Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Aduc banii fericirea?

#11
Parabola, your cheese fell off your cracker a long time ago, init?

Banii nu aduc fericirea, o finanteaza.

Iar pentru ca este destul de tarziu, dragul meu forum, revin candva maine cu completari.

I yawn at some of you.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#12
Acum 3000 de ani era altfel,deci nu.
Acum 3000 de ani femeile si mancarea te faceau fericit,mai putin banii.

Bine,imi e lene acum sa apostrofez cu tine despre un subiect stupid.
Acum,trebuie sa vina un preot si sa-mi spuna "Fiule,daca te rogi, o sa ajungi sa fii fericit,doar o sa ai o conexiune cu Dumnezeu".O conexiune wireless...
Însă cand, ocupat cu Alida, Ama fuse atatcata, pentru a ma asigura că nu o sa fie ranita grav, scosei pumnalul, desi era destul de tocit... moment in care atacurile se Oprira, moment in care toti au ramas blocati(?) si cineva a spart linistea asurzitoare, spunand...

#13
"Acum 3000 de ani, erau numai bautura, baruri si cazinouri... Apoi a coborat o nava spatiala si a aparut femeia"

Banii sunt mai importanti decat orice. Prietenii te tradeaza pentru bani, parintii te dau afara din casa lor cand termini liceul/facultatea din cauza banilor, femeile vor bani, haterii vor bani, Cedik vrea bani, eu vreau bani.

T'was cool yo? Yondaime
[Imagine: tumblr_mhil1c1m_Ti1r92q67o2_500.gif]

Though our paths may have diverged, you must continue to live out your life with all your might.
You must never consider your own life to be something insignificant.
You must never forget about your friends who loved you.

#14
Lol, normal că banii aduc fericirea în ziua de azi dacă stăm să ne gândim. Cum a zis şi alin, toţi vrem bani. i need money! , ăsta e motooul nostru drag. Indiferent dacă noi nu vrem neapărat să trăim în lux şi să fim buni, milostivi, etc tot avem nevoie de bani, că dacă nu toată lumea te tratează de sus. The problem.
Toţi ăştia cu bani, îşi plătesc bacu, facultatea etc, şpaga în right, in left, şi ăla care e lefter se uită la cer şi zice: de ce nu am şi eu? şi aşa ăla cu bani o ia inainte şi ăla fără bani pică.
Banii aduc fericirea. Dacă ai la şcoală mulţi bani, toată lumea pe lângă tine să te folosească şi când nu mai ai,eşti un nimeni. Sad.

Poate într-o zi banii nu vor mai fi aşa de importanţi, şi vom învăţa să ne cunoaştem între noi mai bine şi cu adevărat. Dar până atunci cred că mai e de mâncat mămăligă.
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]

#15
Ai nevoie de bani ca sa traiesti...daca reusesti sa-ti desprinzi visele de orice ar depinde de bani,atunci poti sa zici ca nu-ti aduc ei fericirirea. E o chestie destul de complicata...fiecare om are ambitii si sperante si in ziua de azi fara bani nu faci prea multe. Problema sta in cum ii vezi...
Personal, incerc sa nu le ofer mare importanta. Don't need money to think.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#16
Pentru foarte mulţi banii aduc fericirea. Pentru că ei sunt arma supremă în toată lumea. Ce nu poţi cumpăra cu ei ? Eu spun că nimic. Poţi să cumperi orice fel de aparatură, case, piese de mobilier, maşini şi cu ei poţi plăti profesorii să iei note mari la examene sau alte chestii. De fapt, banii pot să-ţi aducă orice şi chiar să-ţi alunge supărarea.
În cazul meu, banii chiar mi-au adus fericirea. Nu prea petreceam timpul cu părinţii, dar ei îmi cumpărau diferite chestii de care nu aveam nevoie, dar care mă bucurau. De fapt, banii te pot distrage de la problemele tale fiindcă te poţi arunca în ei. De exemplu, unii oameni se distrag de la problemele lor mergând la cumpărături. Aşa ei uită de problemele lor, concentrându-se la ce lucruri să-şi cumpere.
În fine, banii categoric pot aduce şi cumpăra fericirea.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#17
o, ba da.. daca stau bine si ma gandesc cred ca banii aduc cat de cat fericirea. De ce? Pentru ca daca esti bogat poti avea multe din lucrurile pe care ti le doresti. Si poate pentru uniii materialisti chiar asta e fericirea... chiar daca multi zic ca nu e, ca blabla.. Poti trai confortabil, sa ai multe "chestii" 21 serios, preferi sa traiesti intr-o cocioaba? Sincer de obicei nu-s chiar asa, ca sa nu folosesc expresia "Fetita bogata"

