Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Acei elevi stresannti..

#1
Salut!!!

Stiti datile cand vrem toata clasa sa chiulim de la ora si se trezeste cate un idiot care nu vrea sa plece findca "ia absente",iar din cauza lor nu putem sa plecam nicaieri???Si timpul in care incercam sa ai convingem sa plece, pana atunci intra profesorul si ne gaseste cu ghiozdanul in spate???Atunci el vine cu "decizia" sa dam un test findca am vrut sa plecam 2 2 2 ???

Ce parere aveti despre acei elevi???
[Imagine: 1402125491-times-free-named-bleach_367763.jpg][/php]

#2
The thing is, once upon a time I was one of them. Am avut o perioada in ultimul an de liceu cand am vrut sa ma izbavesc de pacate asa ca am decis sa nu mai chiulesc impreuna cu toata clasa. Bineinteles, oferta nu a fost bine primita de colegi asa ca am primit cateva insulte pe sub mustata sau in fata, de la prietena mea cea mai buna. Nu o condamn, de obicei ea era cea care nu pleca dar la un momentat dat s-a saturat de ore de Religie in care discutam doar despre pacatul homosexualitatii *cough* pentru ca nu aveam chef sa scriem sau de ore de Sport in care ne prajeam la soare, doar sa fim prezenti. Apoi mi-am bagat piciorul si am lasat sfintenia balta. Dar daca a fost cineva, o persoana care nu pleca nici macar odata, aceea era o colega, Roxana C. Tin minte ca la Franceza, ne impartea profa pe grupe, dupa medii si eu eram in prima grupa, impreuna cu ea si alte fete. Well, ea era preferata profesoarei. Ne enervam foarte des pe ea dar intr-o ora am reusit cumva, nu stiu cum sa o fac sa planga. Asa ca am fost aruncata in ultima grupa, impreuna cu cei care aveau trei prezente in tot anul scolar si doar nota doi in catalog. Worth it. Dar tipa nu pleca, nu era ceva ocazional sau doar pentru o perioada, pur si simplu nu pleca nici in ruptul capului. Sau mai erau clegi care se intorceau dupa ce toata lumea era plecata. Concluzie: cateodata e in regula sa vrei sa stai, daca stii ca sunt ore importante de la care nu vrei sa lipsesti. But come on, cand vine vorba de Sport si alte materii de genul asta, just take a break, eat a Snickers.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#3
Nu ma regasesc, deoarece si eu am fost la randul meu chiulangioaca in masura in care sa nu-mi afectez propriile interese (si scaderea notei la purtare nu era unul din ele).

Totusi, in liceu, la nivel de colectiv, lipsesc cu desavarsire maturitatea si intelegerea.

Pana sa ii numesti ,,enervanti'', trebuie sa iei in considerare anumite aspecte. In primul rand, sunt elevi carora o singura absenta le poate dauna, de exemplu cei care au deja 9 absente nemotivate (sau in cazul clasei in care am fost, 14) si isi risca media 9 la purtare, pe care nu vor sa si-o asume, uneori din motive intemeiate. Desigur, vorbim si de cazul celor pe picior de media 8/7/6, iar la 6 intervine, daca imi amintesc bine, exmatricularea?
In al doilea rand, exista elevi cu o situatie familiara delicata iar chiulitul le este interzis expres, sub sanctiunea unei pedepse.
De asemenea, si bursele sunt conditionate, daca imi amintesc bine, de prezente. Bursele nu reprezinta intotdeauna un moft.
Mai sunt si elevi care au interes sa participe la ora, deoarece s-au pregatit si pot lua o nota favorabila.

Dar desigur, primeaza intotdeauna interesul general. In mod normal, daca majoritatea (sau macar cei care ,,fac legea'') au interes sa chiuleasca (desi era de datoria lor sa se pregateasca pentru ora si au refuzat s-o faca din motive intemeiate sau nu -de cele mai multe ori, nu- si ar fi normal sa raspunda singuri pentru faptele lor, nu o clasa intreaga), atunci nu vor mai incerca sa inteleaga sau sa ia in calcul interesele luate in mod particular ale altor colegi. In asta consta imaturitatea anilor de scoala.

