Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Aldnoah.Zero

#1
[Imagine: 60263l.jpg]

Actiunea este plasata intr-un univers alternativ, unde in 1972 odata cu misiunea Apollo omenirea descopera o poarta hiperluminica spre Marte. Odata ajunsi pe planeta rosie, astronautii descopera ramasite ale unei civilizatii extraterestre avansate sustinuta de o tehnologie numita Aldnoah. Astfel, incepe colonizarea acestei planete si fondarea Imperiului Vers care isi declara suveranitatea fata de Pamant. Anii trec, conflictele apar intre cele doua parti si astfel o pace e necesara sustinuta de printesa Asseylum, mostenitoarea de drept a Imperiului Vers, care face o vizita pe Pamant pentru a incheia un armistitiu intre cele doua tabere. Insa interesele meschine ale unor conspiratori ies la suprafata, iar viata printesei e pusa in pericol.

Anime-ul are 2 sezoane a cate 12 episoade, mie personal mi-a placut, finalurile in special, la primul sezon e mai bitter, insa foarte plin de suspans si incarcatura emotionala, iar al doilea asa cum voiam sa se termine. Coloana sonora e superba si poate chiar punctul forte al acestui anime, mai ales ending-ul din primul sezon (click). Personajele desi sunt generice, totusi ajungi sa iti pese de soarta lor, iar grafica e o imbinare intre CGI si animatie clasica, dar in unele momente nu e o combinatie chiar armonioasa.

Nota mea pentru intrega serie este 8.5. Daca va place mecha, merita sa va uitati la primele episoade sa vedeti daca va prinde.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#2
Primul sezon din Aldnoah a fost mai bun decat ma asteptam, sincer. Plot-ul mi-aduce foarte mult aminte de Neon Genesis Evangelion, for some reason, but it's a nice anime overall.

The ending got me like "wat"
idk what chu guys think about the ending song, buT IT GOT ME OBSESSED <33

offtopic: mimi a inceput sa posteze

#3
Mie plotul imi aminteste de Valvrave the liberator... si chiar ma asteptam sa fie cliseic, totusi, m-a surprins pozitiv. Insa nu am vazut inca sezonul doi pentru ca am primit deja prea multe spoilere.

Desi ideea nu e tocmai originala, mi-au placut mult personajele- evident, cu exceptia printesei enervante. Partea buna e ca s-a neglijat partea de "romance" si ca anime-ul s-a axat mai mult pe evolutia personajelor. Bine, evolutia lui Slaine, mai bine zis. Dar am inceput sa cre ca evolutia lui Inaho ca personaj este direct proportionala cu nivelul de fericire al lui Slaine. Totusi, n-as putea spune ca mi-a displacut asa mult sfarsitul, cu toate ca ideile pentru care lupta personajele nu inving. Acest lucru ofera si mai mult realism povestii- nu poti schimba peste noapte un sistem. Insa sfarsitul lasa loc multor intrebari, ceea ce ma face sa sper ca va fi un sezon 3.

Si soundtrack-ul... bless!

#4
O sa incep prin prima chestie care imi vine in cap cand ma gandesc la animeul asta: FUUUCK Slaine!!!!!

Am vazut doar primul sezon si ultimul episod din al doilea. Inceputul a fost promitator dar dupa dezamagirea finalului primului sezon nu aveam de gand imi pierd timpul cu inca 12 episoade pentru o mizerie la final. Asa ca m-am uitat, si precum credeam finalul a fost ultima mizerie. f**k that. Nu stai sa ma convingi ca doua personaje o sa ajunga impreuna dupa care insisti sa imi pese de cel mai imbecil personaj posibil care zici ca da cu banu de fiecare data cand ia o decizie si la final strici toata chestia introducand un personaj de nicaieri doar pentru ca ti-ai dat seama ca cineva o sa te ucida daca cuplul final il contine pe Slaine.

Daca i-ar rescrie finalul (sau daca se trezesc la realitate si mai fac un sezon cu un final adecvat) ar fi unul dintre animeurile mele favorite. Dar in situatia de fata nu pot sa zic decat un singur lucru: FUUUCK Slaine!!!!!
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)