Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

AlerimxD vs. Ang.~ Poem duel~

#1
Eu ÅŸi Mirela (AlerimxD) ne-am gandit sa facem un duel la poezie.
Una din noi a ales tema natura, iar cealaltă timpul.
Lucrările vor fi anonime pentru a nu trezi suspiciuni că am fost votate pe prietenii.
Lucrările vor fi postate în seara asta, mai exact în două minute.21
Puteţi vota doar prin comentarii, deci dacă citiţi, lăsa-ţi şi voi 2 rânduri ca să ştim că aţi trecut pe aici.^^

Perioada de votare : 15 ianuarie - 21 ianuarie

Mirela îţi urez succes!hug
Angilicious|dA
[Imagine: pikachu___batman_by_mnrart-d58f68d.gif]
Nothing I shoot gets back up again.
Drawings.| Photos.

#2
Da, cum a spus ÅŸi darling, acum voi pune ambele poezii.

1. Timp

Stele de gheaţă sunt absente,
Cerul de iarnă-i plin de şoapte,
Iar tu în gri priveşti arzând
Iubire tandră-n negru gând.

Un ceas zace şi aşteptă
Nisip să curgă în clepsidră
Dar tu uşor urci doar o treaptă
Şi-o aripă-ţi e prinsă-n ceară.

Viori cântau când tu strigai
Cu voce grea. Timp n-ai.
Şi nici s-alergi nu poţi prin ani,
Eşti doar al vieţii alb pion.


2. Pădurea carnivoră

Pădurea aceasta a înghiţit un om!
L-a strigat cu vocea ei verde, întunecată...
Omul a intrat în pădure să taie lemne,
Dar nu s-a întors şi nici nu sunt semne
Că se va-ntoarce vreodată!

Pădurea aceasta a înghiţit o turmă de oi
Şi l-a înghiţit în cele din urmă şi pe cioban,
Pădurea aceasta nebună fuge prin ploi
Şi ne înghite oile şi visele odată pe an.

Când te strigă in mai pădurea verde,
Nu te grăbi din casă, noaptea, să pleci!
Ea va dansa cu tine ÅŸi te va pierde
Pe neÅŸtiute poteci.

Pădurea aceasta cu viezuri şi căprioare,
Cu ploi de lumină şi cu izvoare
Plescăie din limbă şi mă imploră de-o oră...
Pădurea aceasta e carnivoră!


Astea sunt, aşteptăm comentarii şi critici cât de constructive se poate, pretty please.
Åži voturi sincere more than that.
Văd că deja am început să vorbesc jumătate în engleză (semn că mă cheamă ultimul episod din Supernatural).
Aşa că îţi urez succes, darling hug
Xoxo, AlerimxD.
[Imagine: 73m8sj.png]


#3
Eu prima ;; ). Ce onoare : )).
1. Timp - > Rima nu este prezentă peste tot, mai corect spus în ultima strofă [ între ani şi pion ] în rest e ok. E destul de sentimentală, nu prea am înţeles multe, deci undeva la mijloc [ cred ] că este un mister. Titlul este potrivit.
2. Pădurea carnivoră - > De la început îţi spun că titlul m-a atras mult şi pe parcursul poeziei am început să râd, puţin aşa. Este superbă, sau mă rog mie una îmi place mult. Rimă ai avut peste tot, ceea ce e bine.

Votul meu merge către a doua poezie, am uitat să spun mai sus ador natura, şi ăsta este un motiv pentru care o votez.
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#4
OK, hai sa vedem.
Prima lucrare.
Interesant stilul acesta. E plin de figuri de stil, cuvinte incrucisate si combinate in cele mai interesante si bizare cai posibile. E o poezie pe gustul meu, tema poeziei se potriveste perfect cu poezia in sine. Rima nu e peste tot dar e foarte draguta. Foarte frumos.
A doua lucrare.
E bizara, ceea ce e foarte diferit de misterioasa.
E ceva in ea ce nu imi place, ceva ce ma zgarie pe neuronii pe care ii mai am. E foarte diferita ca stil ce prima. Rima e placuta dar ceva in ea nu ma lasa sa o gandesc cu sentimentele.
Acestea fiind spuse, votul meu merge la prima lucrare . Felicitari amandurora.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#5
DeDal N. ÅŸi Damnare., mersi pentru comentarii ^^

