next. Apropo, si sa ma anunti cand pui next.
P.s: Mie una chiar imi place descrierea, iar cei care zic ca nu e buna, sunt doar invidiosi pe tine.;)
[Imagine: j5atg3.png]


#12
Hehe. ;>
Da, cum ai spus şi tu, m-ai surprins într-un mod plăcut ^^
Ai descris foarte frumos. Oh, parcă era mai bine şi ceva dialog, nu crezi ?
Ai avut două-trei greşeli, şi este destul de bine. Adică la început aveai la greşeli de mamă-mamă, eh dar uite că acum ai ţinut cont şi de sfaturile noastre şi a ieşit ceva frumos.
Sincer, nu îmi pare aşa original, dar na', primul capitol şi bla bla bla. Sper ca al doilea capitol să fie ceva mai original. Începutul îmi pare fumat. Pur şi simplu mi-e rău când văd " este iarnă " sau " într-o zi călduroasă de vară" Mă omoară. >_>
Citat:Fara 'Va urma'. Acele cuvinte imi manaca in jur de zece neuroni de fiecare data cand le vad, asa ca nu le mai folosi, altfel o sa mor mai proasta decat sunt.

De acord cu DeDal. NU are ce căuta acel " va urma " acolo. :]
En fin. Aştept capitolul următor.
Spor la scris şi baftă ^^

punct.

#13
Din moment ce am spus ca-ti voi lasa un comentariu ... era logic sa o fac ! ;]

Ma bucur ca scrii capitole destul de lungi si asezarea in pagina e ordonata [ simpla , dar ordonata ]. Ok , gata cu frumosul , sa trecem la comentariul adevarat >:) :

- Nu ai o descriere foarte bogata in epitete complicate si speciale [ precum cele pe care le citesti de 2 ori sa intelegi o data ] , dar e simpatica si a ta [ cam banala insa , foarte des intalnita in compunerile pentru scoala ]. Pun pariu ca te poti descurca si mai bine ! Cred ca ar trebui totusi sa renunti la diminutive : " Din norisorii pufosi cad mii si mii de stelute argintii ce danseaza parca prin vazduh, ca un roi de fluturi albi ". Bine ca nu ai scris " fluturasi " , ca innebuneam la propriu de atata gingasie.

- " O copila de numai cinci anisori si fratiorul ei, plang cu lacrimi cu foc sub un cires al carui parfum imbatator nu-i poti rezista, florile sale rozalii ce cad, se contopesc cu parul fetei de aceiasi noanta infloritoare. " - Fii mai atenta la exprimare si fraza asta ti-a luat ceva randuri [ nu e singura de altfel ]. Scrie propozitii [ un subiect si un predicat , cel mult 2 ] , nu fraze atat de lungi , deoarece nu au rost. Te lungesti foarte mult cu descrierea care nu e exceptionala , doar frumoasa [ deci nu are rost sa o dezvolti atat de mult ].

- " Printre ramurile sale, printre floricelele amagitoare ce par asemeni unor albinute de zapada roz, razele soarelui strabat un mormant brazdat cu mii de trandafiri albi, rosii si albastri. " - Albinutele alea de zapada ... renunta la ele , si mai ales la astfel de comparatii. Sunt fara sens [ sa nu spun stupide ]. Sunt contradictorii , deci o astfel de figura de stil e echivalenta cu 0. Si ia-o mai usor cu culorile [ roz , alb , rosu , albastru ] , m-au nenorocit ! Oricum nimeni nu-si va aminti exact , deci mai bine las-o balta si concentreaza-te pe lucrurile care chiar conteaza.

- " < De ce? Pentru ce ne-ai pedepsit atat de aspru? Cu ce ti-am gresit de nu ne-ai lasat sa ne bucuram de caldura si afectiunea parinteasca? Nu e corect, ai trisat. Noi am fost copii cuminti, tot ce ne-am dorit a fost sa avem parte de-o familie fericita care sa ne indrume cu iubire, insa nu ne-ai lasat sa ne bucuram nici macar un pic. Acum stau si privesc neputincioasa cum fratele meu se stinge incetul cu incetul. Eu sunt singura sa lumina de scapare. Trebuie sa-i fiu alaturi si sa-l protejez ca o sora mai mare. >[i]" - Acele semne chiar nu erau necesare , era de ajuns scrisul italic. Si ai grija , inainte sa postezi da " Previzualizeaza mesajul " , sa eviti greselile precum " [i] " in plus. Nu arata deloc bine.

- Bine , la descriere pot comenta si o luna [ tot nu termin ] , dar unde-i dialogul si naratiunea ?? E un capitol imens , deci nu merge aici scuza " Nu am avut loc decat pentru un singur mod de expunere ". Data viitoare vreau neaparat sa le vad pe toate !

Cam atat momentan [ sunt si eu obosita ... ] , astept continuarea si am mai multe pretentii de la tine. Stiu ca poti mai mult de atat , spor ! xD



#14
Hei, Larisa! ;;) Pentru ca m-ai rugat sa-ti las un comentariu, aici sunt...
Desi nu prea mai sunt lucruri de zis :)).
Tot ce o sa fac eu acum este sa repet ce, cred, ca au mai spus si ceilalti.
Ai inceput bine. Nu-i rau deloc, deloc. E o idee noua, nemaintalnita de mine pe acest site, cu originalitatea stai bine pana acum.
Descrierea e foarte profunda si captivanta. Imi place foarte mult cum imbini lucrurile si cum strabati usor tot ce ai de spus. Actiunea e foarte ok, povestesti lin si nu ma plictisesti deloc. Dialog nu ai, dar eu sincer nu ii simt lipsa, cel putin in acest capitol, dar totusi fara el povestea isi cam pierde farmecul.
Greseli am vazut, dar degeaba le enumar, cand deja au fost enumerate.
Succes! Astept urmatorul capitol! Bye! ;;)

