Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Aduc banii fericirea?

#21
Da ! Normal ca banii aduc fericirea,si pe buna dreptate.Oamenii au ce manca,unde sta, aduca sunt mai fericiti atata timp cat au astea.Apoi mai vine si situatia atunci cand n-ai prieteni,n-ai familie si banii sunt singurii tai prieteni.Se mai intampla si asta.Banii ii folosesti pentru a cumpara,pentru a face schimb etc.So...daca ai bani,poti sa te integrezi mai usor intr-o inalta societate,poti sa vizitezi lumea,poti sa mananci cat vrei de mult,dupa care sa te duci la piscina si sa bei cocteil cu lamaie,sa te duci la cinema cat poti de mult,sa ai o garderoba de invidiat...si la urma urmei,cand nu mai ai nimic,banii sunt singurii prieteni.Si in plus, prieteni iti poti afce la tot pasul.Si cand ai bani,nu mai ai problemele de genul ce voi face/manca maine ca n-am ce.
Raspuns : BAnii te salveaza de la moarte si-ti aduce macar un grad de fericitre in viata
[Imagine: ItachiSig.jpg]






#22
nu banii aduc fericirea , ci numarul. e o fraza destul de vehiculata si cred ca reprezinta raspunsul universal
[Imagine: nhkmisatosatousighh3.jpg]

#23
Interesant subiect si nu m-am putut abtine sa nu comentez si eu! Sunt de parerea ca bani nu aduc fericirea,dar se pare ca in ziua de azi numarul lor a reusit sa faca si asta ,sau mai bine spus o cumpara.Dar cei ce fac asta nu vor stii niciodata ce inseamna fericirea.Ei pot cumpara cu obiecte si persoane,dar ce rost mai are asta daca acelea nu au un suflet,daca nu sunt acolo pentru cel din spatele zidului de monede si bancnote. Ei sunt condamnati sa traiasca in minciuna,invidie si gelozie,fiind controlati de puterea pe care o detine banul. Am citit printre comm-uri si am gasit ceva de genul :" bani sunt niste unelt".Sunt total de acord,dar aceste unelte au inceput sa faca diferenta intre oameni si au inceput sa ne caracterizeze pe fiecare in parte.Fie ca vrem sa recunoastem sau nu,bani fac legea si ei au mereu intaietate,fie ca e vorba de sanatate,invatamant sau justitie si dreptate,o persoana bogata mereu va lua fata celei mai putin avute persoane.Bani au mare influenta si au ajuns sa scape chiar si criminali de la sentinta multmeritata.Lipsa lor inseamna moarte sigura,deoarece in zilele astea nimeni *mai sunt unele exceptii* nu iti da nimic pe gratis,iar mancarea si apa,ce reprezinta prioritatile, nu sunt lucruri pe care sa si le poata permite oricine.Sa nu mai aduc vorba de haine,sau de un acoperis deasuprea capului,sau de caiete/coperti/creioane pentru la scoala . Disperarea dupa bani i-a facut pe multi sa se desprinda de la adevaratul scop al vietii si i-a facut egoisti si narcisisti.Dar totusi nu ne putem lipsi de ei.Parerea mea este ca omul e devina pentru toate astea.Eu ,personal,am ajuns la o concluzie in legatura cu fericirea: Fericirea cumparata vine cu un blestem dupa ea!
[Imagine: Touken.Ranbu.full.2064981.jpg]

#24

#25
Si DA si NU.Da pentru ca,fara ei nu poti trai.Iti aduc un acoperis deasupra capului,mancare,sanatate pe care poti sa ti-o intretii si alte lucruri utile asa cum au mai spus si altii pe aici.Varianta lui NU Consider ca sunt si lucruri pe care banii nu le pot cumpara. iar banii prea multi corup,atunci crezi ca ti se cuvine totul si uiti de unde ai plecat....
Insa in ziua de azi banii deschid toate drumurile,deci ei conteaza...din pacate.

#26
Eu am o parere clara in legatura cu acest subiect si am increderea ca este si una pertinenta. Asa cum in matematica (yeah, stiu, un exemplu antipatic, but stay with me 21 ) proprietatea Darboux e conditie necesara, dar nu suficienta pentru ca o functie f sa admita o primitiva, putem face aceeasi analogie si in cazul banilor cu fericirea. Banii sunt necesari, insa nu si suficienti pentru a fi fericit. Pe langa o conditie materiala cat de cat decenta, mai sunt si alte lucruri, poate chiar mai primordiale, care pot sa atarne balanta inspre bucurie sau tristete.

Sunt atatea exemple de oameni bogati, care fac terapii peste terapii pentru a-si depasi depresia, oameni la care din exterior poti sa te gandesti ca nu duc lipsa de nimic si ca isi pot permite orice, chiar si dragostea, insa care nu pot iesi din cercul vicios in care au intrat, ori din cauza problemelor de sanatate ori a presiunii locului de munca sau a managementului precar al banilor (v-ati mira, insa vorba lui Horatiu, "Banii adunati te slujesc ca un sclav sau iti poruncesc ca un domn").

Pentru a fi fericit nu iti trebuie multi bani, atat cat sa poti sa iti duci viata demn si onorabil, deoarece pana la urma sarac e cel ce se simte sarac, caruia ii trebuie mai mult decat are. Din pacate este in natura umana sa fim lacomi si vesnic nemultumiti de propria conditie, omul fiind singura fiinta ale carui dorinte cresc pe masura ce sunt hranite, un adevar tragic in opinia mea si cat se poate de actual.

Inchei prin a indemna sa nu facem din bani scopul nostru in viata si sa incercam sa cautam bucuria in lucrurile mici din viata: un zambet, o imbratisare, pe care poate ca nu le bagam in seama sau le luam de bune, insa la momentul oportun valoreaza si te incalzesc mai mult decat orice hartie de plastic.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#27
[align=right]
[font=times new roman]You’re under no obligation to be the same person you were five minutes ago.

#28
Acesta mi se pare un subiect interesant, dar fiecare are alta parere, pentru ca nu toata lumea percepe fericirea la fel. Pentru mine, fericirea poate insemna o zi alaturi de familie, cand pentru altcineva ar putea insemna total opusul. Daca eu as fi casatorita din interes, sunt sigura ca nu as fi deloc fericire. Nu-mi place ideea casatoritului din interes. Unde ramane dragostea? Unde ramane implinirea pe care o simti pentru ca ti-ai format o familie? Unde ramanea fericirea? Caci e doar o fericire falsa, o senzatie data datorita banilor.
E adevarat ca banii pot aduce fericirea, dar nu poti sa-ti cumperi amintiri, nu poti sa cumperi dragostea sau prietenii cu ei. Eu cred ca poti fi fericit si fara bani. Bine, nici chiar fara bani incat sa nu ai un loc unde sa stai si sa nu ai ce manca, pentru ca nu prea ai cum sa fi fericit in acele momente. Trebuie doar sa ai destui bani incat sa traiesti si sa-ti mai satisfaci din cand in cand poftele. Esti fericit atunci cand sti sa te bucuri de momente simple, frumoase, alaturi de persoanele care-ti sunt dragi. Banii ii ai astazi, dar maine poti sa-i pierzi. Dar dragostea si prietenia nu le pierzi atat de repede. In cazul in care este vorba de prietenie si dragoste adevarata. Iar atunci cand ai bani vrei tot mai multi si tot mai multe lucruri, astfel incat niciodata nu-ti vor fi indeajuns cei pe care ii ai.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)