Dar avem un vot pentru fiecare poezie, deci ne mai trebuie cel puţin un comentariu.
So, lăsaţi şi voi 2 rânduri dacă treceţi pe aici. Mersi!
Xoxo, AlerimxD.
[Imagine: 73m8sj.png]


#6
Mă voi rezuma la o părere în mare, cu windows-ul meu "scump şi drag" mă pot trezi din moment în moment cu un restart. Spre deosebire de a doua, "Timp" e mai artistică, rima nu pare forţată, parcă venită de la sine. Nu ştiu dacă aşa e întradevăr, normal că ai gândit, dar ideea e ca versurile să se completeze reciproc. Mai multă atenţie la semnele de punctuaţie la ambele. Cea de a doua are nişte exprimări aiurea, însă ideea e foarte bună. Încearcă să mai lucrezi la ea, cine ştie ce capodoperă ar putea ieşi.
Deşi ambele poezii au o unicitate aparte ce le face speciale în ochii mei, votez cu Timp, tema aleasă e mai pe gustul meu. Când faci o poezie despre natură, încearcă trezeşti anumite sentimente prin versuri, dă-le substanţă, încearcă metafore, ajută mult.

P.S.:
nu prea am înţeles multe
Asta e şi ideea unei poezii, să te lase puţin pe gânduri. Dacă toată poezia ar fi ca "Căţeluş cu părul creţ", unde ar mai fi distracţia?
Rima nu este prezentă peste tot
Exact ceea ce ziceam mai sus, rima nu trebuie forţată. Mai bine două versuri fără rimă, dar artistice, decât "Foaie verde lămâiţă; Uite mândra la portiţă".

Felicitări ambelor lucrări.
[align=right]
[font=times new roman]You’re under no obligation to be the same person you were five minutes ago.

#7
lol,am ramas socata cu cateva comentarii de sus 22 Aveti aceleasi ideei de com ? Rima si titlu >.<

Revenind la duel.
O sa incep cu faptul ca nu e bine ca aveti teme diferite. Pentru ca e imposibil sa compari o poezie cu alta poezie care are: motive diferite,teme diferite si alte lucruri ce si ele nu am nimica comun.Da, voua v-a fost usor sa postati 2 poezii decat sa va chinuiti sa scrieti ambele la o tema >.>.

~ "Timp"
Aici nu inteleg ce aveti cu rima22 nu ati mai vazut poezii fara rime >.>. Simplitatea cu care ai scris face poezia mult mai captivanta si mult mai intelesa. Am impresia ca motivul principal, tema si figurele de stil nu au nici legatura cu cuvantul "timpul". Simt mai mult mesajul un dragostei neimpartasite, la care mai apoi se hotareste sa o lase inapoi urcand acea treapta de scara.

Ai inceput bine primele 3 strofe, dar a 4 a stricat totul.

Citat:Un ceas zace şi aşteptă
Nisip să curgă în clepsidră
Nu poti schimba timpurile si in plus, e gresita exprimarea. Si, daca o lasi: "nisip"--->nisipul

Citat:Şi nici s-alergi nu poţi prin ani,
Eşti doar al vieţii alb pion

Prin anii nu alergi si e gresita exprimarea. Pioul alb ?! te referi la tabla de sah ? dar , ai bagat-o la sfarsit-o si tot nu e bine.

Am obervat ca ai imagini vizuale, dar se repeta ca intr-o curba inchisa.


~"Pădurea carnivoră"
Am citit de cateva ori poezia, dar de fiecare data ma ramas in ceata. Imginile vizuale si cat cele audiative sunt intr-o ordine mai haotica si mai bizara, s-ar putea spune 39,defapt, ai doar imagine vizuala. Padurea carnivora parca e un balaur infometat. Dar acesta "ea " nu e tocmai reusit pentru ca ea intra si incepoe o oarecare actiune in poezie si tu revii povestiind. Daca ai in ceput intr-un mod asa si il termini.