Mai putem lua in calcul un alt aspect - profesorii, de obicei, nu sunt tampiti. Absenta intregii clase oricum ii va calca pe coada (prost ar fi cel care sa creada ca elevii sai ,,nu au stiut ca au ora'' sau alte explicatii de genul) si vor actiona in cauza, fie ca sunt totusi 1-2-3 elevi prezenti, fie ca absenteaza toata lumea. Rareori veti fi exonerati de raspunderea colectiva. Dar iarasi, majoritatea elevilor nu isi dau seama ca, in viata de zi cu zi, raspunzi pentru faptele tale si iti asumi consecintele.

Daca vrei sa o luam si mai de la origini, chiulul nu este admis, deoarece nu esti la facultate sa ai prezenta ,,facultativa'', deci nu trebuie sa le impui altora sa-si asume un fapt care contravine regulamentului scolar, daca nu isi doresc.

Dar da, daca elevul respectiv nu corespunde interesului tau, devine ,,enervant''. Eu am chiulit la viata mea cu clasa, deoarece am suportat aceasta forma de ,,lasitate'', fie ca am considerat-o intemeiata sau nu, dar niciodata n-am avut pretentii de genul sau n-am desconsiderat o persoana ca n-a luat aceleasi alegeri ca mine si nici nu mi-am dorit sa raspunda altcineva pentru culpa mea, chiar daca eu am mai raspuns pentru ale altora. Dar doar opinia publica conteaza, intr-adevar.

P.S. O alta chestie la care nu m-am gandit - nu se ia in calcul nici interesul profesorului. Acesta are datoria de a trece absente elevilor care nu sunt la ora lui, fie ca lipseste unul, fie ca lipsesc toti. In caz ca el nu face acest lucru si unul dintre elevi pateste ceva, va fi antrenata si raspunderea lui, chiar daca nu are absolut nicio vina. Isi risca pielea, poate chiar meseria, pentru ce? Dar stiu ca si profesorul este ,,enervant'' daca nu face pe plac elevilor, fie ca asa ar fi moral sau nu (in cele mai multe cazuri, nu).
[Imagine: ls.jpg]

#4
Pot spune ca si eu faceam parte din acel mic grup de colegi enervanti care nu prea erau tentati in a chiuli, insa eu unul nu m-am simtit niciodata vinovat sau cu musca pe caciula, pur si simplu mi-am vazut de treaba mea asa cum ar trebui sa faca fiecare dintre noi, mai ales cand vine vorba de scoala. Eu cu colegul meu de banca mereu am refuzat sa ne luam dupa haita, iar pentru asta am fost de multe ori pusi la zid, ba chiar stigmatizati si antipatizati, bine, el mai mult decat mine, deoarece eu am fost ceva mai diplomat si am stiut sa ma pun bine cu cine trebuia si sa ma apar in fata lor, astfel incat sa eman respect.

Oricum, chiar si asa, nu eram nici genul de elev care sa ramana singur in clasa sa il astepte pe profesor, daca nu mai statea chiar niciunul plecam si eu evident, dar daca mai se gaseau vreo 1-2 sa ramana atunci refuzam si eu sa chiulesc, deoarece pur si simplu nu aveam chef dupa sa ma milogesc la unul sau altul sa imi dea ce a scris la ora, plus ca altfel intelegi cand asisti personal la ce se preda decat din notitele unui coleg. Eu unul nu ma consider ca am fost absurd in comportamentul meu, pot spune ca a fost de bun simt, atat fata de colegii mei, cat si fata de profesori, ca altii au avut o problema cu asta, nu mi-a pasat, oricum nu aveau ce sa imi faca, considerand ca eram si cel mai inalt din tot colectivul XD.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#5
Eu m-am referit strict la acel elev care ramane singur in clasa sa il astepte pe profesor Smile
Cand am inceput acest topic m-am gandit la unul din colegii mei de clasa care ramane singur singurel.Si daca avea una din situatile de mai sus:multe absente,note mici sau ca sa pregatit pentru ora..nu si in cazul lui.Tipul chiar nu vrea sa plece..are medii destul de bune..de absente nu mai borbim Smile, dar ce este cel mai enervant este faptul ca undeori dupa ce plecam se duce la profesorul respectiv sau la diriginta si ne da in gat ca am plecat si ne-am luat de el ca de ce nu a vrut sa plece...Acest gen de elev numesc eu enervant."Macar daca nu vrei sa pleci nu mai spune unde ne-am dus,daca intreaba profesorul unde am plecat sau de ce, ai spui ca nu sti" dar el face exact pe dos...sa nu intelegeti gresit dar, din cate am citit voi sunteti total pe langa la categoria asta e elevi.

