Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Agatha Christie

#11
Eu am avut retineri fata de cartile autoarei cam vreo doi ani de zile. Am rasfoit cateva carti - spuse si de voi mai sus - si am ajuns la concluzia ca scriitoarea s-ar putea sa nu-mi placa.
Abia ieri m-am pus sa citesc " Petrecerea de Halloween " pentru ca, mi-a placut coperta, nimic mai mult si am zis ca o data si o data tot trebuie sa citesc ceva de ea.
Imi pare rau ca imi spun parerea doar pe baza unei carti, pe care nici n-am terminat-o ( adica sunt in curs de citire ), nu e frumos dar asta e. Am fost mirata ca am luat cartea, la fel de surprinsa ca si bibliotecara.

Am vazut ca nu se omoara cu descrierea, si atunci cand am zarit 3 PAGINI de descriere, care pana la urma n-au fost descriere 21 mi-am spus ' wow, Agatha Christie s-a intrecut pe ea insasi. Per total, nu se intampla nimic, merge si discuta cu ala, cu ala si cu ala, si fiecare ii relateaza cate ceva despre locuitorii oraselului, sau ce e. Stie cum sa complice lucrurile dar o data ce iti da un indiciu si ar vrea sa te lase sa te gandesti, trece direct la altceva, si toata atmosfera se spulbera. Dar m-a surprins intr-un mod placut, e o carte usoara, nu cere mari batai de cap, si e genul de poveste citita intre alte doua carti, sau o pauza de cafea pentru ca intr-o ora jum. termini cartea - are muuult dialog. Atunci cand nu vrei sa citesc ceva complicat, Agatha Christie merge perfect.

Numele de Hercule Poirot nu ma atrage si cand am vazut tipul care il joaca in Agatha Christie's Poirot mi s-a spulberat toata imaginea despre detectivul perfect. Iar acum am un anume disconfort cand citesc despre el si ma gandesc la David Suchet, actorul. Totusi, vreau sa vad serialul, cred ca atmosfera e altfel si lucrurile poate sunt vazute dintr-o alta persectiva. Si poate are mai mult farmec. Pentru mine, Agatha Christie e o autoare de duzina, care nu iese cu nimic in evidenta, ci pur si simplu cartile ei au avut succes la public, dar nu vad nimic special in cea ce scrie.

Voi mai incerca si alte carti si poate imi voi schimba opinia pe parcurs, desi ma indoiesc.
[CENTER]
How terrible it is to love something...
... that death can touch.


[/CENTER]

#12
Singura carte pe care am citit-o de AC a fost "Zece negri mititei". Mi-a plăcut, deşi mama a stricat suspansul, spunându-mi cine e criminalul. Sunt sigură oricum că nu mi-aş fi dat seama. Am terminat cartea în ziua în care m-am apucat de ea (asta pentru că a fost într-adevăr scurtă şi, din câte am citit eu, are mai multe cărţi care sunt scurte). Îmi tot spun să mă apuc de alta, dar, de obicei, mă atrag prea mult volumele Rodica Ojog-Braşoveanu. 21
Ce pot să mai spun, nu-mi pot da foarte bine cu părerea după o singură carte. Cred că e o scriitoare bună.