Ai spus la inceput ca padurea e intunecata si verde, dar iin ultima strofa spui ca:
Citat:Pădurea aceasta cu viezuri şi căprioare,
Cu ploi de lumină şi cu izvoare"
cam nu iese socoteala o.O

Nu mi-a placut nici o poezie, daca e sa o spun sincer ,desi vad ca voi doua ati facut ceva progrese o.O. Si, votul meu merge (desi nu am incotro, trebuie sa aleg pe cineva >.<) la prima poezie si motivul alegerii e explicat mai sus.
[Imagine: aaaakip.jpg]

#8
Bună tuturor.
Bănuiesc că nimeni nu va mai vota în seara asta, deci duelul s-a încheiat.
Poezia mea este Timp, iar a Georgianei este Pădurea Carnivoră.
Se pare că eu am câştigat, well...


(20-01-2011, 06:17 PM)3 AM A scris: O sa incep cu faptul ca nu e bine ca aveti teme diferite. Da, voua v-a fost usor sa postati 2 poezii decat sa va chinuiti sa scrieti ambele la o tema >.>.
Păi nu ne puteam hotărî la o temă deoarece avem stiluri total diferite.

Citat:~ "Timp"
Aici nu inteleg ce aveti cu rima22 nu ati mai vazut poezii fara rime >.>.
Am văzut şi poezii fără rimă, dar mi se pare mult prea simplu să scriu ceva fără rimă. Poeziile înseamnă ritm, rimă, măsură metrică. Cel puţin pentru mine şi pentru mulţi alţii.

Citat:Am impresia ca motivul principal, tema si figurele de stil nu au nici legatura cu cuvantul "timpul".
Hm, cuvintele clepsidră, ceas, a alerga, a fugi n-au nicio legătură cu timpul ? ^^'

Citat:Un ceas zace şi aşteptă
Nisip să curgă în clepsidră
Nu poti schimba timpurile si in plus, e gresita exprimarea. Si, daca o lasi: "nisip"--->nisipul
Cum adică nu pot schimba timpurile ? Cred că nu ai înţeles, ceasul aşteaptă ca nisipul să curgă în clepsidră. Este o singură propoziţie, nu mai multe.

Citat:Şi nici s-alergi nu poţi prin ani,
Eşti doar al vieţii alb pion

Prin anii nu alergi si e gresita exprimarea. Pioul alb ?! te referi la tabla de sah ? dar , ai bagat-o la sfarsit-o si tot nu e bine.
Păi normal că nu se poate alerga prin ani, dar eu încercam să fac ceva artistic, personificări, epitete, toate alea >.>
Şi nu înţeleg care e problema cu pionul.

În fine, mulţumesc tuturor pentru cometarii şi pentru că aţi votat.
Noi vom încerca să ţinem cont de sfaturi.
Byee. Xoxo, AlerimxD.
[Imagine: 73m8sj.png]


#9
Congrats darliing! Meritai să câştigi. hug
Şi ca să nu fac spam, vă mulţumesc pentru comentarii. hug
Nu rezist eu să stau prea mult cuminte, s-ar putea să mai urmeze un duel, dar nu zic încă cu cine. 19
So, v-am pupat!

Xoxo, Ang. :bye:
Angilicious|dA
[Imagine: pikachu___batman_by_mnrart-d58f68d.gif]
Nothing I shoot gets back up again.
Drawings.| Photos.

#10
Duelul s-a incheiat. Topic inchis.
Felicitari participantilor.
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Bloody-chan ÅŸi AlerimxD. AlerimxD 6 4.709 14-12-2011, 09:08 PM
Ultimul răspuns: Ana
  Looking for a poem duelist Mizantropul 9 4.838 14-12-2011, 08:44 PM
Ultimul răspuns: Ana


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)