(04-01-2011, 02:03 AM)Azael A scris: You are always busy, obsessed with money, you also don't have time for your family and... dunno, the richest people are cold, they have no feelings.
e cumva o regula ? chiar ca assta suna xD poti sa fi bogat si dragut, ce? altii prefera sa stea cu familia, si altii prefera sa stea cu familia si sa petreaca fericiti pe un iaht21 oricum, sti cum se spune, moartea si dragostea nu tin cont de chestiile astea.
ah, si ca tot zice cineva ca fericirea e si sanatate: pai da, sa luam doi oameni -unul bogat si unul sarac- cu o boala rara.. normal ca cel bogat are bani sa dea prin spitale prin occident.
asta e parerea mea. Din pacate nu toata lumea e asa de putred de bogat24
Cea mai reuşită semnătură.

#18
Eu sunt de parere ca banii aduc si nu aduc fericirea Smile Adica exista doua situatii( probabil mai multe, dar eu voi da doar 2 )

1. Fiecare om are nevoie de bani pentru un trai decent, pentru a-si asigura hrana si pentru a-si ingriji familia. Adica fara bani nu poti trai, ce mai >.< Si desigur daca doresti nu stiu ce telefon, haine sau alte aparate cu siguranta ca esti fericit atunci cand le ai. Dar acest lucru se intampla doar atunci cand ai bani. Deci in acest caz banii aduc fericirea.

2. Deasemenea banii nu aduc fericirea. Persoanele bogate cu siguranta sunt fericite pentru ca au tot ce isi doresc, dar cu siguranta nu isi pot cumpara adevarata prietenie. Cand esti bogat cei mai multi oameni stau pe langa tine doar pentru banii pe care ii ai si nu pentru ceea ce esti. Nu zic ca mereu se intampla acest lucru. Am intalnit oameni bogati care au prieteni adevarati si il iubesc doar pentru ceea ce sunt, deci acele persoane sunt cu adevarat norocoase xD Dar nu mereu se intampla acest lucru... daca esti bogat, da, poti obtine multe lucruri si acele lucruri te fac fericit. Dar cand vine vorba de prietenie...trebuie sa ai mereu grija cu cine te imprietenesti :]

Si alt exemplu ar fi si cu dragostea...multe fete, probabil si baieti, dar mai mult fete :]] stau pe langa anumiti baieti doar pentru ca au bani si profita de ei. Banii nu aduc fericire pentru baieti in cazut acesta xD Pe langa ca se mai aleg si cu inima franta, saracii xD
Deci in concluzie sunt n si n cazuri...si sunt de parere ca banii aduc si nu aduc fericirea.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#19
Nefericirea nu are o legatura cu lipsurile materiale, lipsurile materiale sunt un un pretext al nefericii. Poti sa te legi de ce vrei, fie ca e ceva ce tine de fizic, psihic sau material. E o iluzie sa crezi ca daca vei avea masina pe care ti-o doresti o sa fi fericit, asta e ceva de moment. Mereu o sa fi mai bogat, mai frumos, mai inteliget decat unele persoane si mai putin decat altele.
Tine mult de firea unei persoane, pana la urma fericirea e un ideal.

Nu stiu cat de bine m-am facut inteleasa, ceea ce voiam sa subliniez este ca nu ai nevoie de motive ca sa fi nefericit, it's just the way you are, inconstient iti gasesti pretexte (cuz it mentally helps).

#20
Sincer? Nu mereu. De ce? Păi am văzut multe cazuri în care părinţii se despart din cauza asta...serios, acum.
Ce e mai bun decât dragostea? Chiar dacă n-ai bani...nu poţi trăi, oare fără dragoste poţi? 21 Mă gândeam eu. Unii se gândesc că dacă au bani, gata, totul trece, e trecător, lumea te va privi cu ochi mai buni. Se înşeală. Amarnic...
Eu una nu cred asta, şi nici n-o s-o fac vreodată.
Crazy-monkey-emoticon-192
[Imagine: musical_anime_girl_render_by_originalbos...d0bf7b.jpg]
[Imagine: Korn_Jonathan_Davis_Signature_by_TempaGF...3041e6.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)