#13
Am citit cateva carti de Agatha Christie la indemnul unei prietene. Ei ii placea extrem de mult autoarea si spunea ca scrie genial si asa mai departe. Initia, nu reusise sa ma convinga, numai ca am facut un pariu cum ca eu n-as putea sa ghicesc cine era criminalul din " Zece negrii mititei " . Si asa m-am pus pe cititul cartii. Am terminat-o in ziua in care am inceput-o, dat fiind faptul ca este destul de scurta. Totusi, desi are mult dialog, este scurta si nu mi s-a parut ca are foarte multa descriere - la prima vedere - mi-a placut foarte mult. Felul in care scrie m-a impresionat, iar deznodamantul m-a lasat mut. Poate ca asta e farmecul cartilor ei : deznodamantul este neasteptat si toti oamenii vor sa vada daca au avut dreptate spunand ca X este criminalul.
In fine, mie mi-au placut si cartile cu Poirot si cele cu Miss Marple. Sunt foarte reusite ambele personaje, desi aspectul lui Poirot din seriale mi-a displacut fiindca nu semana cu detectivul pe care mi l-am imaginat eu ca este.
De la Agatha am mai citit : Petrecerea de Halloween, Crima din Orient Express, Cu cartile pe masa, Zece negrii mititei, O supradoza de moarte, Hotel Bertram si Oglinda sparta.
In opinia mea, cartile scrise de ea sunt perfecte pentru o lectura usoara inainte de a te culca sau cand stai dupa amiaza in pat si nu vrei sa te uiti la televizor. Oricum, o lectura usoara si placuta, dupa mine.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#14
Nu am mai citit o carte de ei de muulta vreme, dar - exista un dar - cartile care le-am citit mi-au placut foarte mult. Felul ei de a scrie si actiunea petrecuta te captiva fara sa vrei .
Si desigur, Agatha este cam a doua sau a treia scriitoare din "lista mea" cu scriitori preferati. Am citit mai de curand „Crima din Orient Express" , cartea a fost foarte buna, cel mai sigur din cauza suspansului care e aproape in fiecare pagina. Dar cartile pe care le-am mai citit sunt : " Ucigasul ABC" ; " Oglinda Mortului ; " Zece negrii mititei " etc.
So. . . parerea mea despre ea este ca stie cum sa scrie, si cata descriere trebuie, dialog s.a. Iar felul in care o face este unul captivant si foarte frumos.

:]
The stolen kisses are always the sweetest

[Imagine: 15heo49.png]
Thx, MimiÅŸor <3

True love is like ghosts, wich everybody talks and few have seen.







#15
He, he. Si mie imi plac cartile Agathei Christie, este una dintre autoarele mele preferate. Are un stil aparte de a scrie, o originalitate cum nu s-a mai vazut si niste idei, mama :] Cartile ei ma tin mereu in suspans, sunt pline de mister si deznodamantul este de fiecare data neasteptat. Daca nu era ea cu siguranta nu m-as fi atasat niciodata de romanele politiste. Acum numai de astea citesc, deoarece mi se par foarte interesante inca de la prima pagina.
Prima carte citita de Agatha a fost Martorul mut, care a ramas si acum in topul cartilor citite. Mult dialog, dar mult mai bine decat descriere neinsemnata. Modul in care detectivul a analizat intreaga situatie, afland in final vinovatul mi s-a parut mirific. Modul Agathei de a scrie este cu siguranta unul nemaiintalnit si plin de surprize. O alta carte citita a fost deasemenea Zece Negrii Mititei, celebra carte a autoarei, sa zic asa :]] Ce pot sa spun, o alta carte buna, cu un final neasteptat. Faza cu poezia a fost cea mai interesanta din intreg romanul, faptul ca acei oameni mureau conform poeziei... incredibil si numai un maniac ar fi putut face acest lucru xD
Alte carti citite de Agatha ar mai fi Cadavrul din biblioteca, Oglinda Mortului, Cu cartile pe masa, Crima in Orient Express, Petrecerea de Halloween si multe altele.
O autoare de nota 10 :]
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#16
Am inceput sa citesc Agatha Christie cand eram mai mica, aveam o parte din colectie. Mama a citit aproape toata colectia si mi'am zis sa incerc si eu. Imi place extraodrinar de mult felul in care scria. Desi in majoritatea cartilor ei, actiunea este cam aceeasi, sunt foarte interesante pentru ca suspansul se mentine pana la sfarsitul cartii, astfel incat cititorul poate doar sa banuiasca deznodamantul cartii. Majoritatea cartilor au un sfarsit spectaculos, la care chiar nu ma asteptam.
Din ce am citit scris de Agatha Christie, pot aminti: Misterul celor 4, Un individ periculos, 10 negrii mititei, E usor sa ucizi, O crima anuntata am inceput Cadavrul din biblioteca si vreau sa citesc Crcaciunul lui Poirot.