Si nu am vrut sa jignesc pe nimeni.Daca am jignit pe cineva in cer scuze!!!
[Imagine: 1402125491-times-free-named-bleach_367763.jpg][/php]

#6
Stai linistit, dragule, ca nu sunt ,,total pe langa''; eu deocamdata am terminat liceul si mi-am definitivat orice inseamna experienta scolara (facultatea nu se pune, e alta mancare de peste), iar din ce am citit de la tine ai 16 ani, probabil esti a noua sau a zecea, maxim. Asa ca zic ca, mai ales din moment ce n-am terminat liceul acum 100 de ani, stiu mai bine cu ce se mananca scoala in ziua de azi. Am urcat de la nivel de scoli gen mahala, pana la liceu de top si am vazut tot ce se putea vedea.

Si tu te-ai referit la acei elevi ,,care nu chiulesc'' in general, in primul tau post, deci la fel am facut si noi. Nu ne-ai cerut parerea strict despre colegul tau X.

Din ce ne-ai zis tu, astea cu chiulitul si paratul sunt copilarii... Eu nu sustin paratul, in masura in care daca ei nu-ti afecteaza in niciun fel interesul, nu-l afecta nici tu pe-al altora. Ori, probabil, asa a fost educat de parinti, sa dea cu papagalul, ori vrea sa dea bine la profesor, ori n-are ce face. Oameni din-astia vei intalni toata viata ta, si la facultate, si la serviciu, unde incepi sa-ti aperi si mai aprig interesele.

Am si eu o colega de a parat intregul an 1 pentru copiat, profesoara s-a infuriat pe noi si na... La examen a copiat si ea. La serviciu nu mai zic, ce oameni cu gura mare si proasta am intalnit. Viezuri din-astia vor exista mereu, nu numai in scoli. Unii au dreptate in ceea ce fac, altii chiar deloc.

Si acum m-am referit doar la parat in postul meu, la cel negativ. Exista si genul acela de ,,parat'' care poate ajuta un om.
Daca un coleg are, de exemplu, probleme cu drogurile (si chiar ma refer la probleme-probleme, ca unii se bucura de ele) e OK sa il ,,parasti" in privat pentru a se lua masuri si a-l ajuta. Cand deja vrei sa le faci rau altora, si nu e necesar sa faci acest lucru, nu mai e OK paratul.
[Imagine: ls.jpg]

#7
Ma acum chiar depinde, asa cum a zis si DeDal depinde de ora, la orele de sport si religie daca toata lumea vrea sa plece si tu esti singuru care nu vrea e ceva in neregula cu tine pentru ca na, sa fim seriosi, sportul poti sa il faci cand vrei si inafara scolii, iar religia, daca chiar te-ar interesa te-ai duce la biserica pur si simplu.

Desigur ar mai fi si exceptii, daca profii de la orele respective sunt extrem de guralivi si spun directorului/directoarei sau dirigintelui/dirigintei nu prea cred ca se mai merita sa pleci...

Ce sa mai zic de cei care sunt la limita exmatricularii din cauza absentelor si notelor la purtare...pe ei chiar nu poti sa ii invinovatesti in situatii dastea...