#15
Hey, trec si eu pe aici:P Ms ca m-ai anuntat.
Titlul pare destul de bun:> Chiar ma bucur ca n-ai luat-o din primul capitol cu descrierea personajelor in pline amanunte, dimpotriva, ador faptul ca mai mult ai descris acei copii, "actorii" ficului tau.:)
Insa, atentie! Cand mai descri, incearca sa nu mai incarci o fraza cu prea multe epitete si alte figuri de stil. Incearca sa mai "tai" din acele cuvinte, care poate, unele nu-si au rostul. Pentru inceput, este foarte bine:>
Succes in continuare:* *huuuug*

#16
Hey! Am ajuns si eu pe aici i as vrea sa-ti spun ca sunt uimita, desi e un pic cam trist pentru gustul meu mi-a placut la nebunie:love:
Imi place felul original in care ai descris-o pe Sakura, deje m-am plictisit de vesnica descriere gen "ochii ca smaraldul si parul ca florile de cires".
Imi pare rau pentru cei patru ingerasi si sper sa nu ii mai chinui in halul asta:mean:
Apropo mi-a placut faptul ca i-ai facut pe Hina si Sasuke frati iar pe Kakashi si Tsunade i-ai casatorit, nu am intalnit nicaieri pana acum( si pot sa spun ca am luat cam toate ficurile la citit:smart: ) si asta iti ofera un punct in plus.
Citat:In aceasta seara isi facuse ei insasi o promisiune, aceasta consta in a proteja ceea ca iubeste si in a-l face fericit pe el, singurul motiv care il mai are sa traiasca. Nu vrea sa ii mai vada chipul scaldat in lacrimi, nu vrea sa il mai vada plangand, nu vrea sa il mai vada suferind, acum tot ce isi doreste e sa il faca sa uite, sa il vada din nou zambind, sa ii mai auda surasul cristalin.
Aceasta parte m-a emotionat mult si sunt impresionata de faptul ca Sakura i-si iubeste atat de mult fratele(spre deosebire de mine si frati-miu care suntem ca soarecele si pisica:)
Felicitari si astept next-ul (te rog sa ma anunti cand soseste).
Gambate!
P.S. Cel mai mare comm din cele 17 ale mele:))

#17
Este un fic foarte reusit, descrierea este foarte bine realizata, dar unele cuvinte chiar nu-si au rostul. Lungesti de cateva ori propozitia si devine plictisitor, e bine sa descri sentimentele, dar vezi sa nu scrii foarte multe dintr-o singura parte deoarece devine monoton. Ideea este originala, iar titlul este bun desi nu prea atrage chiar atat de mult.
Bye Bye :bye:

#18
Well sys m-am gandit sa dau si eu comm cam tarziu stiu sper ca nu te superi foarte tare. Tot ce pot sa spun este waw a fost un capitol foarte frumos nici macar nu gasesc cuvantul potrivit sa il descriu. A avut de toate: descrierea a fost din plin si asta ma bucura, actiunea nu a fost grabit, iar greseli poi nu am stat sa le caut. Cam atat am avut de spus astept nextu so gambate.


Te besk moolt sys :love::love:.Gomene ca vin asa tarziu.

#19
Deci dupa cum am promis. In sfarsit a oprit trenu pe la ficul tau scumpa mea nepotica si imi place la nebunie cum ai descris natura si sentimentele personajelor. Actiunea e linistita si nu o alearga nimeni, dialog nu am vazut deci aici nu zic :). Mai departe.. greseli nu am observat deci cu alte cuvinte nu exista. Modurile de expunere se imbina foarte bine (*); acum personajele: le modelezi dupa placul tau si le oferi originalitate ceea ce imi place si bietii copii:(( , am observat ca Tsunade si Kakashi sunt rudele lor, interesant :-?. Desi mi-ai furat ideea cu matusa Tsunade, e asta e :*... Nu trebuia sa zic, dar asta e :)), ma luat gura pe dinainte:)) Cam atata si astept nextu si poate doresti sa ma anunti nepotica mea 'ubita :* >:D<
[Imagine: h8v.gif]
 

#20
Sallut!

Am trecut si eu pe aici si vrea sa iti spun ca mi-a placut fffffffffff mult. Recunosc ca a fost cam trist dar tot frumos. Imi place mult cum ai descris natura si sentimentele. Greseli nu am vazut dar nici nu m-am uitat dupa ele. Abea astept sa vad ce o sa se intample. Bafta in continuare si nu ne lasa sa asteptam mult:*:*
P.S. te rog sa ma anunti cand pui nextul si sa nu renunti:x
:bye:
My fic:
Dragoste ta sau fericire celorlalti?
Tablete de ciocolata amara( in colaborare cu lilicycutza^_^ si LemoCandy)


comuri plizz:pls:



Vorbesc cu el,
dar te am în gând pe tine.
ÃŽl ating pe el,
dar te simt pe tine.
Îl sărut pe el
Gândindu-mă că te sărut pe tine.
M-am cuplat cu el
ca să te uit pe tine.
Cu toate astea...
Nu-l iubesc pe el,
Te iubesc pe tine!!!




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Masca Destinului Thomas 1 2.504 13-07-2012, 12:29 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Masca sufletului Small_pink_dragon 10 6.093 19-06-2009, 11:04 AM
Ultimul răspuns: Small_pink_dragon


Utilizatori care citesc acest subiect:
3 Vizitator(i)