Sper sa pot citi toata colectia ei pentru ca mi se pare fenomenala. Cartile ei merita citite, le pot recomanda oricui, indiferent de varsta. Este una din scriitoarele mele preferate. xD

Xoxo, Ang.:bye:
Angilicious|dA
[Imagine: pikachu___batman_by_mnrart-d58f68d.gif]
Nothing I shoot gets back up again.
Drawings.| Photos.

#17
Agatha Criestie, huh? Imi plac foarte mult cartile ei. Sunt usor de citit si are o logica de te da pe spate nu gluma. De fiecare data cand am ore usoare intr-o zi imi iau o carte de Agatha Cristie la scoala pe care o termin seara cand ar trebui sa dorm.
Niciodata nu reusesti sa-ti dai seama cine este criminalul si este chiar palpitant.
Mi-a recomandat un coleg la scoala sa citesc Zece negrii mititei si m-am indragostit pur si simplu de stilul ei de a scrie.
Pana acum am citit doar cateva carti scrise de ea dar vreau sa termin colectia.
Daca ar fi sa enumar ar fi doar aceste titluri : Zece negrii mititei, Crima in Orient Express, Misterul crimelor tainuite, 13 la cina, Cei cinci purcelusi, Crima din Mesopotamia, Pisica printre porumbei si Misterul trenului albastru.

#18
Cartile ei merita cu siguranta citite! Am citit de ea: 'O crima anuntata' si mi-a placut foarte mult. La inceput pare monoton, deoarece pare ceva super simplu si obisnuit: un orasel mai mic, cu oamenii lui demodati si invarsta. Ei bine, totul se complica cand intr-adevar are loc un atac care se dorea sa lase in urma, intr-adevar, o crima. O persoana moare, dar nu cea dorita. Moare chiar cel care dorea sa omoare. Mai incolo, urmaza alte crime, in urma carora se astern multe intrebari, la care raspunsurile apar mai greu :]
.
Where is the love?
[Imagine: 14uuh6x.gif]
Does love have a reason?

#19
Okay am editat tot. Why? Mi-am schimbat parerea. Nu le am cu scriitorii, dar nici multe carti de la ea nu le-am citit. Okay, le incepea, dar primele capitole erau bune. Mi-am luat o caret de-a ei si m-am plictisit total, dar am terminat-o. Poate am nimerit cartea gresita, dar nu ma risc sa mi se mai intample din nou. "Iubesc" - mereu abuz de cuvantul asta =]] Asta se intampal cand citesti doar primele 3 capitole la o carte - ca te dau ingrijitorii afara cu matura, nu ca mi -sar fi intampalt-. - serios, nu mi s-a intamplat -.
God, in concluzie nu e o persoana care ma uimeste.

Psycho XD

#20
Imi place foarte mult cum scrie this old lady. Din pacate am citit doar "Zece negri mititei" (care apropo, e geniala, de multe descopar misterul pe parcurs ce citesc, dar la asta chiar nu m-am prins, good job, you old hag 113) si "Crima in Orient Express" (care deasemena, a avut un twist dragut, dar nu la fel de bun ca cea de sus) amandoua de la colectia "Adevarul" xD.
In rest, am vazut foarte multe episoade din seria "Poirot" (David Suchet chiar face dreptate personajului), si da, stiu ca serialul nu e tot una cu cartea, dar give me a break 65.
Am si jucat cateva jocuri inspirate din romanele ei, din pacate nu foarte mult, sunt jocuri de tip adventure, point-and-click (care in general imi plac, but they can also get boring fast).




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)