Ar mai fi si cazurile in care unii profi sunt destul de de treaba si sunt luati de prosti, daca un prof/profa nu prea va da lucrari sau va ajuta nu trebuie sa ii subestimati, mi sa intamplat mie odata cand am plecat toti, ziua urmatoare acea profesoara buna ne-a asteptat sa intram toti in clasa si "ne-a oferit" o lucrare la care toti am luat in jur de 5, dupa ne-am cerut scuze si ne-a mai ridicat nitel notele, insa da....

Concluzia mea, decat sa ti se scada la purtare (in cazul in care deja ai 9 absente) mai bine sa te injure colegii.
[Imagine: MEVzYF0.png]

#8
In acest caz, am fost de ambele parti are baricadei in acesti (aproape) 4 ani de liceu. Am chiulit impreuna cu toata clasa, am stat si in clasa cand altii au plecat, i-am si reamintit profului ca am avut o tema cand toti mi-au zis sa tac si multe altele. 21 In a noua chiar am fost acuzata de toata clasa ca m-am dus la profa sa ii zic ca ei au plecat si eu nu facusem absolut nimic. Oh well.
Dar sunt de acord ca in astfel de situatii, fiecare isi vede interesul. Daca eu sunt convinsa ca pot lua o nota mare pe vreo tema pe care ceilalti nu si-au facut-o, nu e vina mea, e a lor. Nu am ajuns niciodata la 9 absente, pentru ca orele de la care merita sa pleci nu au fost niciodata la sfarsitul programului (si dimineata mama ma da, serios, afara din casa pentru a ma duce la scoala).
Am remarcat ca cineva a dat exemplu de scuza cu: "nu stiam ca aveam ora". Povestioara stupida si neimportanta:
Nu am crezut ca e posibil pana anul asta cand am pierdut o ora de literatura universala, profa a hotarat fara sa stim o zi in care sa o recuperam (really, chill dude, daca era romana intelegeam) si noi am plecat frumusel pentru ca terminasem programul. A doua zi, toata clasa are absenta. 21 Si doar cativa care intarziasera prin scoala si nu apucasera sa plece au ramas fara absenta si cu un punct in plus la lucrare. Norocul lor.
In concluzie, cred ca mai bine iti vezi interesul tau si ii lasi pe aia sa te faca in toate felurile.
[Imagine: tumblr_nj7zymkwG01rpwh4yo1_500.png]
"I will destroy you in the most beautiful way possible,
and when I leave you will finally understand
why storms are named after people."

- Katrina M. K

#9
daca vrei sa chiulesti nu trebuie sa te plangi ca nu pleaca unul sau altul. daca pleaca toti ce? e mai putin pedepsit chiulul? sau va simtiti voi mai putin vinovati?

stiu ca am plecat odata prin facultate cu totii de la o profa de seminar de care nu ne placea. si urmatoarea data? pai, ne-a spus profa sa o anuntam si noi pe ea inainte ca are treaba femeia. LOL. eu oricum voiam sa ma car in ziua aia... era ultimul seminar, nu mai aveam niciun chef asa ca... la revedere.

eu cand am vrut sa chiulesc am chiulit. nu mi-a pasat daca se cara toata clasa sau toata scoala. nu eram chiulangiu notoriu, dar cand aveam chef sa ma car nu aveam remuscari din cauza colegilor. si nu plecam cand voiau ei, plecam cand aveam eu chef. deja de la 16-17 ani incolo nu vad de ce te-ar mai interesa daca pleaca unul sau altul. fiindca asta n-ar face chiulul mai putin chiul. daca vrei sa protestezi impotriva manierei de a educa a unui prof il poti infrunta de unul singur. fiindca daca nu-l ai la inima, de regula inseamna ca e un prof slab. si poate fi infruntat foarte bine si simplu.

iar daca chiulesti sa te duci nu stiu unde... nu vad de ce te intereseaza daca 3 colegi/2/1 vor/vrea sa ramana in clasa. e fix alegerea lui/lor. mai multa maturitate in abordari din astea... daca esti clasa a II-a... te mai poti supara pe colegi din rahaturi din astea. dar daca esti la liceu... deja mi se prostie sa dai vina pe altcineva pentru propria lasitate.
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)